لبلیا که ماده‌ای است که از یک گل به دست می‌آید، می‌تواند در زمینه درمان‌های خانگی مؤثر باشد. با استفاده از مشخصات مواد مغذی منحصر به فرد و همه‌کاره بودن آن، مردم از لبلیا برای طیف گسترده‌ای از درمان‌های پزشکی طبیعی استفاده می‌کنند. در این مقاله سعی خواهیم کرد که علاوه بر معرفی این ماده، به بررسی ویژگی و مزایای مصرف و همچنین نحوه استفاده از آن بپردازیم.

لبلیا چیست؟

Lobelia در واقع یک جنس کامل گیاهان گل‌دار است که عمدتاً در مناطق گرمسیری و معتدل جهان یافت می‌شوند. در این جنس بیش از ۴۰۰ گونه وجود دارد که همه آن‌ها نام مشترک لوبلیاس را دارند. یکی از محبوب‌ترین انواع دارای خواص دارویی آن Lobelia inflata است که معمولاً به نام تنباکوی هند شناخته می‌شود. قسمت‌های فوقانی این گیاه می‌تواند برای بسیاری از درمان‌های مختلف استفاده شود.

لبلیا یک گیاه اعتیادآور نیست، اما دارای مواد شیمیایی خاصی است که اثرات مشابهی مانند نیکوتین را داشته باشند. با این حال، به جای اعتیاد، این ماده شیمیایی می‌تواند به مردم کمک کند تا اعتیاد خود را به نیکوتین ترک کنند، بنابراین این گیاه به عنوان کمک خوبی برای ترک سیگار شناخته‌شده است. اجزای لوبلیا، از جمله آلکالوئیدها، کلسیم، ویتامین C، پتاسیم و منیزیم و همچنین آنتی‌اکسیدان‌های منحصر به فرد لوبلین و لوبلانین، باعث ایجاد مزایای بسیاری برای این گیاه می‌شود.

گیاه لبلیا

فواید استفاده از گیاه لبلیا

مزایای فراوان ناشی از مصرف این گیاه عبارت‌اند از تحریک سیستم تنفسی، بهبود سلامت ایمنی و کمک به ترک سیگار و دیگر موارد که در ادامه مطلب بررسی خواهیم کرد.

بهبود عملکرد دستگاه تنفسی

این گیاه که به عنوان یک ضد اسپاسم قدرتمند شناخته شده، به ویژه برای درمان مشکلات تنفسی مؤثر است. اگر از حملات منظم آسم رنج می‌برید، نوشیدن چای ساخته شده از این گیاه می‌تواند این التهاب را و همچنین تمایل به سرفه کردن را خنثی کرده و همچنین مشکلات تنفسی را سرکوب می‌کند.

خاصیت خلط‌ آور بودن

مصرف این گیاه نه تنها می‌تواند به مهار التهاب در دستگاه‌های تنفسی کمک کند، بلکه می‌تواند به حذف موکوس و خلط از سینوس‌ها و دستگاه‌های تنفسی کمک کند، که در آن پاتوژن ها و دیگر ذرات خارجی می‌توانند تصفیه شوند.

اثرات ضد کرم

این گیاه اغلب برای مزایای موضعی آن استفاده می‌شود و هنگامی که به یک صورت مرهم و یا پماد ساخته می‌شود، می‌توان آن را برای محل عفونت ناشی از کرم استفاده کرد. استفاده به طور منظم از این مرهم برای یک هفته یا بیشتر می‌تواند عفونت را  به طور بسیار مؤثر کنترل کند.

استفاده به صورت آرامش‌بخش عضلانی

برخی از ویژگی‌های آرامش‌بخش در این گیاه وجود دارد، به طوری که هنگامی که موضعی مصرف شود و یا در داخل مصرف می‌شود، می‌تواند به کاهش فشار و تنش عضلانی کمک کند، که همین امر می‌تواند به افرادی که مشکلات خواب دارند کمک کند.

کمک به ترک سیگار

یک ماده شیمیایی کلیدی در لبلیا وجود دارد که به نام لوبلین شناخته می‌شود، که تأثیر مشابهی با نیکوتین بر روی بدن دارد. این امر می‌تواند گیرنده‌های شیمیایی مشابه در مغز و بدن را اشغال کند، اما همچنین این ماده به عنوان یک ماده اعتیادآور شناخته نمی‌شود. در نتیجه، استفاده متوسط ​​و دقیق از این گیاه معمولاً برای افرادی که می‌خواهند سیگار را ترک کنند، مفید است.

مزایای دیگر

با توجه به خواص ضدعفونی کننده و ضد باکتری فوق‌العاده این گیاه، از آن در درمان نیش حشرات و بیماری برونشیت کمک می‌کند. همچنین استفاده از این ماده برای پاک کردن ریه مفید است.

لبلیا

مصارف مختلف این گیاه

می‌توان از قسمت‌های مختلف گیاه لبلیا مثل پوست، برگ، گل و یا ساقه آن استفاده کرد. این امر می‌تواند در فرم‌های زیر مورد استفاده قرار گیرد:

 • چای
 • اسانس
 • تنتور
 • پماد
 • عصاره

اگر چه تحقیقات درباره اثرات این گیاه محدود است، ولی وقتی که لبلیا برای ترک سیگار توصیه می‌شود، دوز مصرفی حدود ۵ میلی‌گرم و به صورت دو بار در روز است. با این حال، این دوز مصرفی بسیار نزدیک به دوز سمی است، بنابراین هنگام استفاده از این گیاه باید همیشه احتیاط شود و سفارش‌های بسیار زیادی برای مشاوره با پزشک یا متخصص گیاه‌شناسی توصیه می‌شود.

عوارض احتمالی ناشی از مصرف لبلیا

در حالی که این گیاه می‌تواند برای سلامتی بسیار مفید باشد، همچنین برخی از عوارض ناشی از مصرف آن مشاهده شده است، از جمله ایجاد مشکلاتی در دستگاه گوارش، عرق فراوان و عوارض بیماری‌های قلبی، از جمله این موارد هستند. زنان باردار و شیرده باید از مصرف این ماده گیاهی قوی اجتناب کنند. برخی از عوارض جانبی رایج مصرف این گیاه عبارت‌اند از:

 • استفراغ
 • سرگیجه
 • اسهال
 • کما
 • سرفه
 • دیسترس (پریشانی) تنفسی
 • التهاب

منبع مقاله :organic facts
این مقاله به طور اختصاصی توسط مجله قرمز ترجمه شده است.