داروی زستورتیک (hydrochlorothiazide and lisinopril)، حاوی ترکیبی از هیدروکلروتیازید و لسیینوپریل است. هیدروکلروتیازید یک diuretic thiazide (داروی دیورتیک) است که کمک می‌کند تا بدن شما از جذب بیش‌ازحد نمک که می‌تواند باعث حفظ مایعات می‌شود، جلوگیری کند. همچنین داروی Lisinopril یک مهارکننده ی آنزیم مبدل آنژیوتانسین( ACE) است.. لیسینوپریل فشارخون را پایین می‌آورد و علائم احتباس مایعات را کاهش می‌دهد.  از داروی Zestoretic برای درمان هایپرتنشن (فشارخون بالا) استفاده می‌شود. این دارو ممکن است برای اهداف غیر از مواردی که در این راهنمای دارویی ذکرشده، استفاده شود. در این مقاله به معرفی و بررسی نکات مهم، ویژگی‌ها و عوارض جانبی این دارو می‌پردازیم.

اطلاعات مهم در مورد داروی زستورتیک

اگر باردار هستید از این دارو استفاده نکنید. اگر در هنگام مصرف این دارو باردار شدید، مصرف این دارو را قطع کرده و سریعاً به پزشک خود مراجعه کنید.

در صورت داشتن زگیل زودهنگام ارثی، اگر شما قادر به ادرار کردن نیستید، اگر به داروهای سولفا حساسیت دارید، یا اگر تابه‌حال یک واکنش آلرژیک شدید به هر مهارکننده ACE داشته‌اید، نباید از داروی Zestoretic استفاده کنید.

اگر به بیماری دیابت مبتلا هستید، داروی زستورتیک را همراه با هر دارویی که شامل ترکیب آلیسینر (Amturnide، Tekturna، Tekamlo) است، استفاده نکنید.

نکاتی   که باید  قبل از استفاده از این دارو  بدانید

اگر به حساسیت به هیدروکلروتیازید یا لیزینوپریل حساسیت دارید و یا موارد زیر رادارید، نباید از این دارو استفاده کنید:

• اگر شما آنژیوادم ارثی دارید

• اگر شما قادر به ادرار کردن نیستید

• اگر شما آلرژی به داروهای سولفا دارید

• اگر شما واکنش آلرژیک شدیدی نسبت به مصرف داروهای مهارکننده ACE مانند بنازپریل، کاپتوپریل، انالاپریل، فوزونوپریل، مونو اپیپریل، پریندوپریل، کویناپریل، رامیپریل، تراندولاپریل دارید.

همچنین اگر بیماری کلیوی دارید، ممکن است لازم باشد از مصرف داروی Zestoretic همراه آلیسکیرن اجتناب کنید.

برای اطمینان از اینکه مصرف این دارو برای شما خطری ندارد، در موارد زیر با پزشک خود مشورت کنید:

• اگر شما بیماری کلیوی (یا اگر شما دیالیز هستید)

• سیروز کبدی یا سایر بیماری‌های کبدی؛

• گلوکوم

• بیماری قلبی یا نارسایی احتقانی قلب؛

• آسم یا آلرژی؛

• نقرس؛

• لوپوس؛

• دیابت؛

• آلرژی به مصرف داروهای سولفا یا پنی‌سیلین.

اگر در طول سه‌ماهه دوم یا سوم بارداری، شما این دارو را مصرف کنید، ممکن است باعث آسیب یا مرگ جنین شود.

این دارو می‌تواند در شیر مادر به نوزاد شیرخوار انتقال پیداکرده و باعث ایجاد مشکل در نوزاد شود؛ بنابراین چنانچه در دوران شیردهی قرار دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.

نحوه مصرف داروی زستورتیک

داروی زستورتیک را دقیقاً همان طور که توسط دکتر شما تجویز می‌شود، مصرف کنید. راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده وبراساس آن عمل کنید. این دارو  را در دوز های بیشتر  و یا کمتر از مقادیر  توصیه شده، مصرف نکنید.

اگر دچار استفراغ یا اسهال شدید یا بیش‌ازحد از دچار عرق کردن می‌شوید، با پزشک خود دراین‌باره مشورت کنید. در هنگام مصرف این دارو می‌توانید به‌راحتی دچار کمبود آب شوید. این حالت می‌تواند منجر به ایجاد فشارخون پایین، اختلالات الکترولیتی یا نارسایی کلیه شود.

اگر شما این دارو را مصرف می کنید ممکن است که به آزمایش های مکرر پزشکی نیاز داشته باشید. فشار خون شما نیز ممکن است نیاز به چک کردن داشته باشد.

اگر شما تحت درمان برای درمان فشار خون بالا هستید، استفاده از این دارو تا زمانی که حال شما بهتر شود، ادامه دهید. فشار خون بالا اغلب بدون علامت است. شما ممکن است نیاز به استفاده از داروهای ضد فشار خون برای بقیه عمر خود داشته باشید.

اگر شما نیاز به عمل جراحی دارید به جراح خود در مورد مصرف این دارو اطلاع دهید.  ممکن است لازم باشد از مصرف این دارو برای مدت کوتاهی استفاده نکنید.
 این دارو باید در دمای اتاق به دور از گرما، رطوبت و نور خورشید نگهداری شود.
طریقه مصرف داروی زستورتیک

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریبا موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید . برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنم، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت های پزشکی اورژانس و یا کمک های اضطراری برای مسمومیت، تماس بگیرید.

در هنگام مصرف این دارو باید از چه مواردی اجتناب کنم؟

اجتناب از نوشیدن الکل یا نوشیدنی های الکلی زیرا، مصرف الکل می تواند عوارض جانبی خاصی از داروی زستورتیک را افزایش دهد.

در صورت مصرف این دارو از مکمل‌های پتاسیم یا جایگزین‌های نمکی استفاده نکنید مگر اینکه پزشک شما به شما مصرف آن‌ها را توصیه کرده باشد.

اجتناب از بلند شدن بیش از حد سریع از حالت نشسته یا وضعیت دراز کشیده، چون با این کار شما ممکن است احساس سرگیجه کنید. برای جلوگیری از سقوط به آرامی و با حوصله بلند شوید.

جلوگیری از بیش از حد گرم شدن بدن یا کاهش آب بدن در حین ورزش و در آب و هوای گرم. دستورالعمل دکتر خود را در مورد نوع و مقدار مایعاتی که  شما باید بنوشید، دنبال کنید. در برخی موارد، نوشیدن بیش از حد مایعات می‌تواند به مانند مصرف ناکافی مایعات، خطرناک باشد.

اطلاعات دوز مصرفی داروی زستورتیک

دوزمصرفی روزمره بزرگ‌سالان برای درمان فشارخون بالا:

دوز اولیه: هیدروکلروتیازید ۱۲.۵ میلی‌گرم، لیزینوپریل ۱۰ تا ۲۰ میلی‌گرم خوراکی به‌صورت یک‌بار در روز، بسته به دوز کنونی درمان تک دارویی

حداکثر دوز: هیدروکلروتیازید ۵۰ میلی‌گرم، لیزینوپریل ۸۰ میلی‌گرم در روز

توجه:

– ممکن است هر ۲ تا ۳ هفته دوزمصرفی این دارو افزایش یابد.

– اگر فشارخون با درمان تک دارویی هیدروکلروتیازید با دوز ۲۵ میلی‌گرم در روز کنترل شود، اما از دست دادن پتاسیم قابل‌توجه باشد، کنترل هورمون‌های مشابه یا بزرگ‌تر فشارخون بدون ایجاد اختلال الکترولیتی ممکن است با مصرف هیدروکلروتیازید به‌صورت ۱۲.۵ میلی‌گرم و یا لیزینوپریل ۱۰ میلی‌گرم خوراکی به‌صورت یک‌بار در روزبه دست آید.

عوارض جانبی داروی زستورتیک

اگر شما نشانه هایی از یک واکنش آلرژیک به این دارو مانند : راش پوستی یا کهیر ( با یا بدون تب یا درد مفاصل ) ؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو ، را مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

 اگر موارد زیر را داشتید، به پزشک خود اطلاع دهید :

• یک احساس سرگیجه، یعنی حالتی مثل‌اینکه شما ممکن است بی‌هوش شوید؛

• درد چشم، مشکلات بینایی؛

• کمی یا عدم توانایی در دفع ادرار؛

• ضعف، خواب‌آلودگی یا احساس بی‌قراری کردن؛

• تب، لرز، گلودرد، زخم دهان، بلع مشکل؛

زردی (زرد شدن پوست یا چشم)؛

• علائم سطوح پتاسیم بالا در بدن مانند حالت تهوع، ضربان قلب آهسته یا غیرعادی، ضعف، از دست دادن توانایی درحرکت؛

• علائم کمبود پتاسیم مانند گرفتگی عضلات پا، یبوست، ضربان قلب نامنظم، لرزش در قفسه سینه، تشنگی شدید، افزایش ادرار، بی‌حسی یا سوزن شدن، ضعف عضلانی و یا احساس لرزش.

• علائم سطح پایین سدیم در بدن مانند سردرد، سردرگمی و گیجی، بی‌حسی، ضعف شدید، استفراغ، از دست دادن هماهنگی، احساس بی‌قراری و ناپایداری.

عوارض مصرف داروی زستورتیک

عوارض جانبی شایع این دارو عبارت اند از:

• سرفه کردن؛
• سردرد
• سرگیجه؛
• احساس خستگی.

این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد  دیگری  ممکن است رخ  دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت  مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.

چه داروهایی مصرف این دارو را تحت تاثیر قرار می دهند؟

دیگر داروها که ممکن است مصرف بیش از حد آنها با مصرف داروی زستورتیک تداخل داشته باشند،  داروهای بدون نسخه، ویتامین‌ها و داروهای گیاهی هستند. به دکتر یا هر مراقب سلامت شما، در مورد تمام داروهای مصرفی فعلی خود و یا داروهایی که شروع و یا متوقفکرده‌اید ، اطلاع دهید.

منبع مقاله Drugs.com
این مقاله به‌طور اختصاصی توسط گروه نویسندگان مجله قرمز ترجمه‌ و تألیف شده است.