جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
داروی نیستاتین

داروی نیستاتین و نگاهی جامع به ویژگی های کارکردی این دارو

داروی نیستاتین یکی از داروهای ضد قارچ است که برای درمان عفونت‌هایی که به وسیله عوامل قارچی ایجاد می‌شود، کاربرد دارد. اگر نحوه مصرف این دارو به صورت خوراکی باشد، معمولاً برای مقابله با برفک دهان و معده مورد استفاده قرار می‌گیرد. از ویژگی‌های داروی نیستاتینی که به صورت خوراکی مصرف می‌شود این است که وسیع الطیف نیست و به خصوص برای درمان عقونت های قارچی که بر روی پوست ایجاد نمی‌شود کاربردی ندارد. همچنین از داروی نیستاتین ممکن است برای اهدافی غیر از مواردی که در این راهنمای دارویی ذکر شده، استفاده شود. در این مقاله به معرفی، چگونگی کارکرد و نکات کلیدی در حین مصرف این داروی موثر خواهیم پرداخت.

 

اطلاعات مهم مربوط به داروی نیستاتین

سعی کنید در مورد تمامی داروهای مصرفی، آلرژی و حساسیت‌هایی که دارید و دیگر مشکلات پزشکی که دارید به پزشک و یا یکی از افراد تیم پایشگر سلامت خود اطلاع دهید و همچنین بسته‌های آموزشی و کاتالوگ‌های دارویی که به شما ارائه می‌شود، را با دقت مطالعه کنید و در صورتی که سؤال بیشتری دارید به پزشک معالج و یا یک داروساز در این زمینه اطلاع داده و از ایشان مشورت بخواهید.

داروی نیستاتین

نکاتی که باید  قبل از استفاده از این دارو بدانید

در صورت بروز حساسیت در فرد مصرف کننده، فرد نباید از این دارو استفاده کند.
مشخص نیست که این دارو به یک جنین به دنیا نیامده آسیب برساند یا نه . اگر باردار یا در حین درمان، باردار شدید، به پزشک خود اطلاع دهید و بدون اطلاع پزشک آن دارو را مصرف نکنید. همچنین از آنجا که معلوم نیست که این دارو می تواند از طریق شیر مادر منتقل شود و به کودک شیرخوار آسیب برساند یا نه. پس توصیه می‌شود که برای مصرف این دارو همزمان با تغذیه کودک شیرخوار خود، به پزشک معالج خود اطلاع دهید. جدای از موارد یاد شده به یاد داشته باشید که مطلقا بدون تجویز پزشک معالج این دارو را به یک کودک ندهید.

روش مصرف داروی نیستاتین

داروی نیستاتین را دقیقاً همان‌طور که توسط پزشک شما تجویز می‌شود، مصرف کنید.  راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و بر اساس آن عمل کنید. پزشک شما ممکن است گاهی اوقات دوز داروی شما  را برای اطمینان از حصول بهترین نتایج،  تغییر دهد. این دارو را در دوزهای بیشتر و یا کمتر از مقادیر توصیه شده، مصرف نکنید. همچنین نیاز است که این دارو را به همراه یک لیوان پر از آب مصرف کنید.
سوسپانسیون( مایع) خوراکی این دارو را قبل از اندازه گیری و مصرف، تکان دهید. داروی مایع را با سرنگ دوز، و یا با یک قاشق‌های خاص اندازه گیری دوز و یا فنجان پزشکی، اندازه گیری کنید. اگر شما یک دستگاه اندازه گیری دوز دارو را نداشته باشید، باید از یک داروساز آن را درخواست کنید.
اگر کاربرد این دارو برای درمان برفک دهان است با توجه به دستور پزشک شاید ممکن باشد تا زمانی که ایشان تجویز کرد، دارو را در دهان خود نگه دارید. این کار باعث تأثیر و مواجهه بهتر دارو با منطقه آلوده در دهان فرد می‌شود.
حتی اگر فرد دیگری علائمی شبیه به بیماری شما را داشت، به یاد داشته باشید بدون تجویز پزشک معالج از به اشتراک گذاشتن داروی خود خودداری کنید. درمان خودسرانه و نادرست حتی ممکن است باعث بروز عوارض در فرد مصرف کننده شود.
مصرف داروی نیستاتین

این دارو برای تمام دوره تجویز شده، مصرف کنید . علائم شما ممکن است قبل از اینکه عفونت به طور کامل از بدن شما پاک شود، بهبود یابد پس به محض احساس بهبودی مصرف دارو را قطع نکنید. نیمه تمام گذاشتن دوره درمان ممکن است خطر ابتلا به عفونت مقاوم به آنتی بیوتیک را افزایش دهد. داروی نیستاتین جدای از موارد مصرفی خود، دارویی نیست که یک عفونت ایجاد شده در اثر ویروس مانند آنفلوآنزا یا سرماخوردگی را درمان کند. معمولاً تا ۴۸ ساعت بعد از اینکه شواهد آزمایشگاهی نشان دهند که عفونت قارچی در فرد سرکوب شده است، مصرف این دارو ادامه می‌یابد.

برند جاری Bio-Statin از داروی نیستاتین را می‌توانید در یخچال نگهداری کنید ولی به یاد داشته باشید که از قرار دادن این دارو در فریز و یخ زدگی آن پیشگیری کنید. دیگر برندهای داروی نیستاتین  را  می توان در دمای اتاق و به دور از رطوبت و  گرما  و نور خورشید نگهداری کرد.

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریبا موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید . برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنید، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت های پزشکی اورژانس و یا کمک های اضطراری برای مسمومیت دارویی، تماس بگیرید.

در هنگام مصرف این دارو باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

از مصرف خود سرانه و بدون تجویز و اطلاع پزشک این دارو برای عفونت‌هایی که ممکن است به آنها دچار شوید، خودداری کنید.

عوارض جانبی داروی نیستاتین

اگر شما نشانه‌هایی از یک واکنش آلرژیک به این دارو مانند: راش پوستی یا کهیر (با یا بدون تب یا درد مفاصل)؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب‌ها، زبان یا گلو، را مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

همچنین اگر موارد زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک خود اطلاع دهید:
  • بالا بودن میزان ضربان قلب؛
  • ایجاد اختلالی در نفس کشیدن؛ یا
  • بروز یک واکنش شدید پوستی و دیگر موارد مانند تب، گلودرد، تورم در صورت یا زبان، سوزش در چشم، درد پوستی و همچنین به دنبال آن بثورات پوستی قرمز یا بنفش که به دیگر نقاط بدن (خصوصاً در صورت یا بدن فوقانی) گسترش یافته و باعث ایجاد تاول و پوست اندازی بدن می‌شود.

عوارض جانبی شایع این دارو شامل موارد زیر است:

سوزش دهان؛
ناراحتی معده، تهوع، استفراغ، اسهال؛ یا
بثورات پوستی.

این فهرست یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد دیگری ممکن است رخ دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.

چه داروهایی نیستاتین  را تحت تأثیر قرار می‌دهند؟

ممکن است داروهای دیگری با این دارو تداخل داشته باشند. به پزشک خود در مورد داروهایی که مصرف می‌کنید اطلاع دهید. این داروها شامل داروهای تجویزی یا داروهای مصرفی بدون نسخه، ویتامین‌ها، و محصولات گیاهی است. هرگز یک داروی جدید را بدون اطلاع به پزشک خود، شروع نکنید. همچنین با پزشک خود در مورد تمام داروهای مصرفی فعلی خود و یا داروهایی که شروع و یا متوقف کرده اید ، مشورت کنید.

اطلاعات بیشتر

به یاد داشته باشید که این دارو را به دور از دسترس کودکان نگه داری کرده و با فرد دیگری به خاطر عوارض احتمالی ناشی از مصرف یا مصرف نادرست آن به اشتراک نگذارید و این دارو را تنها زمانی مصرف کنید که توسط پزشک معالج برای شما تجویز شده باشد.

منبع این مقاله: drugs.com این مقاله به‌طور اختصاصی توسط امین ظهورتبار از گروه نویسندگان مجله قرمز ترجمه‌ و تألیف شده است.

۰ ۰ vote
Article Rating
دیدگاه ها 0
Subscribe
اعلام کردن به
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

مقالات زیبایی

پی اچ پوست
پی اچ پوست ؛ چرا لازم است در این باره اطلاعات دقیق داشته باشیم؟
25
بهترین تونر آبرسان پوست
بررسی یک تونر آبرسان ژاپنی حاوی سه نوع مولکول هیالورونیک اسید
41
آبرسان هیالورونیک اسید
 هیالورونیک اسید ؛ راهنمای علمی درباره مهم ترین ماده در بهترین آبرسان ها
58
رنگ مو
رنگ کردن مو را با شامپو رنگ به سادگی انجام دهید
124
لاک ناخن و لاک مات
لاک مات، یکی از انواع لاک ناخن
76
مدل موی اشتباه
۱۲ اشتباه آرایشی و مدل موی اشتباه که چهره را پیرتر نشان می‌دهد
537

مقالات سلامت

معرفی داروی نسینا
داروی نسینا (آلوگلپتین) و نگاهی به ویژگی های این داروی ضد دیابت
81
گلوکوزامین
گلوکزامین چه فوایدی دارد و آیا مصرف آن ضرورت دارد؟
103
آنژیوسارکوم
آنژیوسارکوم چیست و بهترین روشهای تشخیص و درمان آن چه هستند؟
81
لرزش لب
لرزش لب چه عللی دارد و چگونه می‌توان آن را برطرف کرد؟
131
روغن املا (آمله) چه فوایدی برای پوست، مو و زیبایی دارد؟
81
دیورتیکولیت
دیورتیکولیت و دیورتیکولوز؛ علل، علائم، تشخیص و درمان
51

مقالات آشپزی

کیک شکلاتی گیاهی
کیک شکلاتی گیاهی و بدون گلوتن با دستورالعملی آسان
86
خشک کردن ریحان
خشک کردن ریحان به چندین روش مختلف برای افراد مبتدی
928
کدو سبز شکم پر
کدو سبز شکم پر با رویه پنیری برای میانه تابستان
311
خوراک برنج و مرغ در فر
خوراک برنج و مرغ در فر با ادویه ایتالیایی و طعم عالی
311
سیب زمینی برشته در فر
سیب زمینی برشته در فر با حداقل روغن و سرشار از ادویه
573
طرز تهیه نان خامه ای
طرز تهیه نان خامه ای به صورت حرفه‌ای و با ارائه همه نکات لازم
465

مقالات تغذیه

غذای تاریخ گذشته
۱۲ غذای تاریخ گذشته که هرگز نباید پس از تاریخ انقضا مصرف شوند
64
معرفی خواص میخک
خواص میخک و معرفی چند مورد از ویژگی های چشمگیر این گیاه دارویی
358
بهترین زمان مصرف ویتامین
بهترین زمان مصرف ویتامین ها، مواد معدنی و انواع مکمل چیست؟
166
شیوه نگهداری غذای تازه
۱۲ غذای تازه که هرگز نباید با هم نگهداری شوند
152
سلامت ریه
سلامت ریه را با این ۲۰ خوراکی تضمین کنید
114
کلسیم پیروات
کلسیم پیروات چه فوایدی دارد و چگونه مصرف می‌شود؟
102