در این مطلب به معرفی بازی Black Mirror خواهیم پرداخت. اثر جدیدی که به تازگی توسط شرکت THQ Nordic (ناشر این بازی) به صورت رسمی معرفی شده است و به زودی شاهد انتشار آن خواهیم بود. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر از بازی Black Mirror می‌توانید در ادامه‌ی این مطلب با مجله قرمز همراه باشید.

شاید برخی از علاقه‌مندان به عناوین ماجرایی با نام مجموعه باز‌ی‌های Black Mirror آشنا باشند. مجموعه‌ای که نخستین عنوان از آن در سال ۲۰۰۳ میلادی منتشر شد و حدود شش و هشت سال پس از این اتفاق، دو دنباله‌ی جدید هم برای آن عرضه گردید. حال حدود شش سال پس از انتشار آخرین نسخه از آن سه گانه، علاقه‌مندان به عناوین ماجرایی شانس ملاقات دوباره‌ای با بازی Black Mirror را یافته‌اند.

کشف راز مرگ پدر در بازی Black Mirror

در نسخه‌ی جدید از بازی آینه سیاه نیز همانند عناوین پیشین این مجموعه با یکی از اعضای خانواده‌ی گوردون، به عنوان قهرمان داستان، همراه خواهیم شد. خانواده‌ای که اعضای آن بنابر اعتقاد بسیاری از اعضای خانواده و نزدیکان، با نفرینی ابدی دست به گریبان هستند و معمولا یا عاقبت به خیر نمی‌شوند یا سرنوشت بسیار تاریکی در انتظارشان خواهد بود. این سرنوشت تاریک این بار گریبان‌گیر جان گوردون شده است. یکی از اعضای خانواده‌ی گوردون که به طرز مشکوکی به زندگی خود خاتمه داده و پرسش‌های فراوانی را پشت سر خود به جا گذاشته است.

بازی ترسناک

در بازی Black Mirror شما در نقش پسر جان یعنی دیوید گوردون ظاهر خواهید شد. پسری که در طول دوران زندگی خود، به خصوص در ماه‌های پایانی عمر پدر، ارتباط چندانی با او نداشته و در کل جان را به عنوان فردی عجیب و غریب می‌پنداشته است. با این حال مرگ پدر، دیوید را به محل زندگی او، یعنی قلعه‌ی خانوادگی‌شان در مناطق کوهستانی کشور اسکاتلند می‌کشاند. مکانی که محل اصلی وقوع رویدادهای بازی Black Mirror به شمار می‌رود و در مجموع مکان مرموز و ترسناکی محسوب می‌شود.

از آن‌جا که دیوید نیز همانند پدر خود از کابوس‌های ریز و درشتی رنج می‌برد و در بیداری نیز علاوه بر خواب، با توهمات فراوانی دست و پنجه نرم می‌کند، نگران آن است که مبادا به سرنوشت تلخ جان دچار شود و شرایط موجود عاقبت او را به سوی جنون و نابودی سوق دهد. به همین دلیل با بهانه‌ قرار دادن بحث سر و سامان بخشیدن به ارث و میراث پدر به قلعه‌ی آبا و اجدادی خود باز می‌گردد تا به بررسی آن‌جا پرداخته و با انجام تحقیقات موشکافانه از راز مرگ پدر با خبر شود. در مجموع داستان بازی Black Mirror از تمی تاریک و پر رمز و راز برخوردار است که در صورت پرداخت درست می‌تواند مخاطب را تا انتها با خود همراه سازد.

بازی ماجرایی

جستجو برای کشف اسرار نهان در بازی Black Mirror

نسخه‌ی جدید بازی Black Mirror نیز همانند عناوین پیشین این سه گانه از حال و هوایی ترسناک برخوردار خواهد بود و همان جو سنگین را به مخاطب خود القا خواهد نمود. علاوه بر آن به نظر می‌رسد که گیم‌پلی این بازی نیز کم و بیش از همان سبک و سیاق نسخه‌های پیشین این مجموعه پیروی خواهد کرد. با این حال انتظار می‌رود که بازی Black Mirror نیز همانند بسیاری از عناوین ماجرایی این روزها، از جنبه‌های سینمایی بیشتری در بخش گیم‌پلی خود، نسبت به عناوین پیشین این مجموعه، برخوردار باشد و به سبک آثار هم سبک روز برخی از ویژگی‌های کلاسیک عناوین ماجرایی را پشت سر بگذارد.

در مجموع تمرکز اصلی این بازی بر جستجو در محیط به منظور کشف سرنخ‌های لازم برای آگاهی از دلیل مرگ جان گوردون و همچنین مواجه شدن با کابوس‌های ترسناک قهرمان داستان یعنی دیوید گوردون استوار خواهد بود. به طور کل کابوس‌های ترسناک دیوید، که بسیاری از آن‌ها در بیداری شکل می‌گیرند، نقش مهمی در گیم‌پلی بازی Black Mirror ایفا خواهد نمود و بازتاب دهنده‌ی بخش قابل توجهی از جو ترسناک این اثر خواهد بود. ترسی که همانند بسیاری از عناوین مشابه سال‌های اخیر دنیای بازی‌های کامپیوتری، از جنبه‌های روانی برخوردار است و کم و بیش هم‌سنگ با همان ترس و هراسی است که هنرمندانی نظیر ادگار آلن پو و اچ پی لاو کرافت آن را در آثار خود به تصویر کشیده‌اند و حتی به نوعی خالق و مبتکر آن به شمار می‌روند.

بازی آینه

در هر حال با توجه به این نکته که چنین جنس خاصی از حس ترس طی سال‌های اخیر در بسیاری از آثار مشابه سبک ماجرایی مورد استفاده قرار گرفته است، سازندگان بازی Black Mirror باید تلاش فراوانی به خرج دهند تا از کلیشه‌های مرسوم در این بازی‌ها فاصله گرفته و بازی منحصر به فردی را به مخاطبان خود عرضه کنند.

زمان ملاقات با بازی Black Mirror

ایده‌ی کلی ساخت نسخه‌ی دوم از سه گانه‌ی Black Mirror در گام نخست توسط اعضای استودیو King Art بود که مطرح گردید و این این ایده به دست آن‌ها ساخته و پرداخته شد. با این حال مراحل تولید بازی Black Mirror 2: Reining Evil در نهایت زیر دست آن‌ها تکمیل نگردید و این وظیفه به اعضای استودیو Carnberry Production محول شد. استودیویی که پیش از ساخت این بازی با نام ۴Head در میان سازندگان بازی‌های کامپیوتری شناخته می‌شد. با این حال اکنون پس از گذشت چیزی نزدیک به شش سال، وظیفه‌ی ساخت نسخه‌ی جدید بازی Black Mirror بر عهده‌ی ایده‌پردازان نسخه‌ی دوم این مجموعه یعنی اعضای استودیو کینگ آرت قرار گرفته است.

آینه سیاه

بازی‌سازان فعال در استودیو کینگ آرت عمده شهرت خود را بیش از هر اثر دیگری به مجموعه‌ی Book of Unwritten Tales مدیون هستند. مجموعه‌ای که به لحاظ گیم‌پلی کم و بیش به سه گانه‌ی Black Mirror شباهت دارد اما در کل از حال و هوای کاملا متفاوتی برخوردار است. در واقع عنوان نخست این مجموعه، که نخستین تجربه‌ی اعضای استودیو کینگ آرت در دنیای بازی‌های کامپیوتری به شمار می‌رود و تقریبا همزمان با بازی Black Mirror 2 منتشر شد، تا این‌جای کار همچنان به عنوان شاخص‌ترین بازی ساخته شده توسط اعضای این استودیو محسوب می‌شود. در واقع به نظر می‌رسد که توانایی‌های بازی‌سازان فعال در استودیو کینگ آرت، بیش از هر سبک دیگری در سبک ماجرایی نمود می‌یابد. شاید به همین دلیل است که آن‌ها پس از ساخت بازی متوسط The Dwarves در سال گذشته (که یک بازی نقش آفرینی تاکتیکی محسوب می‌شد) بار دیگر به سراغ سبک ماجرایی رفته‌اند و وظیفه‌ی ساخت بازی Black Mirror را بر عهده گرفته‌اند.

بازی Black Mirror قرار است در تاریخ ۷ آذر امسال برای سه پلتفرم PC، PS4 و Xbox One منتشر شود. همچنین ناشر جدید این بازی یعنی شرکت THQ Nordic برای آشنایی بیشتر بازی‌دوستان با نسخه‌های پیشین این مجموعه، سه گانه‌ی Black Mirror را در قالب یک بازی در اختیار گیمرها قرار داده است. به طور کل می‌توان ادعا کرد که در صورت ارتقای تجربیات پیشین سه گانه‌ی Black Mirror در نسخه‌ی جدید این مجموعه، بازی‌دوستان می‌توانند شاهد ملاقات با  عنوان شاخص ترسناک دیگری در سبک ماجرایی باشند.

برای مطالعه‌ی پیش‌نمایش نسخه‌ی جدید بازی South Park می‌توانید به این مطلب مراجعه کنید.

منبع: وب سایت رسمی این بازی (همراه با ترجمه، تالیف و ویرایش اختصاصی نویسندگان و مترجمان مجله قرمز)

در صورت تمایل می‌توانید با نظرات خود در بخش کامنت، ما را در بهبود کیفیت مطالب بخش بازی مجله قرمز یاری کنید.