جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
معرفی فیلم مکبث

مکبث: یک تراژدی برگرفته از خشم، خودخواهی و عذاب وجدان

مکبث از مشهورترین نمایشنامه‌های نوشته‌شده توسط ویلیام شکسپیر است. شکسپیر که نمایشنامه‌ای چیره‌دست و محبوب بود آثار معروف و مشهور زیادی مثل شاه لیر، اتللو، ریچارد سوم، ژولیوس سزار، هملت، تاجر ونیزی، رومئو و ژولیت، رام کردن زن وحشی، هیاهوی بسیار برای هیچ، هنری هشتم و… دارد. یک از تراژیک و تلخ‌ترین نمایشنامه‌های خلق‌شده توسط شکسپیر نمایشنامه مکبث است. نمایشنامه‌ای که از کوتاه ترین، ستایش‌شده‌ترین نمایشنامه‌های نوشته‌شده توسط شکسپیر و همچنین همچون شاه لیر، هملت ازجمله آثاری است که اقتباس‌های فراوانی چه به‌صورت کاملاً وفادارانه و چه به‌صورت آزاد از این نمایشنامه محبوب به دنیای هنر تقدیم شده است چه در دنیای تئاتر و چه بر پرده سینما. به‌جز اقتباس‌های دیگر از این نمایشنامه در سال ۲۰۱۵ جاستین کرزل به همراه گروه سازندگان خود ازجمله بازیگرانی خوب و حرفه‌ای تصمیم به ساخت اقتباسی قابل‌قبول از این نمایشنامه گرفت. در این مقاله به معرفی و بررسی این اقتباس سینمایی می‌پردازیم.

مکبث و چالش به تصویر کشیدن اقتباسی موفق

داستان این فیلم در مورد جنگجوی شریف و شجاعی به نام مکبث است که وقتی پس از غلبه بر دشمن توسط پادشاه دانکن بخشنده موردعنایت  قرارگرفته و مقامی درخور به او داده می‌شود، به اغوای همسرش، دانکن را برای رسیدن به آمال شیطانی می‌کشد ولی این خود شروع بر زندگی کابوس وار او و همسرش بعد از رسیدن به تاج‌وتخت اسکاتلند است. با در نظر گرفتن رویکرد بسیار نوآورانه جاستین کرزل برای آوردن متن شکسپیر به صفحه‌نمایش این کار یک گزاره استادانه است و زمان روایت فیلم به منبع اصلی وفادار است . در مقابل به‌عنوان یک مثال برای این سری اقتباس‌ها مانند “هملت” (مایکل آلمریدها-۲۰۰۰) که در وقایعش در شهر نیویورک معاصر می‌گذشت، یا برگردانی قابل‌تحسین برانگیز مانند طوفان (جولیا تیمور-۲۰۰۰) وجود دارد که این قاعده را رعایت نکردند. این شاعر و نوشته‌هایش یک چالش غیرقابل‌انکار برای فیلم‌سازان است، به‌خصوص کسانی که می‌خواهند امضای خود را بر پای شعرها و نمایشنامه‌های شکسپیر که سابقه‌ای به قدمت چند قرن دارد بگذارند. جاستین کرزل، کارگردان استرالیایی، این فیلم را با چند اصلاح روایتی و خشونت زیادی همراه می‌کند. فیلم او نه‌تنها به طرز وحشتناکی پرزرق‌وبرق است که همچنین دارای نگاهی همراه بارنگ سرخ آتشین است که گویی “مکبث” را در مریخ نشان می‌دهد، حتی به این دلیل که این فیلم حاوی تصاویری است که بسیار گرافیکی هستند، ممکن است شمارا به دور روایت نگاه‌دارند. گرچه کرزل عناصر فوق‌العاده “بازی اسکاتلندی” را به‌عنوان خرافات شناخته‌شده است را در روایت نگه‌داشته است، اما کرزل همچنین در روایت سعی می‌کند که به فیلم بافت و بی‌واسطگی ‌دهد.

چالش مکبث به عنوان اقتباس

نقاط قوت فیلم مکبث

 این فیلم اکشن زیبایی همراه با حرکات اسلوموشن خیره کننده دارد. در اکشن خونین فیلم قطرات گل و قطره‌های خون در سراسر مه، آسمان خاکستری و سرزمین‌های کوهستانی درحرکتی فوق‌العاده آهسته پرواز می‌کنند. نگاهی موجود در روایت فیلم بسیار غم‌انگیز است، شما احساس می‌کنید که انگار می‌توانید از قالب تماشاچی بودن خارج شوید و حتی آن محیط را لمس کنید، حتی به‌مانند شخصیت‌ها که به‌طور فزاینده‌ای در روایت رنج می‌برند. این “مکبث” همچنین شمارا با جذابیت جذاب دوستاره خود یعنی مایکل فاسبندر و ماریون کوتیار جذب می‌کند. فاسبندر کار خود را از بازی‌های پیچیده و عذاب‌آور در فیلم‌هایی از “گرسنگی” تا “شرم”، “۱۲ سال بردگی” و ” بیگانه: پیمان ” و در همین اواخر در اساسین کرید جاستین کرزل انجام داده است. قتل و جنون (ناشی از عذاب وجدان) عناصر اصلی روایت مکبث هستند. بااین‌حال، فاسبندر در نقش مکبث به نظر می‌رسد خیلی خوب خطری که در زیر پایش قرار دارد را به تصویر کشیده و شخصیت مکبث را مبهم نشان می‌دهد درعین‌حال، بازی کوتیار دارای کیفیت دیگری است که موجب به چالش کشیدن فاسبندر می‌شود تنشی آرام در چشمان بزرگ او و استبدادی که باعث می‌شود او به نظر غیرقابل‌پیش‌بینی برسد، حتی اگر همه ما از نقشه گمراهانه ای که لیدی مکبث در پستویش دارد، آگاهی داشته باشیم. درصورتی‌که اقتباس‌های قبلی این نمایشنامه توسط رومن پولانسکی یا اورسن ولز تماشا کرده‌اید: در قرن یازدهم در اسکاتلند، جنگجوی بزرگ به نام مکبث، پیشگویی را از سه جادوگر می‌شنود که روزی پادشاه خواهد شد. (نسخه کرزل درواقع به ما چهار جادوگر برای سرگرمی می‌دهد). زن مضطرب و رانده‌شده‌اش، او را تشویق می‌کند تا شتابان با کشتن پادشاه دانکن (با بازی دیوید تیولیس) تاج‌وتخت را برای خود تسخیر کند. اما هیچ‌کدام از این موارد به همان سادگی نیست که او به آن امیدوار است. البته این بسیار ساده است و البته “مکبث” کرزل که فیلمنامه آن توسط جاکوب کاسکوف، مایکل لسلی و تاد لوئوسو اقتباس‌شده و در کمتر از دو ساعت اجرا می‌شود، کمی کوتاه به نظر می‌رسد. اگر قبلاً با تراژدی شکسپیر آشنا نیستید، این اقتباس به دنبال این نیست تا زمینه را فراهم کند یا توضیح دهد که چرا شخصیت‌های خاصی مهم هستند؛ اما در یک تقابل جذاب، درحالی‌که مقیاس نبرد و مناظر عظیم و هیجان‌انگیز است، برخی از لحظات و عبارات معروف مشهور در فضای مأنوس به طرزی کم‌نظیر ارائه می‌شوند.

نقاط قوت فیلم مکبث

لیدی مکبث، که به خاطر سردرگمی حاصل از عذاب وجدان در کشتن دانکن به‌صورت فردی نفرین‌شده درآمده است ، به طرز شگفت‌انگیزی در سکوت مقدس یک کلیسای مخروبه سخن می‌گوید. این سکانس نفس‌گیر است و بعداً، مکبث به نظر می‌رسد که به صورتی مکاشفه وار مونولوگخود را در حالت ایدئ ال در مورد “آوا و خشم” بیان می‌کند. او در حال حاضر تنها پوسته‌ای از خود سابقش است و فاسبندر با جاه‌طلبی ناامیدی شخصیت خود را در این فیلم قدرتمندانه به تصویر می‌کشد. همچنین شان هریس در نقش مک داف، دیوید تیولیس در نقش دانکن ، به‌ویژه پدی کانسیداین  در نقش بانکو، دوست صمیمی مکبث، که  دوستی آن‌ها به پایان ناخوشایند انجامید، به‌خوبی بازی کرد. آنچه انجام می‌شود ، گریزی از آن نیست و انجام می‌شود، همان‌طور که لیدی مکبث به‌طور ناخواسته تلاش می‌کند تا شوهرش را دراین‌باره اطمینان دهد. اما مرده‌ها مجبور نیستند این امر را دوست داشته باشند.

منبع مقاله : rogerebert.com
این مقاله به‌طور اختصاصی توسط مجله قرمز ترجمه‌شده است. اگر مقاله فوق موردپسند شما واقع شد، از دیگر مقالات ما دیدن فرمایید.

دیدگاه ها 0
Subscribe
اعلام کردن به
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

مقالات زیبایی

درمان خشکی لب
بهترین محصولات آرایشی بهداشتی برای درمان برای خشکی لب
104
لوازم آرایشی
خرید لوازم آرایش اصل و با کیفیت از داروخانه آنلاین
54
اصل بودن ادکلن
روش های ساده برای تشخیص اصل بودن ادکلن کرید اونتوس
111
غذاهای سرشار از کلاژن
غذاهای سرشار از کلاژن که پوست شما را به گذشته خوب می برند
428
لوازم آرایشی
محصولات پیپا انتخابی مناسب در هنگام خرید لوازم آرایشی
240
درمان لک صورت
درمان لک صورت؛ راهنمای علمی درمان لک به همراه معرفی بهترین محصولات
434

مقالات سلامت

مکمل برای آرتروز
۲۰ ویتامین و مکمل برای آرتروز که برای کنترل علائم مفید هستند
102
رژیم روزه داری متناوب
روزه داری متناوب، حافظه و عملکردهای شناختی را بهبود می‌دهد
113
بیماری کرونا
با تست کرونا در منزل نگرانی خود را کاهش دهید
155
مدفوع بدبو
اسهال و مدفوع بدبو نشانه چیست و چگونه می‌توان آن را رفع کرد؟
215
نوروپاتی محیطی
نوروپاتی محیطی چیست، انواع روشهای تشخیص و درمان آن چه هستند؟
100
استرس و بارداری
استرس و بارداری؛ استرس چگونه مانع از بارداری و رشد جنین می‌شود؟
88

مقالات آشپزی

شربت توت فرنگی
شربت توت فرنگی خانگی؛ تازه و آسان با طعمی دلپذیر
114
شیر جو دوسر خانگی
طرز تهیه شیر جو دوسر خانگی و انواع روشهای استفاده از آن
364
نان هندی خانگی
نان هندی خانگی ساده و آسان بدون نیاز به فر
821
ترافل شکلاتی
ترافل شکلاتی خوشمزه تقدیم به آنهایی که دوستشان داریم
292
گرام ماسالا
طرز تهیه ادویه گرام ماسالا در خانه با عطری عالی برای انواع غذاها
632
سس مایونز گیاهی
سس مایونز گیاهی و رژیمی برای آنها که به سلامتی خود اهمیت می‌دهند
928

مقالات تغذیه

رژیم فستینگ
رژیم فستینگ؛ آیا این رژیم برای لاغری و سلامتی موثر است؟
46
رژیم روزه داری متناوب
روزه داری متناوب، حافظه و عملکردهای شناختی را بهبود می‌دهد
113
تغذیه سالم
تغذیه سالم فقط به معنی افزایش سبزیجات و کاهش چربی‌ها نیست!
154
غذاهای سرشار از کلاژن
غذاهای سرشار از کلاژن که پوست شما را به گذشته خوب می برند
428
توت فرنگی
خواص توت فرنگی این دلربای اردیبهشتی؛ میوه ای کم قند و خوش طعم
95
خواب و چاقی
خواب و چاقی؛ تاثیر ریتم شبانه‌روزی بدن بر چاقی وسایر بیماری‌های مزمن
147