مواد غذایی می توانند برای دندان های شما به مانند شمشیر دو لبه عمل کنند. همچنان که بعضی از مواد غذایی برای سلامت دندان های شما، مضر هستند اما بعضی دیگر برای دندان های شما  می توانند برای دندان شما، مفید باشند. در اینجا چند نمونه از این مواد غذایی مفیدرا به همراه مکانسیم عمل آنها ، معرفی می کنیم.

این مواد غذایی  چگونه باعث جلوگیری از آسیب رسیدن به دندان می شوند؟

با توجه به مقاله قبلی، حال که شما می دانید که چه مواد غذایی می توانند باعث لکه دار شدن و یا تضعیف دندان های شما شوند ، این زمانی است که باید بر روی مواد غذایی ای که می تواند به سلامت دندان شما کمک کند و یا حتی روند آسیب رسیدن به دندان شما را معکوس کند، تمرکز کنید. خبر خوب این است که اگر شما، یک رژیم غذایی سالم را مصرف کنید، احتمالا در حال حاضر گرفتن مقدار زیادی از این مواد غذایی مفید را مصرف کنید . بسیاری از مواد غذایی مانند سبزیجات که به طور کلی برای بدن ما ، خوب هستند برای دندان های ما ما هم مفید هستند.

آدامس های بدون قند ( Sugarless gum )

آدامس های بدون قند کمک می کند تا با تحریک تولید بزاق در دهان دندان های شما، تمیز بماند. بزاق به صورت طبیعی، اسیدهای تولید شده توسط باکتری ها را در شما شستشو می دهد، و همچنین با شستشوی دندان باعث تقویت کلسیم و فسفات استخوان می شود. علاوه بر این، بسیاری از انواع آدامس های بدون قند با زایلیتول شیرین می شود که یک الکل است که باعث کاهش باکتری در دهان می شود.
شما ممکن است بخواهید از آدامس های طعم نعناع، استفاده کنید ، با این حال. در یک مطالعه که در سال ۲۰۱۱ انجام گرفت، نشان داده شد که اسید مورد استفاده برای ایجاد طعم میوه ای خاص می تواند دندانها را ، هر چند به مقدار کمی، خراب کند. مسینا در این مورد می گوید: “هر چیزی که برای ما به عنوان طعم ترش، اسیدی تر است، اما ما مقدار بسیار خوبی از جریان بزاق را دریافت می کنیم ، که من می توانم با آن زندگی کنم” .

آب (Water )

آب، مثل بزاق، کمک می کند تا قند و اسید از دندان شستشو شود. همچنین حاوی فلوراید، ماده معدنی است که در برابر فرسایش، از دندان های ما محافظت می کند و در خمیر دندان و برخی از دهان شویه یافت می شود. فلوراید به طور طبیعی در آب (از جمله برخی از آب چشمه بطری شده) وجود دارد ، و همه آبها با آن غنی می شوند.

لبنیات (Dairy )

شیر و سایر محصولات لبنی منبع غذایی اصلی برای کلسیم است ، برای سلامت دندان ضروری است. کلسیم عنصر کلیدی در میان مواد معدنی است که به عنوان یک هیدروکسی آپاتیت، که باعث تقویت مینای دندان و همچنین استخوانها است، شناخته می شود. (دندان ها، از نظر فنی استخوان نیستند، اما برخی از خواص مشابه با آنها را دارند).
فراورده های لبنی به ویژه پنیر، حاوی کازئین(caseins ) است که یک نوع از پروتئین است. تحقیقات نشان می دهد که کازئین ، همراه با کلسیم، نقش مهمی در ثبات و ترمیم مینای دندان ، ایفا می کند.

غذاهای با فیبر بالا (High fiber foods )

سبزیجات برگ و دیگر مواد غذایی با فیبر بالا ، باعث ارتقای هضم خوب و سطح کلسترول سالم در بدن ما هستند ، و کار مفیدو شگفت انگیز آنها برای دهان و دندان عمدتا است که آنها نیاز به مقدار زیاد جویده شدن توسط دندان دارند.
مسینا در این مورد می گوید : ” خوردن یک کاسه اسفناج یا حبوبات مانند شسته شدن دندان های شما از طریق یک کار واش است : فرآیند جویدن باعث تولید بزاق شده ، و این مواد غذایی از وقتی به قطعات کوچک تبدیل می شود، از لحاظ فیزیکی دندان های شما را تمیز می کند”این خمیره ی شیری برای سلامت دندان شما، مفید است” .

توت فرنگی (Strawberries )

انواع این توت های تابستانی حاوی اسید مالیک است، که یک نوع سپیدکننده طبیعی برای مینای دندان شما ، است. در اینجا نشان می دهیم که چگونه در منزل خود این عمل سپید کردن را بر روی دندان های خود انجام دهید : یک توت فرنگی را له کرده و آن را با جوش شیرین ترکیب نموده ، و با استفاده از یک مسواک نرم آن را بر روی ، دندان های ، منتشر کنید . پنج دقیقه بعد، آن را مسواک کرده و شستشو کنید و فریاد شادی سر دهید چرا یک لبخند شما، سفیدتر است. (مطمئن باشید نخ دندان بکشید چون دانه های کوچک توت فرنگی ، به راحتی می تواند بین دندان های شما به دام افتد).

توت فرنگی یکی از مواد غذایی مفید

منبع: HEALTH
این مقاله توسط Amanda Gardner به رشته تحریر در آمده است و توسط مجله قرمز به صورت اختصاصی، ترجمه شده است. در صورتی که این مطلب، برای شما مفید بود، لطفا نظرات، انتقادات و موضوعات مورد علاقه پیشنهادی خود را با ما به اشتراک بگذارید.َ