داروی سیمتیکون   یکی از داروهایی است که می‌تواند در کاهش فشار ناشی از زیاد بودن میزان گاز و نفخ در دستگاه گوارش نقش به سزایی داشته باشد. این دارو می‌تواند توسط افراد بزرگ سال، خردسال و در بیشتر گروه‌های سنی مورد استفاده قرار گیرد. این دارو ممکن است برای اهداف غیر از مواردی که در این راهنمای دارویی ذکرشده، استفاده شود. در این مقاله به معرفی، چگونگی کارکرد و نکات طلایی حین مصرف این دارو می‌پردازیم.

اطلاعات مهم مربوط به داروی سیمتیکون

نیاز است که تمامی راهنماهای دارویی روی برچسب و بسته این دارو را مطالعه نموده و همچنین در مورد تمام مشکلات پزشکی، آلرژی‌ها و همه داروهایی که استفاده می‌کنید به کادر پزشکی توضیح دهید.

نکاتی  که باید  قبل از استفاده از این دارو  بدانید

اگر فرد دچار حساسیت نسبت به این دارو است و یا در صورتی که اگر مبتلا به موارد زیر باشد، نباید از این دارو استفاده کنید.

اگر فرد دچار حساسیت به هر نوع دارویی است و یا بیماری خاصی (که با دستگاه گوارش هم مربوط است) دارد، باید جهت پیشگیری از عوارض متعاقب در این زمینه با پزشک خود مشورت کند.

در صورت بارداری یا شیردهی قبل از استفاده از این دارو با پزشک معالج خود در این زمینه مشورت کنید.

این دارو ممکن است حاوی اسید آمینه ضروری؛ فنیل آلانین باشد. با توجه به اینکه در بدن بیماران مبتلا به فنیل کتونوری این ترکیب تجزیه نشده و باعث بروز مشکلاتی در بدن فرد می‌شود، در صورت ابتلای به عارضه فنیل کتونوری (PKU) لازم است که فرد بیمار قبل از استفاده از این دارو با پزشک خود در مورد استفاده از این دارو مشورت کند.

معرفی داروی سیمتیکون

نحوه مصرف داروی سیمتیکون

داروی سیمتیکون را دقیقاً همانطور که توسط پزشک شما تجویز می‌شود، مصرف کنید. راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید. این دارو  را در مقادیر بزرگتر و یا کوچکتر از مقادیر  توصیه شده مصرف نکنید. بهترین کارکرد این دارو قبل از خواب و میل کردن شام است. لازم است که قبل از قورت قرص‌های جویدنی باید آن را بجوید.

سوسپانسیون( مایع) خوراکی این دارو را قبل از اندازه گیری و مصرف، تکان دهید. داروی مایع را با سرنگ دوز، و یا با یک قاشق‌های خاص اندازه گیری دوز و یا فنجان پزشکی، اندازه گیری کنید. فرم شربت این دارو را می‌توان با مواد غذایی نظیر آب، شیر خشک یا مایعات دیگر مخلوط کرد تا استفاده از آن برای کودکان و خردسالان تسهیل شود. برای استفاده بهتر از این دارو برای درمان علائم بیماری در کودکان با دقت راهنمای دارویی را مطالعه کرده و اگر علائم در کودک شما بهبود نیافت، به پزشک معالج خود در این زمینه اطلاع دهید.

برای کارکرد بهتر این دارو بهتر است از رژیم‌های غذایی مناسب پیروی کرده و یا سطح نرمش و ورزش را در خود ارتقا دهید. به این منظور نیاز است که فرد با یک متخصص تغذیه و رژیم درمانی و یک کارشناس ورزش مشورت کند.

این دارو باید در دمای اتاق به ‌دور از گرما ، رطوبت و نور آفتاب  نگهداری شود و وقتی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد، از یخ زدن فرم مایع این دارو اجتناب شود.

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

با توجه به استفاده از این دارو در زمان مورد نیاز ممکن است طریقه استفاده از این دارو لزوماً زمان بندی شده نباشد. به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریباً موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید. برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید. به یاد داشته باشید که از مصرف دو دوز از این دارو در یک  زمان اجتناب نمائید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنید، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت‌های پزشکی اورژانس و یا کمک‌های اضطراری برای مسمومیت ناشی از این دارو  تماس بگیرید.

در هنگام مصرف این دارو باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

برندهایی از آنتی اسیدها ممکن است حاوی ترکیبات سیمتیکون باشد، لذا با توجه به اینکه در هنگام استفاده از این مصرف انواع خاصی از آنتی اسید مجاز است در مورد این موارد با پزشک خود مشورت کنید.

داروی سیمتیکون

عوارض جانبی داروی سیمتیکون

اگر شما نشانه هایی از یک واکنش آلرژیک به داروی سیمتیکون مانند : راش پوستی یا کهیر ( با یا بدون تب یا درد مفاصل ) ؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو ، را مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید. عوارض جانبی کمتر جدی و مهم این دارو ممکن است از عوارض خطرناک آن بیشتر باشد که البته فرد استفاده از این دارو نیز ممکن است هیچ کدام از آنها را تجربه نکند.

اینیک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد  دیگری  ممکن است رخ  دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت  مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.

چه داروهایی  مصرف داروی سیمتیکون را تحت تاثیر قرار می دهند؟

بسیاری از داروهای دیگر می‌توانند با این دارو تداخل ایجاد کنند این داروها شامل داروهای تجویزی و بدون نسخه، ویتامین‌ها و محصولات گیاهی است. فهرستی از تمام داروهای خود را به خصوص موارد زیر را به هر ارائه‌ دهنده خدمات بهداشتی که به شما ارائه دهید.

اطلاعات بیشتر در مورد داروی سیمتیکون

پزشک معالج بیمار قادر است که اطلاعات بیشتری را برای اطلاع بیمار به او ارائه دهد. علاوه بر مواردی که در مطلب بالا گفته شد فراموش نکنید که این دارو را دور از دسترس کودکان قرار دهید، هرگز داروی خود را به خصوص بدون تجویز پزشک با شخص دیگری به اشتراک نگذارید چون این کار می‌تواند باعث ایجاد علائم گاها خطرناکی در فرد شود.

.این مقاله به‌طور اختصاصی توسط امین ظهورتبار از گروه نویسندگان مجله قرمز ترجمه‌ و تألیف شده است. منبع این مقاله: drugs.com