داروی سیمبرینزا یک قطره چشمی است که حاوی ترکیبی از بریمونیدین و برینزولامید است. بریمونیدین و برینزولامید مقدار مایع در چشم را کاهش می‌دهد که همین امر فشار داخل چشم را کاهش می‌دهد. داروی سیمبرینزا برای درمان گلوکوم زاویه باز یا فشار چشمی (فشار بالا داخل چشم) استفاده می‌شود.  این دارو ممکن است برای اهداف غیر از مواردی که در این راهنمای دارویی ذکرشده، استفاده شود. در این مقاله به معرفی و بررسی نکات مهم، ویژگی‌ها و عوارض جانبی این دارو می‌پردازیم.

اطلاعات مهم در مورد داروی سیمبرینزا

سیمبرینزا نباید به کودکان با سن کمتر از ۲ سال داده شود.

سیمبرینزا ممکن است موجب خواب‌آلودگی در برخی از بیماران شود. هنگام رانندگی، کار کردن با دستگاه‌ها و ماشین‌آلات و یا انجام سایر فعالیت‌های خطرناک احتیاط کنید.

استفاده از سیمبرینزا را در صورت تداخل بینایی یا دوبینی، درد چشم، دیدن هاله در اطراف چراغ، قرمزی چشم یا ناراحتی شدید چشمی را متوقف کرده و فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

مراقب باشید که نوک بطری حاوی قطره چشمی، پوست اطراف چشم یا انگشتانتان را لمس نکند. اگر نوک بطری را لمس کنید، باکتری‌ها می‌توانند در بطری دارو پخش شوند.

نکاتی که باید  قبل از استفاده از این دارو  بدانید

اگر به مصرف این دارو حساسیت دارید، نباید از آن استفاده کنید.

برای اطمینان از اینکه این دارو برای شما خطری را در پی ندارد، به پزشک خود اگر موارد زیر را داشتید مشورت کنید:

• بیماری کلیوی؛

• بیماری کبدی؛

• نارسایی احتقانی قلب، بیماری عروق کرونر، سکته مغزی یا لخته خون؛

• فشارخون بالا یا پایین؛

• مشکلات گردش خون، مانند سندرم رینود (احساس بی‌حسی یا احساس سردی در انگشتان یا انگشتان پا)

افسردگی؛

• آلرژی به داروهای سولفا؛

• گلوکوم زاویه‌دار.

FDA این دارو را ازنظر تأثیرات بر بارداری در گروه C قرار داده است. هنوز مشخص نشده است که آیا مصرف داروی این دارو، باعث آسیب به جنین می‌شود یا خیر؛ در دوره‌ی مصرف این دارو، اگر باردار هستید و یا قصد باردارشدن دارید، به دکتر خود اطلاع دهید.

مشخص نیست که آیا این دارو می‌تواند از طریق شیر مادر به کودک شیرخوار انتقال یابد و ممکن است که به کودک آسیبی بزند یا نه. در هنگام مصرف این دارو، کودک شیرخوار خود را با شیر مادر تغذیه نکنید.

نحوه مصرف داروی سیمبرینزا

داروی سیمبرینزا را دقیقاً همان طور که توسط دکتر شما تجویز می‌شود، مصرف کنید. این دارو  را در مقادیر بزرگتر و یا کوچکتر از مقادیر  توصیه شده مصرف نکنید. راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید.

هنگام استفاده از لنزهای تماسی، از این دارو استفاده نکنید. سیمبرینزا ممکن است حاوی یک نگهدارنده باشد که بتواند لنزهای نرم را از بین ببرد. قبل از استفاده از لنزهای تماسی، حداقل ۱۵ دقیقه پس از استفاده از این دارو صبر کنید.

قبل از استفاده از قطره چشمی، دست‌های خود را بشویید. قبل از هر استفاده، قطره چشمی را تکان دهید.

• کمی سرخود را به عقب بچرخانید و پلک پایین را پایین بیاورید تا یک چاله کوچک ایجاد کنید. قطره‌چکان را در بالای چشم قرار دهید. آن را بازکنید و فشار دهید تا یک قطره بچکد.

• چشمان خود را برای ۲ یا ۳ دقیقه ببندید و سرخود را به سمت پایین بدون پلک زدن یا تکان دادن بچرخانید، برای نگه‌داشتن مایع در مقابل تخلیه از مجرای چشم به‌آرامی انگشت خود را به گوشه داخلی چشم ببرید.

• فقط از قطره‌های تجویزشده توسط پزشک خود استفاده کنید. حداقل ۵ دقیقه قبل از استفاده از اشک مصنوعی، یا هر قطره چشم دیگری که پزشک شما تجویز کرده است، صبر کنید.

نوک قطره چشمی را لمس نکنید یا آن را به‌طور مستقیم بر روی چشم قرار ندهید. یک قطره‌چکان آلوده می‌تواند چشم شمارا آلوده کند که می‌تواند منجر به مشکلات جدی بینایی شود.

از قطره چشمی که مایع آن تغییر رنگ داده و یا ذراتی در آن است، استفاده نکنید. از دکتر داروساز درخواست داروی جدید کنید.

درصورتی‌که دچار آسیب یا عفونت چشمی شده یا نیاز به هر نوع جراحی، مخصوصاً چشم جراحی دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو باید در دمای اتاقی به‌دوراز گرما و رطوبت، نگهداری شود.  این دارو را فریز نکنید. بطری دارو را در هنگام عدم استفاده محکم و در بسته نگه‌دارید.

طریقه مصرف داروی سیمبرینزا

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریباً موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید. برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنید، چه اتفاقی می افتد؟

انتظار نمی‌رود که مصرف بیش‌ازحد از داروی سیمبرینزا خطرناک باشد. درصورتی‌که کسی به‌طور تصادفی مقادیر بیش‌ازحدی از این دارو را مصرف کرده است، به اورژانس مراجعه کنید یا با فوریت‌های پزشکی برای مسمومیت تماس بگیرید.

در هنگام مصرف این دارو  باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

داروی سیمبرینزا ممکن است تفکر یا پاسخ دهی شما را مختل کند. اگر شما در حال رانندگی و یا در حین انجام هر کاری هستید که نیاز دارد که به گوش باشید، هوشیار باشید. سرگیجه شدید می تواند باعث سقوط یا سایر حوادث شود.

عوارض جانبی داروی سیمبرینزا

اگر شما نشانه هایی از یک واکنش آلرژیک به داروی سیمبرینزا مانند : راش پوستی یا کهیر ( با یا بدون تب یا درد مفاصل ) ؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو ، را مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

ممکن است علائم دیگری از واکنش‌های آلرژیک داشته باشید که در طول استفاده از این دارو به‌آرامی رخ دهد. اگر شما این موارد رادارید، با پزشک خود دراین‌باره تماس بگیرید:

• نارسایی ناگهانی کبد، حالت تهوع، استفراغ، خارش، احساس خستگی، از دست دادن اشتها، ادرار تیره‌رنگ، مدفوع رنگین‌کمانی، زردی (زرد شدن پوست یا چشم)، حالت گیجی و سردرگمی، افزایش سریع وزن (به‌ویژه در ناحیه تناسلی)؛

• سرکوب مغز استخوان، ضعف ناگهانی یا احساس ضعف، تب، لرز، گلودرد، زخم دهان، لثه قرمز و تورم، بلعیدن مشکل، پوست کمرنگ، احساس سرگیجه یا ضعف نفس، مشکل در ریتم قلب، داشتن مشکل در تمرکز،

• واکنش شدید پوستی، تب، گلودرد، تورم در چهره یا زبان شما، سوزش در چشم شما، درد پوست، پس‌ازآن یک سری بثورات پوستی قرمز یا بنفش که به‌خصوص در صورت یا قسمت بالایی بدن گسترش می‌یابد و موجب پوسته‌پوسته شدن و تاول می‌شود.

عوارض جانبی داروی سیمبرینزا

در صورت داشتن موارد زیر مصرف این دارو را متوقف کرده و فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

• بینایی مبهم، دوبینی، درد چشم یا دیدن هاله در اطراف چراغ؛

• تورم چشمی، قرمزی، ناراحتی شدید، پوسته‌پوسته شدن و یا آب آوردن (ممکن است علائم عفونت) باشد.

عوارض جانبی شایع این دارو شامل موارد زیر است :

تاری دید؛
• خارش خفیف، قرمزی، یا تحریک چشم شما؛
• خشکی دهان، طعم ناخوشایند دهان.

این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد  دیگری  ممکن است رخ  دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت  مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.

چه داروهایی  مصرف  این دارو را تحت تاثیر قرار می دهند؟

بسیاری از داروهای دیگر اگر همراه با داروی سیمبرینزا استفاده شود، می‌تواند با آن تداخل پیدا کند. این داروها شامل داروهای تجویزی یا بدون نسخه ، ویتامین‌ها ، و محصولات گیاهی است. به پزشک خود در مورد تمام داروهایی که استفاده می‌کنید، چه داروهایی که در طول درمان خود شروع کرده‌اید یا استفاده از آن‌ها را متوقف کرده‌اید، اطلاع دهید.

منبع مقاله Drugs.com
این مقاله به‌طور اختصاصی توسط گروه نویسندگان مجله قرمز ترجمه‌ و تألیف شده است.