نورتریپتیلین جز داروهای  ضدافسردگی سه حلقه ای است. این دارو ها ممکن است ترکیبات شیمیایی نامتعادل در مغز افراد مبتلا به افسردگی ، را تحت تاثیر قرار دهد. در این مقاله به معرفی و بررسی نکات مهم در مورد این داروی ضد افسردگی می پردازیم.

اطلاعات مهمی که باید در مورد داروی نورتریپتیلین بدانید

این دارو برای درمان علائم افسردگی استفاده می شود.

همچنین این دارو  ممکن است برای اهداف غیر از مواردی که  در این راهنمای دارو ذکر شده است،  استفاده  شود.

اگر شما به تازگی یک حمله ی قلبی را تجربه کرده اید، و یا اگر شما را به برخی از داروهای خاص حساسیت دارید، شما نباید از این دارو، استفاده کنید.

اگر شما از یک مهار کننده های مونوآمین اکسیداز در ۱۴ روز گذشته، مانند ایزوکاربوکسازید، متیلن بلوی تزریقی ، فنلزین، rasagiline، سلجیلین، یا ترانیل سیپرومین استفاده کرده اید، نباید از این دارو استفاده کنید.

برخی از افراد جوان زمانی که برای اولین بار یک داروی ضد افسردگی، مصرف می کنند افکار خودکشی دارند. دکتر شما نیاز به بررسی پیشرفت روند درمان در طول استفاده شما از این دارو  از طریق  ویزیت های  منظم دارد. خانواده و یا دیگر مراقبان شما نیز باید نسبت به تغییرات در خلق و خوی و یا علائم در  شما، هشیار باشد.

هر گونه  علائم جدید یا تشدید علائم مانند: خلق و خوی یا تغییرات رفتاری، اضطراب، حملات هراس، مشکلات خواب، و یا اگر شما احساس می کنید ضربه پذیر شده اید و یا تحریک پذیری، آشفتگی،  رفتارخصمانه، پرخاشگری، بی قراری، بیش فعالی (ذهنی یا جسمی)، بیش افسردگی یا افکار مربوط به خودکشی یا صدمه زدن به خودتان را دارید، این موارد را به پزشک یا دکتر معالج خود اطلاع دهید.

قبل از مصرف این دارو نیاز است بدانید که:

اگر شما به این دارو حساسیت دارید و یا موارد زیر را دارید، نباید نورتریپتیلین را مصرف کنید:

شما به تازگی یک حمله قلبی را تجربه کرده اید؛

اگر شما به داروهای ضد افسردگی مشابه ( مانندآمی تریپتیلین، amoxapine، کلومیپرامین، دزیپرامین، دوکسپین، ایمی پرامین، protriptyline، تریمیپرامین) حساسیت دارید،

اگر شما به برخی از داروها  ضدتشنج ( مانندکاربامازپین، eslicarbazepine، اکسکاربازپین، روفینامید) حساسیت دارید.

برای اطمینان از اینکه مصرف این دارو برای شما خطری ندارد، در موارد زیر با پزشک خود مشورت کنید:

بیماری های قلبی، و یا سابقه حمله قلبی، سکته مغزی، یا تشنج.

اختلال دو قطبی (شیدایی(مانیا) – افسردگی) ؛

اسکیزوفرنی یا سایر بیماری های روانی؛

بیماری کبد؛

بیماری های تیروئید؛

دیابت (نورتریپتیلین ممکن است باعث افزایش یا  پایین آمدن سطح قند خون شود) ؛

گلوکوم با زاویه؛

مشکلات دفع ادرار

مشخص نیست که آیا این دارو یک نوزاد به دنیا نیامده آسیب برساند یا نه. اگر شما باردار هستید یا قصد در حین استفاده از این دارو قصد باردار شدن را دارید به پزشک خود اطلاع دهید.

مشخص نیست که آیا این دارو از شیر مادر عبور می کند و یا می تواند به کودک شیرخوار آسیب برساند یا نه. اگر شما با شیر مادر یک نوزاد را تغذیه می کنید، با پزشک خود مشورت کنید.

این دارو را بدون تجویز پزشک یا روان پزشک به کودک ندهید. نورتریپتیلین برای استفاده در کودکان مورد تایید نیست.

چگونه باید این دارو را مصرف کنید؟

این دارو را دقیقاً همان طور که توسط دکتر شما تجویز می‌شود، مصرف کنید. راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید. این دارو را در مقادیر بزرگتر و یا کوچکتر از مقادیر توصیه شده مصرف نکنید. پزشک شما ممکن است برای حصول بهترین نتایج دور مصرفی این دارو را برای شما تغییر دهد.

اگر شما نیاز به عمل جراحی یا دادن آزمایشات پزشکی و یا نیاز به بستری شدن دارید، ممکن است که نیاز به توقف مصرف این دارو برای زمان کوتاهی داشته باشید. هر پزشک یا جراحی که قرار است شما را عمل کند باید از مصرف این دارو توسط شما مطلع باشد.

به طور ناگهانی، و یا اگر شما نشانه های ناخوشایند ترک دارو را دارید، استفاده از آن را به طور ناگهانی متوقف نکنید. دکتر خود در چگونگی توقف  استفاده ایمن  این دارو ، مشورت کنید.

ممکن است چند هفته طول بکشد که این دارو نشانه های  بیماری را در شما، بهبود بخشد. اگر مصرف این دارو نشانه های بیماری را در شما بهبود نمی بخشد، مصرف را طبق دستورالعمل ادامه داده و به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو باید در دمای اتاق به دور از گرما و رطوبت نگهداری شود.

اطلاعاتی در مورد دوز مصرفی نورتریپتیلین

دوز معمول بزرگ سالان برای درمان افسردگی:

۲۵ میلی گرم خوراکی  به صورت سه یا چهار بار در روز

حداکثر دوز: ۱۵۰ میلی گرم خوراکی روزانه

نکته: هنگامی دوز بالاتر از ۱۰۰ میلی گرم در روز داده می شود، سطح پلاسمایی باید تحت نظارت و نگهداری در محدوده بهینه از ۵۰ تا ۱۵۰ نانوگرم / میلی لیتر باشد.

اگر در  یک بیمار عوارض جانبی جزئی رو به پیشرفت بود، دوز مصرفی باید کاهش یابد.

اگر عوارض جانبی جدی و یا تظاهرات آلرژیک ایجاد شد، مصرف دارو باید قطع شود.

کل دوز مصرفی روزانه، ممکن است فقط یک بار در روز داده شود.

مورد استفاده: تسکین علایم افسردگی

دوز معمول سال مندان برای درمان  افسردگی:

۳۰ تا ۵۰ میلی گرم خوراکی روزانه در دوزهای منقسم

نکته: کل دوز مصرفی روزانه، ممکن است فقط یک بار در روز داده شود.

مورد استفاده: تسکین علایم افسردگی

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریبا موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید . برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنم، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت های پزشکی اورژانس و یا کمک های اضطراری برای مسمومیت، تماس بگیرید. مصرف بیش از حد نورتریپتیلین، می تواند کشنده باشد.

در هنگام مصرف این دارو باید از چه مواردی اجتناب کنم؟

اجتناب از نوشیدن الکل یا نوشیدنی های الکلی زیرا، مصرف الکل می تواند عوارض جانبی خاصی از این دارو را افزایش دهد که می تواند خطرناک باشد.

این دارو  ممکن است تفکر یا پاسخ دهی شما را مختل کند. اگر شما در حال رانندگی و یا در حین انجام هر کاری هستید که نیاز دارد که به گوش باشید، هوشیار باشید.

اجتناب از قرار گرفتن در معرض نور خورشید و یا حمام آفتاب . نورتریپتیلین می تواند شما را برای  آفتاب سوختگی مستعدتر کند. پوشیدن لباس های محافظ و استفاده از کرم ضدآفتاب (SPF 30 یا بالاتر) زمانی که شما خارج از منزل هستید.

عوارض جانبی این دارو

اگر شما نشانه هایی از یک واکنش آلرژیک به این دارو مانند : راش پوستی یا کهیر ( با یا بدون تب یا درد مفاصل ) ؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو ، را مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

اگر موارد زیر را داشتید، به پزشک خود اطلاع دهید :

تاری دید، دوبینی، درد چشم و یا تورم، یا هاله ای در اطراف چراغ دیدن؛

حرکات بی قرار در چشم، زبان، فک، یا گردن؛

احساس سرگیجه، مانند شما ممکن است غش کنید؛

تشنج؛

درد جدید یا تشدید درد قفسه سینه، تپش ضربان قلب و یا لرزش قفسه سینه ؛

بی حسی ناگهانی و یا ضعف، مشکلات بینایی، گفتار، و یا تعادل؛

تب، گلو درد، کبودی ، خونریزی غیر معمول؛

یرقان (زردی پوست و چشم) ؛

ادرار کردن دردناک و یا مشکل؛

سطوح بالای سروتونین در بدن ، بیقراری، توهم، تب، ضربان قلب سریع، رفلکس بیش از حد ، تهوع، استفراغ، اسهال، از دست دادن هماهنگی، غش.

افراد مسن ممکن است بیشتر احتمال دارد که عوارض جانبی از این دارو را داشته باشد.

داروی نورتریپتیلین

عوارض جانبی شایع این دارو  عبارت اند از:

تهوع، استفراغ، از دست دادن اشتها؛

اضطراب، مشکلات خواب (بی خوابی)؛

خشکی دهان، طعم غیر عادی؛

ادرار کردن کم و یا عدم توانایی دفع ادرار

یبوست؛

تغییرات در  بینایی؛

تورم  سینه (در مردان و زنان)؛

کاهش میل جنسی، ناتوانی جنسی، یا اشکال در داشتن ارگاسم.

چه داروهایی مصرف این دارو را تحت تاثیر قرار می دهند؟

مصرف همزمان این دارو با داروهای دیگرکه می تواند شما را خواب آلود کند، می توانید این اثر را بدتر کند. قبل از مصرف نورتریپتیلین با یک قرص خواب، داروهای ضد درد مخدر، relaxer عضلانی، یا دارو برای اضطراب، افسردگی، یا تشنج دکتر خود بپرسید.

قبل از مصرف نورتریپتیلین، اگر شما یک “SSRI” ضد افسردگی در ۵ هفته گذشته، مانند سیتالوپرام، escitalopram، فلوکستین، فلووکسامین، پاروکستین، یا سرترالین استفاده کرده اید، به پزشک خود اطلاع دهید.

شما باید حداقل ۵ هفته پس از قطع فلوکستین (Prozac)  برای شروع مصرف این دارو صبر کنید.

بسیاری از داروها می تواند با نورتریپتیلین تداخل داشته باشد ، که ممکن است اثرات ناخواسته و یا خطرناک را باعث شود. این  داروها شامل داروهای تجویزی و بدون نسخه ، ویتامین، و محصولات گیاهی است.

همه تداخل های ممکن این دارو در این راهنمای دارویی ذکر نشده است.

با دکتر خود در مورد تمام داروهای استفاده می کنید، و داروهایی  که شما در طول درمان خود با نورتریپتیلین شروع و یا متوقف کرده اید، صحبتت کنید.

یک لیست از تمام داروهای  مصرفی خود را به هر ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی به شما، ارائه دهید.

 

منبع: drugs.com

این مقاله توسط مجله قرمز به صورت اختصاصی، ترجمه شده است. در صورتی که این مطلب، برای شما مفید بود، لطفا نظرات، انتقادات و موضوعات مورد علاقه پیشنهادی خود را با ما به اشتراک بگذارید.