شیک پوشی اصول و قواعد خاص خود را دارد و وثتی عناصر استایل مردانه به شکل صحیحی در کنار هم ترکیب شوند شما شیک پوش خواهید شد. اما تهیه این عناصر استایل مردانه نیازمند هزینه است و لباس‌های باکیفیت هم معمولا قیمت بالایی دارند. البته همه این لباس‌ها و اکسسوری‌ها لزوما نباید گران قیمت باشند و برخی از عناصر استایل مردانه را می‌توان ارزان خرید ولی برخی از لباس‌ها و اکسسوری‌ها جایگاه خاصی در تیپ شما دارند و نباید در خرید آن‌ها خساست به خرج دهید. این عناصر استایل مردانه در تیپ شما بسیار به چشم می‌آیند و حتما باید سطح بالا بوده و کیفیت عالی داشته باشند. در این مقاله اختصاصی از مجله قرمز مهم‌ترین عناصر استایل مردانه را که ارزش هزینه کردن دارند به شما معرفی خواهیم کرد.

منظور از ولخرجی کردن در این مقاله صرف پول‌های هنگفتی نیست که از عهده شما خارج باشد و شما را زیر بار قرض و بدهی ببرد. بلکه چیزی که اهمیت دارد سطح درآمد شما است، شما باید درصد مشخصی از درآمد خود را برای خرید لباس و سایر عناصر استایل مردانه در نظر بگیرید و بهترین و سطح بالاترین چیزهایی را که می‌توان با این مبلغ تهیه کرد، بخرید. برنامه ریزی برای هزینه کردن از خود هزینه کردن مهم‌تر است و کسی می‌تواند ادعای شیکپوشی داشته باشد که قیمت و ارزش واقعی اجناس را بداند و هزینه‌های بی‌دلیلی را صرفا به خاطر نام برند و کلاس و … متحمل نشود. اما به طور کلی این ده مورد از عناصر استایل مردانه ارزش هزینه کردن را دارند و شما نباید آن‌ها را ارزان بخرید. اما سایر عناصر استایل مردانه که در این مقاله ذکر نشده‌اند هم لزوما ارزان و بی‌کیفیت باشند مثلا یک پیراهن مردانه خوب و بادوام، باید کیفیت مناسبی داشته باشد تا بارها بتوان آن را پوشید و شست و اتو کرد بدون آن که خراب شود و آسیب ببیند.

کفش و پوتین مردانه

کفش شاید مهم‌ترین بخش استایل شما باشد چون همه در اولین برخورد به کفش‌های شما نگاه می‌کنند و قضاوت‌های مردم (به خصوص خانم‌ها) را در مورد شما بر اساس مدل و کیفیت و تمیز بودن و زیبایی کفش‌های شما شکل می‌گیرد. یک جفت کفش باکیفیت و قابل تعمیر هرچقدر هم گران باشد به صرفه‌تر از یک جفت کفش ارزان قیمت است که پس از چندبار پوشیدن دیگر قابل استفاده نیست. علاوه بر این کفش‌های بی‌کیفیت می‌توانند به پای شما صدمه بزنند و راه رفتن با آن‌ها راحت نخواهد بود. پس خرید کفش چیزی نیست که بخواهید برای آن خساست به خرج دهید چون در نهایت هزینه این خساست را خواهید پرداخت!

عناصر استایل مردانه

کت و شلوارهای باکیفیت

کت و شلواری که ارزان قیمت باشد از پارچه بی‌کیفیتی تهیه شده است و برش و دوخت آن نیز اصولی و استاندارد نبوده است بنابراین چنین کت و شلواری نه تنها دوام و کیفیت خوبی نخواهد داشت و پس از چند بار پوشیدن فرسوده خواهد شد بلکه به تن شما نیز خوب نخواهد ایستاد. اما یک کت و شلوار باکیفیت از پارچه مرغوبی تهیه می‌شود و دوخت و برش استانداردی دارد و اگر کاملا اندازه شما باشد به خوبی به تن شما خواهد ایستاد و این دوام و زیبایی آن ماندگار خواهد بود.

عناصر استایل مردانه

کت تک از مهم‌ترین عناصر استایل مردانه

بیشتر آقایان هر روز کت می‌پوشند و این کت ممکن است بخشی از کت و شلوار رسمی یا روزمره آن‌ها هم نباشد. کت‌های تک و اسپورت هم جایگاه خاصی در استایل مردانه دارند و شما زمانی شیک پوش خواهید شد که این لباس‌های روزمره و پرکاربرد را نیز از کیفیت بالا و مدل کلاسیک و مناسب تهیه کنید. پس کت‌های ارزان قیمتی که بیش از چندبار نمی‌توان پوشید نه تنها به صرفه نیستند بلکه در درازمدت هزینه زیادی را هم به شما تحمیل می‌کنند. پس خساست را کنار بگذارید و تعدادی کت باکیفیت و باارزش برای خودتان تهیه کنید.

ژاکت چرم

ژاکتی که از جنس چرم باکیفیت تهیه شده باشد برای یک عمر شما کافی است. همان طور که می‌دانید چرم انواع مختلفی دارد و بسته به روش‌های فرآوری و تولید آن کیفیت و ماندگاری متفاوتی خواهد داشت. چرم‌های بی‌کیفیت اگرچه نام چرم روی خود دارند اما پس از مدتی خشک و پوسته پوسته شده و قابل استفاده نخواهند بود. اما یک ژاکت چرم خالص با هر بار استفاده زیباتر و نوتر می‌شود و اگر از آن درست مراقبت کنید می‌توانید سال‌های سال آن را بپوشید و دیگر نیازی به خرید ژاکت چرم نداشته باشید.

عناصر استایل مردانه

عینک طبی و عینک آفتابی

آمار نشان می‌دهد که مردم ۳۰ تا ۶۰ درصد از مواقع به چشمان شما نگاه می‌کنند و این مساله اهمیت عینک را در استایل مردانه نشان می‌دهد. عینک طبی و عینک آفتابی به عنوان عناصر استایل مردانه نقش زیادی در شیک پوش شدن شما دارند و انتخاب درست مدل آن‌ها می‌تواند تیپ شما را به خوبی ارتقاء دهد. واضح است که عینک هرچه باکیفیت‌تر باشد شما در آن احساس راحتی بیشتری خواهید داشت و سال‌ها می‌توانید از آن استفاده کنید. اما عینک‌های ارزان به خصوص نوع آفتابی آن از چشمان شما به خوبی محافظت نمی‌کنند و این امکان وجود دارد که اشعه‌های خورشید به چشمان شما صدمه بزند. اگر در انتخاب مدل عینک خود تردید دارید بر اساس نمودار زیر و فرم صورت خود مدل مناسب را انتخاب کنید:

عناصر استایل مردانه

ساعت مچی از عناصر استایل مردانه

مردم درآمد، سلیقه و شخصیت شما را از روی مدل ساعت مچی شما قضاوت می‌کنند و حتی علم ثابت کرده است که ساعت مچی می‌تواند روی تصور شما از خودتان نیز اثر بگذارد. پس لازم است که خساست را کنار بگذارید و برای خرید یک ساعت مچی باکیفیت و سطح بالا هزینه کنید. البته نمی‌توان فرمول خاصی را برای این هزینه تعیین کرد اما کارشناسان توصیه می‌کنند حداقل یک درصد از درآمد سالانه خود را برای این کار صرف کنید. مثلا اگر درآمد سالانه شما ۶۰ میلیون تومان است یک ساعت ۶۰۰ هزار تومانی انتخابی مناسب برای شما است.

عناصر استایل مردانه

کیف و کیف پول

برخلاف تصور خیلی‌ها، آقایان هم به کیف نیاز دارند و خصوص در موقعیت‌های رسمی و اداری باید کیف به همراه داشته باشند. استفاده از کوله پشتی شما را نابالغ نشان می‌دهد پس سراغ آن نروید، کیفی انتخاب کنید که ظاهری مردانه و دوامی عالی داشته باشد. یک کیف از جنس چرم را برزنت باکیفیت که محکم و بادوام به نظر می‌رسد و بند و دسته مناسبی دارد انتخاب کنید. در کنار کیف دستی، کیف پول را هم فراموش نکنید و آن را از مدلی مردانه و کلاسیک و با کیفیت عالی تهیه کنید تا استایلی شیک داشته باشید.

یک مدل موی شیک

این که برای اصلاح موهای خود به کدام آرایشگاه می‌روید در زیبایی استایل شما نقش مهمی خواهد داشت. اما اگر خساست به خرج دهید و به یک سلمانی ارزان قیمت بروید نباید انتظار یک مدل موی عالی را داشته باشید و در این صورت همه تلاش‌های شما برای شیک پوش شدن به هدر خواهد رفت. توجه کنید که مدل جدید بودن یا مدل قدیم بودن موهای شما مهم نیست، مهم این است که این اصلاح با مهارت و به خوبی انجام شده باشد و از آن مهم‌تر، این مدل برای فرم صورت و سر شما مناسب باشد.

عطر از عناصر استایل مردانه

یک آقای شیک پوش باید بوی خوبی هم بدهد و این بوی خوب با استفاده از یک عطر ارزان امکان پذیر نیست و یا حداقل ماندگاری کافی نخواهد داشت. خرید یک عطر باکیفیت از برند معتبر ارزش هزینه کردن را دارد چون در ساخت این عطرها از مواد اولیه عالی و کمیابی استفاده می‌شود که کیفیت و دوام عطر را بالا می‌برند. در هر صورت قبل از خرید هر عطری آن را تست کنید و هیچ عطری را صرفا به خاطر گران بودن و معروف بودن برند آن نخرید.

عناصر استایل مردانه

مسواک خوب

شاید فکر کنید این مورد که جزو عناصر استایل مردانه محسوب نمی‌شود البته تا حدی حق با شما است چون شما مسواک خود را با خود همراه نمی‌برید اما این وسیله نقش مهمی در زیبایی ظاهری شما دارد. داشتن یک لبخند زیبا با دندان‌های تمیز و سفید در گرو داشتن مسواکی باکیفیت است که هر روز حداقل دوبار استفاده می‌شود. پس برای خرید یک مسواک خوب و باکیفیت خساست به خرج ندهید و اگر قدرت خرید یک مسواک برقی مناسب را هم دارید حتما آن را تهیه کنید چون با این کار در وقت شما صرفه جویی می‌شود و دردسر کمتری برای مسواک زدن خواهید داشت.

اگر این مقاله مورد توجه شما قرار گرفت می‌توانید مقالات مشابه را در بخش دنیای مد در مجله قرمز شاخه پوشاک آقایان مطالعه کنید. انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: Real Men Real Style (ترجمه‌ و تألیف اختصاصی توسط مجله قرمز)