داروی زارلتو (ریواروکسابان) فعالیت‌های خاصی که لخته شدن خون می‌شود را متوقف می‌کند. از این دارو برای پیشگیری یا درمان نوعی لخته خون از طریق ترومبوز عمقی ورید (DVT) استفاده می‌شود که می‌تواند منجر به لخته شدن خون در ریه‌ها (آمبولی ریه) شود. این عارضه می‌تواند پس از انواع خاصی از جراحی رخ دهد. گاهی اوقات این دارو برای کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع یک یا آمبولی ریوی که پس از درمان لخته شدن خون ممکن است رخ دهد، به مدت حداقل ۶ ماه دریافت می‌شود، کاهش می‌یابد. همچنین از این دارو در افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی (اختلال ضربان قلب) برای کاهش خطر سکته مغزی ناشی از لخته شدن خون استفاده می‌شود. در این مقاله به بررسی نکات مهم و کلیدی در مورد این دارو، نحوه مصرف آن و اثرات جانبی احتمالی ناشی از مصرف آن خواهیم پرداخت.

 

اطلاعات مهم مربوط به داروی زارلتو

اگر شما یک دریچه قلب مصنوعی دارید یا اگر خونریزی فعال یا غیرقابل‌کنترلی را داشته باشید، نباید از این دارو استفاده کنید.

مصرف داروی زارلتو ممکن است باعث ایجاد لخته شدن بسیار شدید خون در اطراف نخاع شما در صورت ضربه زدن به ستون فقرات یا بی‌هوش شدن نخاعی (اپیدورال) شود، به خصوص اگر شما دارای نقص ژنتیکی در ستون فقرات خود باشید، اگر کاتتر نخاعی را در بدن خود دارید، یا اگر سابقه جراحی ستون فقرات یا سابقه وارد شدن ضربات متعدد به نخاع دارید و یا اگر شما نیز از داروهای دیگر استفاده می‌کنید که می‌توانند لخته شدن خون را تحت تأثیر قرار دهند. این نوع لخته شدن خون منجر به فلج طولانی‌مدت یا دائمی می‌شود.

در صورت وجود علائم لخته شدن خون نخاعی مانند درد پشت، بی‌حسی یا ضعف عضلانی در قسمت‌های پایین بدن یا از دست دادن کنترل مثانه یا روده، به اورژانس پزشکی مراجعه کنید.

قبل از مشورت کردن با پزشک خود، مصرف این دارو را متوقف نکنید. توقف ناگهانی مصرف این دارو می‌تواند خطر لخته شدن خون یا سکته مغزی را در فرد مصرف‌کننده این دارو افزایش دهد.

نکاتی که باید  قبل از استفاده از این دارو  بدانید

اگر به مصرف داروی زارلتو  آلرژی دارید یا اگر به موارد زیر دچار هستید، نباید این دارو را مصرف کنید:

 • اگر شما یک دریچه قلب مصنوعی دارید
 • اگر خونریزی فعال یا غیرقابل‌کنترلی را داشته باشید.

داروی زارلتو می‌تواند باعث لخته شدن بسیار شدید خون در اطراف نخاع شما در صورت وارد شدن ضربه به ستون فقرات یا دریافت بیهوشی نخاعی (اپیدورال) شود. این نوع لخته شدن خون می‌تواند موجب فلج طولانی‌مدت شود و ممکن است اگر شما موارد زیر را داشته باشید احتمال بیشتری برای رخ دادن داشته باشد:

 • اگر شما یک نقص ژنتیکی ستون فقرات دارید؛
 • اگر شما کاتتر نخاعی را در بدن خود دارید؛
 • شما سابقه جراحی ستون فقرات یا شیپور خاموشی مکرر دارید.
 • شما اخیراً یک ضربه نخاعی یا بیهوشی اپیدورال داشته باشید؛
 • شما در حال مصرف داروهای غیر التهاب ضد استروئیدی Advil، Aleve، Motrin و … را مصرف می‌کنید.
 • شما از داروهای دیگر برای درمان یا پیشگیری از ابتلای به لخته شدن خون استفاده می‌کنید.

داروی زارلتو ممکن است موجب تسهیل در خونریزی در بدن شما شود، به خصوص اگر شما موارد زیر را داشته باشید:

 • اختلال خونریزی را دارید که ژنتیکی یا ناشی از بیماری است.
 • سکته مغزی هموراژیک؛
 • فشارخون بالای کنترل نشده؛
 • خونریزی یا زخم روده یا معده؛
 • اگر داروهای خاصی مثل آسپرین، انوکساپارین، هپارین، وارفارین (کومادین، جانتوون) یا کلوپیدوگرل (پلاویکس) یا داروهای ضد افسردگی خاصی را مصرف می‌کنید

 برای اطمینان از اینکه این دارو را با خیال راحت مصرف کنید، اگر دچار بیماری کلیوی یا کبدی هستید، به پزشک خود در این زمینه اطلاع دهید.

مشخص نیست که آیا مصرف داروی ریوروکسابان در دوران بارداری سبب آسیب رساندن نوزاد به دنیا نیامده خواهد شد یا نه. با این حال، این دارو می‌تواند در طول زایمان عوارضی مانند خونریزی را ایجاد کند. در طول استفاده از این دارو، اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید در این زمینه به پزشک خود اطلاع دهید.

معلوم نیست که آیا این دارو به شیر مادر منتقل می‌شود یا اینکه ممکن است به یک کودک شیرخوار آسیب برساند یا نه. هنگام دریافت این دارو نباید به کودک شیرخوار خود را با شیر مادر تغذیه کنید.

نحوه مصرف داروی زارلتو

این دارو را دقیقاً همان طور که توسط پزشک شما تجویز می‌شود، مصرف کنید. دستورالعمل های پزشک خود را در مورد چگونگی مصرف دارو دنبال کنید. راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید. پزشک شما ممکن است گاهی اوقات دوز داروی شما  را برای اطمینان برای گرفتن  بهترین نتایج،  تغییر دهید. این دارو  را در مقادیر بزرگتر و یا کوچکتر از مقادیر  توصیه شده مصرف نکنید. دستورالعمل‌های پزشک خود را در مورد دوز مصرفی این دارو به شدت دنبال کنید.

روش مصرف داروی زارلتو

 • برای فیبریلاسیون دهلیزی: یک قرص ۱۵ میلی‌گرمی یا قرص ۲۰ میلی‌گرم را به صورت یک‌بار در روز یا همراه با غذای شبانه خود مصرف کنید.
 • برای لخته شدن خون در پاها یا ریه‌ها: معمولاً همراه با غذا به صورت ۱ یا ۲ بار در روز، در زمانی یکسان در هر روز مصرف می‌شود.
 • برای جلوگیری از لخته شدن خون بعد از ۶ ماه درمان: معمولاً به صورت یک‌بار در روز با غذا یا بدون غذا مصرف می‌شود.
 • برای عمل جراحی جایگزینی لگن یا زانو: قرص ۱۰ میلی‌گرم این دارو را به صورت یک بار در روز با غذا یا بدون آن مصرف کنید.اگر دچار مشکل در بلع قرص هستید، به پزشک خود در این زمینه اطلاع دهید.به هر پزشکی را که شما را درمان می‌کند در مورد استفاده از این دارو اطلاع دهید. اگر به عمل جراحی یا دندانپزشکی نیاز دارید، قبل از انجام آن به جراح یا دندان‌پزشک در مورد این که شما از این دارو استفاده می‌کنید. اطلاع دهید اگر به بیهوشی برای یک عمل پزشکی یا جراحی نیاز دارید، ممکن است لازم باشد از مصرف این دارو برای مدت کوتاهی استفاده نکنید.برای به دست آوردن بیشترین سود این دارو را به طور منظم مصرف کنید. قبل از تمام شدن این دارو به طور کامل، به جایگزین کردن این دارو اقدام کنید.
  دوزمصرفی داروی خود را تغییر ندهید و یا استفاده از این دارو را بدون مشورت با پزشک خود، متوقف نکنید. توقف ناگهانی می‌تواند خطر لخته شدن خون یا سکته مغزی را در فرد مصرف کننده افزایش دهد.

این دارو را در دمای اتاق به دور از گرما و رطوبت نگهداری کنید.

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریبا موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید . برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر داروی زارلتو را هر روز ۲ بار مصرف می‌کنید، به محض یادآوری، دوز از دست رفته را مصرف کنید. شما می‌توانید دو بار در روز این دارو را مصرف کنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنید، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت های پزشکی اورژانس، تماس بگیرید.

مصرف بیش از حد این دارو ممکن خونریزی بیش از حدی را در فرد مصرف کننده ایجاد کند.

در هنگام مصرف این دارو باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

از فعالیت‌هایی که ممکن است خطر خونریزی یا آسیب دیدن را در شما افزایش دهند، اجتناب کنید. مراقبت‌های بیشتری برای جلوگیری از خونریزی هنگام اصلاح یا مسواک زدن دندان‌هایتان را انجام دهید.

عوارض جانبی داروی زارلتو

اگر شما نشانه هایی از یک واکنش آلرژیک به داروی زارلتو مانند : راش پوستی یا کهیر ( با یا بدون تب یا درد مفاصل ) ؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو ، را مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

عوارض احتمالی داروی زارلتو

اگر علائم لخته خون در ستون فقرات شما وجود دارد مانند این موارد: درد پشت، بی‌حسی یا ضعف ماهیچه‌ای در قسمت‌های پایین بدن و یا از دست دادن کنترل مثانه یا روده به اورژانس پزشکی مراجعه کنید.

اگر موارد زیر را دارید فوراً به پزشک اطلاع دهید:

 • کبودی یا خونریزی آسان (خونریزی بینی، خونریزی لثه، خونریزی شدید قاعدگی)؛
 • درد، تورم، یا ترشح از زخم یا جایی که یک آمپول در داخل پوست تزریق می‌شود؛
 • خونریزی ناشی از زخم یا تزریق سوزن، یا هر خونریزی که متوقف نخواهد شد؛
 • سردرد، سرگیجه، ضعف، احساسی مثل اینکه شما ممکن است بی‌هوش شوید؛
 • ادراری که به نظر قرمز، صورتی یا قهوه‌ای رنگ است؛
 • خونریزی یا مدفوع تیره، سرفه خونی یا استفراغ خونی که به نظر می‌رسد مانند تفاله قهوه است.

عوارض جانبی شایع این دارو شامل موارد زیر است:

 • درد عضلانی؛
 • خارش؛
 • درد در بازوها یا پاها.

این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد  دیگری  ممکن است رخ  دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت  مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.

چه داروهایی  مصرف  این دارو را تحت تاثیر قرار می دهند؟

به پزشک خود در مورد تمام داروهای فعلی خود چه آن‌هایی را که شروع یا متوقف کرده‌اید، به‌ویژه موارد زیر اطلاع دهید:

 • اریترومایسین ؛
 • ریفامپین؛
 • مخمر سنت جان؛
 • داروهای ضد قارچ مانند ایتراکونازول یا کتوکونازول؛
 • داروهای مورد استفاده برای درمان عفونت HIV مانند داروهای- Indinavir، Lopinavir، Ritonavir؛
 • داروهای مصرف برای درمان بیماری تشنج مانند کاربامازپین، فنوباربیتال، فنی توئین.

این لیست کامل نیست. بسیاری از داروهای دیگر اگر همراه با ژل ولتارن استفاده شود، می‌تواند با آن تداخل پیدا کند. این داروها شامل داروهای تجویزی یا بدون نسخه ، ویتامین‌ها ، و محصولات گیاهی است.

منبع این مقاله: Drugs.com
این مقاله به‌طور اختصاصی توسط مجله قرمز ترجمه‌ شده است.