داروی ویموو ترکیبی از دو داروی اس امپرازول و ناپروکسن است. ناپروکسن یک داروی ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) است. مکانیسم فعالیت این دارو از طریقی کاهش موادی در بدن است که باعث التهاب، درد و تب می‌شوند. دیگر جز این داروی ترکیبی اس امپرازول است که یک مهار کننده پمپ پروتونی بوده و مکانیسم تاثیرگذاری بر مبنای کاهش اسید موجود در معده فرد استفاده کننده از این دارو است. موارد استفاده از این دارو در درمان بیماری‌هایی نظیر استئو آرتریت، آرتریت روماتوئید، آرتریت ایدیوپاتیک (در افراد نوجوان) و اسپوندیلیت آنکیلوزان است. امپرازول موجود  در این دارو در افراد دریافت کننده داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی سبب کاهش ریسک ابتلا به زخم معده  می‌شود.

اطلاعات مهم مربوط به داروی  ویموو

این دارو می‌تواند خطر ابتلا به حمله قلبی منجر به مرگ یا سکته مغزی را افزایش می‌دهد، به خصوص اگر شما از آن در طولانی مدت و یا دوزهای بالا استفاده می‌کنید، و یا اگر شما بیماری قلبی هستید. این دارو قبل و یا بعد از جراحی بای پس قلب (عروق کرونر و یا CABG) استفاده نمی‌شود. همچنین دارو ممکن است باعث خونریزی معده یا روده شود، که می‌تواند کشنده باشد.

یکی از موارد بالقوه خطرناک استفاده از داروی ویموو ابتلا به خونریزی معده و روده است که به ویژه در افراد سالمند ممکن است رخ دهد و علائمی نظیر مدفوع تیره، مدفوع خونی، سرفه یا استفراغ خونی و یا شبیه به تفاله قهوه نشان دهنده این شرایط خطرناک است. در این شرایط فرد باید برای پیدا کردن راه درمان به یک پزشک مراجعه نماید.

یکی از مشکلات استفاده از این دارو بروز مشکلات کلیوی است لذا اگر فرد دچار علائمی مانند ادرار خونی و یا کاهش حجم ادرار است باید در این زمینه به پزشک خود اطلاع دهد.

استفاده از این دارو می‌تواند باعث بروز اسهالشوند، که ممکن است نشانه‌ای از ابتلای به یک عفونت جدید باشد. اگر اسهال شما آبکی یا خونی است، لازم است که مصرف این دارو را قطع کرده و با پزشک خود در این باره تماس بگیرید.

استفاده از این دارو ممکن است سبب بروز علائم جدید یا بدتر شدن بیماری لوپوس شود. در صورت بروز درد مفاصل و بثورات پوستی در گونه‌ها یا بازوها که در تابش نور خورشید بدتر می‌شود، نیاز است که فرد در این باره به پزشک خود اطلاع دهد.

استفاده دراز مدت از این دارو ریسک ابتلا به شکستگی استخوان را در فرد استفاده می‌شود.

 

نکاتی  که باید  قبل از استفاده از این دارو  بدانید

اگر فرد به این دارو  حساسیت دارد، و یا اگر فرد تا به حال موارد زیر را  تجربه کرده ، نباید از این دارو استفاده کنید: 

 • اگر فرد به داروهایی نظیر اس امپرازول مانند لانسوپرازول، امپرازول، پنتوپرازول، رابپرازول، Dexilant، Nexium، Prevacid، Protonix و … حساسیت دارید.
 • اگر فرد اخیراً جراحی بای پس قلب انجام داده یا در نظر دارد که یک عمل بای پس قلبی را انجام دهد.
 • اگر فرد بعد از استفاده آسپرین یا دیگر داروهای خانواده NSAID، حمله آسم یا واکنش آلرژیک شدید داشته‌اید. یا
 • همچنین اگر فرد داروهای HIV که حاوی ریلپوویرین (Complera، Edurant، Odefsey) است، را استفاده می‌کند.

اگر موارد زیر را داشتید به پزشک خود اطلاع دهید:

 • بیماری‌های قلبی، فشار خون بالا (هایپرتنشن).
 • آسم؛
 • بیماری کرون، کولیت اولسراتیو (بیماری زخمی بزرگ شونده روده بزرگ)، بیماری التهابی روده.
 • بروز مشکلاتی خونریزی معده یا روده بعد از استفاده از داروهای خانواده NSAID.
 • بیماری‌های کبدی یا کلیوی؛
 • کمبود بودن میزان منیزیمموجود در خون. یا
 • اگر فرد سیگار می‌کشد یا الکل می‌نوشد.

استفاده دراز مدت و یا بیشتر از یک بار در روز این داروی مهار کننده پمپ پروتون ممکن است باعث شکستگی استخوان در لگن، ستون فقرات و یا مچ و یا افزایش شانس ابتلا به شکستگی استخوان در فرد مصرف کننده این دارو شود. از این برای پیشگیری از ابتلای به این عوارض نیاز است که فرد با پزشک معالج خود مشورت کند.

ممکن است که این دارو به جنین آسیب برساند. اگر شما باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید، به پزشک خود در این زمینه اطلاع دهید.

با توجه به خطراتی که ممکن است متوجه کودک شیرخوار شود، در هنگام استفاده از این دارو، کودک شیرخوار خود را با شیر مادر تغذیه نکنید.

این دارو برای استفاده توسط کودکان کمتر از ۲ سال و یا با وزن کمتر از ۳۸ کیلوگرم ( ۸۴ پوند)  مورد تایید نیست.

 

چگونه باید داروی ویموو را مصرف کنید؟

روش استفاده از این دارو به صورت دو بار در روز و ۳۰ دقیقه قبل از مصرف وعده غذایی است. این دارو را دقیقاً همان طور که توسط پزشک شما تجویز می‌شود، مصرف کنید. راهنماهای بر روی برچسب داروی خود را خوانده و براساس آن عمل کنید. این دارو در مقادیر بزرگتر و یا کوچکتر از مقدار تجویز و توصیه شده مصرف نکنید. به یاد داشته باشید که بنابر تجویز پزشک کمترین دارویی که سبب کنترل بیماری در شما خواهد را استفاده کنید.

هرگز این دارو را نشکنید، نجوید و این دارو را به صورت کامل مصرف کنید.

این دارو می تواند باعث نتایج غیر معمول در آزمایش های پزشکی خاص شود. اگر شما از این دارو در دراز مدت استفاده می کنید، شما ممکن است به آزمایش های مکرر پزشکی نیاز داشته باشید.

این دارو باید در دمای اتاق به دور از گرما، رطوبت و نور خورشید نگهداری شود.

 

داروی ویموو

چه اتفاقی می افتد اگر شما استفاده از  یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریبا موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید . برای  جبران  دوز از دست رفته قبلی  در دوز بعدی از داروی اضافه  استفاده نکنید.

اگر از داروی ویموو بیش از حد مصرف کنید ، چه اتفاقی می افتد؟

با  مراقبت های پزشکی اورژانس ، تماس بگیرید. علائم مصرف بیش از حد این دارو شامل مواردی نظیر خواب آلودگی، ضعف شدید بدنی، درد معده یا استفراغ است.

در هنگام مصرف این دارو باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

این دارو  می‌تواند باعث بروز اسهال شود، که ممکن است نشانه‌ای از ابتلای به یک عفونت جدید باشد. اگر اسهال شما آبکی یا خونی است، لازم است که مصرف این دارو را قطع کرده و با پزشک خود در این باره تماس بگیرید. با توجه به خطر ابتلا به زخم معده در هنگام استفاده از این دارو از نوشیدن الکل و نوشیدنی‌های الکلی و سیگار کشیدن اجتناب نمایید.

استفاده منظم از داروی ناپروکسن به همراه اس امپرازول (Nexium) لزوماً دارای همان نتیجه استفاده از ترکیب اس امپرازول و ناپروکسن (Vimovo) نخواهد بود. این دارو را با داروهای بدون نسخه جایگزین نکنید. قبل از استفاده از داروهای دیگر مورد استفاده برای سرکوب علائم درد، تب، تورم یا علائم سرماخوردگی و آنفولانزا چون این داروها ممکن است حاوی ترکیباتی شبیه به ناپروکسن باشند (مانند آسپرین، ایبوپروفن یا کتوپروفن) لذا در این مورد نیاز است که با یک پزشک یا دکتر داروساز مشورت کنید.

عوارض جانبی داروی ویموو

اگر شما نشانه هایی از یک واکنش آلرژیک به این دارو مانند : راش پوستی یا کهیر ( با یا بدون تب یا درد مفاصل ) ؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو ، یا بروز یک واکنش شدید (مانند تب، گلودرد، سوزش چشم، درد پوستی، بروز بثورات پوستی، قرمز یا بنفش شدن پوست همراه با تاول و پوست پوست شدن بدن) را مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

در صورت نشانه‌های بروز حمله قلبی یا سکته مغزی مانند تورم ناگهانی بدن یا ضعف در یک طرف بدن، بروز تشنج در گفتار، احساس تنگی نفس، از استفاده از این دارو اجتناب کرده و در صورت بروز موارد حاد با فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید.

اگر موارد زیر را مشاهده کردید فورا در این زمینه  به پزشک خود اطلاع دهید :

 • درد شدید معده، اسهال آبکی یا خون آلود.
 • مدفوع خونی یا تیره رنگ، سرفه خونی یا استفراغ که مانند تفاله قهوه است.
 • علائم بروز مشکلات قلبی مانند آدم، افزایش سریع وزن، احساس تنگی نفس؛
 • مشکلات کلیوی مانند کم یا زیاد بودن مقدار ادرار ، وجود خون در ادرار.
 • نشانه‌های ابتلا به مشکلات کبدی مانند از بین رفتن اشتها، درد معده (در قسمت فوقانی سمت راست دستگاه گوارش)، ادرار تیره رنگ، یرقان (زرد شدن پوست یا چشم).
 • علائم کمبود منیزیم مانند سرگیجه، ضربان سریع یا نامنظم قلب ، ترمور (لرزش) یا حرکت عضلات ، احساس لرز، گرفتگی عضلات، اسپاسم عضلات در دست و پاها، سرفه یا احساس خفگی
 • علائم کمبود گلبول‌های قرمز خون (کم خونی) مانند رنگ پریدگی پوست، خستگی غیرمعمول، احساس سبکی یا تنگی نفس، دست و پا سرد. یا
 • علائم جدید یا بدتر شدن بیماری لوپوس مانند درد مفاصل، و بثورات پوستی روی گونه‌ها یا بازوهای شما که در نور خورشید بدتر می‌شود.

استفاده بلندمدت از این ممکن است باعث شود رشد غیر طبیعی معده که پولیپ غده بنیادی نامیده می‌شود، شود. لذا در این زمینه نیاز است با پزشک خود مشورت کنید.

استفاده طولانی مدت از این دارو می‌تواند سبب بروز کمبود ویتامین سیانو کوبالامین (ویتامین B-12) شود لذا در این مورد نیاز است که فرد با پزشک خود مشورت کند.

عوارض جانبی شایع این دارو شامل موارد زیر است :

 • مشکلات معده،
 • اسهال.

این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد دیگری ممکن است رخ دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.

 

چه داروهایی  استفاده از داروی ویموو را تحت تاثیر قرار می دهند؟

اگر فرد داروهایی برای غلبه بر افسردگی استفاده می‌کند، با توجه به تداخل داروهایی که این خانواده از داروهای با خانواده داروهای NSAID می‌توان ایجاد کند و منجر به مواردی نظیر کبودی و خونریزی شود، در این زمینه باید با پزشک خود مشورت کند.

 

داروی ویموو

با پزشک خود در مورد داروهای مصرفی فعلی خود و یا داروهایی که شروع و یا متوقف کرده‌اید، به ویژه موارد زیر که ممکن اس با این دارو تداخل داشته باشند، مشورت کنید:

 • آسپرین؛
 • کلوپیدوگرل؛
 • دیگوکسین؛
 • متوترکسات؛
 • ریفامپین؛
 • مخمر سنت جان؛
 • استفاده از داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین (کومادین، جانتوون)، آپیکسابان، ریواروکسان یا دبیگاتران.
 • استفاده از یک داروی مدر یا “قرص‌های دفع آب”؛
 • داروهای درمان کننده بیماری قلب یا فشار خون؛ یا
 • داروهای استروئیدی مانند پردنیزون یا متیل پردنیزولون.

این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست. ممکن است داروهای دیگری با این دارو تداخل داشته باشند. به پزشک خود در مورد داروهایی که مصرف می‌کنید اطلاع دهید. این داروها شامل داروهای تجویزی یا بدون نسخه، ویتامین‌ها، و محصولات گیاهی است. هرگز یک داروی جدید را بدون اطلاع به پزشک خود، شروع نکنید.

اطلاعات بیشتر در مورد داروی ویموو

پزشک معالج بیمار قادر است که اطلاعات بیشتری را برای اطلاع بیمار به او ارائه دهد. علاوه بر مواردی که در مطلب بالا گفته شد فراموش نکنید که این دارو را دور از دسترس کودکان قرار دهید، هرگز داروی خود را به خصوص بدون تجویز پزشک با شخص دیگری به اشتراک نگذارید چون این کار می‌تواند باعث ایجاد علائم گاها خطرناکی در فرد شود و علاوه بر این از این دارو فقط با تجویز پزشک استفاده کنید.

این مقاله به‌طور اختصاصی توسط امین ظهورتبار از گروه نویسندگان مجله قرمز ترجمه‌ و تألیف شده است. منبع این مقاله:  drugs.com