زیترومکس (آزیترومایسین) یک آنتی بیوتیک است که با باکتری ها مبارزه می کند. زیترومکس برای درمان بسیاری از انواع مختلف عفونت های ناشی از باکتری ها ، مانند عفونت های تنفسی ، عفونت های پوستی ، عفونت گوش ، و بیماری های مقاربتی استفاده می شود .

اطلاعات مهمی  که باید  قبل از استفاده از وارفارین بدانید

اگر شما تا کنون یرقان و یا کبد مشکلات ناشی از مصرف آزیترومایسین داشته اید، نباید زیترومکس مصرف  کنید . همچنین این دارو  ممکن است برای اهداف غیر از مواردی که  در این راهنمای دارویی ذکر شده است ،  استفاده  شود.

شما اگر شما حساسیت به آزیترومایسین ، و یا موارد زیر را داشتید نباید از زیترو مکس استفاده کنید:

شما تا به حال زردی یا مشکلات کبد مشکلات ناشی از مصرف زیترومکس را داشته اید .

 اگر شما به داروهای مشابه مانند کلاریترومایسین، اریترومایسین ، یا telithromycin حساسیت دارید .

برای اطمینان از اینکه مصرف زیترومکس برای شما خطری ندارد در موراد زیر با پزشک خود مشورت کنید :

بیماری های  کبد

بیماری  های کلیوی

بیماری میاستنی گراویس

اختلال  در ریتم ضربان  قلب

سابقه سندرم QT طولانی

انتظار نمی رود که این دارو  به جنین آسیب برساند . اگر شما باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید ، به پزشک خود بگویید .

معلوم نیست که آیا وارفارین به شیر مادر عبور می کند یا نه . اگر شما تغذیه با شیر مادر یک نوزاد را تغذیه می کنید به پزشک خود اطلاع دهید .

هرگز  زیترومکس را  به یک کودک  با سن زیر ۶ ماه ندهید.

زیترومکس توصیه های حین مصرف

چگونه باید زیترومکس  را مصرف کنید؟

این دارو   را دقیقا همان طور که توسط پزشک  شما تجویز می شود، مصرف کنید . راهنما های بر روی برچسب داروی  خود را خوانده و براساس آن عمل کنید. این دارو در مقادیر بزرگتر و یا کوچکتر از مقدار تجویز و توصیه شده مصرف نکنید . دوز و طول درمان با آزیترومایسین ممکن است برای عفونت های مختلف یکسان نباشد .

شما می توانید  این دارو را  با یا بدون خوردن  مواد غذایی ، مصرف کنید .

سوسپانسیون خوراکی (مایع)  دارو را  قبل از  اینکه شما یک دوز را  اندازه گیری  و مصرف کنید، تکان دهید . داروی مایع را  با سرنگ دوز ، و یا با یک قاشق  های  خاص اندازه گیری دوز و یا فنجان پزشکی ، اندازه گیری کنید . اگر شما یک دستگاه دوز های اندازه گیری را نداشته باشند،  از یک داروساز آن را درخواست کنید .

این دارو برای تمام  دوره تجویز شده ، مصرف کنید  . علائم شما ممکن است قبل از اینکه عفونت به طور کامل  از بدن شما پاک شود ، بهبود یابد پس به محض احساس بهبودی مصرف دارو را قطع نکنید . نیمه تمام گذاشتن دوره درمان  ممکن است خطر ابتلا به عفونت مقاوم به آنتی بیوتیک را افزایش دهد . زیترومکس یک عفونت ویروسی مانند آنفلوآنزا یا سرماخوردگی را نمی تواند درمان کند .

این دارو باید در دمای اتاق به دور از گرما ، رطوبت ، نگهداری شود. هر گونه داروی مایع استفاده نشده را  پس از ۱۰ روز ، دور بیندازید .

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریبا موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید . برای  جبران  دوز از دست رفته قبلی  در دوز بعدی از داروی اضافه  استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنم، چه اتفاقی می افتد؟

با  مراقبت های پزشکی اورژانس ، تماس بگیرید.

در هنگام مصرف زیترومکس  باید از چه مواردی اجتناب کنم؟

آنتی اسیدها را  که شامل آلومینیوم یا منیزیم باشند را  در عرض ۲ ساعت قبل یا بعد از مصرف زیترومکس ، مصرف نکنید . این داروها  شامل Acid Gone  ، Aldroxicon، Alternagel، دی-ژل، Gaviscon، Gelusil، Genaton مالوکس، Maldroxal، شیر منیزی ، Mintox، Mylagen، Mylanta، پپسید کامل، Rolaids، Rulox، و … است . این آنتی اسیدها می توانید تاثیر زیترومکس  را کمتر کنند .

داروهای آنتی بیوتیک می تواند باعث اسهال شوند ، که ممکن است نشانه ای از یک عفونت جدید باشد . اگر اسهال  شما  آبکی یا خونی است ، مصرف زیترومکس را قطع کرده  و با پزشک  خود تماس بگیرید. داروی ضد اسهال استفاده نکنید مگر اینکه دکتر شما به شما توصیه به مصرف کند .

اجتناب از قرار گرفتن در معرض نور خورشید و یا  حمام آفتاب گرفتن  . زیترومکس می تواند شما را آفتاب سوختگی را تشدید کند . در هنگام مصرف این دارو ،  لباس های محافظ بپوشید  و از کرم ضدآفتاب (SPF 30 یا بالاتر) زمانی که شما خارج از منزل هستید ، استفاده کنید .

عوارض جانبی این دارو

اگر شما نشانه هایی از یک واکنش آلرژیک به آزیترو مایسین مانند : راش پوستی یا کهیر ( با یا بدون تب یا درد مفاصل ) ؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو ، را مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید .

در موارد نادر، ممکن است آزیترومایسین باعث  یک واکنش شدید پوست شود  که اگر به دیگر قسمت های بدن گسترش یابد ، می تواند کشنده باشد . اگر شما یک راش یا بدتر شدن پوست را با تب، تورم غدد، علائم آنفلوانزا، یا سوزن سوزن شدن شدید یا بی حسی داشتید ، برای درمان به متخصص مربوطه مراجعه کنید .

اگر موارد زیر را مشاهده کردید به پزشک خود اطلاع دهید :

درد معده شدید، اسهال آبکی یا خونی

 سردرد با درد قفسه سینه و سرگیجه شدید، غش ، ضربان قلب سریع یا تپش قلب

 مشکلات کبدی ، تهوع ، درد بالای معده ، خارش ، احساس خستگی ، از دست دادن اشتها ، ادرار تیره ، مدفوع سفالی رنگ ، یرقان ( زردی پوست و چشم )

  واکنش شدید پوست ، تب، گلو درد، تورم صورت و زبان ، سوزش در چشم ، درد پوست و به دنبال آن بثورات پوستی قرمز یا بنفش که در بدن پخش شده است  ( به خصوص در صورت و یا قسمت بالای بدن ) و باعث  تاول و پوست انداختن شده است .

اگر کودک شما  زیترومکس را مصرف کرد و  بی قرار، تحریک پذیر بود  و یا استفراغ کرد به پزشک خود اطلاع دهید .

افراد مسن ممکن است بیشتر احتمال بروز اثرات جانبی بر روی آنها  می رود مانند اثر روی  ریتم قلب، از جمله ضربان قلب سریع که می تواند  تهدید کننده زندگی باشد .

عوارض جانبی شایع این دارو شامل :

اسهال

  تهوع ، استفراغ ، درد معده

   سردرد

چه داروهایی  مصرف  زیترومکس  را تحت تاثیر قرار می دهند؟

با دکتر خود در مورد تمام داروهای مصرفی فعلی خود و یا داروهایی که شروع و یا متوقف کرده اید ، به ویژه موارد زیر مشورت کنید :

نلفیناویر

رقیق کننده های  خون مانند :  وارفارین، کومادین  و جانتوون

منبع: drugs.com

این مقاله توسط مجله قرمز به صورت اختصاصی، ترجمه شده است. در صورتی که این مطلب، برای شما مفید بود، لطفا نظرات، انتقادات و موضوعات مورد علاقه پیشنهادی خود را با ما به اشتراک بگذارید.