داروی یولتان متعلق به گروهی از داروهای شناخته‌شده به‌عنوان بیهوشی عمومی است. داروی یولتان  دارویی است که باعث بیهوشی عمومی (از دست دادن هوشیاری) قبل و در طی عمل جراحی می‌شود.  اگرچه می‌توان از این دارو به‌تنهایی استفاده کرد، ولی ترکیبات و داروهای بیهوشی اغلب باهم استفاده می‌شود. این دارو کمک می‌کند تا بیهوشی به نحو  مؤثرتری در برخی از بیماران ایجاد شود. بیهوشی عمومی فقط توسط یا تحت نظارت یک پزشک آموزش‌دیده انجام می‌شود. اگر در طول عمل جراحی داروهای بیهوشی عمومی دریافت شود، متخصص بیهوشی یا پرستار بیهوشی شما  این دارو را به شما می‌دهد و پیشرفت روند بیهوشی را در شما دنبال می‌کند. مکانیسم عمل این دارو از طریق از کار انداختن فعالیت در سیستم عصبی مرکزی (CNS) است که همین امر سبب از دست دادن آگاهی می‌شود.

اگر موارد زیر رادارید از داروی یولتان استفاده نکنید:

• اگر شما به هر جزئی از این دارو آلرژی دارید.
• اگر شما سابقه‌ای از درجه حرارت بسیار بالا بدن (malignant hyperthermia) دارید.

نکاتی که باید  قبل از استفاده از این دارو  بدانید

برخی از وضعیت‌های پزشکی ممکن است با این دارو تداخل برقرار کنند. درصورتی‌که هریک از وضعیت‌های پزشکی  زیر ، به‌ویژه اگر یکی از موارد زیر را شما دارید، به پزشک خود دراین‌باره اطلاع دهید:

• اگر باردار هستید،  و یا در حال برنامه‌ریزی برای باردارشدن یا شیردهی به کودک شیرخوار هستید.

• اگر هر داروی تجویزی یا غیر تجویزی، مکمل‌های گیاهی یا مکمل غذایی را مصرف می‌کنید.

• اگر آلرژی به دارو، غذا یا سایر مواد دارید.

• اگر دچار مشکلات کبدی یا کلیوی  و یا صرع هستید.

برخی از داروها ممکن است این دارو تداخل ایجاد کنند. اگر هر داروی دیگری مصرف می‌کنید، به‌ویژه هر یک از موارد زیر را به پزشک خود گزارش دهید:

آمیودارون، دروکسی دوپا یا لبتالول به علت وجود عوارض جانبی مانند افزایش خطر ابتلا به فشارخون پایین یا فشارخون بالا و سایر عوارض قلبی که ممکن است رخ دهد.

این لیست ممکن است یک لیست کاملی از تمام تداخلات ممکن دارویی نباشد که ممکن است رخ دهد. چون ممکن است این دارو با سایر داروهایی که شما مصرف می‌کنید تداخل برقرار کند، در این مورد از ارائه‌دهنده خدمات بهداشتی خود سؤال کنید. قبل از شروع، متوقف کردن و یا تغییر دوز دارویی مصرفی خود، با ارائه‌دهنده مراقبت‌های پزشکی خود مشورت کنید.

نحوه مصرف داروی یولتان

داروی یولتان را دقیقاً همان طور که توسط دکتر شما تجویز می‌شود، مصرف کنیدراهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده ودقیقا براساس آن عمل کنید.

• این دارو معمولاً توسط پزشک یا سایر ارائه‌دهنده خدمات درمانی در طول عمل جراحی استفاده می‌شود.

• اگر دوزی از این دارو را از دست دادید، بلافاصله با پزشک خود در این زمینه مشورت کنید.

هرگونه سؤال در مورد نحوه استفاده از این دارو را از ارائه‌دهنده خدمات بهداشتی به خود بپرسید.

نحوه مصرف داروی یولتان

اطلاعات مهم در مورد امنیت استفاده از این دارو:

این دارو باعث خواب‌آلودگی یا سرگیجه می‌شود. تا زمانی که شما بدانید که  بدن شما چگونه به این دارو واکنش نشان می‌دهد، رانندگی نکنید، ماشین‌کاری نکنید و یا کاری را انجام ندهید که خطرناک باشد . استفاده از این دارو به‌تنهایی، یا با برخی داروهای دیگر و یا با الکل ممکن است توانایی شما در رانندگی یا انجام سایر کارهای بالقوه خطرناک را کاهش دهد.

بارداری و تغذیه با شیر مادر: اگر باردار شدید هنگام مصرف این دارو با پزشک خود درباره مزایا و خطرات استفاده از داروی یولتان در دوران بارداری صحبت کنید. مشخص نیست که این دارو از  طریق شیر مادر به کودک شیرخوار انتقال می‌یابد یا نه. اگر در هنگام استفاده از این دارو کودک شیرخوار خود را با شیر مادر تغذیه می‌کنید، با پزشک یا دکتر داروساز خود در مورد خطراتی که  کودک شمارا ممکن است تحت تأثیر قرار دهد، صحبت کنید.

عوارض جانبی احتمالی داروی یولتان

تمام داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند، اما بسیاری از افراد عوارض جانبی را تجربه نکرده یا عوارض جزئی دارند.

درصورتی‌که یکی از این عوارض جانبی رایج باقی بماند یا ناراحت‌کننده شود، با پزشک خود در این زمینه مشورت کنید:

• تحریک‌پذیری؛ سرگیجه؛ خواب‌آلودگی، افزایش سرفه ، افزایش ترشح بزاق؛ سرماخوردگی، حالت تهوع؛ لرز، استفراغ.

اگر با هرکدام از این عوارض جانبی شدید زیر مواجه شدید، هرچه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید:

واکنش‌های شدید آلرژیک (حساسیت پوستی، کهیر، خارش بدن، مشکلات تنفسی، تنگی قفسه سینه، تورم دهان، صورت، لب‌ها یا زبان)؛ لرز، ضربان قلب سریع، آهسته یا نامنظم؛ تب؛ تشنج، تغییرات غیرعادی در مقدار ادرار، زرد شدن پوست یا چشم‌ها.

این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد  دیگری  ممکن است رخ  دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت  مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.

اگر به اور دوز ناشی از مصرف این دارو مشکوک هستید:

تماس با فوریت‌های پزشکی. علائم  مسمومیت ممکن است شامل تنفس دشوار یا ضربان قلب آهسته باشد.

نگهداری مناسب داروی یولتان :

این دارو معمولاً توسط یک ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی نگهداری می‌شود. اگر از این دارو در خانه استفاده می‌کنید، آن را همان‌طور که داروساز یا ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی به شما توصیه می‌کند، ذخیره کنید. این دارو را دور از دسترس کودکان و دور از حیوانات خانگی نگه‌دارید.

نحوه نگهداری داروی یولتان

اطلاعات کلی:

• اگر در مورد این دارو سؤالی دارید، لطفاً از پزشک، داروساز یا سایر ارائه‌دهنده خدمات بهداشتی به شما آن را بپرسید.

• این دارو باید فقط توسط بیماری مصرف شود که این دارو برای آن تجویز می‌شود. پس این دارو را با دیگران به اشتراک نگذارید.

• اگر علائم شما بهبودی نیافت یا اگر آن‌ها بدتر شدند، با پزشک خود مشورت کنید.

این اطلاعات تنها یک  مطلب خلاصه است. این  مقاله شامل تمام اطلاعات  موجود در مورد این دارو نیست. اگر سؤالی در مورد داروهایی که مصرف می‌کنید دارید یا مایل به اطلاعات بیشتری دارید، با پزشک خود،  دکتر داروساز یا سایر ارائه‌دهنده خدمات بهداشتی به شما مشورت کنید.

منبع مقاله Drugs.com
این مقاله به‌طور اختصاصی توسط گروه نویسندگان مجله قرمز ترجمه‌ و تألیف شده است.