رانیتیدین ( با نام های تجاری Taladine, Zantac )  دارویی است که متعلق به یک گروه از داروها به نام  بلاک کننده های هیستامین ۲ است.  مکانیسم عمل رانیتیدین  از طریق  کاهش مقدار اسید معده تولید شما در دستگاه گوارش شماست. در این مقاله به بررسی مفصل این دارو می پردازیم.

اطلاعات مهم در مورد داروی رانیتیدین

رانیتیدین برای درمان و جلوگیری از زخم در معده و روده استفاده می شود. همچنین شرایطی که در آن معده تولید اسید بیش از حدی دارد ، مانند سندرم زولینگر- الیسون را درمان  می کند. رانیتیدین نیز بیماری ریفلاکس معده و مری  (GERD) و دیگر وضعیت هایی  که در آن اسید برگشتی  از معده به مری باعث سوزش سر دل می شود را درمان  می کند.

استفاده از رانیتیدین ممکن است خطر ابتلا به ذات الریه را افزایش دهد. نشانه های سینه پهلو ( ذات الریه) شامل درد قفسه سینه، تب، احساس تنگی نفس و سرفه حاوی  مخاط سبز یا زرد، است. با دکتر خود در مورد خطر خاص پیشرفت  ذات الریه در بدنتان مشورت کنید.

اگر شما به رانیتیدین حساسیت دارند،  نباید از این دارو استفاده کنید.

اگر شما مبتلا به بیماری کلیوی، بیماری کبدی، یا  بیماری پورفیری (Porphyrias) هستید،  از یک پزشک  یا دکتر داروساز در مورد این  که آیا مصرف این دارو برای شما بی خطر است یا نه سوال کنید.

سوزش سر دل معمولا با اولین علائم حمله قلبی اشتباه گرفته می شود. اگر شما دچار درد قفسه سینه یا احساس سنگین، دردی که به سمت بازو یا شانه گسترش می یابد ، تهوع، تعریق و احساس ناخوشی عمومی شدید دارید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

سوزش سردل رانیتیدین

 اشکال گرانوله رانیتیدین و قرص جوشان باید قبل از مصرف توسط شما، در آب حل شوند.

. دکتر شما ممکن است یک آنتی اسید را  برای کمک به تسکین درد توصیه کند. به دقت دستورالعمل های  دکتر خود را در مورد استفاده از نوع آنتی اسید  و در  هنگام  استفاده از آن به کار گیرید.

 اجتناب از نوشیدن الکل.  چون مصرف همزمان الکل همزمان با مصرف این دارو،می تواند خطر آسیب به معده شما را افزایش دهد.

 مصرف این دارو  ممکن است ۸ هفته زمان ببرد تا باعث بهبودی در زخم معده یا روده شما شود.

برای حصول بهترین نتایج در طول درمان ، استفاده از این  دارو را براساس توصیه های پزشک ادامه دهید.

 اگر نشانه های بیماری در  شما بعد از ۶ هفته از درمان بهبود نمی یابند، با دکتر خود صحبت کنید.

اطلاعات مهمی  که باید  قبل از استفاده از داروی رانیتیدین  بدانید

برای اطمینان از اینکه مصرف این دارو برای شما خطری ندارد، در موارد زیر با پزشک خود و یا یک دکتر داروساز مشورت کنید:

بیماری های کلیوی

بیماری های  کبد

بیماری پورفیری

 این دارو در رده بندی FDA برای  بارداری در رده ی B قرار دارد. رانیتیدین انتظار نمی رود که مضر باشد و به جنین آسیبی برساند. اگر شما باردار هستید یا قصد در طول درمان، باردار شوید، به دکتر اطلاع دهید.

معلوم نیست که آیا این دارو از  شیر مادر عبور می کند و یا می تواند یک کودک شیرخوار آسیب برساند یا نه . شما در حین استفاده از این دارو  باید به نوزاد خود شیرندهید.

قرص  جوشان  داروی رانیتیدین ممکن است حاوی اسید آمینه ضروری فنیل آلانین باشد. اگر شما مبتلای به بیماری  فنیل کتونوریا (PKU) هستید، با دکتر خود قبل از استفاده از این شکل از داروی  رانیتیدین، مشورت کنید.

اطلاعات مهم در مورد رانیتیدین

چگونه باید این دارو را مصرف کنید؟

این دارو را دقیقاً همان طور که توسط دکتر شما تجویز می‌شود، مصرف کنید. راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید. این دارو  را در مقادیر بزرگتر و یا کوچکتر از مقادیر  توصیه شده مصرف نکنید.

هرگز این دارو را نشکنید، نجوید و این دارو را به صورت کامل مصرف کنید.

اجازه ندهید که این دارو بر روی زبان شما حل شود.

قرص۲۵ میلی گرمی جوشان این دارو را  را باید در حداقل ۱ قاشق چای خوری آب قبل از بلع، حل کنید.  همچنین قرص جوشان  ۱۵۰ میلی گرمی را  باید در ۶ تا ۸ اونس آب حل کنید .

اجازه دهید که قرص جوشان رانیتیدین به حل به طور کامل در آب حل شود ، و پس از آن کل مخلوط را بنوشید. اگر شما در حال دادن این دارو به یک کودک هستید، شما مخلوط مایع را با  یک قطره چکان دارو جذب کرده  و قطره چکان را در  دهان کودک خالی کنید.

فرم های گرانول رانیتیدین باید  قبل از نوشیدن در ۶ تا ۸ اونس آب مخلوط شوند.

با یک قاشق یا فنجان پزشکی و دوزهای اندازه گیری خاص مایع مصرفی را اندازه گیری کنید . اگر شما یک دستگاه دوز های اندازه گیری را ندارید، این وسیله را از دکتر داروساز درخواست کنید.

این دارو می تواند باعث نتایج غیر معمول در آزمایش های پزشکی خاصی شود، و شما ممکن است نیاز به توقف استفاده از دارو برای یک زمان کوتاه قبل از آزمون داشته باشید. در این مورد به پزشک معالج خود درباره استفاده از این دارو بگویید.

این دارو باید در دمای اتاق به دور از گرما ، رطوبت و همچنین به دور از نور آفتاب نگهداری شود.

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریبا موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید . برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنم، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت های پزشکی اورژانس و یا کمک های اضطراری برای مسمومیت، تماس بگیرید.

علائم مصرف بیش از این دارو  ممکن است شامل عدم هماهنگی در حرکات بدن، احساس داشتن سرگیجه، یا غش کردن باشد.

در هنگام مصرف این دارو باید از چه مواردی اجتناب کنم؟

اجتناب از نوشیدن الکل. مصرف همزمان الکل همزمان با مصرف این دارو،می تواند خطر آسیب به معده شما را افزایش دهد.

عوارض جانبی این دارو

اگر شما هر یک از این نشانه های از یک واکنش آلرژیک به رانیتیدین شامل : کهیر، اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو را داشتید، مصرف رانیتیدین را متوقف کرده  و از  اورژانس پزشکی کمک بگیرید.

اگر شما یک عوارض جانبی جدی مانند زیر داشتید مصرف رانیتیدین را متوقف کرده و با پزشک خود تماس بگیرید:

درد قفسه سینه، تب، احساس تنگی نفس، سرفه مخاط سبز یا زرد

کبودی یا خونریزی، ضعف غیر معمول

ضربان قلب سریع یا آهسته

مشکلات بینایی در شما

تب، گلو درد و سردرد با تاول های شدید، پوست پوست شدن، و بثورات پوستی قرمز

تهوع، درد معده، تب خفیف ، از دست دادن اشتها، ادرار تیره رنگ ، مدفوع سفالی رنگ، یرقان (زردی پوست و چشم)

عوارض جانبی شایع رانیتیدین عبارت اند از:

سردرد (ممکن است شدید باشد)

خواب آلودگی، سرگیجه

مشکلات خواب (بی خوابی)

کاهش میل جنسی، ناتوانی جنسی، یا اشکال در داشتن ارگاسم

سینه های ورم کرده و یا حساسیت سینه ها (در مردان)

تهوع، استفراغ، درد معده

اسهال یا یبوست

اگر موارد زیر را مشاهده کردید به پزشک خود اطلاع دهید :

چه داروهایی مصرف این دارو را تحت تاثیر قرار می دهند؟

قبل از مصرف رانیتیدین، اگر شما  triazolam) Halcion) مصرف می کنید با پزشک خود مشورت کنید. شما ممکن است قادر به استفاده از رانیتیدین نباشید ، یا ممکن است شما  نیاز به تنظیم دوز یا آزمون های خاص در طول درمان داشته باشید.

ممکن است داروهای دیگری با رانیتیدین تداخل  داشته باشند. به دکتر خودت در مورد داروهایی که مصرف می کنی بگویید . این دارو ها شامل تجویزی یا بدون نسخه ، ویتامین، و محصولات گیاهی است. هرگز  یک داروی جدید را بدون اطلاع به  دکتر خود را شروع نکنید.

منبع: drugs.com

این مقاله توسط مجله قرمز به صورت اختصاصی، ترجمه شده است. در صورتی که این مطلب، برای شما مفید بود، لطفا نظرات، انتقادات و موضوعات مورد علاقه پیشنهادی خود را با ما به اشتراک بگذارید.