داروی ولبوترین (بوپروپیون) یک دارو ضدافسردگی است که برای درمان اختلال افسردگی و اختلالات عاطفی فصلی مورداستفاده قرار می‌گیرد.افسردگی از مواردی است که داروهای مختلفی برای درمان آن وجود دارد و یکی از بهترین این داروها بوپروپیون است. این دارو ممکن است برای اهداف غیر از مواردی که در این راهنمای دارویی ذکرشده، استفاده شود. در این مقاله به معرفی و بررسی نکات مهم، ویژگی‌ها و عوارض جانبی این دارو می‌پردازیم.

اطلاعات مهم در مورد داروی ولبوترین

شما نباید این دارو را در صورت داشتن  تشنج، اختلالات تغذیه‌ای یا اگر به‌طور ناگهانی مصرف الکل، داروهای مصرفی برای کنترل تشنج یا داروهای آرام‌بخش را قطع کرده‌اید، مصرف کنید. اگر شما این دارو را برای درمان افسردگی مصرف می‌کنید، این دارو را تا زمانی که سیگار را ترک نکرده‌اید، مصرف نکنید.

همچنین اگر شما یک مهارکننده مونوآمین اکسیداز  (MAO) در ۱۴ روز گذشته مصرف کرده‌اید از این دارو استفاده نکنید. ممکن است که یک تداخل دارویی خطرناک  رخ دهد.   مهارکننده‌های مونوآمین اکسیداز  (MAO)  شامل ایزوکاربوکسازید، لینزولید، فنلزین، رزاژیلین، سلژیلین و ترانیل سیپرومین هستند.

داروی ولبوترین می‌تواند باعث تشنج، به‌ویژه در افراد مبتلابه بیماری‌های خاص و یا در هنگام استفاده از داروهای خاص شود. در مورد تمام مشکلات  پزشکی و داروهایی که استفاده می‌کنید، به پزشک خود اطلاع دهید.

برخی از افراد جوان زمانی که برای اولین بار از این دارو استفاده می‌کنند و یا دوز درمانی خود را تغییر می‌دهند، دچار افکار مربوط به خودکشی می‌شوند. پزشک شما نیاز به بررسی کردن شما در ویزیت‌های منظم برای پیشرفت درروند بهبود در حین مصرف این دارو دارد.  شما و همچنین خانواده یا ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی به شما در مورد  تغییرات در خلق‌وخوی و یا علائم در شما باید هشیار باشند.

هرگونه نشانه‌های جدید و یا بدتر شدن وضعیت خود، از قبیل: اضطراب، حملات هراس،  کم‌خوابی ، یا احساس بیهودگی، تحریک‌پذیری، خشم، پرخاشگری، بی‌قراری، افسردگی شدید (ذهنی یا جسمی)، افسردگی یا افکار خودکشی یا صدمه زدن به خودتان را به پزشک اطلاع دهید.

 

نکاتی که باید قبل از استفاده از این دارو  بدانید

اگر به این دارو حساسیت دارید ویا شرایط زیر را داشته باشید، نباید از داروی  ولبوترین استفاده کنید:

• اختلال تشنج
• یک اختلال خوردن مانند بی‌اشتهایی عصبی یا بولیمیا (پرخوری عصبی) ؛
• اگر به‌طور ناگهانی مصرف الکل، داروهای ضد تشنج  یا آرام‌بخش‌هایی مانند Xanax (زاناکس) ، Valium، Fiorinal، Klonopin  و … را متوقف کرده‌اید.

از این دارو برای درمان بیش از یک مشکل در یک‌زمان استفاده نکنید. اگر این دارو را برای درمان افسردگی مصرف می‌کنید، از این دارو را برای کمک درروند ترک سیگار استفاده نکنید.

برای اطمینان از اینکه مصرف این دارو برای شما بی‌خطر است، اگر شما هریک از موارد زیر را داشتید، به پزشک خود اطلاع دهید:

• سابقه آسیب به سر، تشنج، یا تومور مغزی یا نخاعی؛
• گلوکوم زاویه‌دار؛
• بیماری قلبی، فشارخون بالا، سابقه حمله قلبی؛
دیابت؛
• بیماری کلیوی یا کبدی (به‌ویژه سیروز کبدی)؛
• اختلال دوقطبی یا سایر بیماری‌های روانی؛
• اگر الکل مصرف می‌کنید؛

FDA این دارو ازنظر تأثیرات مخرب بر بارداری در گروه C قرار داده است. مشخص نیست که این دارو به جنین آسیب می‌رساند یا نه. در صورت استفاده از این دارو، اگر باردار بودید یا اگر باردار شوید، بلافاصله دراین‌باره به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو می‌تواند از طریق شیر مادر به کودک شیرخوار منتقل شود و ممکن است به کودک شیرخوار آسیب برساند. هنگام استفاده از این دارو نباید کودک خود را با شیر مادر تغذیه کنید.

نحوه مصرف داروی ولبوترین

داروی ولبوترین را دقیقاً همان طور که توسط دکتر شما تجویز می‌شود، مصرف کنید. این دارو  را در مقادیر بزرگتر و یا کوچکتر از مقادیر  توصیه شده مصرف نکنید. راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید.مصرف بیش از حد این دارو می تواند خطر ابتلا به تشنج را افزایش دهد.

هرگز فرم گسترده رهش این دارو را خرد نکنید، نجوید و آن را به‌صورت کامل مصرف کنید. اگر مشکلی در بلع این دارو دارید، به پزشک خود در این زمینه اطلاع دهید.

شما نباید دوز مصرفی خود از این دارو را تغییر دهید و یا به‌طور ناگهانی مصرف آن را متوقف کنید، مگر اینکه در طول مصرف این دارو حالت  تشنج داشته باشید. توقف ناگهانی می‌تواند علائم ترک ناخوشایندی را در مصرف‌کننده ایجاد کند.

اگر علائم و نشانه‌های ناخوشایند را در توقف مصرف این دارو دارید، استفاده از این دارو را به‌طور ناگهانی متوقف نکنید از پزشک خود بپرسید چگونه می‌توان با خیال راحت مصرف  این دارو را متوقف کنید.

این دارو می‌تواند باعث شود که در آزمایش‌های غربالگری اعتیاد نتیجه مثبت باشد.. اگر نمونه‌ای از ادرار برای غربالگری اعتیاد تهیه  می‌کنید، به کارکنان آزمایشگاه در مورداستفاده از داروی ولبوترین اطلاع دهید.

داروی ولبوترین باید در دمای اتاقی به‌دوراز گرماو رطوبت نگهداری شود.

نکات استفاده از داروی ولبوترین

چه اتفاقی می‌افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

ازآنجاکه از این دارو تنها در زمان  موردنیاز استفاده می‌شود ، شما به‌احتمال‌زیاد دوزی را فراموش نمی‌کنید. اما به‌محض اینکه شما دوز فراموش‌شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریباً موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش‌شده اجتناب کنید. برای جبران دوز ازدست‌رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش‌ازحد مصرف کنید، چه اتفاقی می‌افتد؟

با مراقبت های پزشکی اورژانس ، تماس بگیرید. مصرف بیش‌ازحد این دارو می‌تواند مرگبار باشد. علائم مصرف بیش‌ازحد این دارو ممکن است شامل سفتی عضلات، توهم، ضربان قلب سریع یا تپش قلب، تنفس کم‌عمق یا غش کردن باشد.

در هنگام مصرف این دارو باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

مصرف الکل همراه با این دارو ممکن است خطر ابتلا به تشنج را افزایش دهد. اگر به‌طور منظم الکل یا نوشیدنی‌های الکلی را  مصرف می‌کنید، قبل از تغییر در مقدار نوشیدنی، با پزشک خود صحبت کنید. این دارو همچنین می‌تواند باعث تشنج در افرادی که مقدار زیادی الکل مصرف می‌کنند و پس از شروع مصرف دارو به‌طور ناگهانی مصرف الکل و نوشیدنی‌های الکلی را کنار می‌گذارند، شود.

مصرف این دارو ممکن است تفکر یا پاسخ‌دهی شمارا مختل کند. اگر شما در حال رانندگی و یا در حین انجام هر کاری هستید که نیاز دارد که به گوش باشید، هوشیار باشید.

عوارض جانبی داروی ولبوترین

اگر شما نشانه هایی از یک واکنش آلرژیک به این دارو مانند: راش پوستی یا کهیر (با یا بدون تب یا درد مفاصل)؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو، را مشاهده کنید با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

هرگونه نشانه‌های جدید و یا بدتر شدن وضعیت خود، از قبیل: اضطراب، حملات هراس،  کم‌خوابی ، یا احساس بیهودگی، تحریک‌پذیری، خشم، پرخاشگری، بی‌قراری، افسردگی شدید (ذهنی یا جسمی)، افسردگی یا افکار خودکشی یا صدمه زدن به خودتان را به پزشک اطلاع دهید.

عوارض جانبی داروی ولبوترین

اگر موارد زیر را داشتید  فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

• تشنج
• تغییرات غیرعادی در حالت یا رفتار؛
• شیدایی( مانیا)، مسابقه افکار، افزایش انرژی، رفتار بی‌پروا ، احساس شادی بسیار و یا تحریک‌پذیری، صحبت کردن بیش‌ازحد معمول، مشکلات شدید خواب؛
• تاربینی، دوبینی، درد چشم یا تورم، و یا مشاهده هاله در اطراف چراغ؛
• ضربان قلب سریع
• واکنش شدید پوستی، تب، گلودرد، تورم در چهره یا زبان شما، سوزش در چشمان شما، درد در پوست که پس‌ازآن بثورات قرمز یا بنفش پوستی که به‌خصوص در صورت یا فوقانی بدن گسترش می‌یابد و سبب پوسته‌پوسته شدن و تاول زدن می‌شود.

عوارض جانبی شایع این دارو شامل موارد زیر است:

خشکی دهان، گرفتگی بینی؛
حالت تهوع، یبوست؛
مشکلات خواب (بی خوابی)؛
احساس اضطراب؛
سرگیجه؛
درد مفصلی؛

این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد  دیگری  ممکن است رخ  دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت  مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.

چه داروهایی مصرف این دارو را تحت تاثیر قرار می دهند؟

اگر بعضی از داروهای دیگر را در حین مصرف این دارو استفاده می‌کنید، ممکن است خطر ابتلا به تشنج در شما بیشتر شود.

بسیاری از داروها می‌توانند با این دارو تداخل ایجاد کنند. در مورد تمام داروهایی که استفاده می‌کنید چه داروهایی که در طول درمان با این دارو مصرف می‌کنید و چه داروهایی که در زمان استفاده از این دارو مصرف آن‌ها را متوقف کرده‌اید، به پزشک خود اطلاع دهید. این  داروها شامل داروهای تجویزی و بدون نسخه، ویتامین‌ها و محصولات گیاهی است. همه تداخلت احتمالی در این راهنمای دارویی ذکر نشده است.

منبع مقاله Drugs.com
این مقاله به‌طور اختصاصی توسط گروه نویسندگان مجله قرمز ترجمه‌ و تألیف شده است.