جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
چند روش ساده و عملی برای درست کردن عطر میوه در منزل

چند روش ساده و عملی برای درست کردن عطر میوه طبیعی در منزل

همه دوست دارند خوشبو باشند و برای رسیدن به این هدف از عطرهای مختلف استفاده می‌کنند. هر کسی در مورد عطر سلیقه‌ای دارد اما عطر میوه جزو عطرهایی است که مورد علاقه اکثریت مردم است و همه دوست دارند از رایحه‌هایی مثلل رایحه پرتقال، لیمو، توت فرنگی و … در عطرهای روزمره خود استفاده کنند. البته بیشتر عطرهایی که امروزه در بازار وجود دارند حاوی رایحه طبیعی میوه نیستند و از مواد مصنوعی برای شبیه سازی عطر میوه در آن‌ها استفاده شده است اما شما می‌توانید عطر میوه دلخواه خود را با استفاده از میوه‌های طبیعی در منزل بسازید و مورد استفاده قرار دهید. ما در این مقاله اختصاصی از مجله قرمز ساخت عطر میوه در منزل را به سه روش به شما آموزش خواهیم داد و شما می‌توانید با دنبال کردن این دستورات عطر میوه خانگی خود را به سادگی تهیه و استفاده کنید.

روش تهیه عطر میوه ادویه‌ای با رایحه پرتقال

اولین روش برای تهیه عطر میوه در منزل استفاده از پوست رنده شده پرتقال به همراه تعدادی ادویه است که در آشپزخانه منازل یافت می‌شود. عطری که با این ترکیبات تهیه می‌شود خاصیت آرامش بخش دارد و می‌تواند به عنوان یک عطر روزمره مورد استفاده قرار بگیرد. شما برای تهیه این عطر باید چهار گام زیر را دنبال کنید:

مواد لازم را گردآوری کنید: برای تهیه عطر به این روش ابتدا باید مواد مورد نیاز را تهیه کنید، این مواد عبارتند از یک رول دارچین طبیعی، بیست و پنج دانه هل طبیعی، پانزده عدد میخک خشک طبیعی، یک دانه وانیل طبیعی، پوست تازه یک عدد پرتقال و دویس میلی لیتر الکل غیرصنعتی. ابتدا با کمک یک چاقوی تیز وانیل را به قطعات ریز خرد کنید. سپس پوست پرتقال را روی یک رنده بکشید تا لایه رویی آن جدا شود، این کار را تا جایی ادامه دهید که سفیدی پوست پرتقال مشخص شود.

درست کردن عطر میوه در منزل

ادویه‌ها را پودر کنید: حال نوبت به آماده کردن ادویه‌های خشکی می‌رسد که تهیه کرده‌اید. با استفاده از یک هاون دستی به ترتیب دارچین، هل و میخک را پودر کنید. آن‌ها را با هم داخل هاون بریزید و و دسته هاون را با حرکات دورانی روی آن‌ها فشار دهید تا کاملا خرد شده و به یک پودر نرم و یکدست تبدیل شوند. البته اگر نمی‌خواهید یا نمی‌توانید این کار را با دست انجام دهید می‌توانید از یک آسیاب برقی کوچک برای این منظور استفاده کنید.

بقیه مواد را اضافه کنید: حال که پودر را آماده کردید وانیل خرد شده، پوست پرتقال رنده شده و الکل را به آن اضافه کنید و همه مواد را داخل یک ظرف شیشه‌ای دردار بریزید. در ظرف را ببندید و آن را محکم تکان دهید تا همه مواد داخل آن به خوبی مخلوط شوند سپس ظرف را در فضایی خنک و تاریک قرار دهید. هر روز دو بار ظرف را تکان دهید و این کار را به مدت دو تا شش هفته ادامه دهید تا مواد موجود در ظرف به خوبی ترکیب شوند.

درست کردن عطر میوه در منزل

عطر را صاف کنید: پس از دو تا شش هفته ترکیب شیمیایی عطر کاملا آماده می‌شود و شما باید آخرین کار یعنی صاف کردن را انجام دهید تا عطر قابل استفاده شود. برای صاف کردن شما به یک صافی چای نیاز دارید، صافی چای را بالای یک شیشه کوچک قرار دهید و محتویات ظرف را روی صافی بریزید. به این ترتیب شیشه عطر میوه دست ساز شما آماده است و می‌توانید از آن استفاده کنید. این عطر خوشبو اثر ضداسترس دارد و خستگی و تنش‌های عصبی را کاهش می‌دهد.

 

روش تهیه عطر میوه با استفاده از روغن‌های معطر

دومین روش برای تهیه عطر میوه استفاده از روغن‌های معطر است. شما می‌توانید این روغن‌های معطر ترکیبی کاملا طبیعی دارند و شما می‌توانید آن‌ها را از فروشگاه‌های عطاری و طب سنتی تهیه کنید و برای تهیه عطر خانگی مورد استفاده قرار دهید. برای تهیه عطر مرکبات به این روش شما باید مراحل زیر را دنبال کنید:

مواد لازم را تهیه کنید: ابتدا مواد لازم را که شامل چند نوع روغن معطر گیاهی است تهیه کنید. برای ساخت این عطر شما به یک بطری پنج میلی لیتری، یک روغن حامل بدون بو، روغن پرتقال شیرین، روغن نارنگی، روغن بهارنارنج و روغن چوب سدر نیاز دارید. روغن حامل روغنی است که از تبخیر شدن روغن‌های گیاهی جلوگیری می‌کند و معمولا بدون بو است. روغن‌هایی مثل روغن نارگیل، روغن آووکادو، روغن دانه انگور و روغن بادام می‌توانند به عنوان روغن حامل عطر مورد استفاده قرار بگیرند.

 

روغن‌های معطر را با هم مخلوط کنید: دو قطره از روغن پرتقال شیرین، سه قطره روغن نارنگی، سه قطره روغن بهار نارنج و دو قطره روغن چوب سدر را داخل یک ظرف کوچک دردار بریزید. سپس درب بطری را ببندید و آن را محکم تکان دهید و بچرخانید تا روغن‌ها به خوبی با هم مخلوط شوند. سه قطره از این ترکیب را داخل بطری کوچک عطر خود بریزید. بقیه روغن‌ها را می‌توانید دور بیندازید یا برای بعد نگه دارید.

درست کردن عطر میوه در منزل

روغن پایه را اضافه کنید: حال بقیه ظرف پنج میلی لیتری را با روغن پایه پر کنید و درب ظرف را ببندید. ظرف را در دستان خود بچرخانید و تکان دهید تا روغن‌های معطر با روغن پایه ترکیب شوند و عطر مورد نظر شما قابل استفاده شود. بهترین روغن پایه برای این عطر روغن دانه انگور است که هیچ بویی ندارد اما می‌توانید از روغن نارگیل گرم هم برای این کار استفاده کنید.

درست کردن عطر میوه در منزل

از عطر دست ساز خود لذت ببرید: حال عطر شما آماده است و می‌توانید از آن استفاده کنید اما به خاطر داشته باشید که روغن‌های مرکبات پوست را نسبت به نور خورشید بسیار حساس می‌کنند و بهتر است از آن‌ها روی قسمت‌هایی از پوست استفاده شود که در معرض تابش نور خورشید قرار نمی‌گیرند. اگر برای اولین بار است که از روغن‌های معطر استفاده می‌کنید حتما قبل از به کار بردن عطر کمی از آن را روی پوست خود تست کنید و اگر شاهد قرمزی و تورم و خارش بودید از آن استفاده نکنید. استفاده از این عطر برای خانم‌های باردار و کودکان توصیه نمی‌شود.

روش تهیه عطر میوه با استفاده از عصاره میوه‌ها

استفاده از میوه‌های طبیعی بهترین و جالب‌ترین راه برای ساخت عطر است. در این روش شما از هر نوع میوه‌ای می‌توانید استفاده کنید و عصاره طبیعی مورد نظر خود را بگیرید. سپس با این عصاره عطر میوه دلخواه خود را بسازید و مورد استفاده قرار دهید. برای ساخت عطر به این روش شما باید گام‌های زیر را دنبال کنید:

عصاره میوه بسازید: در این روش شما ابتدا باید عصاره میوه مورد نظر خود را بسازید. برای این کار می‌توانید از میوه‌های تازه، منجمد یا خشک شده استفاده کنید، استفاده از هر نوع میوه‌ای در این روش ممکن است. ابتدا یک ظرف دردار انتخاب کنید و دوسوم آن را با میوه‌های خرد شده پر کنید، بقیه ظرف را با الکل پر کنید و این ظرف را در یک فضای خنک و تاریک و خشک قرار دهید. هر چند روز یک بار ظرف را تکان دهید و این کار را به مدت شش هفته ادامه دهید تا عصاره میوه آماده شود. پس از شش هفته، این مخلوط را از صافی رد کنید، عصاره میوه شما آماده است.

درست کردن عطر میوه در منزل

عصاره میوه را با روغن‌های معطر مخلوط کنید: در یک ظرف کوچک سه قطره از عصاره میوه مورد نظر خود را به همراه سه نقره روغن نارنگی، سه قطره روغن لیمو و سه قطره روغن دانه انگور بریزید و با هم مخلوط کنید. اگر عطر قوی‌تری می‌خواهید می‌توانید از روغن وانیل هم در این ترکیب استفاده کنید. در صورت تمایل می‌توانید مقدار عصاره میوه را به جای سه قطره، چهار یا پنج قطره بریزید تا بوی میوه دلخواه شما در عطر، قوی‌تر باشد.

درست کردن عطر میوه در منزل

روغن حامل را به آن اضافه کنید: بقیه ظرف را با روغن حامل پر کنید و آن را در دست بچرخانید و تکان دهید تا کاملا مخلوط شود. در صورت تمایل می‌توانید به جای روغن حامل از الکل یا سرکه و یا الکل ایزوپروپیل هم استفاده کنید.

از عطر میوه دست ساز خود لذت ببرید: حال عطر شما قابل استفاده است و می‌توانید آن را روی مچ دست یا پشت گوش خود بزنید. شما می‌توانید نسبت مواد موجود در این عطر را به دلخواه خود تغییر دهید و عطر دست ساز دلخواه خود را داشته باشید.

اگر این مقاله مورد توجه شما قرار گرفت می‌توانید مقالات مشابه را در بخش زیبایی در مجله قرمز شاخه عطر و ادکلن مطالعه کنید. انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: WikiHow (ترجمه‌ و تألیف اختصاصی توسط مجله قرمز)

دیدگاه ها 0
Subscribe
اعلام کردن به
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

مقالات زیبایی

درمان خشکی لب
بهترین محصولات آرایشی بهداشتی برای درمان برای خشکی لب
186
لوازم آرایشی
خرید لوازم آرایش اصل و با کیفیت از داروخانه آنلاین
68
اصل بودن ادکلن
روش های ساده برای تشخیص اصل بودن ادکلن کرید اونتوس
138
غذاهای سرشار از کلاژن
غذاهای سرشار از کلاژن که پوست شما را به گذشته خوب می برند
461
لوازم آرایشی
محصولات پیپا انتخابی مناسب در هنگام خرید لوازم آرایشی
244
درمان لک صورت
درمان لک صورت؛ راهنمای علمی درمان لک به همراه معرفی بهترین محصولات
451

مقالات سلامت

مکمل برای آرتروز
۲۰ ویتامین و مکمل برای آرتروز که برای کنترل علائم مفید هستند
137
رژیم روزه داری متناوب
روزه داری متناوب، حافظه و عملکردهای شناختی را بهبود می‌دهد
134
بیماری کرونا
با تست کرونا در منزل نگرانی خود را کاهش دهید
177
مدفوع بدبو
اسهال و مدفوع بدبو نشانه چیست و چگونه می‌توان آن را رفع کرد؟
252
نوروپاتی محیطی
نوروپاتی محیطی چیست، انواع روشهای تشخیص و درمان آن چه هستند؟
109
استرس و بارداری
استرس و بارداری؛ استرس چگونه مانع از بارداری و رشد جنین می‌شود؟
98

مقالات آشپزی

شربت توت فرنگی
شربت توت فرنگی خانگی؛ تازه و آسان با طعمی دلپذیر
121
شیر جو دوسر خانگی
طرز تهیه شیر جو دوسر خانگی و انواع روشهای استفاده از آن
397
نان هندی خانگی
نان هندی خانگی ساده و آسان بدون نیاز به فر
852
ترافل شکلاتی
ترافل شکلاتی خوشمزه تقدیم به آنهایی که دوستشان داریم
298
گرام ماسالا
طرز تهیه ادویه گرام ماسالا در خانه با عطری عالی برای انواع غذاها
660
سس مایونز گیاهی
سس مایونز گیاهی و رژیمی برای آنها که به سلامتی خود اهمیت می‌دهند
953

مقالات تغذیه

درشت مغذی
درشت مغذی ها در کدام مواد غذایی یافت می‌شوند و چه فوایدی دارند؟
7
رژیم فستینگ
رژیم فستینگ؛ آیا این رژیم برای لاغری و سلامتی موثر است؟
62
رژیم روزه داری متناوب
روزه داری متناوب، حافظه و عملکردهای شناختی را بهبود می‌دهد
134
تغذیه سالم
تغذیه سالم فقط به معنی افزایش سبزیجات و کاهش چربی‌ها نیست!
157
غذاهای سرشار از کلاژن
غذاهای سرشار از کلاژن که پوست شما را به گذشته خوب می برند
461
توت فرنگی
خواص توت فرنگی این دلربای اردیبهشتی؛ میوه ای کم قند و خوش طعم
95