داروی زیافلکس (collagenase clostridium histolyticum) ساخته‌شده از مخلوطی از پروتئین‌های استخراج‌شده از باکتری‌های خاصی است. از این دارو برای درمان بیماری دوپویترن در بزرگ‌سالان استفاده می‌شود. این وضعیت باعث ضخیم شدن غیرطبیعی بافت در کف دست فرد مبتلابه بیماری دوپویترن می‌شود. این وضعیت در طول زمان بدتر شده و به شکل یک “بند ناف” در کف دست فرد درآمده و باعث خمی دائمی در انگشتان دست فرد می‌شود. همچنین از این دارو برای درمان یک بیماری مرتبط به نام بیماری پیرونی در مردان بزرگ‌سال استفاده می‌شود. این وضعیت باعث ایجاد بافت جوشگاه یا “پلاک” و گسترش آن در زیرپوست آلت تناسلی مرد و درنتیجه ایجاد یک منحنی غیرطبیعی در آلت تناسلی مرد در طول حالت نعوظ (erection) می‌شود. فروش این دارو تنها از طریق داروخانه و تهیه آن فقط با تجویز پزشک مجاز است. در این مقاله به بررسی کامل ویژگی و خصوصیات این دارو می‌پردازیم.

اطلاعات مهم در مورد داروی زیافلکس

قبل از اینکه شما این دارو را مصرف کنید، اگر شما یک اختلال خونریزی یا لخته خون مانند بیماری هموفیلی رادارید، با پزشک خود در این زمینه مشورت کنید.

این دارو  می‌تواند به عصب، تاندون یا رباط را در دست فرد مصرف‌کننده آسیب برساند. پس از تورم ناشی از تزریق شما ، اگر شما دچار بی‌حسی، سوزن شدن، افزایش درد و یا درد انگشتتان در خم  به سمت مچ دست خود شدید، یا اگر دچار مشکلات جدید یا بدتر شدن آن‌ها شدید، با پزشک خود در این زمینه مشورت کنید.

داروی زیافلکس همچنین ممکن است به بافت‌های دارای حالت نعوظ در داخل آلت تناسلی مرد آسیب برساند که ممکن است برای اصلاح نیاز به عمل جراحی داشته باشد. درصورتی‌که دچار حالت کبودی و تورم در آلت تناسلی خود، درد هنگام ادرار کردن، خون در ادرار، مشکلات ناگهانی در نعوظ، یا صدای “ترکیدن” یا حساسیت در آلت تناسلی شما در طول نعوظ شدید، از پزشک خود بلافاصله مطلع شوید.

نکاتی   که باید  قبل از استفاده از این دارو  بدانید

اگر به داروی کلستریدیوم هیستولیتیکوم کلاژنازیس حساسیت دارید، نباید از این دارو استفاده کنید. Xiaflex نباید برای درمان بیماری Peyronie درصورتی‌که بر روی مجرای ادرار تأثیر بگذارد (لوله مورداستفاده برای عبور ادرار از مثانه شما)، مورداستفاده قرار گیرد.

در این موارد برای اینکه مطمئن شوید مصرف داروی زیافلکس برای شما  خطری در پی ندارد، با پزشک مشورت کنید:

• اختلال خونریزی یا لخته شدن خون، مانند هموفیلی؛

• اگر یک رقیق‌کننده از قبیل وارفارین مصرف می‌کنید (Coumadin، Jantoven).

انتظار می‌رود که این دارو به یک جنین آسیب نرساند.

FDA این دارو را ازنظر خطرات ایجادشده برای بارداری در گروه B قرار داده است. انتظار می‌رود که این دارو به یک جنین آسیب نرساند. اگر شما باردار هستید یا در حال برنامه‌ریزی برای باردارشدن هستید به پزشک خود اطلاع دهید.

معلوم نیست که آیا این دارو از طریق شیر مادر به کودک شیرخوار انتقال می‌یابد یا نه  و یا اینکه به کودک شیرخوار آسیب برساند یا نه. اگر در حال شیردادن یک نوزاد هستید، به پزشک خود اطلاع دهید.

نحوه مصرف داروی زیافلکس

Xiaflex به‌طور مستقیم به “نخاع” دست آسیب‌دیده یا به “پلاک” آلت تناسلی تزریق می‌شود. یک ارائه‌دهنده خدمات بهداشتی برای شما این تزریق را انجام می‌دهد. دستورالعمل مصرفی دوز دکتر خود را در این زمینه با دقت دنبال کنید.

برای درمان Dupuytren:

•  این دارو معمولاً در یک دوره درمانی ۱ تا ۳ تزریقی بافاصله ۴ هفته از هم تزریق می‌شود.

• پس از تزریق، به مدت طولانی در طول روزبه ناحیه تزریق‌شده دست نزنید و یا آن را فشار ندهید. دست‌های تحت درمان را تا زمان خواب بالا نگه‌دارید.

• ممکن است برای مدت کوتاهی برای حفظ انگشتانتان، به‌ویژه در شب، ممکن است نیاز به پوشیدن یک انگشتر روی دست داشته باشید. ممکن است لازم باشد تمرین‌هایی با انگشتانه را انجام دهید. دستورالعمل‌های دکتر خود را در این زمینه دنبال کنید.

• یک تا سه روز پس از تزریق به دست شما، پزشک باید دست شمارا بررسی کند تا ببیند که وضعیت بهبودیافته است.

• اگر هنوز هم مشکل رادارید، ممکن است پزشک با گسترش دادن درمان بر روی انگشت تحت درمان شما، آن‌ها را درمان کند.

اگر در خم کردن انگشت درمان شده پس از تورم دچار مشکل می‌شوید، با پزشک خود دراین‌باره مشورت کنید.

برای بیماری پیرونی:

• داروی زیافلکس معمولاً در یک دوره درمان شامل ۲ تزریق که در ۱ تا ۳ روز از هم جدا تزریق می‌شود.

• ممکن است لازم باشد که آلت تناسلی خود را بعد از هر تزریق بلافاصله باندپیچی کنید. دستورالعمل‌های پزشک خود را در مورد چگونگی پوشیدن باند به کار ببرید.

• یک تا ۳ روز بعد از تزریق دوم، دکتر شما یک روش کشش برای کمک به اصلاح منحنی در آلت تناسلی شما انجام خواهد داد.

• شما همچنین ممکن است نیاز به انجام تمرینات ملایم برای کشیدن و صاف کردن آلت تناسلی در خانه و هرروز به مدت ۶ هفته داشته باشید. به تمام دستورالعمل‌ها در مورد چگونگی انجام این تمرین‌ها توجه کنید.

• اگر پس از اولین تزریق دچار هرگونه درد یا تورم در آلت تناسلی شدید هیچ فعالیت جنسی را حداقل ۲ هفته پس از تزریق دوم خود، نباید داشته باشید.

کاربردهای داروی زیافلکس

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنید، چه اتفاقی می افتد؟

از آنجائی که این دارو توسط یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی در یک محیط پزشکی تزریق می‌شود، بعید به نظر می‌رسد که فرد خدمت گیرنده دچار مصرف بیش‌ازحد (اور دوز) ناشی از این دارو شود.

در قبل و بعد از مصرف این دارو باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

پس از تزریق این دارو برای درمان بیماری Dupuytren، انگشتان دست خود را تا زمانی که مجدداً پزشک شمارا معاینه نکرده است، خم نکنید و یا نکشید. کشیدن انگشتانتان ممکن است دارو را از محل درمان دور کند و باعث کاهش تأثیر آن شود. از هرگونه فعالیت شدید با استفاده از دست درمان شده، اجتناب کنید تا زمانی که پزشک شما به شما توصیه کند که شما به فعالیت‌های طبیعی خود ادامه دهید.

اجتناب از فعالیت جنسی در طول درمان خود در مورد بیماری Peyronie تا زمانی که پزشک وقتی تشخیص داد که این فعالیت برای شما بی‌خطر است به شما می‌گوید که فعالیت جنسی خود را از سر بگیرد.

عوارض جانبی داروی زیافلکس

اگر شما نشانه‌هایی از یک واکنش آلرژیک و حساسیت به داروی زیافلکس مانند: راش پوستی یا کهیر (با یا بدون تب یا درد مفاصل)؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب‌ها، زبان یا گلو، را مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

این دارو  می‌تواند به عصب، تاندون یا رباط را در دست فرد مصرف‌کننده آسیب برساند. پس از تورم ناشی از تزریق شما ، اگر شما دچار بی‌حسی، سوزن شدن، افزایش درد و یا درد انگشتتان در خم  به سمت مچ دست خود شدید، یا اگر دچار موارد زیر شدید به پزشک خود در این زمینه اطلاع دهید:

• بی‌حسی، سوزن شدن، افزایش درد

• ایجاد مشکل درزمانی که انگشتتان را به سمت مچ دستتان خم‌کنید

• مشکلات حرکتی جدید یا بدتر شدن دست درمان شده شما.

درمان بیماری های مرتبط با داروی زیافلکس

داروی زیافلکس همچنین ممکن است به بافت‌های دارای حالت نعوظ در داخل آلت تناسلی مرد آسیب برساند که ممکن است در موارد زیر برای اصلاح نیاز به عمل جراحی داشته باشد:

• کبودی و تورم آلت تناسلی شما؛
• درد هنگام ادرار کردن، خون در ادرار؛
• مشکلات ناگهانی در نعوظ؛
• یک صدا مثل ترکیدن  یا حساسیت در آلت تناسلی شما در طول حالت نعوظ.

همچنین در موارد زیر به پزشک خود اطلاع دهید:

• علائم عفونت مانند تب، لرز، قرمزی یا تورم؛

• درد شدید، خارش یا ناراحتی دیگر.

• احساس مثل‌اینکه ممکن است بی‌هوش شوید (حتی درحالی‌که دراز کشیدن).

عوارض جانبی شایع این دارو شامل:

• تورم، کبودی، خونریزی، درد و یا حساسیت در محلی که در آن دارو تزریق شد؛

تورم غدد لنفاوی واقع در آرنج یا زیر آرنج؛

• خارش، قرمزی، یا التهاب پوست؛

• ترک خوردن پوست؛

• درد زیر بازو؛

• درد خفیف و یا حساسیت به لمس در دست شما؛

• کبودی آلت تناسلی یا اسکروتوم، مشکلات نعوظ؛

• تغییر رنگ پوست روی آلت تناسلی شما، کبودی یا تلقیح درجایی که داروی زیافلکس تزریق‌شده است.

این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد  دیگری  ممکن است رخ  دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت  مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.

چه داروهایی مصرف داروی زیافلکس را تحت تأثیر قرار می‌دهند؟

بسیاری از داروهای دیگر اگر همراه با این دارو استفاده شود، می‌تواند با آن تداخل پیدا کند. این داروها شامل داروهای تجویزی یا بدون نسخه ، ویتامین‌ها ، و محصولات گیاهی است. فهرستی از تمام داروهای مصرفی خود که شروع و یا متوقف کرده اید را به پزشک یا به مراقب سلامت خود ارائه دهید.

منبع مقاله Drugs.com
این مقاله به‌طور اختصاصی توسط گروه نویسندگان مجله قرمز ترجمه‌ و تألیف شده است. اگر مقاله فوق موردپسند شما واقع شد، خرسند خواهیم شد که نظرات و پیشنهاد‌ها و انتقادات خود را برای هرچه بهتر شدن سطح کیفی مقالات با ما در میان بگذارید و از دیگر مقالات ما در بخش سلامت و تغذیه سایت دیدن فرمایید.