داروی ارتوویسک  (یا همان هیالورونان) دارویی است که دارای نقشی مشابه با مایعات بدن است که اطراف مفاصل را احاطه می‌کنند. این مایعات دارای نقش روان کننده و همچنین تکان دهنده برای مفاصل هستند و باعث تسهیل در انجام امور زانو و دیگر مفاصل می‌شوند. از این دارو کاربرد این دارو به عنوان درمانی برای درد زانویی است که توسط بیماری آرتروز ایجاد شده است. معمولاً این دارو به عنوانی درمانی جایگزین پس از اینکه بقیه داروهای استفاده فاقد تأثیر گذاری لازم بودند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این مقاله سعی خواهیم کرد که علاوه بر معرفی مختصر به ویژگی‌ها، نحوه کارکرد و همچنین عواض جانبی محتمل ناشی از مصرف این دارو بپردازیم.

اطلاعات مهم مربوط به داروی ارتوویسک

در صورتی که فرد به ترکیبات هیالورونیک اسید و یا پروتئین‌های اکتری های گرم مثبت حساسیت داشته باشد و یا دچار عفونت در ناحیه زانو و یا اطراف آن هست، نباید از این دارو استفاده کند.

داروی ارتوویسک

نکاتی که باید  قبل از استفاده از این دارو بدانید

در صورت حساسیت به این دارو  و یا ترکیب هیالورونان یا ابتلای به موارد زیر نباید از این دارو استفاده کنید:
 • حساسیت به پروتئین‌های موجود در باکتری‌های گرم مثبت (در صورت عدم اطمینان از این موضوع بیمار باید از پزشک خود در این زمینه سؤال کند).
 • اختلال خونریزی یا لخته شدن خون مانند هموفیلی. یا
 • عفونت در زانو یا پوست و نواحی اطراف زانو.

مشخص نیست که این دارو به یک جنین به دنیا نیامده آسیب برساند یا نه . اگر باردار یا در حین درمان، باردار شدید، به پزشک خود اطلاع دهید و بدون اطلاع پزشک آن دارو را مصرف نکنید. همچنین از آنجا که معلوم نیست که این دارو می تواند از طریق شیر مادر منتقل شود و به کودک شیرخوار آسیب برساند یا نه. پس توصیه می‌شود که برای مصرف این دارو همزمان با تغذیه کودک شیرخوار خود، به پزشک معالج خود اطلاع دهید

این دارو برای مصرف توسط افراد زیر ۲۱ سال تأیید نشده و مصرف آن توصیه نمی‌شود.

 

روش مصرف داروی ارتوویسک

این دارو توسط یک فرد آموزش دیده مستقیماً در ناحیه مفصل زانو تزریق می‌گردد. برای درمان عارضه زانو ممکن است یک تزریق و یا بیشتر مورد نیاز باشد. در صورتی که بیشتر از یک تزریق انجام گیرد، فاصله بین تزریق‌ها معمولاً یک هفته است. در زمینه مصرف این دارو لازم است با دقت دستورالعمل‌های پزشک خود را دنبال کنید. تزریق این دارو باید باعث تسکین درد زانوی شما به مدت چند ماه شود. به یاد داشته باشید که اگر علائم بیماری بهبود نیافتند یا حتی اگر بدتر شدند به پزشک معالج خود در این زمینه اطلاع دهید.

روش مصرف داروی ارتوویسک

دوز مصرف داروی ارتوویسک

دوز معمول مصرف این دارو در افراد بزرگ سال: این دارو به صورت یک بار در هفته و برای ۳-۴ هفته و به فرم داخل مفصلی دریافت می‌گردد. اگر قبل از تزریق زانو دچار عفونت است باید قبل از تزریق این عفونت کنترل شده و از یک سرنگ جدید برای تزریق این دارو استفاده شود.

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

از آنجا که روش دریافت این دارو به صورت تک دوزی و با برنامه ریزی قبلی است، معمولاً دریافت این دارو فراموش نمی‌شود. همچنین اگر نیاز به تزریق بیش از یک دوز از این دارو را دارید برای هماهنگی با پزشک معالج خود تماس گرفته یا مشورت کنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنید، چه اتفاقی می افتد؟

به توجه به اینکه این دارو توسط یک متخصص بهداشت و درمان در شرایط مناسب پزشکی تزریق می‌شود، مصرف بیش از حد آن امری نامحتمل است.

در هنگام مصرف این دارو باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

با توجه به عوارضی که ممکن است رخ دهد فرد دریافت کننده این دارو نیاز است که تا حداقل ۴۸ ساعت پس از تزریق داروی ارتوویسک از انجام فعالیت‌های شدیدی نظیر دویدن یا ورزش‌های پر فشار مانند تنیس اجتناب نماید. جدای از موارد یاد شده فرد باید از فعالیت‌هایی که در آن باعث فشار بر روی زانو می‌شود و ایستادن بیش از ۱ ساعت خودداری کند.

عوارض جانبی داروی ارتوویسک

اگر شما نشانه‌هایی از یک واکنش آلرژیک به این دارو مانند: راش پوستی یا کهیر (با یا بدون تب یا درد مفاصل)؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب‌ها، زبان یا گلو، را مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

همچنین اگر موارد زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک خود اطلاع دهید:

 • بروز خونریزی؛
 • افزایش درد در محل زانو زانو؛ یا
 • پیدایش علائم عفونت (مانند گرمی، تورم، قرمزی) در اطراف زانو.

عوارض جانبی شایع این دارو شامل موارد زیر است:

 • درد مفاصل، سفتی یا تورم.
 • خارش، بی حسی، یا سوزن سوزن شدن بدن.
 • سردرد و سرگیجه؛
 • کمردرد؛
 • ورم، درد، قرمزی یا ناراحتی خفیف در محل تزریق دارو.
این فهرست یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد دیگری ممکن است رخ دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.

چه داروهایی مصرف داروی ارتوویسک را تحت تأثیر قرار می‌دهند؟

ممکن است داروهای دیگری با این دارو تداخل داشته باشند. به پزشک خود در مورد داروهایی که مصرف می‌کنید اطلاع دهید. این داروها شامل داروهای تجویزی یا داروهای مصرفی بدون نسخه، ویتامین‌ها و محصولات گیاهی است. هرگز یک داروی جدید را بدون اطلاع به پزشک خود، شروع نکنید. همچنین با پزشک خود در مورد تمام داروهای مصرفی فعلی خود و یا داروهایی که شروع و یا متوقف کرده اید ، مشورت کنید.

اطلاعات بیشتر

به یاد داشته باشید که این دارو را به دور از دسترس کودکان نگه داری کرده و با فرد دیگری به خاطر عوارض احتمالی ناشی از مصرف یا مصرف نادرست آن به اشتراک نگذارید و این دارو را تنها زمانی مصرف کنید که توسط پزشک معالج برای شما تجویز شده باشد.

منبع این مقاله: drugs.com این مقاله به‌طور اختصاصی توسط امین ظهورتبار از گروه نویسندگان مجله قرمز ترجمه‌ و تألیف شده است