سنسیپار(cinacalcet )، دارویی است که سطح هورمون پاراتیروئید (PTH)، کلسیم و فسفر را در بدن کاهش می‌دهد. سنسیپار برای درمان پرکاری پاراتیروئید (عملکرد بیش‌ازحد فعال غده پاراتیروئید) در افرادی که از دیالیز طولانی‌مدت برای بیماری‌های کلیوی استفاده می‌کنند، کاربرد دارد.

اطلاعات مهم مربوط به داروی  سنسیپار

داروی سنسیپار همچنین برای درمان هیپرکلسمی (سطوح بالای کلسیم در خون) در افراد مبتلابه سرطان غده پاراتیروئید و همچنین در افراد مبتلابه غدد پاراتیروئید بیش‌ازحد فعال که نمی‌توانند با عمل جراحی درمان شوند، استفاده می‌شود.

اگر شما دارای سطوح پایین کلسیم در خون خود (هیپوکلسمی) هستید، نباید از این دارو استفاده کنید.

قبل از مصرف این دارو اگر شما دارای فشارخون بالا، بیماری‌های قلبی، نارسایی قلبی، اختلال در ریتم قلب، بیماری‌های کبدی، و یا سابقه تشنج هستید، به پزشک خود اطلاع دهید.

هنوز داروی سنسیپار را نشکنید، نجوید و این دارو را به‌صورت کامل مصرف کنید.

اگر شما این دارو را همراه با غذا یا بلافاصله پس از خوردن یک وعده غذایی، مصرف کنید بهترین عملکرد را خواهد داشت.

اگر شما یک عارضه  جانبی جدی مانند بی‌حسی یا احساس خارش در اطراف دهان خود ، ضربان سریع یا آهسته قلب، سفتی عضلانی یا انقباض عضلانی، رفلکس بیش‌ازحد فعال، تشنج، احساس تنگی نفس، تورم، افزایش وزن سریع، یا احساس مثل‌اینکه شما ممکن است بی‌هوش شوید، را داشتید در اسرع وقت این موارد را به پزشک خود اطلاع دهید.

برای اطمینان از اینکه این دارو به وضعیت شما کمک می‌کند، خون شما ممکن است نیاز به اغلب آزمایش دارد. به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کنید.

نکاتی   که باید  قبل از استفاده از این دارو  بدانید

اگر شما به این دارو حساسیت دارید، و یا اگر شما  موارد زیر را دارید، نباید از این دارو استفاده کنید:

• سطوح پایین کلسیم در خون (هیپوکلسمی)

برای اطمینان از اینکه که شما با خیال راحت می‌توانید از این دارو استفاده کنید، اگر شما موارد زیر رادارید، به پزشک خود اطلاع دهید:

• فشارخون بالا یا پایین؛

• بیماری‌های قلبی، نارسایی قلبی، اختلال در ریتم قلب؛

بیماری‌های کبدی؛

• سابقه تشنج.

• اگر شما مبتلابه بیماری های کلیوی و در حال دیالیز هستید.

مشخص نیست که آیا سنسیپار به یک نوزاد به دنیا نیامده آسیب برساند یا نه. اگر شما باردار هستید یا قصد در حین استفاده از این دارو قصد باردار شدن را دارید به پزشک خود اطلاع دهید.

معلوم نیست که آیا این دارو از  شیر مادر عبور کرده و به کودک شیرخوار منتقل می‌شود  و یا می‌تواند به یک کودک شیرخوار آسیب برساند یا نه. در حین استفاده از این دارو کودک شیرخوار را با شیر مادر تغذیه نکنید.

این دارو برای استفاده توسط هر شخصی با سن کمتر از ۱۸سال، مورد تائید نیست.

چگونه باید داروی سنسیپار را استفاده کنید؟

داروی سنسیپار را دقیقاً همان طور که توسط دکتر شما تجویز می‌شود، مصرف کنید.  راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید. پزشک شما ممکن است گاهی اوقات ممکن است دوز مصرفی شما را به اطمینان از اینکه که شما بهترین نتایج را دریافت می‌کنید، تغییر دهد.  این دارو  را در دوز های بیشتر  و یا کمتر از مقادیر  توصیه شده، مصرف نکنید.

برای اینکه مطمئن شود که سطح کلسیم و فسفر شما بیش‌ازحد پایین نیست، خون خود را باید ۱ هفته بعدازاینکه شما شروع به مصرف این دارو کردید و یا هر زمان که دوز خود را تغییر دادید، آزمایش کنید. شما همچنین ممکن است به آزمایش خون به‌صورت منظم در طول درمان نیاز داشته باشید.

این دارو را در دمای اتاق به دور از گرما ، نور خورشید و یا رطوبت نگهداری کنید.

نکات مصرف سنسیپار

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریباً موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید. برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنید، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت‌های پزشکی اورژانس و یا کمک‌های اضطراری برای مسمومیت، تماس بگیرید.

در هنگام مصرف این دارو  باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

دستورالعمل پزشک خود را در مورد هرگونه محدودیت در غذا، نوشیدنی، و یا فعالیت دنبال کنید.

عوارض جانبی این دارو

اگر شما نشانه هایی از یک واکنش آلرژیک به این دارو مانند: راش پوستی یا کهیر (با یا بدون تب یا درد مفاصل)؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو، را مشاهده کنید با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

اگر موارد زیر را مشاهده کردید به پزشک خود اطلاع دهید:

• بی‌حسی یا احساس خارش در اطراف دهان؛

• درد عضلانی، تنگی، و یا انقباض عضلانی؛

• تشنج؛

• تنگی نفس (حتی با فعالیت خفیف)، تورم، افزایش وزن سریع.

عوارض جانبی شایع این دارو شامل:

• تهوع

• استفراغ

این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد  دیگری  ممکن است رخ  دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت  مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.

چه داروهایی این دارو را تحت تأثیر قرار می‌دهند؟

بسیاری از داروها می تواند با این دارو تداخل داشته باشند. این دارو ها شامل داروهای تجویزی یا بدون نسخه ، ویتامین ها ، و محصولات گیاهی است. همه واکنش‌های امکان‌پذیر در این راهنمای دارویی ذکر نشده است. به پزشک خود در طول درمان با این دارو در مورد تمام داروهای خود چه آنها را شروع و چه متوقف کرده‌اید، اطلاع دهید. یک لیست از تمام داروهایی که استفاده می‌کنید را  به هر پزشک یا دیگر ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی به شما ارائه دهید.

منبع: drugs.com

این مقاله توسط  مجله قرمز  به صورت اختصاصی، ترجمه شده است. در صورتی که این مطلب، برای شما مفید بود، لطفاً نظرات، انتقادات و موضوعات مورد علاقه پیشنهادی خود را با ما به اشتراک بگذارید.