جوش، آکنه، لکه پوستی، قرمزی و هرگونه ناصافی و نامتعادلی در پوست می‌تواند یک کابوس برای زیبایی شما باشد. پوشاندن جوش با مواد آرایشی هرچند روش مناسبی برای درمان جوش نیست اما می‌تواند به صورت موقت این مشکل را برطرف کند و شما از نظر زیبایی کمتر با دردسر مواجه شوید. اما پوشاندن جوش با کرم و پودر و چیزهای مشابه کار ساده‌ای نیست و اگر درست انجام نشود ممکن است باعث شود جوش‌ها بیشتر خود را نشان دهند بنابراین لازم است که این مهارت را فرابگیرید و بتوانید جوش‌ها را به درستی بپوشانید و صورت صاف‌تر و زیباتری داشته باشید. در این مقاله به شما خواهیم آموخت که این کار را چگونه و به کمک کدام ابزارها انجام دهید تا نتیجه بهتری بگیرید.

کوچک کردن آکنه و کاهش التهاب

پوست را آماده سازی کنید: آرایشی زیبا و بادوام است که روی پوست آماده شده انجام شود و اگر از پوسته پوسته شدن آرایش خود روی جوش شاکی هستید علت آن است که این کار را درست انجام نداده‌اید. آماده سازی پوست در چند مرحله انجام می‌شود که نیاز به اختصاص زمان دارد پس باید صبح‌ها وقت کافی را به پوشاندن جوش و آکنه اختصاص دهید.

از یک پاک کننده ملایم استفاده کنید: اولین گام برای آماده کردن پوست پاکسازی آن است. ابتدا یک پاک کننده ملایم که مناسب پوست چرب و جوش‌دار باشد تهیه کنید و صورت خود را با آن بشویید. به این ترتیب هر گونه آلودگی و چربی اضافی که روی صورت باقی مانده باشد پاک می‌شود و زمینه مناسبی برای انجام مراحل بعدی فراهم می‌شود.

دستمال‌های پاک کننده آرایش گزینه مناسبی نیستند: به خاطر داشته باشید که مرحله پاک سازی صورت حتما باید توسط شوینده‌های مناسب و ترجیحا با آب انجام شود و دستمال‌های پاک کننده آرایش گزینه مناسبی برای این کار نیستند چون نمی‌توانند همه چربی‌ها و آلودگی‌ها را از روی پوست پاک کنند و علاوه بر آن حاوی مواد شیمیایی خاصی هستند که ممکن است باعث التهاب و تحریک پوست و بدتر شدن آکنه شود.

پوشاندن جوش و آکنه

به آرامی لایه برداری کنید: پس از شستن صورت در روز لازم است که لایه برداری ملایمی روی جوش‌ها انجام دهید. این کار را زمانی که پوست هنوز خیس است انجام دهید. البته برخی از شوینده‌های پوست خاصیت پاکسازی و لایه‌برداری کامل هم دارند و می‌توانید با استفاده از این نوع شوینده‌ها با یک تیر دو نشان بزنید و هم پوست را پاک و تمیز کنید و هم سلول‌های مرده را از سطح پوست و آکنه ها جدا کنید.

مرطوب کننده بزنید: پس از شستن و پاکسازی و لایه برداری صورت، پوست صورت خشک می‌شود و لازم است که بلافاصله از مرطوب کننده استفاده کنید. مرطوب کننده‌های سرمی و انواعی که فاقد چربی هستند انتخاب بهتری برای پوست مبتلا به آکنه هستند و پس از جذب شدن آن به راحتی می‌توانید آرایش خود را انجام دهید. البته قبل از این مرحله می‌توانید از تونر مخصوص پوست چرب و آکنه‌ای هم برای متعادل کردن اسیدیته پوست استفاده کنید.

سرد کردن بهترین راه است: انجام این مراحل برای آماده سازی پوست ممکن است باعث قرمز شدن پوست شما شود و در این مرحله بهتر است با روش‌هایی التهاب پوست را کاهش دهید. خنک کردن بهترین روش برای کاهش قرمزی و التهاب پوست و آکنه است و می‌تواند باعث کوچک شدن جوش شود. این کار را می‌توانید با یک قاشق که شب در فریزر قرار داده‌اید انجام دهید و یا از قالب یخی که درون یک حوله پیچیده‌اید استفاده کنید.

روش پوشاندن جوش

از پرایمر مناسب استفاده کنید: پس از این که پوست را آماده سازی کردید و زمان کافی صبر کردید تا مرطوب کننده جذب شود و التهاب پوست کاهش یابد نوبت به انجام آرایش می‌رسد. استفاده از پرایمر برای آماده کردن زمینه مناسب آرایش ضروری است و کمک می‌کند تا پوست صاف‌تر و نرمتر شود و آرایش بهتر روی آن بنشیند و دوام بیشتری داشته باشد. حتما از پرایمری که مناسب پوست چرب باشد استفاده کنید تا آرایش پوست در طول روز پوسته پوسته یا خمیری نشود.

در صورت نیاز تصحیح کننده رنگ به کار ببرید: برای پوشاندن جوش چند روش وجود دارد که بستگی به میزان و شدت جوش‌های شما دارد. اگر تعداد کمی جوش ریز روی صورت خود دارید که قرمزی زیاد هم ندارند نیازی به استفاده از تصحیح کننده رنگ نیست و تنها یک لایه کانسیلر هم می‌تواند مشکل شما را حل کند. اما اگر تعداد زیادی جوش قرمز و در قسمت زیادی از صورت خود دارید بهتر است یک تصحیح کننده با رنگ متضاد قرمز یعنی سبز تهیه کنید و آن را روی قسمت‌های مبتلا بزنید و لبه‌‌های آن را به خوبی محو کنید. برخی از تصحیح کننده‌های رنگ ویژگی پرایمرها را هم دارند و انتخاب بهتری هستند.

پوشاندن جوش و آکنه

کانسیلر بزنید : پس از آماده سازی از کانسیلر مناسب استفاده کنید. کانسیلری برای پوشاندن جوش مناسب است که جامد باشد و قدرت پوشانندگی بالایی داشته باشد، کانسیلرهای مایع بیشتر برای پوشاندن تیرگی زیر چشم مناسب هستند. رنگ کانسیلر را طوری انتخاب کنید که دقیقا همرنگ پوست طبیعی شما باشد و متفاوت به نظر نرسد.

محو کنید: دقت کنید که کانسیلر را باید دقیقا روی نقاطی بزنید که مبتلا به جوش هستند و به نقاط اطراف کاری نداشته باشید. اگر از تصحیح کننده رنگ استفاده کرده‌اید کانسیلر را دقیقا روی نقاط سبز رنگ بزنید و با برس یا اسفنج مخصوص آرایش محو کنید طوری که مرز و لبه‌های کانسیلر روی پوست مشخص نباشد.

پودر تثبیت کننده بزنید: بعد از این که پوشاندن جوش را به طور موفق انجام دادید لازم است که برای تثبیت آرایش از پودرهای مخصوص استفاده کنید. این پودرها می‌توانند رنگی یا بیرنگ باشند اما نوع بیرنگ برای این مرحله مناسب‌تر است.

کامل کردن آرایش

فونداسیون بزنید: پس از تکمیل فرآیند پوشاندن جوش می‌توانید آرایش خود را کامل کنید. برای این کار ابتدا باید از فونداسیون استفاده کنید. فونداسیونی با رنگ مناسب و دقیقا همرنگ پوست خود تهیه کنید و آن را به طور یکنواخت با ابزار مناسب روی صورت بزنید.

پوشش را کامل کنید: زدن فونداسیون ممکن است باعث کمرنگ شدن کانسیلر در بعضی نقاط شود و در این مرحله ضروری است دوباره یک بررسی دقیق انجام دهید و برای پوشاندن جوش روی قسمت‌های مبتلا به آکنه مجددا کمی کانسیلر بزنید و محو کنید.

آرایش خود را کامل کنید: در این مرحله که پوشاندن جوش کامل انجام شده است می‌توانید بقیه مراحل آرایش را که شامل آرایش چشم، ابرو، لب، گونه و … است انجام دهید و صورتی زیبا و بدون آکنه و قرمزی داشته باشید.

پوشاندن جوش و آکنه

اگر این مقاله مورد توجه شما قرار گرفت می‌توانید مقالات مشابه را در بخش زیبایی در مجله قرمز شاخه ترفندهای آرایشی مطالعه کنید. انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: Byrdie (ترجمه‌ و تألیف اختصاصی توسط مجله قرمز)