داروی تراواتان یک پروستاگلاندین آنالوگ است. از این دارو برای کاهش فشار در چشم با افزایش مقدار مایعی که از چشم خارج می‌شود، استفاده می‌شود. همچنین از این دارو برای درمان فشار افزایش‌یافته در چشم (فشار چشمی) و گلوکوم زاویه باز در بیمارانی که نمی‌توانند از داروهای دیگر استفاده کنند یا به جای آن  دسته از داروها که برای درمان بیماری آن‌ها مؤثر نیستند، استفاده می‌شود. این دارو ممکن است برای اهداف غیر از مواردی که در این راهنمای دارویی ذکرشده، استفاده شود. در این مقاله به معرفی، چگونگی کارکرد و نکات طلایی حین مصرف این دارو می‌پردازیم.

اطلاعات مهم در مورد داروی تراواتان

داروی تراواتان ممکن است باعث تغییرات تدریجی در رنگ چشم‌ها یا پلک‌ها شود و همچنین ممکن است باعث افزایش رشد یا ضخامت مژه‌ها شود. این تغییرات رنگ، معمولاً درافزایش رنگ‌دانه قهوه‌ای است که به‌آرامی اتفاق می‌افتد و شما ممکن است ماه‌ها یا سال‌ها متوجه این وضعیت نشوید. تغییر رنگ ممکن است دائمی باشد حتی پس‌ازاینکه درمان دارویی شما به پایان برسد و ممکن است فقط در چشمی که درمان می‌شود این حالت اتفاق افتد. این امر می‌تواند منجر به تفاوت‌هایی در دو چشم ازنظر زیبایی چشم و مژه شود.

اجازه ندهید قطره‌چکان این دارو با سطوح بدن، ازجمله چشم یا دست، تماس پیدا کند. اگر قطره‌چکان آلوده شود، می‌تواند عفونتی را در چشم شما ایجاد کند که همین امر می‌تواند منجر به از بین رفتن بینایی یا آسیب جدی به چشم شود.

بعد از استفاده از این دارو تا قبل از استفاده از قطره‌های دیگری که چشم‌پزشک تجویز کرده است، حداقل ۵ دقیقه صبر کنید.

نکاتی که باید  قبل از استفاده از این دارو  بدانید

اگر به این قطره چشمی حساسیت دارید، از آن استفاده نکنید.

قبل از استفاده از این دارو، اگر به هر دارویی حساسیت دارید یا اگر التهاب یا عفونت چشمی دارید، به پزشک خود دراین‌باره اطلاع دهید.

FDA این دارو ازنظر عوارض بر دوران بارداری در رده C قرار داده است. معلوم نیست که آیا داروی تراواتان به جنین آسیب می‌رساند یا نه. قبل از استفاده از این دارو، اگر باردار هستید یا در حین درمان باردار شدید، به پزشک خود اطلاع دهید. معلوم نیست که آیا این دارو از طریق شیر مادر به کودک شیرخوار منتقل شود و می‌تواند به یک کودک شیرخوار آسیب برساند یا نه. اگر کودک شیرخوار خود را با شیر مادر تغذیه می‌کنید، بدون اطلاع به پزشک از این دارو استفاده نکنید.

نحوه مصرف داروی تراواتان

داروی تراواتان را دقیقاً همان طور که توسط دکتر شما تجویز می‌شود، مصرف کنید. این دارو  را در دوز های بیشتر  و یا کمتر از مقادیر  توصیه شده، مصرف نکنید. راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده وبراساس آن عمل کنید.

قبل از استفاده از قطره چشمی، دست‌های خود را بشویید.

برای استفاده از قطره چشمی تراواتان:

• کمی سرخود را به عقب بچرخانید و پلک پایین را پایین بیاورید تا یک حفره کوچک در چشم شما برای ریختن قطره ایجاد شود. قطره را در بالای چشم گرفته و بچکانید. به بالا نگاه کنید و قطره‌چکان را دورنگه دارید و چشم خود را ببندید. به‌آرامی انگشت خود را بر روی گوشه داخلی چشم (در نزدیکی بینی) برای حدود ۱ دقیقه نگه‌دارید تا از تخلیه مایع جلوگیری شود.

• اگر از بیش از یک قطره چشمی استفاده می‌کنید، حدود ۵ دقیقه قبل از استفاده از قطره بعدی صبر کنید. همچنین حداقل ۵ دقیقه قبل از استفاده از هر قطره دیگر چشمی که پزشک شما تجویز کرده است، صبر کنید.

اگر یک آسیب چشمی دارید، اگر دچار عفونت چشم هستید یا اگر قصد دارید عمل جراحی بر روی چشم خود انجام دهید، به پزشک خود بلافاصله اطلاع دهید. اگر رنگ مایع قطره تغییر پیداکرده و کدر شده است یا ذراتی در آن وجود دارد از آن استفاده نکنید. قطره‌ها را در دمای اتاق نگه‌دارید تا از گرما و رطوبت دورنگه داشته شوند. در هنگام استفاده نکردن از بطری، بطری را محکم ببندید.

 

طریقه استفاده از داروی تراواتان

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریباً موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید. برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنید، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت‌های پزشکی اورژانس و یا کمک‌های اضطراری برای مسمومیت، تماس بگیرید.

انتظار نمی‌رود مصرف بیش‌ازحد از این قطره چشمی در چشم‌ها باعث ایجاد علائم تهدیدکننده زندگی شود.

در هنگام مصرف این دارو  باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

از مصرف بیش‌ازحد این دارو اجتناب کنید که درواقع می‌تواند باعث کاهش اثر این دارو در کاهش فشار داخل چشم شود.

اجتناب از استفاده از قطره های چشمی که توسط پزشک تجویز نشده است.

عوارض جانبی داروی تراواتان

اگر شما نشانه هایی از یک واکنش آلرژیک و حساسیت به داروی تراواتان مانند: راش پوستی یا کهیر (با یا بدون تب یا درد مفاصل)؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو، را مشاهده کنید با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

اگر موارد زیر را مشاهده کردید مصرف این دارو را متوقف کرده و به پزشک خود اطلاع دهید:

• قرمزی، تورم، خارش، یا درد در داخل یا اطراف چشم شما؛
• ریزش مایعات از چشم شما؛
• افزایش حساسیت به نور
• تغییرات در بینایی
• درد در قفسه سینه

عوارض جانبی داروی تراواتان

عوارض جانبی شایع این دارو شامل:

• ناراحتی چشم خفیف؛

• سردرد

• احساسی مثل‌اینکه چیزی در چشم شما است؛

تاری دید؛

• خشکی یا پر آب بودن چشم

• خارش یا سوزش چشم‌ها پس از استفاده از این قطره.

این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد  دیگری  ممکن است رخ  دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت  مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.

چه داروهایی این دارو را تحت تأثیر قرار می‌دهند؟

بسیاری از داروهای دیگر اگر همراه با این دارو استفاده شود، می‌تواند با آن تداخل پیدا کند. در مورد تمام داروهای تجویزی و بدون نسخه‌ای که استفاده می‌کنید به پزشک خود اطلاع دهید. این داروها شامل داروهای تجویزی یا بدون نسخه، ویتامین‌ها و محصولات گیاهی است.

منبع: drugs.com

این مقاله توسط مجله قرمز به صورت اختصاصی، ترجمه شده است.