والنتینا شلی یکی از چهره‌های شاخص طراحی لباس فشن و طراحی لباس صحنه در نیویورک بود که کارهای وی روند طراحی لباس قرن بیستم را تحت تاثیر قرار داد و سبکی به نام سبک جوامع سطح بالا را ابداع کرد. او در اوکراین روسیه به دنیا آمده بود و تا هجده سالگی در آنجا زندگی کرده بود اما پس از انقلاب روسیه به نیویورک رفت و بین سال‌های ۱۹۲۸ تا ۱۹۵۰ به فعالیت پرداخت. والنتینا از علاقمندان به هنرهای دراماتیک و نمایش بود و همین باعث شد تا کار خود را در بخش طراحی لباس صحنه نیز در موازات با طراحی فشن ادامه دهد و این دو جنبه کارهای وی تاثیری متقابل بر یکدیگر داشتند. در این مقاله تخصصی از مجله قرمز با والنتینا شلی طراح لباس تئاتر و فشن نیویورکی و روند و سبک کارهای وی بیشتر آشنا می‌شوید.

زندگی والنتینا

والنتینا نیکولائوا سانینا در اول می ۱۸۹۹ در کیف اوکران به دنیا آمد و بزرگ شد. زمانی که انقلاب کبیر روسیه در سال ۱۹۱۷ اتفاق افتاد والنتینا در دانشگاه خارکوف مشغول تحصیل در رشته هنرهای دراماتیک بود و مجبور شد تحصیلاتش را نیمه کاره رها کند و از کشور بگریزد چون خانواده والنتینا از اشراف بودند و انقلابیون به آن‌ها رحم نمی‌کردند. در این زمان او در ایستگاه قطار با همسر و پشتیبان مالی آینده‌اش جرج شلی آشنا شد و پس از مدتی ازدواج کردند، جرج شلی یکی از چهره‌های به نام نیویورکی بود که در جوامع سطح بالای این شهر بسیار شناخته شده بود در حقیقت شهرت جرج شلی به خاطر دوستی طولانی مدت و نزدیکش با ستاره دهه ۱۹۳۰ سینما گرتا گاربو و ارتباطات اجتماعی قوی وی بود. زمانی که جرج شلی و والنتینا که نام والنتینا شلی را برای خود برگزیده بود وارد نیویورک شدند و زندگی اجتماعی مشترک خود را آغاز کردند لباس‌های والنتینا با زنان نیویورکی متفاوت بود، او لباس‌های پوشیده و بلندی داشت در حالی که ترند غالب در نیویورک لباس‌های کوتاه با یقه‌های باز بود.

والنتینا شلی

شروع فعالیت حرفه‌ای والنتینا شلی

آقای شلی در سال ۱۹۲۸ یک مزون کوچک در خیابان مدیسون نیویورک برای همسرش باز کرد و نام آن را Valentina’s Gowns گذاشت. اولین قرارداد او در بخش هنرهای نمایشی، یک لباس تئاتر برای جودیت اندرسون در نمایش “به بلوغ رسیدن” در سال ۱۹۳۳ بود که بیش از خود تئاتر مورد توجه مخاطبان قرار گرفت و به عنوان یک طراح لباس تئاتر شهرتی برای خود دست و پا کرد. او بعدها لباس‌های دیگری برای ستاره‌های سینما و تئاتر آن زمان مانند لین فونتین، کاترین کورنل، گرتا گاربو، گلوریا سوانسون و کاترین هیپورن طراحی کرد و این موفقیت‌ها در برادوی نیویورک به این منجر شد که او به عنوان طراح لباس نسخه تئاتری فیلم “داستان فیلادلفیا” انتخاب شود. همزمان با پیشرفت وی در عرصه تئاتر و طراحی لباس تئاتر او در بخش طراحی فشن هم به موفقیت‌هایی رسیده بود و لباس‌های مجلسی تعدادی از زنان شاخص نیویورکی را طراحی کرده بود. او همچنین در دهه ۱۹۵۰ اولین عطر خود را با نام My Own معرفی کرد.

والنتینا شلی

سبک و استایل والنتینا شلی

سبک والنتینا ترکیبی بود از فرم‌های روان الهام گرفته از برش اریب مادلین ویونه و فرم‌های باشکوه مجسمه وار مادام گره. او در اواخر دهه ۱۹۴۰ گفت: “سادگی شما را از تغییرات سریع دنیای فشن نجات می‌دهد”. او همچنین معتقد بود زنان نباید لباس‌های مد روز و مطابق با استایل هر فصل را بپوشند بلکه همین که با قرن حاضر تطابق داشته باشند کافی است. او استعداد خوبی در تبلیغ و مدلینگ هم داشت و خودش برای بسیاری از لباس‌هایی که طراحی کرده بود خودش هم مدل شد اما اجازه نداد زندگی و استایل اشرافی وی روی عملکرد و فعالیتش تاثیر بگذارد. او همیشه بی عیب و نقص در مجامع عمومی ظاهر می‌شد و جزو یکی از خوش لباس‌ترین زنان نه تنها در نیویورک بلکه در سطح بین المللی بود.

والنتینا شلی

پایان کار والنتینا شلی

والنتینا شلی در اواخر دهه ۱۹۵۰ تصمیم گرفت خانه مد خود را تعطیل کند و حدود سی سال بعد زمانی که نود ساله شده بود بر اثر ابتلا به بیماری پارکینسون درگذشت. همسرش جرج شلی نیز در سال ۱۹۶۴ از دنیا رفته بود اما پیش از این به دلیل ارتباط نزدیکی که با گرتا گاربو داشت و با هم در یک آپارتمان زندگی می‌کردند از طرف والنتینا متهم شد و پس از مرگ جرج نیز او با دشمنی خود با گرتا گاربو ادامه داد به طوری که با هم توافق و برنامه ریزی کرده بودند تا همدیگر را در راهروهای آپارتمان اتفاقی ملاقات نکنند.

والنتینا شلی

در سال ۲۰۰۹ نمایشگاه بزرگی با نام “والنتینا: مد سطح بالای آمریکایی و فرهنگ سلبریتی‌ها” در موزه شهر نیویورک برپا شد و آثار وی در آن به نمایش درآمد. این اولین نمایشگاهی بود که کارهای والنتینا را در معرض دید عموم قرار می‌داد و بسیاری از لباس‌های دیده نشده، اکسسوری‌ها و تصاویری از وی توسط خانواده وی و چهره‌های شاخص نیویورکی جمع آوری شد و به نمایش درآمد تا یاد و خاطره این طراح خلاق و بااستعداد زنده نگه داشته شود.

والنتینا شلی طراح لباس تئاتر و فشن نیویورکی

اگر این مقاله مورد توجه شما قرار گرفت می‌توانید مقالات مشابه را در بخش دنیای مد در مجله قرمز شاخه مقالات تخصصی مطالعه کنید. انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: WikiPedia (ترجمه‌ و تألیف اختصاصی توسط مجله قرمز)