جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
تاریخچه کانتور و تغییر و تحول آن از قرن شانزدهم تاکنون

تاریخچه کانتور و تغییر و تحول آن از قرن شانزدهم تاکنون

این روزها همه با تکنیک‌های کانتور کردن آشنا هستند و با کمک آن می‌توانند چهره خود را به فرم دلخواه آرایش کنند، گونه‌ها را برجسته‌تر کنند و چانه کوچکتری برای خود بسازند. شاید خیلی‌ها تصور کنند کانتور کردن یکی از روش‌های جدید آرایشی است که در سال‌های اخیر کشف شده است اما جالب است بدانید که تاریخچه کانتور به پیش از زمان سلفی‌های اینستاگرامی و خیلی قبل از آن یعنی حدود قرن شانزدهم میلادی بازمی‌گردد. کانتور کردن در گذشته جنبه حرفه‌ای و تخصصی بیشتری داشت و به حالت عمومی امروزی درنیامده بود اما به وفور مورد استفاده قرار می‌گرفت و بیشترین کاربرد آن در هنر تئاتر و چهره پردازی آن دوران و قرن‌های پس از آن بود. در هر حال آشنایی با تاریخچه کانتور و تغییرات، کاربردها و تحولات آن از آغاز تاکنون می‌تواند برای علاقمندان جالب توجه باشد و حقایق ناشناخته‌ای را از این روش جذاب آرایشی بازگو کند.

تاریخچه کانتور و آغاز آن از قرن شانزدهم

هرچند کانتور کردن را امروز به عنوان یک روش آرایش می‌شناسیم اما این ترفند همیشه جنبه آرایشی و زیبایی نداشته است. آغاز استفاده از کانتور برای ایجاد تغییر در چهره به میانه قرن شانزدهم میلادی یعنی دوره سلطنت ملکه الیزابت بر انگلستان بازمی‌گردد. این دوره دوره رونق و شکوفایی تئاتر در مغرب زمین بود که مصادف با حضور هنرمندانی چون ویلیام شکسپیر، بن جانسون و کریستوفر مارلو بود. نمایشنامه‌های این هنرمندان همه روزه در سالن‌های تئاتر انگلستان به نمایش درمی‌آمد و هنرمندانی که کار گریم بازیگران این نمایش‌ها را به عهده داشتند با کمک گچ و دوده قسمت‌های مختلف صورت را برجسته‌تر یا گودتر نشان می‌دادند تا چهره‌های بازیگران (در سالن‌های نسبتا تاریکی که تنها با نور شمع روشن می‌شد) مشخص‌تر و متفاوت‌تر شوند و بیشتر در یاد و خاطره مخاطبان باقی بمانند.

تاریخچه کانتور

تاریخچه کانتور در قرن نوزدهم

کاربرد کانتور از قرن شانزدهم تا سیصد سال پس از آن تغییر چندانی نکرد و هنرمندان گریم همچنان از گچ و دوده برای روشن و تیره کردن صورت خود استفاده می کردند اما از قرن نوزدهم با اختراع لامپ‌های گازسوز و لامپ‌های الکتریکی چهره‌های بازیگران به خوبی در این نورهای مصنوعی مشخص بودند بنابراین ترکیب گچ و دوده ظاهر جالبی در صورت آنان به وجود نمی‌آورد و لازم بود که از رنگ‌های طبیعی‌تر و مواد جدیدتری برای فرم دادن به چهره استفاده شود و در عین حال روی چهره نیز تاکید شود. این بازیگران اولین کسانی بودند که از فون‌های فشرده و روغن‌های رنگی برای فرم دادن به چهره و کمک کردن به بیان قوی‌تر احساسات هنگام بازی استفاده می‌کردند. جالب است بدانید که تا این زمان تنها بازیگران و روسپیان از روغن‌های آرایشی استفاده می‌کردند و به همین دلیل ملکه ویکتوریا اعلام کرد که آرایش حرکتی مبتذل است و لوازم آرایشی نباید در فروشگاه‌ها به فروش برسند و فروش آن‌ها تنها به فروشگاه‌های لباس بازیگران محدود شد.

تاریخچه کانتور

مارلن دتریش و کانتور در اوایل قرن بیستم

با شروع قرن بیستم و اختراع سینما کانتور کردن راه خود را به دنیای سینما و گریم بازیگران باز کرد. در این دوره بازیگرانی مثل مارلن دتریش جزو اولین افرادی بودند که از کانتور برای آرایش روزمره خود استفاده می‌کردند، مارلن دتریش کانتور را طوری به کار می‌برد که برجستگی گونه‌هایش برجسته‌تر به نظر برسند تا صورتی لاغر و چهره‌ای خاص داشته باشد. او حتی روی نورپردازی چهره‌اش هم وسواس خاصی داشت و همیشه از نور بالای سر در عکسبرداری‌ها استفاده می‌کرد چون با این نوع نور سایه گونه‌ها زیر آن‌ها می‌افتد و گونه‌ها برجسته‌تر به نظر می‌رسند. در کنار این فرم خاص گونه و صورت، ابروهای نخ کمانی هم از ویژگی‌های خاص چهره مارلن دتریش بود که در دهه ۲۰ و ۳۰ بسیار محبوب شده بود.

تاریخچه کانتور

دهه ۱۹۳۰ و ۱۹۴۰، ابداع کانتور مدرن توسط مکس فکتور

مکس فاکتور Max Factor را همه به عنوان یکی از برندهای شناخته شده و معتبر لوازم آرایشی می‌شناسند. اما مکس فکتور در دهه ۱۹۳۰ یک چهره پرداز معروف بود که کار گریم صورت بازیگران سینما را به سبک آن دوران انجام می‌داد. در این دوران هدف از گریم صورت بازیگران این بود که در فیلم‌های سیاه و سفید و نه چندان باکیفیت آن زمان، صورت هنرپیشگان تخت به نظر نرسد. مکس فکتور در سال ۱۹۴۵ مدرسه آموزش آرایش خود را افتتاح کرد و مراحل گام به گام کانتور چهره را (که اتفاقا بسیار شبیه به روش‌های امروزی بوده است) به هنرآموزان آموزش می‌داد. بنابراین مکس فکتور موسس برند لوازم آرایشی مکس فکتور را می‌توان مبدع کانتور مدرن و امروزی به شمار آورد. بن نای Ben Nye یکی از برندهای لوازم آرایشی معروف است که بیشتر به خاطر محصولات گریم مورد استفاده در تئاتر و سینما شهرت دارد. بن نای یکی از چهره‌پردازان معروف استودیوی فاکس قرن بیستم بود که گریم فیلم‌های ماندگاری مثل بربادرفته و سیاره میمون‌ها را در کارنامه خود دارد. برند لوازم آرایشی بن نای هم در ۱۹۴۴ تاسیس شد و محصولات آن امروزه توسط برترین هنرمندان و چهره‌های شناخته شده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تاریخچه کانتور

کانتور در دوره طلایی سینمای هالیوود

دهه پنجاه میلادی دهه شکوه هالیوود است که از آن به عنوان دوران طلایی هم یاد می‌شود. در این دوره پرخرج‌ترین و ماندگارترین فیلم‌های آمریکایی تولید شدند و ستارگانی چون آدری هیپورن، مریلین مونرو و الیزابت تیلور به عالم سینما معرفی شدند. اگر به فیلم‌ها و پرتره‌های سینمایی آن دوران نگاهی بیندازید قبل از هرچیز گریم سایه روشن روی صورت بازیگران است که خودنمایی می‌کند. در آن زمان بینندگان محو زیبایی ستارگان سینما روی پرده نقره‌ای می‌شدند و از راز زیبایی آن‌ها خبری نداشتند چون که این راز با عموم مردم در میان گذاشته نمی‌شد و کانتور کردن تقریبا یک راز سربه مهر بود که تنها کارشناسان خبره آرایش و گریمور‌ها از آن باخبر بودند.

تاریخچه کانتور

تاریخچه کانتور در دهه ۱۹۹۰

دهه نود دهه لباس‌های تنگ و کوتاه، ابروهای نخ و کانتورهای ملایم در آرایش بود. در این دوره کوین آکوین از کارشناسان آرایشی شناخته شده‌ای بود که کانتور را به طرز هنرمندانه‌ای برای گریم مشتران خود مثل گوئینت پالترو، سیندی کرافورد و جنت جکسون به کار می‌بردند. اما در این دوره هم ( به دلیل در دسترس نبودن رسانه‌های دیجیتال و شبکه‌های اجتماعی) کانتور همچنان به صورت یک راز و محدود به صنعت گریم و زیبایی باقی ماند و برای عموم مردم آشکار نشد.

 

کارداشیان‌ها و کانتور در دهه ۲۰۱۰

سال ۲۰۱۲ به عنوان نقطه عطفی در تاریخ آرایش شناخته می‌شود چون در این زمان کیم کارداشیان تصویری از قبل و بعد آرایش خود در توئیتر منتشر کرد که پرده از یک راز بزرگ برداشت و دنیا را در حیرت فروبرد. از آن زمان میلیون‌ها نفر روش کانتور کردن را آموختند و در آرایش روزمره خود به کار بردند. حالا همه کانتور کردن را به عنوان یک ترفند آرایشی می‌شناسند و می‌دانند که زیبایی بی‌نقص ستارگان مد و سینما از کجا نشات می‌گیرد.

تاریخچه کانتور

کانتور در سال‌های اخیر

در سال‌های اخیر کانتور به یک پدیده فرهنگی تبدیل شده است که تکنیک‌های مختلفی برای انجام آن به کار می‌رود، تکنیک‌هایی مثل تنتورینگ، استرابینگ و … رایج شده است که هرکدام اثرات خاص خود را دارد. با بررسی تاریخچه کانتور و این تغییرات در چند قرن می‌توان دریافت که صنعت آرایش همچنان در حال تغییر است و باید منتظر پدیده‌های شگفت و جدید دیگری در سال‌های آینده باشیم.

تاریخچه کانتور

اگر این مقاله مورد توجه شما قرار گرفت می‌توانید مقالات مشابه را در بخش زیبایی در مجله قرمز شاخه ترفندهای آرایشی مطالعه کنید. انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: Byrdie (ترجمه‌ و تألیف اختصاصی توسط مجله قرمز)

۰ ۰ vote
Article Rating
دیدگاه ها 0
Subscribe
اعلام کردن به
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

مقالات زیبایی

آزلائیک اسید
آزلائیک اسید (Azelaic Acid) چیست و چگونه آکنه را درمان می‌کند؟
96
پودر ویتامین سی
آیا می‌توانیم پودر ویتامین سی را روی پوست صورتمان استفاده کنیم؟
137
شوینده صورت
برای انتخاب بهترین شوینده صورت به چه نکاتی توجه کنم؟
151
ضد لک شیرین بیان
بهترین محصولات ضد لک حاوی شیرین بیان را بشناسید
165
از بین بردن جوش
سریع‌ترین روش موثر برای از بین بردن جوش های صورت
284
درمان جوش صورت؛ راهنمای کامل درمان جوش با اصلاح رژیم غذایی
207

مقالات سلامت

سندروم تخمدان پلی کیستیک
تجربیات یک پزشک از درمان سندروم تخمدان پلی کیستیک
49
آلکاپتونوری
آلکاپتونوری یا ادرار سیاه (Alkaptonuria) چیست؟
39
لنفوسیتوپنی
لنفوسیتوپنی (لنفوسیت پایین) از علتها و درمان تا ارتباط با کووید-۱۹
48
غدد فوق کلیوی
اختلال در عملکرد غدد فوق کلیوی (Adrenal Glands) با چه علائمی همراه است؟
84
هورمون کورتیزول
هورمون کورتیزول چیست و چگونه به‌صورت طبیعی آن را متعادل کنیم؟
90
سرطان مری
سرطان مری از علائم و علتها تا درجه بندی و شیوه‌های درمان
104

مقالات آشپزی

سس مایونز گیاهی
سس مایونز گیاهی و رژیمی برای آنها که به سلامتی خود اهمیت می‌دهند
132
اشترودل سیب اصل اتریشی
اشترودل سیب اصل اتریشی را به بهترین روش در خانه درست کنیم
234
کیک شکلاتی گیاهی
کیک شکلاتی گیاهی و بدون گلوتن با دستورالعملی آسان
586
خشک کردن ریحان
خشک کردن ریحان به چندین روش مختلف برای افراد مبتدی
2,237
کدو سبز شکم پر
کدو سبز شکم پر با رویه پنیری برای میانه تابستان
813
خوراک برنج و مرغ در فر
خوراک برنج و مرغ در فر با ادویه ایتالیایی و طعم عالی
1,049

مقالات تغذیه

مکمل لاغری
مکمل لاغری چیست و آیا واقعا در کاهش وزن تاثیر دارد؟
67
گوشت ارگانیک
گوشت ارگانیک و گوشت غیرارگانیک چه تفاوت‌هایی دارند؟
53
میان وعده نیمه شب
۱۱ میان وعده نیمه شب که واقعا سالم و قابل توصیه هستند
98
معرفی شاه توت
شاه توت و حقایقی جالب در مورد این میوه محبوب و مفید
93
رژیم غذایی کم کربوهیدرات
رژیم غذایی کم کربوهیدرات؛ چطور با تنظیم مقدار کربوهیدرات لاغر شویم؟
223
منابع امگا 3
منابع امگا ۳؛ منابع گیاهی و حیوانی، فواید و مضرات آن‌ها
64