داروی پنتوپرازول یک مهارکننده پمپ پروتونی است که مقدار اسید تولیدشده در معده را کاهش می‌دهد.از این دارو برای درمان بیماری التهاب و فرسایش مرس (آسیب مری در اثر اسید معده) و سایر مشکلاتی که در اثر وجود اسید معده اضافی مانند سندرم زولینگر الیسون هستند مورداستفاده قرار می‌گیرد. داروی پنتوپرازول برای بهبود فوری علائم سوزش سر دل کاربردی ندارد. در این مقاله موارد استفاده و نکات کلیدی در حین مصرف این دارو را به‌طور مفصل بررسی خواهیم کرد.

 

اطلاعات مهم در مورد داروی پنتوپرازول

اگر از داروی ضد انگل آلبندازول (Albenza) یا مبندازول (ورموکس) استفاده می‌کنید، نباید از این دارو استفاده کنید.

اگر علائم یک عارضه جانبی جدی مانند کاهش ادرار، وجود مقادیری از خون در ادرار، درد شدید معده، اسهال آبکی یا اسهال خونی، یا علائم جدید یا بدتر شدن درد مفصلی یا خارش پوستی که در نور خورشید بدتر می‌شود را داشتید، بلافاصله با پزشک خود دراین‌باره مشورت کنید.

مصرف این دارو ممکن است خطر شکستگی استخوان در ران، مچ دست و ستون فقرات را افزایش دهد، به‌ویژه اگر این دارو را درازمدت یا در دوزهای بالا مصرف کنید.

سوزش سر دل اغلب با اولین نشانه های یک حمله قلبی اشتباه گرفته می شود. در صورت درد قفسه سینه یا احساس سنگین بودن سینه، درد در حال گسترش  رو به بازوی یا شانه شما، حالت تهوع، عرق کردن و احساس ناخوشی عمومی، به اورژانس مراجعه کنید.
این دارو را برای تمام مدت‌زمانی که تجویزشده است، مصرف کنید. علائم شما ممکن است قبل از اینکه بیماری شما به‌طور کامل تحت درمان قرار گیرد، بهبود یابد.

داروی پنتوپرازول را نباید همراه با آتازاناویر (Reyataz) یا نلفوناویر (Viracept) مصرف کنید. در صورت مصرف هر یک از این داروها برای درمان بیماری ایدز یا عفونت اچ آی وی، به پزشک خود اطلاع دهید.

برخی از مشکلات پزشکی باید به‌طور طولانی‌مدتی با پنتوپرازول درمان شوند. مصرف مزمن این دارو باعث ایجاد سرطان معده در مطالعات حیوانی شده است، اما معلوم نیست که آیا این دارو بر روی انسان تأثیر مشابهی دارد یا خیر. با پزشک خود در مورد خطر خاص ابتلا به سرطان معده صحبت کنید.

درمان طولانی‌مدت با داروی پنتوپرازول ممکن است جذب ویتامین ب ۱۲ را برای بدن شما سخت کرده و کمبود این ویتامین را تشدید کند. در صورت نیاز به درمان درازمدت با این دارو، اگر نگرانی در مورد کمبود ویتامین B-12 دارید با پزشک خود صحبت کنید.

نکاتی   که باید  قبل از استفاده از این دارو  بدانید

اگر موارد زیر رادارید نباید از این دارو استفاده کنید:

• اگر شما به پنتوپرازول یا داروهای مشابه مانند لانزو پروازول (Prevacid)، اسموپرازول (نکسیومامپرازول (Prilosec، Zegerid) یا ربلپرازول (AcipHex) حساسیت دارید؛

• همچنین داروهایی را که حاوی ریلپیویرین هستند (Edurant، Complera، Odefsey).

اگر این موارد زیر را دارید، از پزشک خود بپرسید که آیا مصرف این دارو برای شما بی خطر است:

• بیماری کبدی شدید
• سطوح پایین منیزیم در خون شما؛
لوپوس؛
پوکی استخوان؛
•  کمبود تراکم معدنی استخوان (استئوپنی).

 مصرف یک مهارکننده پمپ پروتونی مانند این دارو ممکن است خطر بروز شکستگی استخوان در ران و ستون فقرات را افزایش دهد. این اثر اغلب در افرادی که به مدت طولانی این دارو را مصرف کرده‌اند یا در دوزهای بالا آن را مصرف کرده‌اند و همچنین در افرادی که ۵۰ سال و بالاتر دارند، رخ‌داده است. البته مشخص نیست که آیا این دارو عامل اصلی افزایش خطر شکستگی است یانه.

معلوم نیست که آیا این دارو به جنین آسیب می رساند یا نه . اگر شما باردار هستید یا برای باردار شدن برنامه دارید ، به پزشک خود در این باره اطلاع دهید.

این دارو می تواند از طریق شیر مادر منتقل می کند و ممکن است باعث ایجاد عوارض جانبی در کودک شیرخوار شود. اگرشما در حال تغذیه کودک از شیر مادر هستید بدون توصیه پزشک خود از این دارو استفاده نکنید.

مصرف این دارو برای کودکان زیر ۵ سال مورد تائید نمی‌باشد.

چگونه باید داروی پنتوپرازول را استفاده کنید؟

داروی پنتوپرازول را دقیقاً همان طور که توسط پزشک شما تجویز می‌شود، مصرف کنید.  راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید. این دارو  را در دوز های بیشتر  و یا کمتر از مقادیر  توصیه شده، مصرف نکنید.

قرص‌های پنتوپرازول را می‌توان با و یا بدون غذا مصرف کرد. پرانول های خوراکی پنتوپرازول را باید ۳۰ دقیقه قبل از یک وعده غذایی مصرف کرد.

این دارو را خرد نکنید و یا نجوید و آن را به‌صورت کامل مصرف کنید.

روش مصرف داروی پنتوپرازول

شما بهتر است که این دارو را با یک قاشق مربا خوری سیب مصرف کنید. این مخلوط را فورا و بدون جویدن مصرف کنید و آن را برای استفاده های بعدی ذخیره نکنید.

برای دریافت گرانول‌های خوراکی پنتوپرازول از طریق لوله تغذیه بینی (NG):
• کپسول را بازکنید و دارو را به یک سرنگ با ظرفیت ۶۰ میلی‌لیتر اضافه کنید و پینگر را بردارید. سرنگ را به‌اندازه کافی بالا برای جلوگیری از هرگونه خمیدگی در لوله بالا نگه‌دارید.
• گرانول‌های خوراکی این دارو را به داخل سرنگ خالی کنید و با ۲ قاشق چای‌خوری آب سیب آن را مخلوط‌ کنید.
• ۲ قاشق چای‌خوری آب سیب را به سرنگ اضافه کنید تا گرانول‌ها را از بین ببرد. محلول پیستون را داخل سرنگ قرار داده و مخلوط را کاملاً تکان دهید.
• دوباره سرنگ را با آب پرکنید ولوله برای شستن محتویات به سمت پایین بگیرید تا مطمئن شوید که هیچ دانه‌ای در سرنگ یا لوله‌ی NG وجود ندارد.

این دارو را برای تمام مدت‌زمانی که تجویزشده است، مصرف کنید. علائم شما ممکن است قبل از اینکه بیماری شما به‌طور کامل تحت درمان قرار گیرد، بهبود یابد.

اگر از این دارو برای مدت بیش از ۳ سال استفاده کنید، ممکن است این میزان مصرف در شما کمبود ویتامین B12 ایجاد کند. در مورد چگونگی مدیریت این وضعیت اگر در شما رو به وخیم شدن است، با پزشک خود صحبت کنید.

اگر علائم شما بهبود نیافته باشد یا در صورت استفاده از این دارو بدتر شوند، با پزشک خود تماس بگیرید.
این دارو می تواند باعث نتایج غیر معمول در آزمایش های پزشکی خاصی شود، و شما ممکن است نیاز به توقف استفاده از دارو برای یک زمان کوتاه قبل از آزمون داشته باشید. در این مورد به پزشک معالج خود درباره استفاده از این دارو اطلاع دهید.
این دارو باید در دمای اتاقی به‌دوراز گرما و رطوبت، نگهداری شود.

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریباً موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید. برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنید، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت‌های پزشکی اورژانس و یا کمک‌های اضطراری برای مسمومیت، تماس بگیرید.

در هنگام مصرف این دارو  باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

این دارو می تواند اسهال را ایجاد کند که ممکن است نشانه عفونتی جدید در بدن شما باشد. اگر اسهال آبکی یا خونریزی دارید، با پزشک خود تماس بگیرید. از داروهای ضد اسهال استفاده نکنید، مگر اینکه پزشک شما به شما توصیه کند.

عوارض جانبی داروی پنتوپرازول

اگر شما نشانه هایی از یک واکنش آلرژیک به این دارو مانند: راش پوستی یا کهیر (با یا بدون تب یا درد مفاصل)؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو، را مشاهده کنید با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

اگر موارد زیر را مشاهده کردید فورا به پزشک خود اطلاع دهید:

• درد شدید معده، حالت تهوع، استفراغ و کاهش وزن؛
• اسهال آبکی یا اسهال خونی؛
• تشنج (صرع
• کبودی یا تورم در محلی که در آن دارو تزریق‌شده است؛
• علائم جدید یا بدتر شدن لوپوس، درد مفصلی یا تورم به همراه بثورات پوستی به شکل پروانه بر روی گونه‌ها و بینی شما (که در مواجهه با نور خورشید بدتر می‌شوند)؛
• مشکلات کلیوی مانند ادرار کردن کمتر از حد معمول، وجود خون در ادرار، ورم، افزایش وزن سریع؛
• علائم کمبود منیزیم مانند سرگیجه؛ ضربان قلب سریع، لرزش (ترمور) و یا حرکات سریع عضلانی؛ احساس خجالت؛ گرفتگی عضلات، اسپاسم عضلانی در دست‌ها و پاهای شما؛ سرفه یا احساس خفگی.

عوارض مصرف داروی پنتوپرازول

عوارض جانبی شایع این دارو شامل:

• سردرد، خواب آلودگی

• اسهال خفیف؛

• تهوع، درد معده، نفخ، یبوست؛

• تب

• علائم ابتلای به سرماخوردگی مانند آب‌ریزش بینی، عطسه، گلودرد

• راش

• درد عضلانی.

این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد  دیگری  ممکن است رخ  دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت  مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.

چه داروهایی این دارو را تحت تأثیر قرار می‌دهند؟

به پزشک خود در طول درمان با این دارو در مورد تمام داروهای خود چه آن‌ها را شروع و چه متوقف کرده‌اید به‌خصوص داروهای مانند موارد زیر، اطلاع دهید:

• آمپی‌سیلین
• کتوکونازول؛
• متوترکسات؛
• مایکوفنولات مفتیل؛
• داروهای رقیق‌کننده خون مانند وارفارین (Coumadin، Jantoven)؛
• داروهای مصرفی برای کنترل عفونت اچ آی وی یا بیماری ایدز مانند آتازاناویر، نلفوناویر؛
• داروهای حاوی آهن مانند فومارات آهن، گلوتوکسید آهن، سولفات آهن و …

این لیست کامل نیست. بسیاری از داروهای دیگر اگر همراه با این دارو استفاده شود، می‌تواند با آن تداخل پیدا کند. این داروها شامل داروهای تجویزی یا بدون نسخه ، ویتامین‌ها ، و محصولات گیاهی است. داروهای جدید را بدون مشورت کردن با پزشک خود شروع نکنید.

منبع: drugs.com

این مقاله توسط مجله قرمز به صورت اختصاصی، ترجمه شده است.