داروی تاوانکس (لوو فلوکساسین) یکی از آنتی بیوتیک ها از خانواده فلورو کینون است که برای کنترل و درمان ابتلای بدن به انواع مختلفی از باکتری و ویروس من جمله عوامل به وجود آورنده بیماری‌های طاعون و سیاه زخم (آنتراکس) مورد استفاده قرار می‌گیرد. به خاطر پتانسیل بالای این دارو در عوارض جانبی که ممکن است ایجاد کند این دارو عمدتاً به عنوان خط اول درمان مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و معمولاً اگر درمان با دیگر داروها موفق نبود، از این دارو استفاده می‌شود. این دارو ممکن است برای اهداف غیر از مواردی که در این راهنمای دارویی ذکرشده، استفاده شود. در این مقاله به معرفی، چگونگی کارکرد و نکات طلایی حین مصرف این دارو می‌پردازیم.

اطلاعات مهم مربوط به داروی  تاوانکس

لطمه به تاندون‌های بدن، آسیب عصبی، تغییر در خلقی و خو و یا افت قند خون می‌تواند از پیامدهای استفاده از این دارو باشد. اگر فرد استفاده کننده از این دارو نشانه‌های به مانند سردرد، گرسنگی، تحریک پذیری، بی حسی، سوزن سوزن بدن، درد و سوزش بدن، سردرگمی و گیجی، اضطراب، پارانویا، بروز مشکلاتی در قسمت حافظه یا تمرکز، داشتن افکار خودکشی یا درد ناگهانی یا داشت باید استفاده از این دارو را متوقف کرده و به پزشک معالج خود مراجعه نماید. این دارو در مواردی نادر احتمال لطمه زدن به آئورت فرد استفاده کننده را دارد که همین امر می‌تواند سبب بروز خونریزی‌های خطرناک یا حتی مرگ در فرد شود. در صورت بروز درد شدید و مداوم در قفسه سینه، معده یا پشت، نیاز است که فرد سریعاً به فوریت‌های پزشکی اطلاع دهد.

نکاتی  که باید  قبل از استفاده از این دارو  بدانید

در صورت آلرژی نسبت به داروی تاوانکس یا سایر داروهای خانواده فلوروکینولون ها (سیپروفلوکساسین، جمی فلوکساسین، موکسی فلوکساسین، نور فلوکساسین، افلوکساسین و …) فرد باید استفاده از این دارو را متوقف کند.

استفاده از این دارو ممکن است باعث پارگی یا ایجاد التهاب در ناحیه تاندون به ویژه تاندون ناحیه آشیل پا شود. این مشکل حتی می‌تواند تا چندین ماه پس از استفاده از این دارو رخ دهد. وقوع این مشکل در کودکان، افراد سالخورده، افراد استفاده کننده از داروهای استروئیدی و یا سرکوب کننده سیستم ایمنی (ایمونو ساپرس که جهت پیوند عضو استفاده می‌شود) می‌تواند با شدت بیشتری انجام پذیرد.

 

داروی تاوانکس

برای اطمینان از اینکه این دارو برای شما خطری را در پی ندارد، به پزشک خود اگر موارد زیر را داشتید مشورت کنید:

 • بروز مشکلاتی در ناحیه تاندون، مشکلات استخوانی، آرتریت یا بروز دیگر مشکلات مفاصل (به ویژه در کودکان).
 • ایجاد مشکلاتی در گردش خون، آنوریسم، تنگ شدن یا سخت‌تر شدن شریان‌ها.
 • مشکلات قلبی، فشار خون بالا.
 • بروز یک بیماری ژنتیکی مانند سندرم مارفان یا سندرم اِلر-دانلوس.
 • بیماری دیابت؛
 • بروز اختلالات عضلانی یا عصبی مانند میاستنی گراویس.
 • بیماری کلیوی؛
 • تشنج یا صرع.
 • ترومای وارده به ناحیه سر یا تومور مغزی.
 • بروز سندرم QT طولانی (در شما یا یکی از اعضای خانواده). یا
 • پایین بودن سطح پتاسیم در خون شما (هیپوکالمی).

این دارو را بدون تجویز یک پزشک به کودک خود ندهید. انتظار نمی‌رود که این دارو به جنین آسیب برساند. اگر شما باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید، به پزشک خود در این زمینه اطلاع دهید. در هنگام استفاده از این دارو، کودک شیرخوار خود را با شیر مادر تغذیه نکنید.

 

چگونه باید داروی تاوانکس را مصرف کنید؟

این دارو را دقیقاً همان طور که توسط پزشک شما تجویز می‌شود، مصرف کنید. راهنماهای بر روی برچسب داروی خود را خوانده و براساس آن عمل کنید. این دارو در مقادیر بزرگتر و یا کوچکتر از مقدار تجویز و توصیه شده مصرف نکنید. شما می‌توانید این دارو را با یا بدون خوردن مواد غذایی، مصرف کنید. طریقه استفاده از این دارو با معده خالی و در یک ساعت قبل از استفاده از غذا و یا دو ساعت بعد از غذا است. سوسپانسیون خوراکی (مایع) دارو را قبل از اینکه شما یک دوز را اندازه گیری و مصرف کنید، تکان دهید. داروی مایع را با سرنگ دوز، و یا با یک قاشق های خاص اندازه گیری دوز و یا فنجان پزشکی، اندازه گیری کنید. اگر شما یک دستگاه دوز های اندازه گیری را نداشته باشند، از یک داروساز آن را درخواست کنید.

این دارو برای تمام دوره تجویز شده، مصرف کنید . علائم شما ممکن است قبل از اینکه عفونت به طور کامل از بدن شما پاک شود، بهبود یابد پس به محض احساس بهبودی مصرف دارو را قطع نکنید. نیمه تمام گذاشتن دوره درمان ممکن است خطر ابتلا به عفونت مقاوم به آنتی بیوتیک را افزایش دهد. این دارو یک عفونت ویروسی مانند آنفلوآنزا یا سرماخوردگی را نمی‌تواند درمان کند.

با توجه به خطرات احتمالی ناشی از استفاده از این دارو، این دارو را بدون تجویز پزشک با فرد دیگری به اشتراک نگذارید. این دارو ممکن است باعث بروز نتایج کاذب در آزمایش‌های غربالگری از طریق ادرار شود لذا در صورتی که آزمایش می‌دهید، باید به کارکنان آزمایشگاه در این زمینه اطلاع دهد. این دارو باید در دمای اتاق به دور از گرما، رطوبت، نگهداری شود. در هنگام که از این دارو استفاده نمی‌کنید، بطری را بسته نگه دارید.

 

داروی تاوانکس

چه اتفاقی می افتد اگر شما استفاده از  یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریبا موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید . برای  جبران  دوز از دست رفته قبلی  در دوز بعدی از داروی اضافه  استفاده نکنید.

اگر از داروی تاوانکس بیش از حد مصرف کنید ، چه اتفاقی می افتد؟

با  مراقبت های پزشکی اورژانس ، تماس بگیرید.

در هنگام مصرف این دارو باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

استفاده از این دارو ممکن است تفکر یا پاسخ دهی شما را مختل کند. اگر شما در حال رانندگی و یا در حین انجام هر کاری هستید که نیاز دارد که به گوش باشید، هوشیار باشید.

داروهای آنتی بیوتیک می‌تواند باعث بروز اسهال شوند، که ممکن است نشانه‌ای از ابتلای به یک عفونت جدید باشد. اگر اسهال شما آبکی یا خونی است، لازم است که مصرف این دارو را قطع کرده و با پزشک خود در این باره تماس بگیرید. جدای از این داروی ضد اسهال استفاده نکنید مگر اینکه پزشک شما در این زمینه توصیه به استفاده از این دارو کند.

در هنگام استفاده از این دارو نیاز است که از قرار گرفتن در معرض نور خورشید و یا حمام آفتاب گرفتن اجتناب کنید. این امر می‌تواند شما را نسبت به آفتاب سوختگی مستعدتر کند. در هنگام مصرف این دارو، لباس‌های محافظ پوشیده و از کرم ضدآفتاب (SPF 30 یا بالاتر) زمانی که شما خارج از منزل هستید، استفاده کنید.

عوارض جانبی داروی تاوانکس

اگر شما نشانه‌هایی از یک واکنش آلرژیک به این دارو مانند: راش پوستی یا کهیر (با یا بدون تب یا درد مفاصل)؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب‌ها، زبان یا گلو، را مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید. در موارد نادر، ممکن است این دارو ممکن است که باعث یک واکنش شدید پوست شود که اگر به دیگر قسمت های بدن گسترش یابد ، می تواند کشنده باشد . اگر شما یک راش یا بدتر شدن پوست را با تب، تورم غدد، علائم آنفلوانزا، یا سوزن سوزن شدن شدید یا بی حسی داشتید ، برای درمان به متخصص مربوطه مراجعه کنید .

اگر موارد زیر را مشاهده کردید استفاده از این دارو را متوقف کرده و در این زمینه  به پزشک خود اطلاع دهید :

 • علائم پایین بودن میزان قند خون مانند سردرد، گرسنگی، تعریق، تحریک پذیری، سرگیجه، حالت تهوع، تند بودن ضربان قلب یا ایجاد احساس اضطراب یا لرزش در فرد.
 • بروز علائم عصبی در دست‌ها، بازوها و پاها مانند بی حسی، ضعف، سوزن سوزن شدن، درد، سوزش؛
 • تغییر جدی در خلق و خو یا رفتار مانند عصبی بودن، سردرگمی و گیجی، آشفتگی، پارانویا، توهم، بروز مشکلاتی در حافظه، ایجاد مشکل در داشتن تمرکز ، داشتن افکار خودکشی. یا
 • علائم پارگی تاندون مانند درد ناگهانی، تورم، کبودی، حساسیت به دست زدن به ناحیه آسیب دیده ، سفتی، بروز مشکلات در حرکت، یا بروز صدا در هر یک از مفاصل شما ( تا زمانی که مراقبت‌های پزشکی را دریافت کنید، به مفاصل خود استراحت دهید).

عوارض جانبی شایع این دارو شامل :

 • حالت تهوع، یبوست، اسهال؛
 • سردرد، سرگیجه؛ و
 • مشکل خواب.

این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد دیگری ممکن است رخ دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.

 

چه داروهایی  تاوانکس را تحت تاثیر قرار می دهند؟

استفاده همزمان از دیگر داروها همراه با این دارو می‌تواند تأثیر آن را کاهش دهد لذا نیاز است که تا دو ساعت قبل و بعد از استفاده از این داروها از مصرف این دارو پرهیز گردد:

 • آنتی اسیدهائی که حاوی منیزیم یا آلومینیوم هستند (مانند مالوکس، میلانتا، یا رولیدها) یا داروی زخم سوکرال فیت (کارافات).
 • پودر didanosine) Videx) یا قرص‌های جویدنی. یا
 • مکمل‌های ویتامین یا مواد معدنی که حاوی آلومینیوم، آهن، منیزیم یا روی هستند.

با پزشک خود در مورد داروهای مصرفی فعلی خود و یا داروهایی که شروع و یا متوقف کرده‌اید، به ویژه موارد زیر مشورت کنید:

 • تئوفیلین،
 • داروهای دیورتیک که پایین آورنده فشار خون هستند؛
 • داروهای تنظیم کننده ضربان قلب؛
 • انسولین و دیگر داروهای مفید در درمان دیابت ( در هنگام درمان باید قند خون خود را به طور منظم پایش کرد)؛
 • داروهای مورد استفاده برای درمان افسردگی و دیگر امراض روحی؛
 • داروهای استروئیدی نظیر پردنیزولون؛
 • داروهای رقیق کننده خون مانند : وارفارین، کومادین یا  Jantoven؛
 • NSAIDs (داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی) مانند آسپرین، ایبوپروفن (Advil، Motrin)، ناپروکسن (Aleve)، سلکوکسیب، دیکلوفناک، اندومتاسین، ملوکسیک و ….

این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست. ممکن است داروهای دیگری با این دارو تداخل داشته باشند. به پزشک خود در مورد داروهایی که مصرف می‌کنید اطلاع دهید. این داروها شامل داروهای تجویزی یا بدون نسخه، ویتامین‌ها، و محصولات گیاهی است. هرگز یک داروی جدید را بدون اطلاع به پزشک خود، شروع نکنید.

اطلاعات بیشتر در مورد داروی تاوانکس

پزشک معالج بیمار قادر است که اطلاعات بیشتری را برای اطلاع بیمار به او ارائه دهد. علاوه بر مواردی که در مطلب بالا گفته شد فراموش نکنید که این دارو را دور از دسترس کودکان قرار دهید، هرگز داروی خود را به خصوص بدون تجویز پزشک با شخص دیگری به اشتراک نگذارید چون این کار می‌تواند باعث ایجاد علائم گاها خطرناکی در فرد شود و علاوه بر این از این دارو فقط با تجویز پزشک استفاده کنید.

این مقاله به‌طور اختصاصی توسط امین ظهورتبار از گروه نویسندگان مجله قرمز ترجمه‌ و تألیف شده است.

منابع این مقاله:  drugs.com