رپورتاژ آگهی


بررسی راهکارهای داشتن خواب عمیق

با وجود روزهای شلوغ و پر استرس، دغدغه اکثر افراد این است که «چگونه خواب عمیق داشته باشیم». برای داشتن خوابی آسوده و راحت نیاز به راهکارهای عجیب و سخت ندارید؛ فقط کافی است چند نکته ساده مانند استفاده از کالای خواب با‌کیفیت و ضد حساسیت، ایجاد محیط خواب آرامش‌بخش، نخوردن شام سنگین و کافئین قبل از خواب را رعایت کنید.

در ادامه قصد داریم تا دلیل رعایت کردن این موارد برای داشتن خوابی عمیق را توضیح دهیم. اگر کیفیت نامطلوب خواب‌های شبانه، شما را به حدی کلافه کرده است که می‌پرسید «چرا خواب راحت ندارم». متن پیش‌رو برخی راه‌حل‌های عملی و کاربردی را به شما نشان خواهد داد.

۱. استفاده از کالای خواب مناسب؛ اولین نکته مهم برای داشتن خوابی آسوده

هنگام خرید کالای خواب مانند تشک، روتختی، لحاف، پتو و بالش علاوه‌بر زیبایی این وسایل و سازگاری آن‌ها با دکور اتاق‌خواب، به کیفیت جنس آن‌ها نیز بسیار توجه کنید. فرقی ندارد که انتخاب شما روتختی ساده و شیک یا طرح‌دار است؛ برای اینکه هنگام خوابیدن راحت باشید، کالای خواب باید از جنس‌های مناسب و الیاف طبیعی ضد‌حساسیت ساخته شده باشند.

معمولا برای فصول گرم سال سرویس روتختی و بالش سبک‌تر مانند پنبه و ساتن توصیه می‌شود. در مقابل برای فصول سرد، روتختی‌های گرم‌تر مانند مخمل یا فلانل مناسب هستند. همچنین می‌توانید از روتختی‌های مناسب چهارفصل در طول سال استفاده کنید.

۲. محیط خواب آرام و ساکت؛ یکی از راهکارهای داشتن خوابی عمیق

نور، صدا و دمای محیط خواب را کنترل کنید؛ هر چه محیط اطرافتان نور کمتری داشته باشد، خواب عمیق‌تری خواهید داشت. از رنگ تیره برای پرده اتاق استفاده کنید. اگر قادر به کنترل نور محیط نیستید، استفاده از چشم‌بند به شما کمک خواهد کرد. قبل از خوابیدن برای جلوگیری از ورود سروصدای اضافه درب اتاق را ببندید. اگر به صدای اطراف حساس هستید، از گوش‌گیر استفاده کنید.

بهتر است محیط خواب کمی خنک باشد؛ زیرا بدن در هوای متعادل رو به خنک، زودتر آرامش می‌گیرد. بااین‌حال محیط خواب را به حدی سرد یا گرم نگه ندارید که باعث بی‌خوابی شما شود. اگر صبح‌ها با کوفتگی و بدن‌درد شدید از خواب بیدار می‌شوید، به فکر خرید بالش و کالای خواب مرغوب باشید، زیرا کالای خواب نامرغوب یکی از دلایل اصلی مشکلات جسمانی افراد به شمار می‌روند.

استفاده از چشم‌بند هنگام خواب برای جلوگیری از تابش نور به چشم

۳. چگونه خواب راحت داشته باشیم؟ با خوردن شام سبک

شام را حداقل ۲ تا ۳ ساعت قبل از خواب و به شکل وعده‌ای سبک میل کنید. برای داشتن خوابی آسوده، باید عملکرد سیستم گوارشی به حداقل میزان خود برسد. زمانی که نزدیک به زمان خواب شام سنگینی میل می‌کنید، عملکرد دستگاه گوارش هنگام خوابیدن افزایش پیدا کرده و خواب شما را مختل می‌کند.

۴. کنار گذاشتن وسایل الکترونیکی قبل از خواب؛ راهکار موثر برای استراحت عمیق

نور آبی دستگاه‌های الکترونیک و دیجیتال مانند گوشی همراه، لپ‌تاپ، تلویزیون یا تبلت باعث هوشیار ماندن ذهن انسان می‌شود؛ بنابراین وقتی پیش از خواب، مدت‌زمان طولانی از این دستگاه‌ها استفاده کنید، ذهن شما را از خواب و آرامش دور می‌کند. درنتیجه از عمیق شدن خواب جلوگیری خواهد کرد.

تا جای ممکن یک الی دو ساعت قبل خواب از وسایل الکترونیکی استفاده نکنید. اگر مجبور به استفاده از این وسایل هستید، به صفحه‌نمایش دستگاه فیلتر نور گرم اضافه کنید.

برخورد نور موبایل با چشم؛ علت نداشتن خواب عمیق

۵. پرهیز از مصرف نوشیدنی‌های کافئین‌دار در شب؛ کمک به آسوده خوابیدن

مصرف قهوه را به صبح‌ها محدود کنید. بسته به میزان کافئین قهوه، اثر آن بین ۳ تا ۷ ساعت باقی می‌ماند. در نتیجه مصرف کافئین در عصر باعث بیدار و هوشیار نگه داشتن ذهن تا آخر شب خواهد شد. توجه داشته باشید که اگر اهل مصرف بالای کافئین نیستید، احتمالا اثر آن روی شما بسیار بیشتر از افرادی است که عادت به نوشیدن قهوه دارند. در نتیجه برای داشتن خوابی عمیق و آسوده، نوشیدنی های کافئین دار مانند قهوه را در شب مصرف نکنید.

۶. انجام فعالیت‌های آرامش بخش؛ روشی کاربردی برای عمیق خوابیدن

اگر خسته نیستید، برای خوابیدن تلاش نکنید. اصرار به خوابیدن آن هم وقتی ذهن مشوش یا درگیر است، فقط باعث بدخواب شدن شما خواهد شد. اگر بعد از یک ربع تا ۲۰ دقیقه دراز کشیدن خوابتان نبرد، از جا برخیزید. فعالیت‌هایی که باعث آرامش ذهنتان می‌شود؛ مانند خواندن چند صفحه کتاب، دوش آب گرم گرفتن، مدیتیشن یا نوشیدن یک لیوان شیر گرم را انجام دهید. مواد تشکیل‌دهنده شیر باعث راحت‌تر به خواب رفتن می‌شوند.

همچنین هنگام دوش آب گرم گرفتن، دمای بدن بالاتر می‌رود. ازاین‌رو هنگام بیرون آمدن از حمام، رطوبت روی پوست تبخیر و با خنک کردن دمای بدن، فرمان به خواب رفتن را به مغز می‌دهد. در نتیجه علاوه‌بر سریع‌تر خوابیدن، خوابی عمیق نیز خواهید داشت. کتاب خواندن نیز باعث کاهش سطح هورمون‌های استرس در بدن و انتقال احساس آرامش و خستگی به ذهن می‌شود که نتیجه آن داشتن خوابی عمیق و آرام است.

نوشیدن یک لیوان شیر گرم قبل از برای داشتن خواب راحت

برای داشتن خوابی عمیق از کالای خواب باکیفیت و مرغوب استفاده کنید

رعایت کردن نکته‌های گفته شده در این مطلب به شما کمک خواهد کرد تا پاسخ پرسش «چگونه خواب عمیق داشته باشیم» را پیدا کنید. مواردی مانند پرهیز از وعده شام سنگین، مصرف نکردن کافئین در شب، استفاده نکردن از وسایل الکترونیکی قبل از خواب، نوشیدن یک لیوان شیر گرم، دوش گرفتن و خواندن کتاب، همگی راهکارهای علمی و ثابت‌شده برای داشتن خواب راحت و عمیق هستند.

در کنار این موارد، توجه به داشتن محیط خواب آرامش‌بخش و استفاده از کالای خواب مرغوب نیز از اهمیت بسیار بالایی برای خواب رضایت‌بخش و موثر برخوردار است. با خرید کالای خواب استاندارد و باکیفیت از فروشگاه صفاهوم، خیالتان از داشتن خوابی عمیق و راحت، آسوده خواهد شد. صفاهوم با بیش از ۸۰ سال سابقه در حوزه فروش کالای خواب و منزل، توانسته است رضایت هم‌وطنان عزیز را با انواع سلیقه‌ها جلب کند.