جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
  • مهشید
  • ۱۷ بهمن ۱۳۹۶
  • ۱۸:۰۴
  • 1,848
ویتامین C و اثر آن روی پوست، برای داشتن پوست درخشان این نکات را رعایت کنید

ویتامین C و اثر آن روی پوست، برای داشتن پوست درخشان این نکات را رعایت کنید

چطور می‌توان جلوی فرآیند پیری را گرفت؟ آیا داشتن یک پوست درخشان با درخششی طبیعی و سالم امکان پذیر است؟ مطالب مربوط به مراقبت از پوست گسترده و متنوع است و هر روز اکتشافات و اختراعات جدیدی در این زمینه صورت می‌گیرد که جمع بندی همه آن‌ها کار ساده‌ای نخواهد بود. اما برخی از اصول و نکات مراقبت پوست همیشه مشخص و ثابت هستند و با رعایت آن‌ها می‌توان داشتن پوستی سالم و زیبا را تضمین کرد. در این مقاله نکاتی را بیان خواهیم کرد که برای داشتن پوست درخشان و زیبا باید آن‌ها را رعایت کنید. در ادامه نیز با اثرات آنتی‌اکسیدان‌ها به خصوص ویتامین C در کند کردن فرآیند پیری و زیبایی پوست آشنا خواهید شد.

نوع پوست خود را بشناسید

اولین قدم برای مراقبت از پوست شناخت نوع آن است. این که پوست شما چرب اس، خشک است، حساس است و یا معمولی است نقش مهمی در انتخاب روش‌ها و محصولات مناسب مراقبت پوست دارد. مثلا مرطوب کننده‌ای که برای پوست خشک طراحی شده‌است روی پوست چرب اثر معکوس خواهد داشت.

وقتی پوستتان هنوز نمدار است مرطوب کننده بزنید

قانون آرایش کره‌ای در این مورد قانون سه ثانیه است، یعنی کره‌ای‌ها پس از شستن و آب گرفتن صورت خود تنها سه ثانیه فرصت دارند تا مرطوب کننده بزنند و شاید به همین دلیل است که همه کره‌ای‌ها پوست درخشان و زیبایی دارند. این ترفند باعث می‌شوند مرطوب کننده سطح پوست را ایزوله کند و رطوبت آن به خوبی در لایه‌های پوست جذب شود.

با آب ولرم دوش بگیرید نه آب داغ

آب داغ باعث از بین رفتن چربی‌های طبیعی و مفید سطح پوست می‌شود و درخشش آن را از بین می‌برد. به همین لیل اگر پوست درخشان و سالمی می‌خواهید بهتر است حمام کردن با آب داغ را فراموش کنید و حتی در فصل زمستان (به خصوص در این فصل) هم از آب ولرم برای حمام استفاده کنید.

برس‌های آرایشی خود را مرتب بشویید

اگر برس‌های آرایش خود را به طور مرتب تمیزنکنید و نشویید به مرور زمان چربی مواد آرایشی، چربی و آلودگی‌های پوست و گرد و غبار محیط روی آن جمع می‌شود و محیطی مناسب برای رشد باکتری‌ها را به وجود می‌آورد. حال اگر با چنین برسی آرایش خود را انجام دهید مستقیما به پوست خود صدمه زده‌اید.

برای داشتن پوست درخشان این نکات را رعایت کنید

لایه برداری را جدی بگیرید

لایه برداری بهترین روش برای داشتن یک پوست درخشان است چون علت اصلی کدر شدن پوست سلول‌های مرده‌ای هستند که سطح آن را می‌پوشانند و این سلول‌ها را تنها با لایه برداری می‌توان از بین برد. لایه برداری شیمیایی با اسیدهای ملایم بهترین و بی‌خطرترین روش برای این کار است.

برای داشتن پوست درخشان این نکات را رعایت کنید

از ضدآفتاب به مقدار کافی استفاده کنید

در استفاده از ضدآفتای خساست به خرج ندهید و هر قسمتی از پوست را که در مقابل تابش نور خورشید قرار دارد با مقدار کافی از آن بپوشانید چون نور آفتاب شوخی بردار نیست و اشعه‌های مضر آن می‌تواند مشکلات متعددی را موجب شود از جمله چروک، بدتر شدن آکنه، لکه‌های پوستی و سرطان.

برای داشتن پوست درخشان از سرم‌ها استفاده کنید

سرم‌های مراقبت پوست انواع مختلفی دارند و برای مقاصد مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند مثل آبرسانی، درمان چروک‌ها، در مان التهاب، درمان لک‌ها، درمان آکنه و مشکلات دیگر. اگر پوست درخشان و شادابی می‌خواهید لازم است که از این سرم‌ها به تناسب نوع پوست خود و مشکلات مرتبط با آن استفاده کنید.

برای داشتن پوست درخشان این نکات را رعایت کنید

پوست گردن خود را فراموش نکنید

مراقبت پوست نباید محدود به گردی صورت باشد، شما باید به پوست گردن و سینه هم اهمیت دهید و در این قسمت‌ها هم از مرطوب کننده، ضدآفتاب و دیگر محصولات مراقبتی استفاده کنید در غیر این صورت فرآیند پیری در این قسمت‌ها آغاز خواهد شد و پس از مدتی پوست گردن شل و آویزان خواهد شد که در این زمان دیگر مراقبت‌های معمول اثری نخواهد داشت.

برای داشتن پوست درخشان این نکات را رعایت کنید

یک دستگاه بخور تهیه کنید

یکی از عوامل اصلی کدر شدن پوست، خشکی آن است و این خشکی می‌تواند از کمبود رطوبت در محیط زندگی ناشی شود. بنابراین اگر پوست درخشان و زیبایی می خواهید لازم است که یک دستگاه بخور مناسب تهیه کنید و رطوبت مورد نیاز محل زندگی و اتاق خواب خود را تامین کنید.

گوشی همراه خود را تمیز نگه دارید

اگر جزو افرادی هستید که به طور مکرر و طولانی با تلفن همراه خود صحبت می‌کنید حتما آن را به طور مرتب با دستمال‌های پاک کننده مخصوص پاک کنید با چون تجمع باکتری‌ها و آلودگی‌ها روی گوشی شما، این آلودگی‌ها به صورت شما منتقل خواهد شد و عوارض پوستی متعددی را به دنبال خواهد داشت.

برای داشتن پوست درخشان این نکات را رعایت کنید

عینک آفتابی را فراموش نکنید

شاید فکر کنید عینک آفتابی ارتباطی با پوست شما ندارد اما شما وقتی در مقابل تابش نور خورشید قرار می‌گیرید به طور غیرارادی چشمان خود را جمع می‌کنید که این کار در درازمدت باعث چروک شدن اطراف چشم می‌شود در حالی که با استفاده کردن از عینک آفتابی این اتفاق برای شما نخواهد افتاد.

برای داشتن پوست درخشان این نکات را رعایت کنید

قبل از خواب آرایش خود را پاک کنید

این نکته را بارها متذکر شده‌ایم که خوابیدن با آرایش چه اثرات بدی روی سلامت و زیبایی پوست دارد پس اگر پوستی درخشان و زیبا می‌خواهید یک پاک کننده ملایم و مناسب پوست خود تهیه کنید و هر شب قبل از خواب صورت خود را از مواد آرایشی و آلوده کننده پاک کنید.

برای داشتن پوست درخشان این نکات را رعایت کنید

برای داشتن پوست درخشان به اندازه کافی بخوابید

در طول خواب، سلول‌های بدن فرصت بازسازی خود را پیدا می‌کنند و مطالعات نشان داده است که حتی یکی دو ساعت کمبود خواب هم می‌تواند روی ظاهر شما اثر منفی داشته باشد. پس برای داشتن پوست درخشان و زیبا در شبانه روز حداقل ۷ ساعت بخوابید.

برای داشتن پوست درخشان این نکات را رعایت کنید

از تونر استفاده کنید

تونرها باعث متعادل شدن اسیدیته پوست می‌شوند و اگر پوست حساس یا چربی داشته باشید حتما به استفاده از آن‌ها نیاز دارید. تونرهای حاوی الکل را کنار بگذارید و از تونرهای طبیعی مناسب برای پوست خود استفاده کنید تا پوست شما یکدست و زیبا شود.

برای داشتن پوست درخشان این نکات را رعایت کنید

ویتامین C را فراموش نکنید

ویتامین سی یکی از اسیدهای مفید برای پوست است که که اثر آنتی اکسیدانی دارد و منجر به خنثی شدن رادیکال‌های آزاد سطح پوست می‌شوند، رادیکال‌هایی که در تسریع پیری، ایجاد آکنه و دیگر مشکلات پوستی مثل سرطان موثر هستند. به همین دلیل است که ویتامین سی ماده اصلی تشکیل دهنده محصولات مراقبتی پوست با اثر ضدآلودگی است. دانشمندان بر این باورند که علت اصلی پیری پوست ما الکترون‌های آزادی است که در مولکول‌های مواد وجود دارد (که به رادیکال‌های آزاد موسومند) این الکترون‌ها به سلول‌های سالم حمله می‌کنند و عملکرد آن‌ها را تضعیف می‌کنند که به این فرآیند پیری می‌گوییم. رادیکال‌های آزاد سه نوع هستند اما نوع مضرتر آن‌ها از اکسیژن به وجود می‌آید و در فرآیند تنفس، سیگار کشیدن و تابش اشعه ماورا بنفش آزاد می‌شود و DNA سلول‌ها و در نتیجه بافت پوست و حتی لایه‌های محافظی مثل کرم مرطوب کننده را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

برای داشتن پوست درخشان این نکات را رعایت کنید

برای این که اثر ویتامین سی را روی خنثی کردن رادیکال‌های آزاد به چشم ببینید. نتیجه این آزمایش را مشاهده کنید. در این آزایش یک تکه سیب برش داده شده و نیمی از آن با یک لایه سرم ویتامین سی پوشش داده شده است. پس از گذشت سه ساعت مشاهده می‌شود که نیمه پوشش داده شده تغییر رنگ نداده و اصلا اکسید نشده است. سرم‌های ویتامین نیز چنین کاری انجام می‌دهند و از اکسید شدن سلول‌های بدن شما جلوگیری می‌کنند در نتیجه پوست شما سالم خواهد ماند و به این زودی‌ها پیر نخواهد شد. پس اگر می‌خواهید پوست درخشان و جوانی داشته باشید استفاده از ویتامین سی را به چه صورت سرم و چه خوراکی فراموش نکنید. البته انواع دیگری از اسیدها هم چنین اثری دارند مثل کوژیک اسید یا هیالورونیک اسید که استفاده از آن‌ها برای مراقبت بهتر از پوست توصیه می‌شود.

برای داشتن پوست درخشان این نکات را رعایت کنید

اگر این مقاله مورد توجه شما قرار گرفت می‌توانید مقالات مشابه را در بخش زیبایی در مجله قرمز شاخه مراقبت پوست مطالعه کنید. انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: PureWow (ترجمه‌ و تألیف اختصاصی توسط مجله قرمز)

۰ ۰ vote
Article Rating
دیدگاه ها 0
Subscribe
اعلام کردن به
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

مقالات زیبایی

روغن رزهیپ
روغن رزهیپ ؛ ضد چروک برای همه و ضد آکنه برای پوست‌های مستعد آکنه!
104
ضد جوش قوی
این سرم ویتامین سی یک ضد جوش قوی و طبیعی است!
89
جوان سازی پوست
بهترین سرم ویتامین سی کدام است و چه ویژگی‌هایی دارد؟
112
درمان جوش
چگونه برای همیشه جوش و آکنه را ازبین ببریم؟
273
آکنه چیست
رژیم غذایی ضد آکنه؛ مقصر اصلی هورمون‌ها هستند یا رژیم غذایی شما؟
118
ناخن
۳ روغن جادویی برای سلامت ناخن‌ها
198

مقالات سلامت

کمبود خواب
کمبود خواب و هورمون‌ها؛ آیا مقصر کمبود خواب ما هورمون‌هایمان هستند؟
54
پریکاردیت
پریکاردیت چیست و چگونه می‌توان آن را درمان کرد؟
68
نوشیدن زیاد آب
نوشیدن زیاد آب و مصرف آب اضافه بر نیاز را با این ۹ علامت شناسایی کنید
77
ورزش و اختلالات هورمونی
اثر ورزش بر اختلالات هورمونی زنان مانند تنبلی تخمدان و کم کاری تیروئید هاشیموتو
141
خستگی آدرنال
خستگی آدرنال؛ بلایی که استرس مزمن سر جسم و روح ما می‌آورد!
124
قطع شدن قاعدگی
قطع شدن قاعدگی؛ دلایل و عوارض آمنوره یا پریود نشدن
177

مقالات آشپزی

کیک شکلاتی گیاهی
کیک شکلاتی گیاهی و بدون گلوتن با دستورالعملی آسان
311
خشک کردن ریحان
خشک کردن ریحان به چندین روش مختلف برای افراد مبتدی
1,870
کدو سبز شکم پر
کدو سبز شکم پر با رویه پنیری برای میانه تابستان
559
خوراک برنج و مرغ در فر
خوراک برنج و مرغ در فر با ادویه ایتالیایی و طعم عالی
651
سیب زمینی برشته در فر
سیب زمینی برشته در فر با حداقل روغن و سرشار از ادویه
1,136
طرز تهیه نان خامه ای
طرز تهیه نان خامه ای به صورت حرفه‌ای و با ارائه همه نکات لازم
775

مقالات تغذیه

دلیل پرخوری
زنان و گرسنگی کاذب؛ آیا پرخوری ما گردن هورمون هایمان است؟
48
رژیم تنبلی تخمدان
رژیم تنبلی تخمدان؛ آیا با تغییر در رژیم غذایی می‌توان این سندروم را کنترل کرد؟
181
آکنه چیست
رژیم غذایی ضد آکنه؛ مقصر اصلی هورمون‌ها هستند یا رژیم غذایی شما؟
118
فیبر غذایی
فیبر غذایی چیست و میزان مصرف توصیه شده آن چقدر است؟
96
استرس چیست و از طریق چه منابعی در بدن ایجاد می‌شود؟
141
رژیم غذایی لاغری
رژیم غذایی خود را با دانستن این نکات دقیق، بهتر تنظیم کنید!
135