داروی زالپلون از جمله داروهای آرام بخشی که با ایجاد آرامش و حفظ آن باعث غلبه فرد بر شکل بی خوابی و تجربه خوابی عمیق و خوب خواهد شد. بی خوابی از جمله مشکلاتی است که در درازمدت مدت می‌تواند آثار فوق العاده زیان باری را بر روی بدن داشته باشد. از این رو مصرف این دارو می‌تواند در پیشگیری از رخداد عوارض سو بر بدن جلوگیری کرده و در بازگشت فرد به حالت عادی نقش موثری را ایفا کند. همچنین از داروی نیستاتین ممکن است برای اهدافی غیر از مواردی که در این راهنمای دارویی ذکر شده، استفاده شود. در این مقاله به معرفی، چگونگی کارکرد و نکات کلیدی در حین مصرف این داروی موثر خواهیم پرداخت.

اطلاعات مهم مربوط به داروی زالپلون

یکی از عوارض این دارو هشیار نبودن کامل فرد است. این امر باعث می‌شود فرد گاها خاطره‌ای از انجام فعالیت‌هایی که به آنها پرداخته، نداشته باشد. در صورت بروز این موارد باید مصرف دارو را قطع کرده و فرد در اولین فرصت ممکن به پزشک معالج خود مراجعه کند.

در صورت انجام فعالیت‌هایی نظیر رانندگی یا مواردی که نیاز به هشیاری کامل دارند، با توجه به اینکه مصرف این دارو ممکن است باعث اختلال در هشیاری فرد شود، ریسک ابتلای به مرگ و یا صدمات جدی به بدن در حین این فعالیت‌ها را بالا می‌برد.

نکاتی که باید  قبل از استفاده از این دارو بدانید

در صورت بروز حساسیت در فرد مصرف کننده و یا اختلال در داشتن هشیاری کامل که از عوارض مصرف این دارو است، فرد نباید از این دارو استفاده کند. همچنین این دارو برای مصرف توسط افراد زیر ۱۸ سال تأیید نشده و مصرف آن توصیه نمی‌شود.  اگر شما این موارد زیر  را دارید از یک پزشک یا  دکتر داروساز بپرسید که آیا مصرف این دارو بی خطر است:
 • ابتلا به یکی از بیماری‌های کبدی یا کلیوی؛
 • ابتلا به یک اختلال در سیستم تنفسی.
 • افسردگی، بیماری روانی یا افکار خودکشی. یا
 • اعتیاد به مواد مخدر یا الکل و نوشیدنی‌های الکلی.

در صورتی که فرد باردار است و یا کودک خود را با شیر مادر تغذیه می‌کند، نباید از این دارو استفاده کند.

شدت اثر این دارو ممکن است در افرادی که سالمند باشند، بالاتر باشد. همین امر ممکن است باعث ایجاد تصادف و حوادثی باشد که به خاطر کاهش هوشیاری در فرد مصرف کننده ممکن است اتفاق بیفتد. از این رو فرد در هنگام استفاده از این دارو نیازمند این است که احتیاط بیشتری را در انجام امور در دستور کار قرار دهد.

معرفی داروی زالپلون

 

روش مصرف داروی زالپلون

داروی زالپلون  را دقیقاً همان‌طور که توسط پزشک شما تجویز می‌شود، مصرف کنید.  راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و بر اساس آن عمل کنید. پزشک شما ممکن است گاهی اوقات دوز داروی شما  را برای اطمینان از حصول بهترین نتایج،  تغییر دهد. این دارو را در دوزهای بیشتر و یا کمتر از مقادیر توصیه شده، مصرف نکنید.
این دارو یکی از داروهایی است که می‌تواند مورد سو مصرف قرار گرفته و باعث بروز اعتیاد در فرد مصرف کننده شده که همین امر می‌تواند باعث اختلالاتی مثل آور دوز و حتی مرگ شود.
نحوه مصرف داروی زالپلون
با توجه به اینکه این دارو باعث خواب می‌شود، زمانی باید این دارو را مصرف کرد که فرد برای خواب چند ساعت را در اختیار داشته باشد.
این دارو بدون تجویز پزشک برای مصرف طولانی مدت توصیه نمی‌شود. نهایت دوره مصرف این دارو پنج هفته است. اگر نشانه‌های بیماری بعد از ۷ -۱۰ روز بهبود نیافت باید در این زمینه باید فرد با پزشک خود مشورت‌های لازم را انجام دهد. همچنین قطع مصرف خودسرانه و ناگهانی این دارو ممکن است باعث شروع علائم ترک اعتیاد در فرد مصرف کننده این دارو شود. از این باید قطع مصرف این دارو باید با مشورت و هماهنگی با پزشک معالج فرد باشد.
این دارو را در دمای اتاق و به دور از رطوبت و گرما نگهداری کنید. روش مصرف خود را به طور منظم و درست انجام دهید. همچنین باید این نکته را در نظر داشت که فرد دیگری به طور اشتباه و بدون تجویز پزشک از مصرف این دارو خودداری نماید. تأثیر این دارو ممکن است مقطعی باشد و علائم بی خوابی بعد از بعد از قطع مصرف این دارو برگردد. اگر بعد از قطع مصرف علائم بی خوابی برگشت، باید در این زمینه با یک پزشک متخصص برای راهکارهای جانبی یا بازگشت دوباره به رژیم درمانی مشورت‌های لازم صورت گیرد.

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

با توجه به اینکه این دارو تنها در زمان خواب مورد استفاده قرار می‌گیرد، احتمال کمی برای سو مصرف یا مصرف بیش از حد آن صورت گیرد. اگر قبل از انجام کارهای سخت چند ساعت فرصت برای استراحت ندارید، از مصرف این دارو اجتناب کنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنید، چه اتفاقی می افتد؟

در صورت مشاهده علائم مسمومیت ناشی از مصرف بیش از حد این دارو که حتی ممکن است کشنده هم باشد و همراه با داروهای دیگر اگر مصرف شود  ممکن است باعث خواب آلودگی شود،  لذا در این زمینه  باید با مراقبت‌های پزشکی اورژانس و یا کمک‌های اضطراری برای درمان مسمومیت، تماس بگیرید. علائم مصرف بیش از حد ممکن است شامل خواب آلودگی، سردرگمی و گیجی، از بین رفتن هماهنگی در حرکات بدن، ضعف شدید عضلانی، تنفس ضعیف یا کم عمق، غش و تنفس سطحی باشد.

در هنگام مصرف این دارو  باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

با توجه به اینکه ممکن است قبل از از بین رفتن اثر دارو بیدار شوید و فرد دچار خواب آلودگی شود، لذا باید از مصرف این دارو در مکان‌هایی مانند هواپیما اجتناب نمائید.

از نوشیدن الکل و نوشیدنی‌های الکلی که ممکن است باعث بروز عوارض خطرناک و حتی مرگ شود اجتناب نمائید و نیز از مصرف این دارو همراه با غذاهای چرب و سنگین و یا بعد از مصرف اینگونه غذاها پرهیز کنید. این امر باعث می‌شود که جذب این دارو سخت شود. جدا از این، مصرف این دارو ممکن است تفکر یا پاسخ دهی در فرد مصرف کننده را مختل کند. اگر شما در حال رانندگی و یا در حین انجام هر کاری هستید که نیاز دارد که به گوش باشید و یا در هواپیما هستید هوشیار باشید و تا زمانی که به مکانیسم اثر این دارو آشنا نیستید، از مصرف این دارو در موارد یاد شده خودداری نمائید.

عوارض جانبی ناشی از مصرف داروی زالپلون

اگر شما نشانه‌هایی از یک واکنش آلرژیک به این دارو مانند: راش پوستی یا کهیر (با یا بدون تب یا درد مفاصل)؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب‌ها، زبان یا گلو، را مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید. یکی از عوارض این دارو هشیار نبودن کامل فرد است. این امر باعث می‌شود فرد گاها خاطره‌ای از انجام فعالیت‌هایی که به آنها پرداخته، نداشته باشد. در صورت بروز این موارد باید مصرف دارو را قطع کرده و فرد در اولین فرصت ممکن به پزشک معالج خود مراجعه کند. در صورت مصرف این دارو و هشیار نبودن کامل فرد از راه رفتن یا رانندگی با توجه به اینکه ممکن است باعث صدمات جدی و حتی مرگ شود، باید اجتناب نماید.
اگر عوارضی مانند موارد زیر را مشاهده کردید،  فورا به پزشک خود  در این باره اطلاع دهید:
 • اضطراب، افسردگی، پرخاشگری، آشفتگی؛
 • بروز مشکلاتی در حافظه، افکار یا رفتارهای غیرمعمول؛
 • افکار یا اقدام فرد برای صدمه زدن به خود؛ یا
 • سردرگمی، توهم (شنیدن یا دیدن چیزهایی که وجود ندارند).

عوارض جانبی شایع این دارو شامل موارد زیر است:

 • خواب آلودگی روزانه، سرگیجه، احساس “خماری“.
 • احساس سبکی در مغز و امکان بی هوش شدن؛
 • مشکلات مربوط به هماهنگی در حرکات بدن؛ یا
 • بی حسی، سوزن سوزن شدن یا احساس خراشی بر روی پوست شما.
این فهرست یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد دیگری ممکن است رخ دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.

چه داروهایی مصرف داروی زالپلون را تحت تأثیر قرار می‌دهند؟

مصرف این دارو همراه با داروهای دیگر که شما را خواب آلود و یا سرعت تنفس را کاهش می‌دهند، می‌توانند باعث بروز عوارض جانبی خطرناک و یا تهدید کننده زندگی‌ای را در فرد مصرف کننده شود. قبل از مصرف یک قرص خواب، داروهای ضد درد مخدر، دارو سرفه، یک شل کننده عضلانی، یا داروی اضطراب، افسردگی، یا تشنج با پزشک معالج خود مشورت کنید. دیگر داروهایی که ممکن است تجویز یا مصرف بیش از حد آنها با این دارو تداخل دارویی داشته باشند، ویتامین‌ها  و داروهای گیاهی هستند.

 

اطلاعات بیشتر

به یاد داشته باشید که این دارو را به دور از دسترس کودکان نگه داری کرده و با فرد دیگری به خاطر عوارض احتمالی ناشی از مصرف یا مصرف نادرست آن به اشتراک نگذارید و این دارو را تنها زمانی مصرف کنید که توسط پزشک معالج برای شما تجویز شده باشد.

منبع این مقاله: drugs.com این مقاله به‌طور اختصاصی توسط امین ظهورتبار از گروه نویسندگان مجله قرمز ترجمه‌ و تألیف شده است.