اگر مسابقه‌ای بین محبوب‌ترین سبک‌های رنگ مو برگزار شود رنگ موی اومبره بدون تردید برنده این مسابقه خواهد بود. رنگ موی اومبره روشی است که در آن رنگ مو به صورت سایه روشن از تیره‌ترین قسمت در بالای مو آغاز می‌شود و به تدریج روشن‌تر می‌شود. اما علت محبوبیت این سبک رنگ مو چیست؟ کارشناسان دلیل اصلی آن را ظاهر طبیعی موها در این روش می‌دانند اما علت مهم دیگر این است که این سبک رنگ مو نیاز به ترمیم ندارد و با توجه به این که رنگ مو ماده‌ای سمی و مضر برای موها است با این روش آسیب کمتری به قسمت‌های اصلی ساقه مو وارد می‌شود. پس اگر قصد دارید امسال رنگ موی اومبره را برای خود انتخاب کنید این مقاله را مطالعه کنید.

توجه داشته باشید که رنگ موی اومبره نیز مانند همه انواع رنگ مو نیاز به مراقبت‌های خاص دارد به خصوص اگر تصمیم داشته باشید موها را بیش از دو درجه از رنگ طبیعی خود روشن‌تر کنید باید این مراقبت‌ها را جدی بگیرید. برای کسانی که موهای بلندی دارند و نمی‌توانند به صورت مداوم رنگ مو را ترمیم کنند این سبک رنگ مو بهترین انتخاب است. مهم نیست رنگ طبیعی موهای شما چیست، برای هر رنگ مو یک گزینه مناسب اومبره وجود دارد. در هر صورت اگر فکر می‌کنید کاندید مناسبی برای انتخاب این مدل رنگ مو هستید باید نوع رنگ، میزان روشنی و سبک آن را خودتان انتخاب کنید و حتما به نکاتی که در این مقاله ذکر می‌شود توجه کنید تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

چرا رنگ موی اومبره محبوب است؟

رنگ موی اومبره از طبیعت الهام گرفته شده است چون ساقه موها هرچه بلندتر شوند در اثر قرار گرفتن در مقابل نور خورشید روشن‌تر می‌شوند. اگر موهای طبیعی بلند و رنگ نشده‌ای دارید همین الان مقابل آینه بایستید و نوک موها را در مقابل ریشه مو قرار دهید، خواهید دید که این دو قسمت یک یا دو درجه (و گاهی بیشتر) با یکدیگر اختلاف رنگ دارند. رنگ موی اومبره نیز از این ویژگی موهای طبیعی الهام می‌گیرد و حالت تک بعدی و تخت موهایی را که یکدست رنگ شده‌اند ندارد. از طرف دیگر موهایی که یکدست رنگ شده‌اند حداقل هر شش هفته یکبار باید ترمیم شوند چون ریشه موها رشد می‌کند و تضاد نامطلوبی را ایجاد می‌کند. اما موهای اومبره به این ترمیم نیازی ندارند چون قسمت بالای موها رنگ طبیعی مو را دارد و با رشد ریشه تنها قسمت روشن‌تر به پایین حرکت خواهد کرد.

مراقبت از موهای اومبره

به هر حال رنگ مو رنگ مو است و مهم نیست در کدام قسمت از ساقه مو قرار گرفته باشد پس موهای اومبره هم مانند هر موی رنگ شده دیگری نیاز به مراقبت دارند. بهتر است قبل از شروع به رنگ کردن، موها را آماده کنید و در فرآیند رنگ کردن مو هم از مراقبت‌های معمول استفاده کنید. پس از رنگ کردن نیز از ماسک مو و مرطوب کننده‌های مناسب استفاده کنید تا موها کمترین آسیب را ببینند. از آن‌جایی که رنگ کردن موها به این سبک از نظرهنری کمی پیچیده است بهتر است برای این کار حتما به آرایشگاه و سالن‌های زیبایی مراجعه کنید تا آرایشگر ماهر این کار را به زیباترین شکل برای شما انجام دهد و نتیجه کار بی‌نقص باشد. البته اگر خودتان تجربه کافی برای این کار دارید می‌توانید آن را در منزل انجام دهید.

رنگ موی اومبره قهوه‌ای

یک نکته مهم در رنگ کردن موها به سبک اومبره انتخاب رنگ‌های مناسب است. اگر تصمیم دارید از تیره‌ترین رنگ به روشن‌ترین رنگ (مثلا از مشکی به بلوند) برسید موهای شما باید در دو یا سه مرحله رنگ شوند تا سایه مورد نظر شما تشکیل شود که این رنگ کردن پیاپی می‌تواند برای موها مضر باشد. به همین دلیل کارشناسان آرایشی توصیه می‌کنند این کار را در فواصل چند ماهه انجام دهید تا موها بتوانند خود را بازسازی کنند. ساده‌ترین راه رنگ کردن موها به سبک اومبره این است که اختلاف رنگ زیادی بین ریشه و نوک موها ایجاد نکنید و نوک موها را حداکثر دو یا سه درجه روشن‌تر کنید تا هم موهای طبیعی‌تری داشته باشید و هم آسیب کمتری به موها وارد کنید.

بهترین ترکیب اومبره برای موهای بلوند

کسانی که به طور طبیعی و یا غیرطبیعی موهای بلوند دارند بهترین کاندید برای رنگ موی اومبره هستند. موهای بور به طور طبیعی وقتی در معرض نور خورشید قرار می‌گیرند روشن‌تر می‌شوند و اگر می‌خواهید این جلوه طبیعی را روی موها بور خود ایجاد کنید کافی است یک سوم پایینی موها را یک درجه روشن‌تر کنید که معمولا رنگ بلوند یخی برای این کار توصیه می‌شود. این روش به خصوص برای خانم‌هایی که موهای نازک و کم‌پشت دارند بهترین گزینه است چون باعث می‌شود موها حجیم‌تر و سه بعدی به نظر برسند.

بهترین ترکیب اومبره برای موهای قرمز

برخلاف تصور عموم موقرمزها هم می‌توانند موهای اومبره داشته باشند. هرچند طیف موهای قرمز از طیف قهوه‌ای خارج است اما رنگ موی قرمز تنها یک طیف خاص نیست و انواع مختلفی دارد. اگر شما به طور طبیعی موهای قرمز دارید خیلی خوش شانس هستید و بهتر است از این فرصت حداکثر استفاده را ببرید و با انتخاب رنگ موی اومبره موهای خود را جذاب‌تر و درخشان‌تر کنید البته اگر موهای خود را قرمز رنگ کرده‌اید هم مدل اومبره روش مناسبی برای جذاب‌تر کردن رنگ موی شماست. اگر رنگ موهای شما قرمز مایل به مسی است برای سایه اومبره خود از رنگ‌های بلوند طلایی استفاده کنید. اما اگر موهای شما قرمز معمولی است سایه‌های مات نارنجی را انتخاب کنید.

رنگ موی اومبره مسی

بهترین ترکیب اومبره برای موهای قهوه‌ای و مشکی

اگر موهای قهوه‌ای تا مشکی دارید (از قهوه‌ای روشن گرفته تا تیره‌ترین قهوه‌ای و مشکی پرکلاغی) با متنوع‌ترین انتخاب برای موهای اومبره مواجه هستید. شما می‌توانید موها را چندین درجه تا نوک مو روشن کنید و اومبره جذابی داشته باشید. حتی اگر موهای سیاه پرکلاغی سرد دارید می‌توانید از رنگ‌های فانتزی مثل آبی و بنفش و صورتی هم برای سایه نوک مو استفاده کنید. اما اگر موهای شما در طیف قهوه‌ای قرار می‌گیرد و می‌خواهید نتیجه کار، طبیعی به نظر برسند کارشناسان توصیه می‌کنند از محدوده رنگ‌های گرم خارج نشوید و سایه‌های روشن‌تر قهوه‌ای مثل بلوند عسلی برای موهای قهوه‌ای و یا قهوه‌ای روشن برای موهای مشکی را انتخاب کنید تا به موها گرمی و حجم بدهید.

اگر این مقاله مورد توجه شما قرار گرفت می‌توانید مقالات مشابه را در بخش زیبایی در مجله قرمز شاخه مراقبت و زیبایی مو مطالعه کنید. انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: Real Simple (ترجمه‌ و تألیف اختصاصی توسط مجله قرمز)