این روزها تهیه لوازم مورد نیاز برای دکوراسیون خانه هزینه بسیار زیادی دارد و هر کسی نمی‌تواند تمام چیزهایی را که برای زیباتر کردن فضای منزل خود به آن احتیاج دارد تهیه کند. در این شرایط داشتن یک خانه شیک و زیبا که اشیای گران قیمت و سطح بالا در آن چیده شده باشند ممکن است یک رویای دست نیافتنی باشد. اما همه خانه‌هایی که ظاهری شیک و گران قیمت دارند لزوما با هزینه‌های گزاف طراحی و دکور نشده‌اند. بلکه روش‌هایی وجود دارد که با اجرای آن‌ها بدون نیاز به هزینه زیاد و ولخرجی می‌توان دکوراسیون خانه را گران‌تر و باارزش‌تر نشان داد. در این مقاله اختصاصی از مجله قرمز پنج روش و ترفند هوشمندانه را به شما آموزش خواهیم داد که با اجرای آن‌ها می‌توانید دکوراسیون خانه خود را از آن چیزی که هست گران قیمت‌تر و سطح بالاتر نشان دهید.

خانه‌هایی که دکوراسیون لاکچری دارند حس و حال و هوای متفاوتی در خود دارند، بزرگ و سطح بالا به نظر می‌رسند و واضح است که صاحب خانه سلیقه عالی و البته درآمد بالایی هم دارد. واضح است که هر کسی دوست دارد خانه ای بزرگ‌تر، زیباتر و گران‌قیمت‌تر داشته باشد اما این مساله نباید به قیمت کاستن از سایر هزینه‌های ضروری و رفتن زیر بار قرض و بدهی تمام شود. اگر شما درآمد کافی برای یک دکوراسیون خانه شیک و گران قیمت را دارید می‌توانید بدون دردسر این کار را انجام دهید اما به خاطر داشته باشید که ظاهرسازی و فریب دادن مردم در مورد باطن زندگی شما، ایده خوبی نیست. در هر صورت داشتن یک خانه شیک و زیبا بدون هزینه‌های زیاد هم امکان پذیر است چون اما همه چیزهایی که باعث گران شدن و شیک شدن فضای خانه شما می‌شوند لزوما گران قیمت نیستند و شما را ورشکست نمی‌کنند. راز موفقیت در این مورد، آگاهی از چیزهایی است که فضای منزل را بزرگ و دنج و لوکس می‌کند. با کامل شدن این آگاهی و تهیه این لوازم می‌توان بدون صرف هزینه زیاد، فضای منزل را زیباتر، شیک‌تر و گران‌قیمت‌تر نشان داد.

دکوراسیون خانه

استفاده از کاغذ دیواری طرح‌دار در بخش‌هایی از دکوراسیون خانه

روش‌های مختلفی برای پوشش دادن دیوارهای منزل و تمیز و یکدست نشان دادن آن‌ها وجود دارد. مثلا شما می‌توانید از رنگ‌های ساختمانی، رنگ‌های پلاستیک، پوشش‌های نمدی و کاغذ دیواری برای این کار استفاده کنید. بیشتر مردم عادت دارند تمام سطوح و دیوارهای منزل را با یک نوع رنگ یا یک نوع کاغذ دیواری پوشش دهند تا همه چیز هم سطح و مرتب و تروتمیز به نظر برسد. اما این کار یک ایراد بزرگ دارد و آن این است که فضای منزل شما را تخت و کوچک و بدون عمق نشان می‌دهد. اگر می‌خواهید دکوراسیون خانه عمق پیدا کند و فضای منزل شما بزرگ و سه بعدی به نظر برسد باید کمی خلاقیت به خرج بدهید و بخش‌هایی از منزل را با رنگ‌های متفاوت پوشش دهید. استفاده از کاغذ دیوارهای‌های طرح‌دار در قسمت‌هایی از منزل مثل اتاق نشیمن، ستون‌ها و یا آشپزخانه نیز می‌تواند چنین اثری داشته باشد و با ایجاد کردن عمق و بافت در دکوراسیون خانه باعث شود که فضای منزل شما به همراه وسایل و تزئینات آن، گران قیمت، سطح بالا و لوکس به نظر برسد. این کاغذدیوار‌ی‌های طرح‌دار ار در نقاطی از منزل به کار ببرید که بیشتر در معرض دید هستند و در استفاده از آن‌ها زیاده روی نکنید تا اثر عمق بخشی خود را به خوبی در فضای منزل اعمال کنند.

دکوراسیون خانه

استفاده از کاور روی صندلی‌ها در قسمت‌های مختلف منزل

صندلی‌ها تنها وسایلی برای نشستن نیستند بلکه به عنوان یکی از اجزای مهم و اثرگذار در دکوراسیون منزل نیز شناخته می‌شوند. پس اگر تعدادی صندلی در آشپزخانه، اتاق‌ها و نشیمن منزل خود دارید تنها به چشم یک وسیله کاربردی به آن‌ها نگاه نکنید و سعی کنید با ایجاد تغییراتی در ظاهر این صندلی‌ها دکوراسیون خانه خود را گران قیمت‌تر نشان دهید. اگر صندلی‌های مورد استفاده شما از نوع ساده و بدون پوشش و پارچه هستند (مثل صندلی چوبی یا فلزی و حتی پلاستیکی) با یک تغییر ساده و کوچک می‌توانید ظاهر آن‌ها را زیباتر و گران قیمت‌تر نشان دهید. برای این کار کافی است مقداری پارچه خز مصنوعی که موهای بلندی دارد تهیه کنید و از آن به تعداد صندلی‌های موجود در منزل، کاور بسازید. این کاورها را در اندازه‌ای تهیه کنید که نشیمنگاه صندلی را پوشش دهند تا بتوانید به این ترتیب یک صندلی ساده و ارزان قیمت را به چیزی خاص و گران تبدیل کنید که فضای منزل شما را زیباتر کرده است. لازم به ذکر نیست که نشستن روی این صندلی با پوشش روی نشیمنگاه، بسیار راحت‌تر است و به اندازه لم دادن روی یک مبل می‌تواند لذت بخش باشد.

دکوراسیون خانه

قرار دادن یک پتوی نرم و زیبا روی کاناپه‌ها در دکوراسیون خانه

در روزها و شب‌های خنک پاییزی و زمستانی، همه دوست دارند روی کاناپه منزل دراز بکشند و در حالی که یک پتو دور خود پیچیده‌اند تلویزیون تماشا کنند. اما یک پتو روی کاناپه نشانه نه تنها نشانه به هم ریختگی خانه و بدسلیقگی صاحب خانه نیست بلکه قرار دادن یک پتوی زیبا، نرم و شیک روی کاناپه در عین این که کاربردی هم هست حالتی لاکچری به منزل شما خواهد داد. شما می‌توانید این پتوها را در طرح‌ها و رنگ‌های دلخواه خود تهیه کنید و برای ارتقای دکوراسیون خانه خود به کار ببرید. پتوهایی که برای این منظور مورد استفاده قرار می‌گیرند بهتر است کوچک و متوسط باشند و در اتاق نشیمن هم می‌توان از پتوهای طرح‌دار مثل طرح دندانه‌دار و … استفاده کرد تا عمق و بافت زیبای آن به فضای منزل اضافه شود.

دکوراسیون خانه

استفاده از اشیای تزئینی و مجسمه‌ در قسمت‌های مختلف دکوراسیون

همه می‌دانند که دکوراسیون هیچ منزلی بدون استفاده از لوازم تزئینی مثل گلدان‌های دکوری، مجسمه و … کامل نیست. راه‌های مختلفی برای اضافه کردن این اجزا به دکوراسیون منزل وجود دارد مثلا شما می‌توانید یک یا دو وینیت در قسمت‌های مختلف منزل تهیه کرده و لوازم دکوری را در آن قرار دهید یا این که اشیای دکوری را به طور پراکنده در بخش های مختلف جا دهید اما اگر می‌خواهید فضای منزل شما سطح بالاتر و لوکس‌تر به نظر برسد روش اول بیشتر توصیه می‌شود. در مرحله بعدی شما باید سراغ اشیایی بروید که قرار است به عنوان اشیای دکوری مورد استفاده قرار بگیرند. همیشه لازم نیست از مجسمه‌های برنزی و اشیای دست ساز و گران قیمت برای این منظور استفاده کنید چه بسا که این اشیاء ممکن است با فضای ساده  مدرن منزل شما هماهنگی نداشته باشند. در عوض یک مجموعه از اشیای تزئینی ساده مثل یک گلدان سفید سرامیکی یا استیل یا کریستال ساده می‌تواند به اندازه مجسمه‌های برنزی زیبا باشد و فضای منزل شما را شیک و سطح بالا نشان دهد.

دکوراسیون خانه

استفاده از گیاهان و گلدان‌های زیبا در بخش‌های مختلف منزل

شاید کمتر کسی از این نکته آگاه باشد اما خانه‌ای که با گیاهان و گلدا‌ن‌های سبز و زیبا تزئین شده است بسیار لوکس‌تر و گران قیمت‌تر از خانه‌ای به نظر می‌رسد که فاقد این تزئینات گیاهی است. گیاهان سبزبرگ و زیبایی که در گلدان‌های شیک و زیبا قرار گرفته‌اند هر فضایی را زیباتر و دلنشین‌تر می‌کنند بدون آن که هزینه زیادی را به شما تحمیل کنند. اگر به دلایل مختلفی مثلا آلرژی خودتان یا اعضای خانواده به گیاهان سبز و یا نداشتن وقت کافی برای رسیدگی به آن‌ها، نمی‌توانید از این گیاهان به عنوان اکسسوری تزئینی در منزل استفاده کنید می‌توانید از گلدان‌های مصنوعی که امروزه در اندازه‌ها و اشکال مختلف در بازار وجود دارند و از نظر ظاهری تفاوتی با گیاهان طبیعی ندارند استفاده کنید. اما فراموش نکنید که نگهداری گیاهان خانگی و آپارتمانی در فضای منزل فواید زیادی دارد، هوای منزل را تصفیه و رطوبت مورد نیاز آن را تامین می‌کند، استرس و انرژی منفی را از محیط دور می‌کند و فضایی زیباتر و شاداب‌تر برای شما فراهم می‌کند. از طرفی بیشتر گیاهان آپارتمانی نیاز به نگهداری زیادی ندارند و وقت شما را نمی‌گیرند. پس بهتر است این فرصت را از دست ندهید و از گیاهان برای ارتقای دکوراسیون منزل و سالم‌تر کردن محیط زندگی خود بهره ببرید.

اگر این مقاله مورد توجه شما قرار گرفت می‌توانید مقالات مشابه را در بخش سایر مقالات در مجله قرمز شاخه دکوراسیون داخلی مطالعه کنید. انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: Real Simple (ترجمه‌ و تألیف اختصاصی توسط مجله قرمز)