ریتالین (متیل فنیدیت) یک محرک سیستم عصبی مرکزی است. این دارو بر  مواد شیمیایی در مغز  که در  بیش فعالی نقش  دارد و بر کنترل  حرکات تکانه ای و انگیزشی  کمک می کند، تاثیر می گذارد. ریتالین برای درمان اختلال کمبود توجه (ADD)، اختلال نقص توجه  و بیش فعالی (ADHD)، و حمله خواب استفاده می شود.

اطلاعات مهم در مورد داروی ریتالین

همچنین این دارو  ممکن است برای اهداف غیر از مواردی که  در این راهنمای دارو ذکر شده،  استفاده  می شود.

اگر شما مبتلا به گلوکوم، تیک یا سندرم تورت، یا اضطراب شدید، تنش، و یا تحریک هستید، نباید از این دارو استفاده کنید.

اگر شما از یک مهار کننده های مونوآمین اکسیداز در ۱۴ روز گذشته، مانند ایزوکاربوکسازید، متیلن بلوی تزریقی ، فنلزین، rasagiline، سلجیلین، یا ترانیل سیپرومین استفاده کرده اید، نباید از این دارو استفاده کنید.

متیل فنیدیت ممکن است باعث عادت  و اعتیاد به آن شود . هرگز این دارو را با شخص دیگری، به خصوص کسی با یک سابقه مصرف مواد مخدر یا اعتیاد به اشتراک نگذارید.

استفاده نادرست از ریتالین می تواند باعث  مرگ یا  اثرات جانبی جدی بر قلب شود.

اطلاعات مهمی  که باید  قبل از استفاده از این دارو  بدانید

اگر شما از یک مهار کننده های مونوآمین اکسیداز در ۱۴ روز گذشته، مانند ایزوکاربوکسازید، متیلن بلوی تزریقی ، فنلزین، rasagiline، سلجیلین، یا ترانیل سیپرومین استفاده کرده اید، نباید از این دارو استفاده کنید چون یک تداخل دارویی خطرناک می تواند رخ دهد.

اگر شما به این دارو حساسیت دارند، و یا اگر موارد زیر را دارید نباید از این دارو استفاده کنید:

گلوکوم

سابقه شخصی یا خانوادگی تیک (انقباض عضلانی) یا سندرم تورت

اضطراب شدید، تنش، و یا تحریک (داروی محرک می تواند این علائم را بدتر کند)

برخی محرک ها در افراد خاصی باعث مرگ ناگهانی شود.  به پزشک خود بگویید اگر شما یکی از موارد زیر را دارید:

مشکلات قلبی یا نقص مادرزادی در قلب

فشار خون بالا

یک سابقه خانوادگی از بیماری های قلبی یا مرگ ناگهانی در خانواده

برای اینکه مطمئن شوید ریتالین برای شما ایمن است، اگر شما یا کسی در خانواده شما تا به حال این موارد را داشت ، به دکتر خود اطلاع دهید:

افسردگی، بیماری های روانی، اختلال دو قطبی، جنون، یا افکار خودکشی یا اقدام به خودکشی

تیک های حرکتی (انقباض عضلانی) یا سندرم تورت

مشکلات گردش خون در دست و یا پا

تشنج یا صرع

 مشکلات مری، معده، روده ها

آزمون موج غیر طبیعی مغز (EEG)

 سابقه استعمال مواد مخدر یا  اعتیاد به الکل

معلوم نیست که آیا این دارو به جنین آسیب می رساند یا نه . اگر شما حامله هستید یا قصد باردار شدن را دارید، به پزشک خود بگویید.

معلوم نیست که آیا این دارو از  شیر مادر عبور می کند و یا می تواند یک کودک شیرخوار آسیب برساند یا نه . اگر در حال شیردادن یک نوزاد هستید، به پزشک خود اطلاع دهید.

 این دارو برای استفاده در افراد زیر ۶ سال مورد تایید نیست. هرگز  این دارو را  به یک کودک  با سن زیر ۶ سال ندهید.

چگونه باید این دارو را مصرف کنید؟

این دارو را دقیقاً همان طور که توسط  پزشک یا دکتر متخصص شما تجویز می‌شود، مصرف کنید. استفاده نادرست از این دارو می تواند باعث مرگ یا ایجاد عوارض جانبی جدی بر روی قلب شود.

تمام اطلاعات بیمار، راهنماه های دارو، و ورقه های آموزشی ارائه شده به شما را بخوانید، اگر سوالی  در مورد این دارو دارید از دکتر داروساز یا پزشک بپرسید.

راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید. دکتر شما برای اطمینان از حصول بهترین نتایج ممکن است دوز مصرفی دارو را تغییر دهد.  این دارو  را در مقادیر بزرگتر و یا کوچکتر از مقادیر  توصیه شده مصرف نکنید.

برای جلوگیری از مشکلات خواب، این دارو در صبح استفاده کنید.

قرص ریتالین  با رهش طبیعی باید حداقل ۳۰ تا ۴۵ دقیقه قبل از غذا مصرف شود.  کپسول طولانی رهش ریتالین LA و یا قرص SR ریتالین را می توان با یا بدون غذا مصرف. راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن پیگیری های خود را انجام دهید.

هرگز این دارو را نشکنید، نجوید و این دارو را به صورت کامل مصرف کنید. شکستن قرص ممکن است دارو را  بیش از حد مجاز در زمان  مصرف در خون منتشر کند.

به بلع ساده تر، شما به دقت  کپسول ریتالین LA و دانه های آن را  بیش از یک قاشق مربا خوری از سیب باز کنید. سیب نباید گرم باشد چون می تواند  بر خواص ویژگی دارو تاثیر بگذارد. سیب و مخلوط دارو  را بدون جویدن ببلعید. مخلوط را برای استفاده های بعدی ذخیره نکنید. بعد از آن  یک لیوان آب یا مایع دیگر را بنوشید. هرگز کپسول و یا دانه های  دارویی در داخل کپسول را نجوید و خرد نکنید.

در حین  استفاده از این دارو، شما نیاز به بررسی پیشرفت درمان خود در ویزیت هایی که  به طور منظم توسط پزشک شما انجام شود، دارید. ضربان قلب ، فشار خون، قد و وزن شما نیز  اغلب ممکن است نیاز به بررسی داشته باشد.

اگر شما نیاز به عمل جراحی دارید ،  به پزشک جراح خود زمان  استفاده از ریتالین را بگویید. شما ممکن است نیاز به توقف استفاده از این  دارو برای یک زمان کوتاه داشته باشید.

این دارو باید در دمای اتاق به دور از گرما و رطوبت نگهداری شود.

پیگیر مقدار استفاده  از دارو در هر بطری جدید مورد استفاده باشید . متیل فنیدیت یک دارو است که ممکن است مورد  سوء استفاده قرار گیرد  و شما اگر بدون نسخه یا به طور نادرست از داروی شما استفاده می کند، آگاه باشید.

نکات کلیدی ریتالین

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریبا موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید. برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنم، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت های پزشکی اورژانس و یا کمک های اضطراری تماس بگیرید. مصرف بیش از حد متیل فنیدات می تواند کشنده باشد.

در هنگام مصرف این دارو باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

اجتناب از نوشیدن الکل، به خصوص اگر شما کپسول ریتالین LA را مصرف می کنید. الکل ممکن است باعث شود  که متیل فنیدیت در  جریان خون بیش از حد سریع، منتشر شود.

متیل فنیدیت ممکن است تفکر یا پاسخ دهی در  شما را مختل کنند. اگر شما  در حال رانندگی و یا انجام هر کاری که نیاز به هوشیار بودن شما دارید، مراقب باشید.

عوارض جانبی این دارو

اگر شما هر یک از این نشانه های از یک واکنش آلرژیک به رانیتیدین شامل : کهیر، اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو را داشتید، مصرف این دارو  را متوقف کرده  و از  اورژانس پزشکی کمک بگیرید.

متیل فنیدیت می توانید  بر رشد کودکان تاثیربگذارد. اگر کودک شما  در حین استفاده از این دارو به میزان طبیعی رشد ندارد، به دکتر خود اطلاع هید.

اگر شما یک عوارض جانبی جدی مانند زیر داشتید مصرف این دارو  را متوقف کرده و با پزشک خود تماس بگیرید:

درد قفسه سینه، مشکلات تنفسی، احساسی مثل اینکه  شما ممکن است بیهوش شوید

توهم (دیدن یا شنیدن چیزهایی که واقعی نیستند)، مشکلات رفتاری جدید، پرخاشگری، خصومت، پارانویا

تشنج (صرع)

بی حسی، درد، احساس سرما، زخم های غیر قابل توضیح و بدون دلیل ، یا تغییر رنگ پوست (رنگ پریده، قرمز و ظاهر آبی ) در انگشتان دست و پا شما

پرش عضلات (تیک)

تغییرات در بینایی شما

نعوظ  دردناک آلت تناسلی مرد و یا اینکه این نعوز ۴ ساعت طول بکشد و یا (به ندرت اتفاق می افتد)

درد عضلانی  با علت ناشناخته ، حساسیت به لمس، یا ضعف (به خصوص اگر شما تب، خستگی غیر معمول، و ادرار تیره رنگ دارید)

عوارض جانبی شایع این دارو  عبارت اند از:

مشکلات خواب(بی خوابی)؛ حالت  عصبی و یا تحریک پذیر

از دست دادن اشتها

تهوع، درد معده

سردرد

چه داروهایی مصرف این دارو را تحت تاثیر قرار می دهند؟

با دکتر خود در مورد تمام داروهای مصرفی فعلی خود و یا داروهایی که شروع و یا متوقف کرده‌اید، به ویژه موارد زیر مشورت کنید:

داروهای تجویزی  برای درمان افسردگی و یا یک اختلال روانی.

داروی  فشار خون

 داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین (کومادین،جونتوون)؛

داروهای اعتیاد آور

داروهای مورد استفاده برای درمان سرماخوردگی  یا آلرژی که شامل یک ضد احتقان مانند پزودوافدرین یا فنیل افرین است

داروهای تشنج

منبع: drugs.com

این مقاله توسط مجله قرمز به صورت اختصاصی، ترجمه شده است. در صورتی که این مطلب، برای شما مفید بود، لطفا نظرات، انتقادات و موضوعات مورد علاقه پیشنهادی خود را با ما به اشتراک بگذارید.