داروی نادولول جز خانواده داروهای بتا بلاکر است و با اثر خود باعث تغییر در جریان گردش خون در شریان و عروق می‌شود. دو کاربرد دیگر این دارو درمان آنژین صدری (درد قفسه سینه که مقدمه‌ای برای سکته قلبی است) و هایپر تنشن (فشار خون بالا) است. همچنین از داروی نادولول ممکن است برای اهدافی غیر از مواردی که در این راهنمای دارویی ذکر شده، استفاده شود. در این مقاله سعی خواهیم کرد که به معرفی این دارو و چگونگی کارکرد و نکات کلیدی در حین مصرف این دارو بپردازیم.

 

اطلاعات مهم مربوط به داروی نادولول

مبتلا شدن به بیماری‌هایی نظیر آسم، بیماری جدی قلبی، نارسایی شدید قلب یا عدم توانایی قلب شما در پمپاژ کافی خون پمپ، مواردی هستند که در آنها به علت ایجاد مشکلات جدی متعاقب مصرف فرد نباید از این دارو استفاده کند.

 

استفاده از داروی نادولول

نکاتی که باید  قبل از استفاده از این دارو بدانید

در صورت بروز حساسیت در فرد مصرف کننده  و یا موارد زیر، وی نباید از این دارو استفاده کند:
 • آسم؛
 • یک بیماری قلبی جدی مانند “بلوک AV” (مراحل درجه ۲ یا ۳ این بیماری) یا نارسایی شدید قلبی. یا
 • عدم توانایی قلب شما در پمپاژ کافی خون پمپ.
 اگر شما این موارد زیر  را دارید از یک پزشک یا  دکتر داروساز بپرسید که آیا مصرف این دارو بی خطر است یا نه:
 • بیماری عروق کرونر (گرفتگی شرایین)
 • نارسایی احتقانی قلب؛
 • یک اختلال مربوط به غده تیروئید.
 • بیماری کلیوی؛
 • دیابت (مصرف نادولول می‌تواند باعث ایجاد مشکل در زمان افت قند خون شود). یا
 • سابقه داشتن آلرژی.

مشخص نیست که این دارو به یک جنین به دنیا نیامده آسیب برساند یا نه. اگر مادر در دوران بارداری دارو را مصرف کند، مصرف این دارو ممکن است باعث بروز ایجاد مشکلات قلبی یا ریه در نوزاد شود. اگر باردار یا در حین درمان، باردار شدید، به پزشک خود اطلاع دهید و بدون اطلاع پزشک آن دارو را مصرف نکنید.

معلوم نیست که این دارو می تواند از طریق شیر مادر منتقل شود و به کودک شیرخوار  آسیب برساند یا نه. پس توصیه می‌شود که  این دارو همزمان با تغذیه کودک شیرخوار خود و همچنین به جز با اطلاع و مشورت با ایشان در مورد خطرات ناشی از دریافت آن، این دارو را مصرف نکنید.

 

روش مصرف داروی نادولول

داروی نادولول را دقیقاً همان‌طور که توسط پزشک شما تجویز می‌شود، مصرف کنید.  راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و بر اساس آن عمل کنید. پزشک شما ممکن است گاهی اوقات دوز داروی شما  را برای اطمینان از حصول بهترین نتایج،  تغییر دهد. این دارو را در دوزهای بیشتر و یا کمتر از مقادیر توصیه شده، مصرف نکنید. روش استفاده از این دارو معمولاً به صورت یک بار در روز است. در این زمینه نیاز است که با دقت به دستورالعمل‌های پزشک خود در مورد مصرف این دارو عمل شود.
سعی کنید مصرف هیچ دوزی از این دارو را فراموش نکرده و به طور ناگهانی استفاده از این دارو را قطع نکنید. قطع ناگهانی این دارو ممکن است باعث بدتر شدن شرایط فرد استفاده کننده از این دارو شود. از این رو نیاز است با مشورت پزشک خود در زمینه کم کردن تدریجی دوز دارویی عمل کنید.
در زمان مصرف این دارو نیاز است که گاها فشار خون فرد استفاده کننده از این دارو کنترل شود. با توجه به اینکه استفاده از این دارو می‌تواند باعث تغییر معنی داری در نتایج آزمایش‌های پزشکی خاصی شود، لذا به پزشک معالج در زمینه استفاده از این دارو اطلاع دهید. در صورتی که عمل جراحی در پیش دارید باید به پزشک جراح خود در زمینه استفاده از این دارو اطلاع دهید.
اگر از بیماری فشار خون رنج می‌برید حتی اگر در مورد علائم بیماری (معمولاً بیماری فشار خون بدون علامت است) احساس بهبودی می‌کنید، نیاز است مصرف دارو را ادامه دهید. گاها ممکن است برای درمان و کنترل بیماری فشار خون فرد در کل مدت عمر خود نیاز باشد که دارو مصرف کند.
استفاده از این دارو تنها یکی از ابعاد از یک برنامه کامل برای درمان بیماری فشار خون است که می‌تواند مواردی نظیر اعمال رژیم غذایی، انجام تمرینات ورزشی و کنترل وزن را در بر گیرد. اگر به دلیل فشار خون بالا تحت درمان قرار گرفته و از این دارو استفاده می‌کنید، نیاز است که برای اثر بهتر این دارو و تکمیل پروسه درمانی خود به رژیم غذایی، مصرف منظم این دارو و انجام تمرینات ورزشی ادامه دهید. داروی نادولول باید در دمای اتاق و به دور از گرما، رطوبت و نور خورشید نگهداری شود. اطمینان حاصل کنید که قوطی دارو در زمانی که دارو مصرف نمی‌شود، باز نباشد.
داروی نادولول

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریباً موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است ، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید. برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنید، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت‌های پزشکی اورژانس و یا کمک‌های اضطراری برای مسمومیت، تماس بگیرید.  نشانه‌های مصرف بیش از حد این دارو مواردی نظیر کندی ضربان قلب، سرگیجه شدید یا ضعف را می‌تواند در بر بگیرد.

در هنگام مصرف این دارو  باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

مصرف داروی نادولول ممکن است تفکر یا پاسخ دهی فرد مصرف کننده را مختل کند. اگر شما در حال رانندگی و یا در حین انجام هر کاری دیگری هستید که نیاز دارد که به گوش باشید، هوشیار باشید. همچنین لازم است که فرد از نوشیدن الکل و نوشیدنی‌های الکلی اجتناب کند. این امر باعث کاهش فشار خون شده و افزایش تاثیر  این دارو مشکلات مضاعفی شود.

 

عوارض جانبی داروی نادولول

اگر شما نشانه‌هایی از یک واکنش آلرژیک به این دارو مانند: راش پوستی یا کهیر (با یا بدون تب یا درد مفاصل)؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب‌ها، زبان یا گلو، را مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

 اگر عوارض جانبی زیر را مشاهده کردید فورا به پزشک خود در این زمینه اطلاع دهید:
 • احساس سبکی در مغز و حسی مثل اینکه ممکن است بی هوش شوید.
 • کند بودن ضربان قلب.
 • تنگی نفس (حتی با انجام کارهای خفیف)، تورم، افزایش سریع وزن؛ یا
 • برونکواسپاسم (که نشانه‌هایی شامل خس خس سینه، سفتی قفسه سینه، مشکل در تنفس را دارد).

عوارض جانبی شایع این دارو شامل موارد زیر است:

 • بی حسی یا احساس سرما در دست یا پاها.
 • سرگیجه
 • احساس خستگی؛
 • ناراحتی معده، استفراغ، اسهال، یبوست.
 • بروز مشکلاتی در بینایی؛ یا
 • تغییرات خلقی، سردرگمی و گیجی، مشکلات مربوط به حافظه.
این فهرست یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد دیگری ممکن است رخ دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.

چه داروهایی مصرف داروی نادولول را تحت تأثیر قرار می‌دهند؟

با پزشک خود در مورد تمام داروهای مصرفی فعلی خود و یا داروهایی که شروع و یا متوقف کرده اید ، به ویژه موارد زیر مشورت کنید:

 • دیگوکسین، دیجیتالیس؛
 • انسولین یا داروهای مصرفی خوراکی برای درمان بیماری دیابت؛ یا
 • رزرپین یا دیگر  داروهای مصرفی درمان بیماری فشار خون.
ممکن است داروهای دیگری با این دارو تداخل داشته باشند. به پزشک خود در مورد داروهایی که مصرف می‌کنید اطلاع دهید. این داروها شامل داروهای تجویزی یا داروهای مصرفی بدون نسخه، ویتامین‌ها و محصولات گیاهی است.

اطلاعات بیشتر در مورد داروی نادولول

در پایان بار دیگر یادآوری می‌شود به یاد داشته باشید که این دارو را به دور از دسترس کودکان نگه داری کرده و با فرد دیگری به خاطر عوارض احتمالی ناشی از مصرف یا مصرف نادرست آن به اشتراک نگذارید و این دارو را تنها زمانی مصرف کنید که توسط پزشک معالج برای شما تجویز شده باشد. منبع این مقاله: drugs.com این مقاله به‌طور اختصاصی توسط امین ظهورتبار از گروه نویسندگان مجله قرمز ترجمه‌ و تألیف شده است.