داروی یولسفیا (بنزیل الکل موضعی) یک داروی ضد انگلی است. این دارو برای درمان شپش سر در افراد بین ۶ تا ۶۰ ساله استفاده می‌شود. این دارو تنها برای درمان آلودگی با شپش سر است. شپش سایر مناطق بدن با این دارو درمان نخواهد شد. این دارو ممکن است برای اهداف غیر از مواردی که در این راهنمای دارویی ذکرشده، استفاده شود. در این مقاله به معرفی و بررسی نکات مهم، ویژگی‌ها و عوارض جانبی این دارو می‌پردازیم.

اطلاعات مهم در مورد داروی یولسفیا

این دارو برای درمان شپش سر در افراد بین ۶ تا ۶۰ ساله استفاده می‌شود. این دارو تنها برای درمان آلودگی با شپش سر است. شپش سایر مناطق بدن با این دارو درمان نخواهد شد.

از این دارو برای درمان یک کودک یا کودکان زیر ۶ ماه استفاده نکنید.

اگر یولسفیا با چشم شما یا پوست شما تماس پیدا کرد، آن را با آب بشویید. اگر دچار خارش، یا سوزش چشم یا پوست پس از شستشو شدید، فوراً به پزشک خود مراجعه کنید.

از تماس سربه‌سر با دیگران اجتناب کنید. از به اشتراک‌گذاری برس مو، شانه، لوازم جانبی مو، کلاه، روسری و بالش با دیگران خودداری کنید. عفونت‌های شپشی بسیار مسری هستند.

نکاتی   که باید  قبل از استفاده از این دارو  بدانید

اگر شما به این دارو حساسیت دارید ، نباید داروی یولسفیا را مصرف کنید.

برای اطمینان از بی‌خطر بودن مصرف یولسفیا برای شما، اگر هرگونه مشکلی دارید که باعث حساسیت پوست شما می‌شود، به پزشک خود دراین‌باره اطلاع دهید.

FDA این دارو را ازنظر رساندن به جنین در دوران بارداری در گروه B قرار داده است. مشخص نیست که آیا مصرف این دارو باعث آسیب رساندن به جنین می‌شود یا نه. اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید در این زمینه به پزشک خود اطلاع دهید.

مشخص نیست که آیا این دارو از طریق شیر مادر به نوزاد شیرخوار منتقل می‌شود یا نه. بااین‌حال، این داروی حاوی نگهدارنده ای است که ممکن است برای یک نوزاد تازه به دنیا آمده مضر باشد. درصورتی‌که شیردهی می‌کنید، به پزشک خود دراین‌باره اطلاع دهید.

از این دارو برای درمان یک کودک یا کودک زیر ۶ ماه استفاده نکنید. داروی یولسفیا حاوی ماده‌ای است که می‌تواند عوارض جانبی جدی یا مرگ را نوزادان بسیار کم سن یا نوزادان نارس ایجاد کنند. اجازه ندهید فرزند بزرگ‌تر از این دارو بدون نظارت یک فرد بزرگ‌سال استفاده کند.

نحوه مصرف داروی یولسفیا

داروی یولسفیا را دقیقاً همان طور که توسط دکتر شما تجویز می‌شود، مصرف کنید. راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید.  این دارو  را در مقادیر بزرگتر و یا کوچکتر از مقادیر  توصیه شده مصرف نکنید.

این دارو را با از طریق دهان مصرف نکنید. این دارو فقط برای درمان عارضه شپش بر روی مو و پوست سر استفاده می‌شود.

قبل از استفاده از این دارو، مو یا پوست سرخود را مرطوب نکنید.

از حوله برای پوشش چهره و چشم خود در هنگام مصرف این دارو استفاده کنید. چشمان خود را به‌طور محکم در طول مصرف این دارو بسته نگه‌دارید.

مقدار کافی از لوسیون را برای خنک کردن پوست و مو خود، ازجمله به پشت گوش و پشت گردن خود بمالید. ماساژ کامل شما ممکن است نیاز به استفاده از بیش از یک بطری از داروی یولسفیا داشته باشد.

پس از استفاده از این دارو، دستان خود را با صابون و آب شستشو دهید.

لوسیون را برای مدت ۱۰ دقیقه روی محل موردنظر باقی بگذارید، چشمانتان را بسته و در طول این مدت نگهداری شود. سپس با آب گرم کاملاً آن را شستشو دهید.

شما بعد از استفاده از این دارو می‌توانید هرزمانی موهای خود را شستشو دهید.

بعد از شستشو، از یک شانه خوب دندان استفاده کنید تا تخم شپش را از مو خارج کنید. بعد از استفاده، شانه را بشویید تا از ابتلا دوباره به آلودگی جلوگیری شود.

این دارو از رشد تخم (رشک) های شپش جلوگیری نخواهد کرد، بنابراین شما باید این دارو را ۷ روز پس از اولین مصرف، دوباره استفاده کنید.

برای کامل کردن درمان شپش سر و جلوگیری از عفونت مجدد، شما باید با محیط محل سکونت خود در همان زمان درمان پوست خود ضدعفونی کنید. تمام لباس‌ها، کلاه‌ها، لباس‌ها، ملحفه و حوله‌ها را در آب گرم بشویید و با حرارت زیاد خشک‌کنید. هر لباس را که شستشو و تمیز می‌کنید، خشک‌کنید. برس مو، شانه‌ها و لوازم جانبی مو باید در آب گرم خیس و شسته شود. ۱ هفته پس از اتمام درمان، همه‌ی افراد خانواده‌ی باید ازنظر ابتلا به شپش بررسی شوند.

عفونت های ناشی از شپش و داروی یولسفیا

داروی یولسفا باید در دمای اتاق به‌دور از گرما و رطوبت و نورخورشید نگهداری شود. از فریز کردن این دارو خودداری فرمائید.

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

بعد از مصرف اولین دوز تا زمان استفاده از دومین دوز، ۷ روز صبر کنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنید، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت‌های پزشکی اورژانس و یا کمک‌های اضطراری برای مسمومیت، تماس بگیرید.

در هنگام مصرف این دارو باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

از مصرف این دارو از طریق خوراکی یا تماس آن‌ها چشمانتان و یا واژن خودداری نمایید.

برای جلوگیری از گسترش شپش‌ها، از تماس با دیگران، قبل از اینکه عفونت شپش خود را از بین ببرید، اجتناب کنید. از به اشتراک‌گذاری برس مو، شانه، لوازم جانبی مو، کلاه، روسری و بالش خودداری نمایید. عفونت‌های شپشی بسیار مسری هستند.

عوارض جانبی داروی یولسفا

اگر شما نشانه هایی از یک واکنش آلرژیک به داروی یولسفا مانند : راش پوستی یا کهیر ( با یا بدون تب یا درد مفاصل ) ؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو ، را مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

اگر دارو با چشم شما یا روی پوست شما تماس پیدا کرد، آن محل را با آب شستشو دهید. اگر دچار خارش یا سوزش چشم یا پوست پس از شستشو شدید، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض داروی یولسفیا

عوارض جانبی معمول داروی یولسفا ممکن است شامل درد خفیف، خارش، تحریک، قرمزی یا بی‌حسی پوست سر شما باشد.

این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد  دیگری  ممکن است رخ  دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت  مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.

چه داروهایی مصرف این دارو را تحت تاثیر قرار می دهند؟

به‌احتمال‌زیاد داروهای دیگر که به‌صورت خوراکی یا تزریقی مصرف می‌کنید، بر روی کارایی این دارو تأثیر می‌گذارند. بسیاری از داروها می‌توانند با این دارو تداخل ایجاد کنند.به پزشک خود در مورد تمام داروهای مصرفی خود چه داروهایی که شروع یا مصرف آن را متوقف کرده‌اید، اطلاع دهید.این داروها شامل داروهای تجویزی یا بدون نسخه، ویتامین‌ها و محصولات و داروهای گیاهی است.

منبع مقاله Drugs.com

این مقاله به‌طور اختصاصی توسط گروه نویسندگان مجله قرمز ترجمه‌ و تألیف شده است.