تریامسینولون متعلق به یک کلاس از داروها به نام کورتیکواستروئید است. این دارو مانع از انتشار موادی در بدن می‌شود که باعث التهاب می‌شوند. فرم خوراکی تریامسینولون (مصرف شده از طریق دهان)  برای درمان بسیاری از وضعیت‌های مختلف از جمله اختلالات آلرژیک، بیماری‌های پوستی، کولیت اولسراتیو (
التهاب زخمی شونده روده بزرگ)، آرتریت، لوپوس، پسوریازیس، و یا اختلالات تنفسی استفاده می‌شود.

اطلاعات مهم در مورد داروی تریامسینولون

همچنین این دارو  ممکن است برای اهداف غیر از مواردی که  در این راهنمای دارو ذکر شده،  استفاده  شود.
اگر شما یک عفونت قارچی را  در هر نقطه از بدن خود دارید، نباید این دارو را مصرف کنید.
قبل از مصرف تریامسینولون، با دکتر خود در مورد تمام مشکلات پزشکی خود و در مورد تمام داروهای دیگر استفاده می‌کنید، صحبت کنید. بسیاری از بیماری‌های دیگر می‌تواند تحت تأثیر استفاده از استروئید  قرار بگیرد، و بسیاری از داروهای دیگر هستند که مصرف آنها می‌تواند  با  استروئیدها  تداخل ایجاد کند.
اگر شما هرگونه عارضه غیر طبیعی مانند ناخوشی‌های جدی، تب یا عفونت دارید و  یابا یک عمل جراحی یا اورژانس پزشکی مواجه شده‌اید، داری استروئیدی شما ممکن است تغییر کند. به پزشک خود در مورد هر وضعیتی که دوره درمان شما را تحت تأثیر قرار دهد، اطلاع دهید.
داروهای استروئیدی مانند تریامسینولون می‌تواند سیستم ایمنی بدن شما را ضعیف کرده و آن را مستعد  برای ابتلا به یک عفونت و یا بدتر شدن عفونت شما شود. به پزشک خود در مورد هر بیماری یا عفونت شما در عرض چند هفته گذشته تا به حال داشته‌اید، اطلاع دهید.
اجتناب از بودن در نزدیکی  افرادی که بیمار هستند و یا دچار عفونت هستند.  برای درمان پیشگیرانه اگر شما در معرض موردی از آبله مرغان یا سرخک قرار گرفته‌اید با پزشک خود برای دریافت درمان پیشگیری (پروفیلاکسی) تماس بگیرید. این شرایط می‌تواند جدی و یا حتی منجر به مرگ در افرادی شود که  از دارویی استروئیدی استفاده می‌کنند.
در حین مصرف این دارو، هرگز یک واکسن “زنده” را دریافت نکنید. این واکسن ممکن است در حین استفاده  شما از  یک استروئید، به درستی عمل نکند.
استفاده از این دارو را به طور ناگهانی، و یا اگر شما نشانه‌هایی از علائم ناخوشایند ترک دارو دارید، قطع نکنید. با پزشک خود در مورد چگونگی جلوگیری از علائم ترک در هنگام توقف دارو صحبت کنید. برچسب هشدار پزشکی و یا یک کارت شناسایی را به همراه داشته باشید بیان می‌کند که شما این دارو را مصرف می‌کنید. هر ارائه دهنده مراقبت‌های پزشکی به شما، باید بداند که شما  تحت دارو با یک داروی استروئیدی هستید.

 نکاتی   که باید  قبل از استفاده از داروی تریامسینولون بدانید

در موارد زیر برای اینکه مطمئن شوید که مصرف  این دارو برای شما خطری ندارد، با پزشک خود مشورت کنید:

    • بیماری های کبد (مانند سیروز).
• بیماری های کلیوی؛
بیماری های تیروئید؛
دیابت؛
• سابقه ابتلای به بیماری مالاریا.
• بیماری سل؛
پوکی استخوان؛
• یک اختلال عضلانی مانند میاستنی گراویس؛
• گلوکوم یا آب مروارید؛
• عفونت هرپس چشم؛
• زخم معده، کولیت اولسراتیو (التهاب زخمی شونده روده بزرگیا دیورتیکولیت؛
• افسردگی یا بیماری های روانی؛
نارسایی احتقانی قلب؛
فشار خون بالا؛

FDA این دارو را از نظر عوارض بر روی بارداری در گروه C قرار داده است و مشخص نیست که آیا وراپامیل یک نوزاد به دنیا نیامده آسیب برساند یا نه. اگر شما باردار هستید یا قصد در حین استفاده از این دارو قصد باردار شدن را دارید به پزشک خود اطلاع دهید.
این دارو می تواند از طریق شیر مادر به کودک شیرخوار انتقال یابد و ممکن است که به کودک آسیبی بزند پس بدون به پزشک خود در مورد اینکه در حال شیردادن به نوزاد خود هستید، این دارو را مصرف نکنید.

این دارو می تواند بر رشد کودکان تاثیر بگذارد. اگر شما فکر می کنم که فرزند شما در حین  استفاده از این دارو، به میزان طبیعی رشد نمی کند به پزشک خود اطلاع دهید.

چگونه باید داروی تریامسینولون را مصرف کنید؟

داروی ریسپریدون  را دقیقا همان طور که توسط دکتر شما تجویز می شود، مصرف کنید . راهنمایی های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید. این دارو  را در دوز های بیشتر  و یا کمتر از مقادیر  توصیه شده، مصرف نکنید.

پزشک شما ممکن است برای حصول بهترین نتایج دور مصرفی این دارو را برای شما تغییر دهد.

برای جلوگیری از ناراحت معده، این دارو را با مواد غذایی مصرف کنید.

این دارو می تواند  باعث نتایج غیر معمول در تست های آزمایشگاهی خاصی شود.  به هر پزشکی که شما را درمان  می کند، در مورد استفاده از این دارو اطلاع دهید.

این دارو باید در دمای اتاق و  به دور از گرما و  رطوبت نگهداری شود.

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریبا موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید . برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنم، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت های پزشکی اورژانس و یا کمک های اضطراری برای مسمومیت، تماس بگیرید.

انتظار نمی رود که مصرف بیش از حد این دارو، باعث تولید علائم تهدید کننده برای  زندگی شود. با این حال، استفاده طولانی مدت از دوز استروئید بالا می تواند به علائمی از جمله نازک شدن پوست، کبودی ، تغییر در شکل و یا مکان  چربی های  بدن (به خصوص در صورت، گردن، پشت و کمر)، افزایش آکنه ، افزایش موهای صورت ، مشکلات قاعدگی، ناتوانی جنسی، و یا از دست دادن علاقه به رابطه جنسی، منجر شود.

چگونه باید این دارو را مصرف کنید؟

اجتناب از بودن در نزدیکی  افرادی که بیمار هستند و یا دچار عفونت هستند.  برای درمان پیشگیرانه اگر شما در معرض موردی از آبله مرغان یا سرخک قرار گرفته‌اید با پزشک خود برای دریافت درمان پیشگیری (پروفیلاکسی) تماس بگیرید. این شرایط می‌تواند جدی و یا حتی منجر به مرگ در افرادی شود که  از دارویی استروئیدی استفاده می‌کنند.

در حین مصرف این دارو، هرگز یک واکسن “زنده” را دریافت نکنید. این واکسن ممکن است در حین استفاده  شما از  یک استروئید، در آن زمان به درستی عمل نکند. و باعث محافظت کامل از شما در مقابل بیماری نشود.

اجتناب از نوشیدن الکل یا نوشیدنی های الکلی در هنگام مصرف داروی تریامسینولون.

عوارض جانبی این دارو

اگر شما نشانه هایی از یک واکنش آلرژیک به این دارو مانند: راش پوستی یا کهیر (با یا بدون تب یا درد مفاصل)؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو، را مشاهده کنید با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

اگر عوارض جدی نظیر موارد زیر را داشتید، فورا به پزشک خود اطلاع دهید:

• مشکلات بینایی؛
• تورم، افزایش وزن سریع، احساس تنگی نفس؛
• افسردگی شدید، افکار یا رفتار غیر معمول، تشنج؛
• مدفوع خونی یا قیری رنگ، سرفه خونی؛
پانکراتیت (درد شدید در قسمت فوقانی معده و گسترش به پشت، تهوع و استفراغ، ضربان قلب سریع)؛
• سطوح پایین پتاسیم در بدن (گیجی، ضربان قلب ناهموار، تشنگی شدید، افزایش ادرار، ناراحتی پا، ضعف عضلانی و یا احساس لنگی)؛
• فشار بالا و خطرناک خون (سردرد شدید، تاری دید، وزوز در گوش، اضطراب، سردرگمی، درد قفسه سینه، تنگی نفس، ضربان قلب ناهموار، تشنج).

عوارض جانبی شایع این دارو شامل :

• مشکلات خواب (بی خوابی)، تغییرات خلق و خوی؛
• آکنه، خشکی پوست، نازک شدن پوست، کبودی و یا تغییر رنگ پوست؛
• کاهش سرعت بهبود زخم؛
• افزایش تعریق؛
• سردرد، سرگیجه، احساس سیاهی رفتن چشم؛
• تهوع، درد معده، نفخ؛
• ضعف عضلانی؛
• تغییر در شکل و یا مکان چربی بدن (به خصوص در دست‌ها، پاها، صورت، گردن، سینه، دور کمر).

معرفی داروی تریامسینولون

چه داروهایی این دارو  را تحت تاثیر قرار خواهند داد؟

بسیاری از داروها می‌توانند با تریامسینولون تداخل داشته باشند. موارد زیر تنها بخشی از این داروها است.
اگر شما در حال استفاده از موارد زیر هستید، به پزشک خود اطلاع دهید:
• آسپرین (مصرف  به صورت روزانه و یا در دوزهای بالا)؛
• داروهای  ادرار آور (قرص آب)؛
• داروهای  رقیق کننده خون مانند وارفارین (کومادین، Jantoven)؛
• سیکلوسپورین (با نام‌های تجارتی Gengraf، Neoral، که Sandimmune)؛
• انسولین یا داروهایی خوراکی مصرفی برای درمان دیابت؛
• کتوکونازول (Nizoral)؛
ریفامپین (Rifadin، Rifater، Rifamate، Rimactane)؛
• داروهای ضد تشنج مانند فنی توئین (دیلانتین) و یا فنوباربیتال (لومینال، سولفوتون).
ممکن است داروهای دیگری با این دارو تداخل داشته باشند. به پزشک خود در مورد داروهایی که مصرف می کنید اطلاع دهید . این دارو ها شامل داروهای تجویزی یا بدون نسخه ، ویتامین ها ، و محصولات گیاهی است. هرگز یک داروی جدید را بدون اطلاع به پزشک خود، شروع نکنید.
منبع: drugs.com
این مقاله توسط مجله قرمز به صورت اختصاصی، ترجمه شده است. در صورتی که این مطلب، برای شما مفید بود، لطفاً نظرات، انتقادات و موضوعات مورد علاقه پیشنهادی خود را با ما به اشتراک بگذارید.