داروی زتیا (ezetimibe) دارویی است که مقدار کلسترول جذب‌شده توسط بدن را کاهش می‌دهد. از این دارو برای درمان کلسترول بالا استفاده می‌شود. داروی زتیا گاهی اوقات با سایر داروهای کاهنده سطوح کلسترول تجویز می‌شود. در این مقاله به بررسی مفصل ویژگی‌ها و نکات کلیدی حین مصرفی این دارو می‌پردازیم.

اطلاعات مهم در مورد داروی زتیا

مصرف این دارو  تنها بخشی از یک برنامه کامل از درمان است که همچنین شامل رژیم غذایی، ورزش و کنترل وزن است. رژیم غذایی، دارو و فعالیت ورزشی خود را  ادامه دهید.

برخی از داروهای کاهش‌دهنده سطح کلسترول هم نباید هم‌زمان مصرف شوند. اگر این دارو را با یک داروی کاهنده کلسترول دیگر مصرف می‌کنید، دستورالعمل‌های تجویز پزشک خود را با دقت بسیار بخوانید.

اگر شما بیماری متوسط تا شدید کبدی دارید، نباید از این دارو استفاده کنید. اگر از بیماری کبدی فعال رنج می‌برید ، یا اگر باردار هستید یا در دوران شیردهی قرار دارید، نباید این دارو را با داروهای کنترل‌کننده سطح کلسترول از خانواده «استاتین» مصرف کنید.

اگر دچار درد عضلانی غیرقابل توضیح، حساسیت یا ضعف هستید، به‌ویژه اگر تب، خستگی غیرمعمول و ادرار تیره‌رنگ داشته باشید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

نکاتی که باید قبل از استفاده از این دارو  بدانید

اگر شما  به مصرف این دارو حساسیت دارید یا مورد زیر را دارید، نباید از این دارو استفاده کنید:

• بیماری متوسط تا شدید کبدی

شما نباید این دارو را همراه با داروهای کاهش‌دهنده سطوح کلسترول از خانواده “استاتین” (زوکور، Lipitor، Crestor و …) استفاده کنید اگر موارد زیر را داشتید:

• شما بیماری کبدی فعال دارید؛

• اگر شما باردار هستید؛

• یا شما در دوران شیردهی قرار دارید.

برای اطمینان از اینکه مصرف این دارو برای شما خطری را به دنبال ندارد، اگر موارد زیر را داشتید به پزشک خود اطلاع دهید:

• بیماری کلیوی؛
• اختلال تیروئید.

قبل از شروع مصرف این دارو، اگر قبلا داروهای کنترل‌کننده سطوح کلسترول از خانواده «استاتین» مصرف کرده اید، به پزشک خود اطلاع دهید.

مصرف این دارو  می‌تواند  باعث یک بیماری شود  که منجر به تجزیه بافت‌های عضلانی اسکلتی و نارسایی کلیه می‌شود. این وضعیت ممکن است به احتمال زیاد در افراد مسن و در افرادی که بیماری کلیوی یا کم کاری تیروئید (هیپوتیروئیدیسم) کنترل نشده  (کم کاری غده تیروئید) دارند، رخ دهد.

مصرف این دارو می‌تواند به جنین آسیب وارد کند. اگر باردار هستید یا باردار شدید به پزشک خود اطلاع دهید. هنگام استفاده از این دارو و حداقل ۳ ماه پس از پایان درمان، از یک روش مؤثر پیشگیری از بارداری استفاده کنید.

این دارو می تواند از طریق شیر مادر منتقل می کند و ممکن است باعث ایجاد عوارض جانبی در کودک شیرخوار شود. اگر شما با شیر مادر یک نوزاد را تغذیه می‌کنید به پزشک خود اطلاع دهید. اگر این دارو را همراه با داروهای کنترل‌کننده سطوح کلسترول از خانواده «استاتین» مصرف کرده اید، به پزشک خود اطلاع دهید.

نحوه مصرف داروی زتیا

داروی زتیا را دقیقاً همان طور که توسط دکتر شما تجویز می‌شود، مصرف کنید. راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید. این دارو  را در مقادیر بزرگتر و یا کوچکتر از مقادیر  توصیه شده مصرف نکنید.

این دارو معمولاً یک‌بار در روز مصرف می‌شود. دارو را هرروز درزمانی یکسان مصرف کنید.

شما می‌توانید این دارو را با یا بدون مصرف غذا میل نمایید.

این دارو ممکن است هم‌زمان با داروی fenofibrate یا داروهای خانواده استاتین مانند آتورواستاتین، لوواستاتین، سیمواستاتین، پرواستاتین یا فلوواستاتین مصرف شود.

برخی از داروهای کنترل‌کننده کلسترول نباید هم‌زمان مصرف شوند.

• اگر کلستیرامین، کلستیپول یا کلستئولام مصرف می‌کنید، قبل از مصرف این دارو، حداقل ۴ ساعت پس از مصرف هر یک از این داروهای ذکرشده صبر کنید. شما همچنین ممکن است ۲ ساعت قبل از مصرف هر یک از این داروها، داروی زتیا را مصرف کنید.
• شما نباید داروی زتیا را با همراه با داروی جم فیبروزیل مصرف کنید.

اگر شما این دارو را همراه با یک دارو از خانواده استاتین مصرف می‌کنید، ممکن است نیاز به آزمایش‌های خون مکرر برای بررسی عملکرد کبدی خود داشته باشید.

ممکن است تا بهبود سطح کلسترول در شما، ۲ هفته طول بکشد. از داروهای خود همان‌طور که توصیه‌شده است استفاده کنید. همچنین شما به برای اندازه‌گیری سطح کلسترول خون، به آزمایش‌های خون مکرر نیاز دارید.

داروی زتیا باید در دمای اتاق به‌دوراز گرما و رطوبت  نگهداری شود.

طریقه استفاده از داروی زتیا

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریباً موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید. برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنید، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت‌های پزشکی اورژانس و یا کمک‌های اضطراری برای مسمومیت، تماس بگیرید.

در هنگام مصرف این دارو  باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

اجتناب از خوردن غذاهایی که سرشار از چربی یا کلسترول می‌باشد. اگر شما یک برنامه رژیم غذایی پایین آورنده کلسترول را دنبال نمی‌کنید  این دارو نمی‌تواند در پایین آوردن سطح کلسترول شما مؤثر باشد.

عوارض جانبی داروی زتیا

اگر شما نشانه هایی از یک واکنش آلرژیک به داروی زتیا مانند : راش پوستی یا کهیر ( با یا بدون تب یا درد مفاصل ) ؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو ، را مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

بعضی از داروهای کاهش دهنده کلسترول می‌توانند باعث ایجاد شرایطی شوند که منجر به شکستگی بافت ماهیچه اسکلتی می‌شود که همین امر می‌تواند منجر به نارسایی کلیه شود. اگر درد عضلانی غیر ناشناخته، حساسیت یا ضعف، به‌ویژه اگر تب، خستگی غیرعادی و ادرار تیره‌رنگ دارید، با پزشک خود تماس بگیرید. عوارض جانبی ممکن است در افراد مسن بیشتر باشد.

عوارض مصرف داروی زتیا

عوارض جانبی شایع این دارو عبارت اند از:

درد عضلانی یا مفصلی؛
• گرفتگی بینی، درد سینوس، گلودرد.
• اسهال؛
• درد در یک دست یا پا.

این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد  دیگری  ممکن است رخ  دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت  مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.

چه داروهایی مصرف این دارو را تحت تاثیر قرار می دهند؟

به پزشک خود در مورد تمام داروهای مصرفی خود چه داروهایی که شروع یا مصرف آن را متوقف کرده‌اید، به‌ویژه موارد زیر اطلاع دهید:

• سیکلوسپورین؛

• رقیق‌کننده‌های خون مانند وارفارین (کومادین، جانتوون)؛

این لیست کامل نیست. مصرف هم‌زمان بسیاری از داروها می‌تواند با مصرف این دارو تداخل ایجاد کند. این داروها شامل داروهای تجویزی یا بدون نسخه، ویتامین‌ها و محصولات و داروهای گیاهی است. همه تداخلات احتمالی در این راهنمای دارویی ذکر نشده است.

منبع مقاله Drugs.com

این مقاله به‌طور اختصاصی توسط گروه نویسندگان مجله قرمز ترجمه‌ و تألیف شده است.