داروی نامزاریک داروی ترکیبی متشکل از دونپزیل و ممانتین است. این دارو عملکرد سلول‌های عصبی را در مغز بهبود می‌بخشد. این کار با جلوگیری از تجزیه شیمیایی ماده‌ای به نام استیل کولین اتفاق می‌افتد که افراد مبتلابه زوال عقل معمولاً سطح پایینی از این ماده شیمیایی رادارند که برای فرایندهای حافظه، تفکر و استدلال مهم است. داروی نامزاریک واکنش‌های شیمیایی در مغز را کاهش می‌دهد که ممکن است به بهبود علائم بیماری آلزایمر کمک کند. این دارو به‌طور اختصاصی برای درمان زوال عقل متوسط و شدید ناشی از بیماری آلزایمر مورداستفاده قرار می‌گیرد. داروی نامزاریک برای درمان (قطعی) بیماری آلزایمر نیست. این مشکل در طول زمان پیشرفت می‌کند، حتی در افرادی که این دارو را مصرف می‌کنند. در این مقاله به بررسی مفصل این دارو می‌پردازیم.

اطلاعات مهم در مورد این دارو

تمام دستورالعمل‌ها موجود بر روی برچسب دارو و بسته‌بندی داروی خود را دنبال کنید. به هر یک از متخصصان یا مراقب‌های بهداشتی خود درباره تمام مشکلات پزشکی، آلرژی و تمام داروهایی که استفاده می‌کنید، اطلاع دهید.

نکاتی که باید  قبل از استفاده از این دارو  بدانید

اگر به این دارو حساسیت دارید، از آن استفاده نکنید.

برای اطمینان از اینکه که شما با خیال راحت می‌توانید از این دارو استفاده کنید، اگر شما موارد زیر رادارید، به پزشک خود اطلاع دهید:

آسم یا سایر اختلالات تنفسی؛

• بیماری‌های قلبی یا اختلال مربوط به ریتم قلب؛

• سابقه تشنج؛

• زخم معده یا سابقه معاینه معده یا خونریزی روده؛

• انسداد مثانه یا سایر مشکلات ادراری؛

• بیماری کبد؛

• بیماری کلیوی.

مشخص نیست که آیا داروی نامزاریک به یک نوزاد به دنیا نیامده آسیب برساند یا نه. اگر شما باردار هستید یا قصد در حین استفاده از این دارو قصد باردار شدن را دارید به پزشک خود اطلاع دهید.

مشخص نیست که آیا این دارو می‌تواند از طریق شیر مادر به کودک شیرخوار انتقال یابد و ممکن است که به کودک آسیبی بزند یا نه.  اگر شما در حال تغذیه کودک شیرخوار با شیر مادر هستید، به پزشک خود اطلاع دهید.

نحوه مصرف داروی نامزاریک

داروی نامزاریک را دقیقاً همان طور که توسط دکتر شما تجویز می‌شود، مصرف کنید.  راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده وبراساس آن عمل کنید. این دارو  را در دوز های بیشتر  و یا کمتر از مقادیر  توصیه شده، مصرف نکنید.

این دارو را در هنگام خواب مصرف کنید مگر اینکه پزشک شما توصیه ای به جز این مورد به شما کرده باشد.
شما می‌توانید این دارو را با و یا بدون غذا مصرف کنید.

هرگز کپسول گسترده رهش  این دارو را خرد نکنید، نجوید و آن را به‌صورت کامل مصرف کنید.

بااین‌حال برای راحتی در بلع دارو، شما ممکن است کپسول را بازکنید و دارو را به یک قاشق غذاخوری پودینگ سیب‌زمینی اضافه کنید. این مخلوط را بدون ببلعید و مخلوط را بعداً استفاده نکنید.

از یک کپسول شکسته یا آسیب دیده استفاده نکنید.

اگر به جراحی یا جراحی دندان نیاز دارید، قبل از انجام آن عمل به جراح بگویید که از این دارو استفاده می‌کنید. ممکن است لازم باشد از مصرف این دارو برای مدت کوتاهی صرف‌نظر کنید.

شما نباید ناگهان استفاده از این دارو را متوقف کنید. توقف ناگهانی مصرف ممکن است مشکل شمارا بدتر کند.

این دارو باید در دمای اتاقی به‌دوراز گرما ، رطوبت و نور خورشید نگهداری شود.

نحوه مصرف داروی نامزاریک

 

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریباً موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید. برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنید، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت‌های پزشکی اورژانس و یا کمک‌های اضطراری برای مسمومیت، تماس بگیرید.

علائم مصرف بیش‌ازحد ممکن است عبارت باشد از سرگیجه شدید، خواب‌آلودگی، ضعف، راه رفتن مشکل، ضربان قلب کند یا سریع، عرق کردن، سردرگمی و گیجی، تحریک، توهم، افکار یا رفتار غیرمعمول، تنفس ضعیف یا کم‌عمق، غش کردن یا تشنج.

در هنگام مصرف این دارو  باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

دستورالعمل‌های پزشک خود را در مورد هرگونه محدودیت در مصرف مواد غذایی، نوشیدنی‌ها یا فعالیت‌های ورزشی دنبال کنید.

عوارض جانبی داروی نامزاریک

اگر شما نشانه هایی از یک واکنش آلرژیک به این دارو مانند: راش پوستی یا کهیر (با یا بدون تب یا درد مفاصل)؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو، را مشاهده کنید با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

عوارض داروی نامزاریک

اگر موارد زیر را مشاهده کردید مصرف این دارو را متوقف کرده و به پزشک خود اطلاع دهید:

• استفراغ شدید یا مداوم

• یک احساس سرگیجه، مثل‌اینکه شما ممکن است بی‌هوش شوید؛

• ضربان قلب کند؛

• تشنج (صرع)

• ادرار دردناک و دشوار

• مشکلات جدید و یا بدتر شدن تنفس

• علائم خونریزی معده، سوزش شدید یا درد معده، مدفوع خونی یا وجود تب، سرفه خونی و یا استفراغی که به نظر می‌رسد مانند تفاله قهوه باشد.

عوارض جانبی شایع این دارو شامل :

• تهوع، استفراغ، اسهال، از دست دادن اشتها؛
سردرد
• سرگیجه؛
• کبودی.

این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد  دیگری  ممکن است رخ  دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت  مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.

چه داروهایی این دارو را تحت تأثیر قرار می‌دهند؟

بسیاری از داروها ممکن است با داروهای دونپزیل و ممانتین تداخل داشته باشند، ازجمله داروهای تجویزی و بدون نسخه، ویتامین‌ها و محصولات گیاهی. به هر یک از ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی خود چه درباره تمام داروهایی که در حال حاضر استفاده می‌کنید و هر دارویی که شروع به استفاده از آن کرده یا استفاده از آن را متوقف می‌کنید، اطلاع دهید.

منبع: drugs.com
این مقاله توسط مجله قرمز به صورت اختصاصی، ترجمه شده است.