داروی زیدرا (lifitgrast) با مسدود کردن یک پروتئین مشخص روی سطح سلول‌های بدن نقش خود را ایفا می‌کند. این پروتئین می‌تواند باعث شود که چشمان شما مقدار کافی از اشک تولید نکنند و یا اشک‌هایی تولید کنند که سلامتی چشمان شمارا حفظ نکنند. قطره چشم زیدرا برای درمان علائم بیماری خشکی چشم استفاده می‌شود. داروی زیدرا همچنین ممکن است برای مواردی غیر از اهداف مورداستفاده در این راهنمای دارو استفاده شود. در این مقاله به معرفی اثرات و نحوه استفاده از این دارو می‌پردازیم.

اطلاعات مهم در مورد داروی زیدرا

تمام برچسب‌ها و اطلاعات درج‌شده بر روی بسته‌بندی دارو را مطالعه کنید. همچنین به هر یک از متخصصان مراقبت‌های بهداشتی خود را در مورد تمام مشکلات پزشکی، آلرژی و تمام داروهای مورداستفاده خود اطلاع دهید.

نکاتی   که باید  قبل از استفاده از این دارو  بدانید

مشخص نیست که آیا مصرف این دارو باعث آسیب رساندن به جنین می‌شود یا نه. اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید در این زمینه به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو می‌تواند از طریق شیر مادر به نوزاد شیرخوار منتقل شود اما اثرات آن بر روی نوزاد شیرخوار مشخص نیست. در صورت استفاده از این دارو، اگر کودک شیرخوار خود را با شیر مادر تغذیه می‌کنید به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو برای مصرف در افراد زیر ۱۷ سال توصیه نمی شود.

نحوه مصرف داروی زیدرا

داروی زیدرا را دقیقاً همان طور که توسط دکتر شما تجویز می‌شود، مصرف کنید. راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید.  این دارو  را در مقادیر بزرگتر و یا کوچکتر از مقادیر  توصیه شده مصرف نکنید.

داروی زیدرا معمولاً به‌صورت یک قطره در هر چشم و دو بار در روز (هر ۱۲ ساعت) برای درمان بیماری خشکی چشم استفاده می‌شود. دستورالعمل پزشک خود را درزمینهٔ دوز مصرفی دارو پیگیری کنید.

قبل از استفاده از این قطره چشمی، دست‌های خود را بشویید.

هنگام استفاده از لنزهای چشمی، از قطره چشمی زیدرا استفاده نکنید. قبل از استفاده از لنزهای چشمی، حداقل ۱۵ دقیقه پس از استفاده از این دارو صبر کنید و بعد لنزهای ذکرشده را مورداستفاده قرار دهید.

برای استفاده از قطره‌ی چشمی زیدرا ، نکات زیر را مد نظر قرار دهید:

  • سر خود را اندکی به عقب خم کنید و پلک پایینی خود را کمی بکشید تا یک حفره‌ی کوچک ایجاد شود. قطره چکان را بالای چشم گرفته و سر آن را به سمت چشم بگیرید. به بالا و یک نقطه‌ی دور از قطره چکان نگاه کنید و یک قطره بچکانید.
  • سر خود را اندکی پایین آورده و چشمان خود را به مدت ۲ تا ۳ دقیقه ببندید و پلک نزنید و چشمان خود را حرکت ندهید. به آرامی انگشتتان را روی زاویه‌ی داخلی چشم برای حدود ۱ دقیقه اندکی فشار دهید تا مانع از حرکت قطره‌ی چشمی که در چشمتان است به سمت مجرای اشکی شود.
  • فقط به همان تعداد قطره‌ای که دکتر برای شما تجویز کرده، درون چشمتان بریزید. اگر بیشتر از یک قطره باید استفاده ‌کنید، بین ریختن هر قطره تا قطره‌ی بعدی، حدود ۵ دقیقه فاصله بیندازید.
  • اگر پزشک برای شما قطره‌ی دیگری را هم تجویز کرده است، حداقل ۱۰ دقیقه صبر کنید و سپس قطره‌ی نوع دیگر را استفاده کنید.

نوک قطره‌چکان را لمس نکنید و آن را مستقیماً با چشم خود تماس ندهید. زیرا یک قطره چکان آلوده، می‌تواند باعث ایجاد عفونت در چشم شما شود، که همین امر ممکن است منجر به ایجاد مشکلات جدی بینایی در شما گردد.

هر قطره چشم یک‌بارمصرف تنها برای یک‌بار استفاده در هر دو چشم است. پس از استفاده از قطره چشمی، حتی اگر هنوز مقداری از قطره در آن وجود داشته باشد، پس از استفاده از قطره چشم، آن را دور بیندازید.

قطره چشم زیدرا را در ظرف اصلی خود ذخیره کنید. این دارو را در دمای اتاق به‌دوراز رطوبت، گرما و نور حفظ کنید.

روش استفاده از داروی زیدرا

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریباً موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید. برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنید، چه اتفاقی می افتد؟

انتظار نمی‌رود که مصرف بیش‌ازحد از داروی زیدرا خطرناک باشد. در صورت بلع اتفاق این دارو با مراقبت‌های پزشکی اورژانس و یا کمک‌های اضطراری برای مسمومیت، تماس بگیرید.

در هنگام مصرف این دارو باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

دستورالعمل‌های پزشک خود را در مورد هرگونه محدودیت در مصرف مواد غذایی، نوشیدنی‌ها یا فعالیت‌های جسمی پیشگیری کنید.

عوارض جانبی داروی زیدرا

اگر شما نشانه هایی از یک واکنش آلرژیک به داروی زیدرا مانند : راش پوستی یا کهیر ( با یا بدون تب یا درد مفاصل ) ؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو ، را مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

عوارض احتمالی داروی زیدرا

اگر موارد زیر را مشاهده کردید، مصرف این دارو را متوقف کرده و فورا به پزشک خود اطلاع دهید :

• مشکل در بینایی

قرمزی چشم یا سوزش شدید چشم.

عوارض جانبی شایع این دارو عبارت اند از:

تاری دید؛
سوزش چشم؛
• وجود طعم غیر معمول یا ناخوشایند در دهان.

این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد  دیگری  ممکن است رخ  دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت  مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.

چه داروهایی مصرف این دارو را تحت تاثیر قرار می دهند؟

محتمل نیست که استفاده از سایر داروهایی که تزریقی هستند و یا به‌صورت خوراکی مصرف می‌شوند، تأثیری بر استفاده از قطره‌ی چشمیِ موردنظر در شما داشته باشند؛ اما به‌هرحال داروهای بسیاری هستند که با این دارو می‌توانند تداخل ایجاد کنند. به پزشک و افرادی که مراقب سلامت شما هستند، در مورد هرگونه دارویی که مصرف می‌کنید، اطلاع دهید. ازجمله داروهای تجویزی و یا بدون نسخه، ویتامین‌ها و داروهای گیاهی.

منبع مقاله Drugs.com

این مقاله به‌طور اختصاصی توسط گروه نویسندگان مجله قرمز ترجمه‌ و تألیف شده است.