داروی تپنتادول، یک داروی ضد درد اپیوئیدی است. بعضی از اوقات این داروی اپیوئیدی به‌عنوان یک داروی مخدر نامیده می‌شود. داروی تپنتادول برای درمان درد متوسط تا شدید استفاده می‌شود. فرم گسترده رهش این دارو (Nucynta ER) برای درمان دردی است که توسط سایر داروها کنترل نشده است. Nucynta ER یک دارو برای استفاده به‌عنوان داروی اولیه و موردنیاز برای درد نیست. این دارو ممکن است برای اهداف غیر از مواردی که در این راهنمای دارویی ذکرشده، استفاده شود. در این مقاله به معرفی، چگونگی کارکرد و نکات مهم در مورد مصرف این دارو می‌پردازیم.

اطلاعات مهم مربوط به داروی تپنتادول

اگر شما از یکی از مهارکننده‌های مونوآمین اکسیداز در ۱۴ روز گذشته، مانند ایزوکاربوکسازید، تزریق متیلن بلو، فنلزین، rasagiline، سلجیلین، یا ترانیل سیپرومین استفاده کرده اید، از این دارو استفاده نکنید. تداخلات خطرناکی ممکن است در اثر مصرف هم‌زمان رخ دهد.

اگر دچار مشکلات تنفسی شدید یا انسداد روده‌ای به نام فلج روده‌ای شده‌اید، نباید از این دارو استفاده کنید.

داروی تپنتادول می‌تواند سرعت تنفس شمارا آهسته و یا تنفس شمارا متوقف کند، به‌ویژه هنگامی‌که شما شروع به استفاده از این دارو کرده‌اید و یا زمانی که دوز مصرفی خود را تغییر می‌دهید. هرگز این دارو را در مقادیر زیادتر یا درزمانی طولانی‌تر از تجویز پزشک مصرف نکنید. یک قرص طولانی رهش این دارو را خرد نکنید، شکستن یا باز نکنید. برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض دوز بالقوه مرگبار، آن را کامل ببلعید.

داروی تپنتادول ممکن است ، حتی در دوزهای منظم ایجاد عادت کند. این دارو را دقیقاً مطابق با تجویز و توصیه پزشک خودمصرف کنید. هرگز دارو را با شخص دیگری به اشتراک نگذارید. عوارض ناشی از داروهای ضد درد نارکوتیک می‌تواند باعث اعتیاد، افسردگی، یا مرگ، به‌ویژه در کودک یا فرد دیگری که از دارو بدون نسخه استفاده می‌کنند، شود. فروش این دارو به جز از طریق داروخانه و تجویز پزشک غیر قانونی است.

اگر باردار هستید یا شدید، به پزشک خود اطلاع دهید. اگر شخص باردار در طول بارداری این دارو را مصرف کرده باشد، قطع مصرف مادر و عدم رسیدن این ماده به نوزاد ممکن است موجب بروز علائم تهدیدکننده زندگی در نوزاد شود.

الکل و یا نوشیدنی های الکلی مصرف نکنید. هنگامی که الکل با داروی تپنتادول ترکیب می شود، عوارض جانبی خطرناکی و یا مرگ، می تواند رخ دهد.

اطلاعات مهمی که باید قبل از استفاده از داروی تپنتادول بدانید

اگر شما به مصرف این دارو آلرژی دارید یا موارد زیر رادارید، نباید از این دارو استفاده کنید:

آسم شدید یا مشکلات تنفسی

• انسداد روده‌ای به نام انسداد روده‌ای فلج‌کننده

بعضی از داروها می‌توانند با این دارو تداخل ایجاد کنند و باعث ایجاد یک مشکل جدی به نام سندرم سروتونین شوند. اطمینان حاصل کنید که اگر داروهای افسردگی، بیماری روانی، بیماری پارکینسون، سردرد میگرنی، عفونت‌های جدی یا پیشگیری از تهوع و استفراغ را مصرف می‌کنید، پزشک شما از مصرف این داروها مطلع باشد. قبل از هرگونه تغییر در نحوه و زمان مصرف داروهای خود، از پزشک خود سؤال کنید.

برای اطمینان از اینکه مصرف این دارو برای شما خطری ندارد، در موارد زیر با پزشک خود مشورت کنید:

• هر نوع مشکل تنفسی یا بیماری ریه؛
• سابقه آسیب به سر، تومور مغزی یا تشنج.
• سابقه مصرف مواد مخدر، اعتیاد به الکل و یا بیماری روانی؛
• مشکلات ادراری؛
• بیماری کبد یا کلیه؛
• مشکلات کیسه صفرا، پانکراس یا تیروئید؛
• اگر از یک آرام‌بخش مانند والیم استفاده کنید (دیازپام، آلپرازولام، لورازپام، آتیمان، کلونوپین، ترتیلیل، ترنسن، ورسد، زاناکس و …).

این دارو باعث مشکلات تنفسی در افراد مسن و افرادی که به‌شدت مبتلابه بیماری، سوءتغذیه و یا ناخوشی مبتلا هستند، می‌شود.

معلوم نیست که آیا این دارو به یک نوزاد متولد نشده آسیب می‌رساند یا نه. اگر شما در حین بارداری از این دارو استفاده کنید، کودک شما می‌تواند وابسته به این دارو باشد. این امر می‌تواند باعث بروز علائم زایمان زودرس در نوزاد پس از زایمان شود. نوزادان متولدشده وابسته به مصرف این دارو ممکن است چندین هفته به درمان پزشکی نیاز داشته باشند. اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.

معلوم نیست که این دارو می‌تواند از طریق شیر مادر به کودک شیرخوار انتقال‌یافته و به یک کودک شیرخوار آسیب برساند یا نه. اگر شما در حال مصرف این دارو هستید، کودک شیرخوار خود را با شیر مادر تغذیه نکنید.

این دارو را برای مصرف به کودکان ندهید.

نحوه مصرف داروی تپنتادول

این دارو را دقیقاً همان طور که توسط دکتر شما تجویز می‌شود، مصرف کنید.  راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید. این دارو می‌تواند سرعت تنفس شمارا آهسته و یا تنفس شمارا متوقف کند، به‌ویژه هنگامی‌که شما شروع به استفاده از این دارو کرده‌اید و یا زمانی که دوز مصرفی خود را تغییر می‌دهید. این دارو  را در دوز های بیشتر  و یا کمتر از مقادیر  توصیه شده، مصرف نکنید. اگر به نظر می‌رسد این دارو در کاهش درد شما مؤثر نیست، به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو را با یک لیوان کامل آب مصرف نمایید. این دارو را می‌توان با یا بدون غذا مصرف کرد.

هنگامی‌که شما شروع به مصرف فرم طولانی‌مدت این دارو می‌کنید، باید تمام داروهای ضد درد مصرف‌شده در طول شب را متوقف کنید.

مصرف این دارو می‌تواند باعث یبوست شود. قبل از مصرف این دارو از ملین یا مسهل استفاده و برای درمان یا پیشگیری از این عوارض جانبی با پزشک خود صحبت کنید.

در هنگام استفاده از این دارو، ممکن است نیاز به آزمایش‌های خون مکرر داشته باشید.

استفاده از این دارو را به طور ناگهانی و یا اگر شما دچار علائم ناخوشایند ترک مصرف این دارو می‌شوید، متوقف نکنید. برای توقف بدون عوارض استفاده از این دارو، با پزشک خود مشورت کنید.

هرگز این دارو را خرد و یا پودر نکنید و یا آن را با یک مایع مخلوط نکنید (برای اینکه دارو را به داخل ورید خود تزریق کنید). بر اساس گزارش‌ها این عمل به مرگ منجر شده است.

این دارو باید در دمای اتاق به دور از گرما و رطوبت نگهداری شود.

پیگیری میزان مصرف دارو از هر بطری جدید باشید. تپنتادول دارویی است که ممکن است سوءاستفاده قرار گیرد و شما باید بدانید که آیا هرکسی داروی شمارا به‌طور نامناسب یا بدون نسخه مصرف نکند.

پس‌ازاینکه شما استفاده از این دارو را متوقف کردید، قرص‌های استفاده‌نشده را دور بیندازید. از بین بردن داروها با استفاده از ریختن دارو در توالت توصیه می‌شود تا خطر مرگ‌ومیر بیش‌ازحد تصادفی کاهش یابد. این توصیه فقط برای تعداد بسیار کمی از داروها اعمال می‌شود. FDA که با کارخانه سازنده کار می‌کند، این روش را مناسب‌ترین روش دفع و دارای حداقل خطر برای ایمنی انسان تعیین کرده است.

نحوه مصرف داروی تپنتادول

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

ازآنجاکه این دارو برای تسکین درد استفاده می‌شود، به‌احتمال‌زیاد شما مشکل فراموشی دوزمصرفی را ندارید. به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریباً موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید. برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید. بیش از دوز تجویزشده دارو را در یک دوره ۲۴ ساعته مصرف نکنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنید، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت‌های پزشکی اورژانس و یا کمک‌های اضطراری برای مسمومیت، تماس بگیرید. مصرف بیش‌ازحد تپنتادول می‌تواند در مواردی باعث مرگ ناگهانی شود، به‌خصوص در کودک یا فرد دیگری که از دارویی بدون نسخه و تجویز پزشک استفاده می‌کند. علائم مصرف بیش‌ازحد ممکن است شامل تنگی نفس و ضربان قلب، خواب‌آلودگی شدید، ضعف عضلانی، سرد بودن پوست، کوچک شدن حدقه چشم و خستگی باشد.

در هنگام مصرف این دارو باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

الکل و یا نوشیدنی های الکلی مصرف نکنید. هنگامی که الکل با داروی تپنتادول ترکیب می شود، عوارض جانبی خطرناکی و یا مرگ، می تواند رخ دهد.

مصرف داروی تپنتادول ممکن است تفکر یا پاسخ‌دهی شمارا مختل کند. اجتناب از رانندگی و یا استفاده از وسایل نقلیه تا زمانی که شما می‌دانید که این دارو بر تمرکز و عملکرد شما تأثیر می‌گذارد. سرگیجه یا خواب‌آلودگی شدید می‌تواند باعث سقوط یا سایر حوادث شود.

عوارض جانبی داروی تپنتادول

اگر شما نشانه‌هایی از یک واکنش آلرژیک به این دارو مانند راش پوستی یا کهیر (با یا بدون تب یا درد مفاصل)؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب‌ها، زبان یا گلو را مشاهده کنید با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

این دارو مانند سایر داروهای مخدر می‌تواند تنفس شمارا کند. اگر تنفس ضعیف باشد، مرگ ناشی از این امر ممکن است رخ دهد.

اگر موارد زیر را مشاهده کردید به پزشک خود اطلاع دهید:

• تنفس ضعیف یا کم‌عمق، ضربان ضعیف، ضربان قلب آهسته؛
• یک احساس سرگیجه، مثل‌اینکه شما ممکن است بی‌هوش شوید؛
• تشنج (صرع)
• خواب‌آلودگی شدید یا سرگیجه، سردرگمی، مشکلاتی در گفتار یا عدم تعادل؛
• ناباروری، دوره‌های قاعدگی ازدست‌رفته؛
• ناتوانی جنسی، مشکلات جنسی، از دست دادن علاقه به رابطه جنسی؛
• سطح کورتیزول پایین، حالت تهوع، استفراغ، از دست دادن اشتها، سرگیجه، خستگی یا ضعف.

اگر علائم سندروم سروتونین را مشاهده کردید، ازجمله: تحریک، توهم، تب، عرق کردن، لرز، افزایش سرعت قلب، سفتی عضلانی، لرزش بدن، از دست دادن هماهنگی در حرکات بدن، تهوع، استفراغ یا اسهال، بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.

عوارض جانبی شایع این دارو شامل :

یبوست، تهوع خفیف، درد معده؛
• سردرد، احساس خستگی؛
• خواب‌آلودگی خفیف یا سرگیجه.

این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد  دیگری  ممکن است رخ  دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت  مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.

اطلاعات مربوط به دوز مصرفی این دارو

دوز معمول مصرفی در بزرگ‌سالان برای تسکین درد:

فرم فوری رهش دارو:
۵۰ میلی‌گرم، ۷۵ میلی‌گرم یا ۱۰۰ میلی‌گرم خوراکی هر ۴ تا ۶ ساعت بسته به‌شدت درد با غذا یا بدون غذا.
در روز اول مصرف، اگر اولین دوز برای تسکین درد کافی نباشد، دوز دوم ممکن است به‌زودی یک ساعت بعد از دوز اول تجویز شود. دوز بعدی ۵۰ میلی‌گرم، ۷۵ میلی‌گرم یا ۱۰۰ میلی‌گرم هر ۴ تا ۶ ساعت است و باید برای حفظ عملکرد درمانی مناسب با سطوح قابل‌قبول تحمل بدنی مصرف‌کننده تنظیم شود. دوزهای روزانه بیش از ۷۰۰ میلی‌گرم در روز اول درمان و ۶۰۰ میلی‌گرم در روزهای بعد موردبررسی قرار نگرفته و بنابراین توصیه نمی‌شود.

فرم گسترده رهش دارو:
فرم اپیوئیدی ساده: ابتدا: ۵۰ میلی‌گرم به‌صورت دو بار در روز (فاصله توصیه‌شده: ۱۲ ساعت)؛ تثبیت مصرف با افزایش ۵۰ میلی‌گرم بیشتر از دو بار در هر ۳ روز تا دوز مؤثر

محدوده درمانی: ۱۰۰ تا ۲۵۰ میلی‌گرم دو بار در روز (حداکثر دوز: ۵۰۰ میلی‌گرم در روز(

اپیوئید تجربه‌شده: ابتدا: ۵۰ میلی‌گرم با دوز مؤثر تثبیت‌شده؛ تیتر کردن با افزایش ۵۰ میلی‌گرم هر بار بیشتر از دو بار در هر ۳ روز

محدوده درمانی: ۱۰۰ تا ۲۵۰ میلی‌گرم به‌صورت دو بار در روز

حداکثر دوز: ۵۰۰ میلی‌گرم در روز

توجه: اطلاعات کافی در مورد تبدیل مصرف دارو در بیماران از دیگر مواد مخدر به این دارو وجود ندارد.

تبدیل مصرف از فرم فوری رهش به فرم با انتشار طولانی: با توجه از دوز کلی مصرفی روزانه، یک دوز مساوی را تقسیم کنید و دو بار در روز (فاصله توصیه‌شده ۱۲ ساعت) (حداکثر دوز ۵۰۰ میلی‌گرم در روز) مصرف شود.

میزان مصرف داروی تپنتادول

چه داروهایی مصرف داروی تپنتادول را تحت تأثیر قرار می‌دهند؟

داروهای مخدر می‌توانند با بسیاری از داروهای دیگر تداخل ایجاد کنند و باعث بروز عوارض جانبی خطرناک یا مرگ شوند. مطمئن شوید که اگر شما نیز از داروهای زیر استفاده کنید، پزشک شما از این امر اطلاع داشته باشد:

• سایر داروهای مخدر، داروهای ضدافسردگی یا داروهای تجویزشده برای رفع سرفه.
• داروهایی که موجب خواب‌آلودگی یا کاهش در سرعت تنفس شما می‌شوند، قرص خواب، آرام‌بخش‌ها و شل کننده‌های عضلانی، قرص های‌آرام بخش، یا داروهای ضد جنون؛
• داروهایی که سطح سروتونین را در بدن شما تحت تأثیر می‌دهند، داروهای مصرفی برای درمان افسردگی، بیماری پارکینسون، سردرد میگرنی، عفونت‌های جدی یا داروهای مصرفی برای پیشگیری از تهوع و استفراغ.

این لیست کامل نیست. بسیاری از داروهای دیگر اگر همراه با این دارو استفاده شود، می‌تواند با داروی تپنتادول تداخل پیدا کند. این داروها شامل داروهای تجویزی یا بدون نسخه ، ویتامین‌ها ، و محصولات گیاهی است. تمام واکنش‌های احتمالی این دارو در این مقاله ذکر نشده است.

منبع: drugs.com

این مقاله توسط مجله قرمز به صورت اختصاصی، ترجمه شده است. در صورتی که این مطلب، برای شما مفید بود، لطفاً نظرات، انتقادات و موضوعات مورد علاقه پیشنهادی خود را با ما به اشتراک بگذارید.