داروی تربینافین یکی از داروهای مؤثر در درمان عفونت‌های قارچی است. معمولاً کارکرد اصلی این دارو در درمان قارچ‌هایی است که در ناحیه ناخن یا ناخن پا بروز پیدا می‌کنند. همچنین جدای از موارد یاد شده از فرم گرانولی خوراکی این دارو در کنترل عفونت قارچی بر روی فولیکول‌های موی پوست سر در افرادی که حداقل ۴ سال سن داشته باشند، استفاده می‌شود. این دارو ممکن است برای اهداف غیر از مواردی که در این راهنمای دارویی ذکرشده، استفاده شود. در این مقاله به معرفی، چگونگی کارکرد و نکات طلایی حین مصرف این دارو می‌پردازیم.

 

اطلاعات مهم مربوط به داروی  تربینافین

یکی از مشکلات استفاده از این دارو بروز مشکلات کبدی در افراد استفاده کننده است که حتی در مواردی می‌تواند منجر به مرگ یا نیاز به پیوند کبدی شود.

اگر فرد استفاده کننده از این دارو تاکنون سوابقی از موارد ابتلای به بیماری کبدی نداشته و با نشانه‌های ابتلا آسیب‌های کبدی، مانند حالت تهوع، بروز درد در ناحیه معده، استفراغ، از بین رفتن اشتها، خستگی، ادرار تیره رنگ، مدفوع به رنگ خاک رس، یرقان (زرد شدن پوست یا چشم) روبرو شد بهتر است که موارد زیر را به پزشک معالج خود اطلاع داده و در این زمینه با او مشورت کند.

داروی تربینافین

نکاتی  که باید  قبل از استفاده از این دارو  بدانید

اگر شما به این دارو آلرژی دارید و یا موارد زیر را تاکنون تجربه کرده اید، نباید از این دارو استفاده کنید:

 • بیماری کبدی

برای اطمینان از اینکه این دارو برای شما خطری را در پی ندارد، به پزشک خود اگر موارد زیر را داشتید مشورت کنید:

 • بروز مشکلات کبدی؛
 • ضعیف بودن سیستم ایمنی (که خود می‌تواند از بیماری یا استفاده از داروی خاص نشأت بگیرد). یا
 • لوپوس.

معلوم نیست که این دارو به جنین آسیب برساند یا نه .لذا برای اینکه فرد رویه درمانی عفونت ناخن یا پوست سر خود با این دارو شروع کند باید تا بعد از بارداری منتظر بماند. اگر شما باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید، به پزشک خود در این زمینه اطلاع دهید.

با توجه اینکه این دارو مکن است از طریق شیر مادر به کودک شیرخوار منتقل شود، به خطراتی که ممکن است متوجه کودک شیرخوار شود، در هنگام استفاده از این دارو، کودک شیرخوار خود را با شیر مادر تغذیه نکنید.

 

نحوه مصرف داروی تربینافین

دوره درمانی استفاده از این دارو به مدت ۶ هفته و برای درمان عفونت‌های پوست سر یا ناخن‌ها و همچنین به طول ۱۲ هفته برای درمان عفونت ناخن پا است. داروی تربینافین را دقیقاً همان طور که توسط دکتر شما تجویز می‌شود، مصرف کنید. این دارو  را در مقادیر بزرگتر و یا کوچکتر از مقادیر  توصیه شده مصرف نکنید. راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید. این دارو با غذا یا بدون غذا مصرف می‌شود.

می‌توان دانه‌های این دارو را در یک قاشق مرباخوری و مخلوط با پودینگ یا پوره سیب زمینی ( این دارو را به همراه آب میوه یا سایر غذاهای شکل گرفته بر مبنای میوه یا نوشیدنی‌های اسیدی استفاده نکنید) و بدون جویدن این مخلوط را قورت داد. باقیمانده مخلوط دارویی را نگهداری نکنید و دور بیندازید.

یکی از مواردی که در خیلی از بیماری‌ها وجود دارد این است که قبل از کنترل کامل بیماری فرد ممکن است احساس بهبودی کرده و استفاده از داروی تجویز شده را متوقف کند این امر می‌تواند سبب بروز و عود دوباره بیماری و همچنین مقاومت دارویی یا بالا رفتن شانس ابتلا به دیگر بیماری‌ها و در مورد عفونت‌های قارچی، ابتلای به دیگر عفونت‌های قارچی شود. لذا در این مورد نیاز است که فرد این دارو را در کل زمان تجویز شده توسط پزشک استفاده کند و از قطع مصرف خودسرانه این دارو جدا اجتناب ورزد. همچنین این دارو به طور اختصاصی برای درمان عفونت‌های قارچی به کار می‌رود و فاقد اثری در درمان بیماری آنفلوانزا  و سرماخوردگی است.

در حین استفاده از این دارو با توجه به اثرات محتمل سو این دارو بر روی کبد و اطمینان از سلامت کبد، نیاز است که آزمایش‌هایی در این باب انجام شود.

حتی با وجود درمان دارویی و استفاده از این دارو ممکن است چندین ماه طول بکشد که ناخن‌های درگیر فرد با عفونت‌های قارچی به شرایط طبیعی خود بازگردد.

این دارو باید در دمای اتاق به دور از گرما، رطوبت و نور خورشید نگهداری شود. همچنین تا زمان استفاده دوباره باید این دارو را در ظرف مخصوص در بسته خود نگهداری کرد.

 

داروی تربینافین

 

چه اتفاقی می افتد اگر شما استفاده از  یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریبا موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید . برای  جبران  دوز از دست رفته قبلی  در دوز بعدی از داروی اضافه  استفاده نکنید.

اگر از داروی تاوانکس بیش از حد مصرف کنید ، چه اتفاقی می افتد؟

با  مراقبت های پزشکی اورژانس ، تماس بگیرید. علائم مصرف بیش از حد این دارو شامل مواردی نظیر سردرد، سرگیجه، استفراغ، درد معده، بروز بثورات پوستی و افزایش مقدار دفعی ادرار است.

در هنگام مصرف این دارو باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

در هنگام استفاده از این دارو فرد باید از نوشیدن قهوه، چای، نوشیدنی‌های حاوی ماده کوکا، نوشیدنی‌های انرژی زا یا سایر نوشیدنی‌های حاوی کافئین اجتناب ورزد.

مصرف این دارو باعث می شود که شانس ابتلای فرد به آفتاب سوختگی بالاتر رود. از این رو کسانی که این دارو را مصرف می کنند ، نیاز است که از قرار گرفتن در معرض نور خورشید و یا دراز کشیدن بر روی تخت های برنزه کردن و حمام آفتاب (چه طبیعی و چه مصنوعی) اجتناب کند. اگر به هر عنوان فرد مجبور بود که در معرض نور آفتاب قرار گیرد و در وقتی در خارج از منزل قرار دارد، لازم است که لباس محافظ بپوشد و از کرم ضدآفتاب (SPF 30 یا بالاتر) استفاده کند.

 

عوارض جانبی داروی تربینافین

اگر شما نشانه هایی از یک واکنش آلرژیک به این دارو مانند : راش پوستی یا کهیر ( با یا بدون تب یا درد مفاصل ) ؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو ، یا بروز یک واکنش شدید (مانند تب، گلودرد، سوزش چشم، درد پوستی، بروز بثورات پوستی، قرمز یا بنفش شدن پوست همراه با تاول و پوست پوست شدن بدن) را مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

اگر فرد با واکنش‌های نظیر بروز بثورات پوستی، تب، متورم شدن غده‌های بدن، علائم بیماری آنفولانزا، درد عضلانی، ضعف شدید، کبودی غیرمعمول یا زرد شدن پوست یا چشم که ممکن است تا چندین هفته پس از شروع استفاده از ترابینافین بروز پیدا کند، مواجه شد نیاز است که در این زمینه به پزشک خود اطلاع دهد.

یکی از مشکلات استفاده از این دارو بروز مشکلات کبدی در افراد استفاده کننده است که حتی در مواردی می‌تواند منجر به مرگ یا نیاز به پیوند کبدی شود. البته در خیلی از موارد مشکلات کبدی معلوم نیست این مشکلات ناشی از استفاده از این دارو است و یا علل دیگری دارد.

 

 اگر موارد زیر را داشتید،  به پزشک خود اطلاع دهید:

 • تغییر در حس طعم و بو شما.
 • خلق و خوی افسرده، بروز مشکلاتی در الگوی خواب، عدم علاقه فرد به انجام فعالیت روزانه، بروز احساس اضطراب یا بی قراری در فرد؛
 • رنگ پریدگی پوست، کبودی، بروز غیر معمول خونریزی (از نواحی بینی، دهان، واژن یا روده بزرگ)، بروز لکه‌های بنفش یا قرمز در زیر پوست.
 • تورم، افزایش سریع وزن، کم یا زیاد بودن مقدار دفعی ادرار؛
 • وجود خون در ادرار یا مدفوع فرد.
 • کاهش وزن به دلیل تغییر طعم یا از دست دادن اشتها. یا
 • زخم‌های پوستی، بروز بثورات پوستی به فرم پروانه‌ای بر روی گونه‌ها و بینی شما ( یکی از علائم کلاسیک بیماری لوپوس است که با در معرض نور خورشید گرفتن فرد بدتر هم می‌شود).

 

عوارض جانبی شایع این دارو عبارت اند از:

 • اسهال، حالت تهوع، نفخ، بروز ناراحتی و درد معده.
 • راش؛
 • سردرد؛
 • غیر طبیعی نتایج آزمایش‌های کبدی.

این موارد،  یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد  دیگری  ممکن است رخ  دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت  مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.

 

چه داروهایی استفاده از داروی تربینافین را تحت تاثیر قرار می دهند؟

بسیاری از داروهای دیگر می‌توانند با این دارو تداخل  ایجاد کنند و سبب بروز علائم خطرناکی در فرد استفاده کننده شوند. این داروها شامل داروهای تجویزی و بدون نسخه، ویتامین‌ها و محصولات گیاهی است. فهرستی از تمام داروهای خود را به هر ارائه‌دهنده خدمات بهداشتی که به شما ارائه دهید.

 

اطلاعات بیشتر در مورد داروی تربینافین

پزشک معالج بیمار قادر است که اطلاعات بیشتری را برای اطلاع بیمار به او ارائه دهد. علاوه بر مواردی که در مطلب بالا گفته شد فراموش نکنید که این دارو را دور از دسترس کودکان قرار دهید، همچنین هرگز داروی خود را به خصوص بدون تجویز پزشک با شخص دیگری به اشتراک نگذارید چون این کار می‌تواند باعث ایجاد علائم گاها خطرناکی در فرد شود و علاوه بر این از این دارو فقط با تجویز پزشک استفاده کنید.

 

منبع این مقاله: drugs.com این مقاله به‌طور اختصاصی توسط امین ظهورتبار از گروه نویسندگان مجله قرمز ترجمه‌ و تألیف شده است.