جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
  • مهشید
  • ۳ خرداد ۱۳۹۷
  • ۱۸:۰۰
  • 1,727
آشنایی با انواع ضدآفتاب، بهترین ضدآفتاب برای جنس پوست شما چیست؟

آشنایی با انواع ضدآفتاب، بهترین ضدآفتاب برای پوست شما چیست؟

ضدآفتاب یکی از ضروری‌ترین بخش‌های مراقبت پوست است که به خصوص در فصل‌های بهار و تابستان اهمیت بیشتری پیدا می‌کند و اگر برای سلامت و جوانی پوست خود ارزش قائل هستید باید استفاده از ضدآفتاب را در برنامه روزانه خود قرار دهید. ضدآفتاب‌ها انواع مختلفی دارند مثل کرمی، اسپری، فلویید و … اما بهترین ضدآفتاب برای نوع پوست شما چیست؟ کسانی که پوست حساس دارند ممکن است به انواع خاصی از ضدآفتاب واکنش نشان دهند و یا استفاده از ضدآفتاب نامناسب می‌تواند باعث ایجاد آکنه در پوست‌های مستعد آکنه شود. پس برای پیدا کردن بهترین ضدآفتاب باید ابتدا نوع پوست خود را بشناسید و از ضدآفتاب مناسب برای آن استفاده کنید. شما در این مقاله اختصاصی از مجله قرمز با انواع ضدآفتاب آشنا خواهید شد و خواهید دید که بهترین ضدآفتاب برای جنس پوست شما چیست.

بهترین ضدآفتاب برای پوست شما

اهمیت استفاده از ضدآفتاب

ضدآفتاب شاید محبوب‌ترین محصول در مراقبت از پوست نباشد چون نه تنها حس طراوات بخش استفاده از مرطوب کننده و لایه بردار را ندارد و مثل محصولات آرایشی هم باعث زیبایی چهره نمی‌شود بلکه ممکن است حالتی چرب و سنگین و یا گچی و نامتعادل به چهره بدهد و حتی باعث بسته شدن روزنه‌های پوستی و ایجاد آکنه‌های دردناک شود. اما با زیان‌هایی که آفتاب و اشعه‌های آن روی پوست شما دارد استفاده از ضدآفتاب اجتناب ناپذیر است چون آفتاب مهم‌ترین عامل پیری در پوست است و اگر از پوست در مقابل آفتاب محافظت نکنید دچار پیری زودرس خواهید شد. اما استفاده از ضدآفتاب مثل گذشته آزاردهنده و پردردسر نیست و لزوما پوستتان را چرب و گچی و آکنه‌ای نمی‌کند. این روزها مدل‌های جدید و فوق العاده‌ای از ضدآفتاب‌ها ارائه شده‌اند که استفاده از آن‌ها نه تنها هیچ عارضه‌ای برای پوست ندارد بلکه باعث زیبایی بیشتر آن نیز می‌شود. پس ابتدا شما باید نوع پوست خود را بشناسید و از ضدآفتاب با فاکتور حافظتی (SpF) مناسب برای محیط زندگی خود که برای نوع پوست شما هم مناسب باشد استفاده کنید. این نکته را هم به خاطر داشته باشید که ضدآفتاب شما از هر نوعی که باشد نیاز به تجدید دارد و هر ۲ تا ۴ ساعت یک بار باید تجدید شود همچنین فراموش نکنید که هر شب صورت خود را بشویید و با ضدآفتابی که روی صورتتان مانده است به خواب نروید.

بهترین ضدآفتاب برای پوست شما

بهترین ضدآفتاب برای پوست چرب

افرادی که پوست چرب دارند با مشکلات زیادی در استفاده از ضدآفتاب مواجه هستند از جمله این که چرب شدن پوست مانع از ماندگاری ضدآفتاب روی آن می‌شود و حالتی خمیری روی پوست به وجود می‌آورد، همچنین ضدآفتاب ممکن است باعث بسته شدن روزنه‌های پوست و ایجاد آکنه در پوست‌های چرب شود. بنابراین افرادی که پوست چرب دارند باید از ضدآفتاب‌های بدون چربی استفاده کنند. ضدآفتاب‌هایی که حالت پودری دارند و با برس می‌توان از آن‌ها استفاده کرد بهترین نوع ضدآفتاب‌های بدون چربی هستند که برای پوست‌های چرب هم مناسب هستند. شما می‌توانید یک گام هم جلوتر بروید و از ضدآفتاب‌های معدنی که فاقد فاکتورهای شیمیایی هستند استفاده کنید چون این نوع ضدآفتاب‌ها منجر به بسته شدن روزنه‌های پوستی و ایجاد جوش و آکنه نمی‌شوند.

بهترین ضدآفتاب برای پوست شما

بهترین ضدآفتاب برای پوست خشک

مشکل پوست‌های خشک در استفاده از ضدآفتاب، از دست دادن رطوبت و پوسته پوسته شدن است که ماندگاری ضدآتفاب را روی پوست کاهش داده و حالتی کدر و مات به آن می‌دهد. بهترین ضدآفتاب برای پوست خشک ضدآفتابی است که حالتی کرمی دارد و به خوبی روی پوست جذب می‌شود. در مقابل ضدآفتاب‌های غلیظ و سنگین حالتی چرب و چسبناک روی پوست به وجود می‌آورند که چندان خوشایند نیست. بهتر است از ضدآفتابی استفاده کنید که حاوی مواد تغذیه کننده و مرطوب کننده پوست باشد و ترکیب و بافتی سبک داشته باشد تا به راحتی در عمق پوست جذب شود و رطوبت مورد نیاز آن را تامین کند. باز هم لازم است بگوییم که ضدآفتاب‌های طبیعی و فاقد فاکتورهای شیمیایی بهتر از هر نوع دیگری از ضدآفتاب هستند.

بهترین ضدآفتاب برای پوست شما

بهترین ضدآفتاب برای پوست حساس

همان طور که مشخص است پوست حساس نسبت به بسیاری از فاکتورهای شیمیایی واکنش نشان می‌دهد و دچار التهاب می‌شود و همین التهاب بعث بروز مشکلات دیگری مثل لک و آکنه و … می‌شود. بنابراین کسانی که پوست حساس دارند باید از ضدآفتاب‌های شیمیایی اجتناب کنند. در مقابل، ضدآفتاب‌های فیزیکی و محصولاتی که حاوی اکسید روی هستند بهترین ضدآفتاب برای پوست حساس به شمار می‌روند چون اکسید روی یک ترکیب کاملا طبیعی و یک ضدآفتاب فیزیکی است که می‌تواند اشعه‌های ماوراء بنفش را فیلتر کند. اکسید روی در ضدآفتاب‌های امروزی برخلاف تصور شما یک ترکیب سفید و غلیظ نیست که باعث گچی شدن پوست شما شود بلکه این ترکیب می‌تواند کاملا شفاف باشد و با مواد مغذی و مفید برای پوست حساس غنی شده باشد. ضدآفتاب مخصوص کودکان هم باید همه این شرایط را داشته باشد تا بتوانید برای حفاظت از پوست کودکان خود از آن استفاده کنید.

بهترین ضدآفتاب برای پوست شما

بهترین ضدآفتاب برای پوست مستعد آکنه

بسیاری از ضدآفتاب‌ها حاوی موادی هستند که به آن‌ها کومدون زا می‌گویند، این ترکیبات روزنه‌های پوست را مسدود کرده و باعث ایجاد آکنه می‌شوند. مشکلات پوست مستعد آکنه در استفاده از ضدآفتاب تا حدی زیادی شبیه به پوست چرب است و این افراد هم باید از ضدآفتاب‌هایی استفاده کنند که سبک بوده و فاقد چربی و ترکیبات کومدون زا باشد. در کنار این، شما باید دقت بیشتری به ترکیبات و مواد به کار رفته در ضدآفتاب داشته باشید و دقت کنید که موادی مثل ترکیبات پارابن، ترکیبان حساسیت زا و عطر در آن به کار نرفته باشد. غیرکومدون زا بودن یک شرط اصلی برای ضدآفتاب‌های مناسب پوست آکنه‌ای است چون در این شرایط شما مطمئن خواهید بود که ضدآفتاب مورد استفاده شما باعث آکنه و جوش در پوست نخواهد شد.

بهترین ضدآفتاب برای پوست شما

بهترین ضدآفتاب برای افراد مسن

همه افراد در هر سنی به استفاده از ضدآفتاب نیاز دارند و افرادی که نشانه‌های پیری در آن‌ها ظاهر شده است بیش از هر کس دیگری به استفاده از ضدآفتاب نیاز دارند و باید از ضدآفتابی استفاده کنند که مناسب افراد مسن طراحی شده است. این نوع ضدآفتاب‌ها در کنار فاکتورهای محافظت کننده پوست دارای موادی هستند که اثر ضدپیری هم دارد و پوست را در مقابل دو نوع اشعه ماوراء بنفش یعنی UVA و UVB  و همچنین رادیکال‌های آزاد و آلودگی‌های محیطی محافظت می‌کند. این نوع ضدآفتاب‌ها اثر درخشان کننده و سفت کننده هم روی پوست دارند و با تامین رطوبت مورد نیاز پوست و تقویت تولید کلاژن در آن به جوان‌تر شدن چهره و از بین رفتن چروک‌های آن کمک می‌کنند.

بهترین ضدآفتاب برای پوست شما

بهترین ضدآفتاب برای پوست آسیب دیده و ملتهب

اگر پوست شما به هر دلیل آسیب دیده و ملتهب شده باشد باید بیش از هر زمان دیگری از آن درمقابل آفتاب محافظت کنید چون اشعه‌های آفتاب می‌تواند این التهاب و آسیب پوستی را تشدید کند. در این شرایط شما هرگز نباید از ضدآفتاب‌های سنگین و غلیظ روی پوست استفاده کنید، بلکه برعکس، یک ضدآفتاب سبک و فلوییدی که اثر حفاظت کننده بالایی داشته باشد و بدون تحریک کردن پوست و تشدید التهاب بتواند از آن محافظت کند بهترین گزینه برای شما است. برای اثر درمانی بیشتر، بهتر است از ضدآفتاب‌های ارگانیک حاوی روغن‌های مناسب با اثر التیام بخش و ضدالتهاب استفاده کنید تا مشکل پوست شما درمان شود تا از عواض بعدی مثل لک و جوش هم در امان بمانید.

بهترین ضدآفتاب برای پوست شما

بهترین ضدآفتاب برای هر نوع پوست

اگر مشکل خاصی با پوست خود ندارید و یا به هر دلیلی نمی‌توانید پوست خود را در دسته بندی خاصی قرار دهید و یا نمی‌توانید ضدآفتاب مناسب آن را پیدا کنید بهتر است چند فاکتور اصلی و مهم را در انتخاب بهترین ضدآفتاب در ذهن خود داشته باشید، اول این که دقت کنید ضدآفتاب مورد نظر شما هم اشعه UVA و هم اشعه UVB را پوشش دهد، سوم این که حداقل SpF 30 داشته باشد، سوم این که غیرکومدون زا باشد، چهارم این که سبک و فاقد چربی و عطر و پارابن باشد. در کنار این فاکتورهای ضروری چند فاکتور مثبت هم می‌تواند مزایای آن را افزایش داده و عوارض آن را کاهش دهد مثل معدنی بودن و طبیعی بودن و دارا بودن آنتی اکسیدان و فاکتورهای کاهش دهنده التهاب.

بهترین ضدآفتاب برای پوست شما

اگر این مقاله مورد توجه شما قرار گرفت می‌توانید مقالات مشابه را در بخش زیبایی در مجله قرمز شاخه مراقبت پوست مطالعه کنید. انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: Byrdie (ترجمه‌ و تألیف اختصاصی توسط مجله قرمز)

۰ ۰ vote
Article Rating
دیدگاه ها 0
Subscribe
اعلام کردن به
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

مقالات زیبایی

بهترین تونر آبرسان پوست
بررسی یک تونر آبرسان ژاپنی حاوی سه نوع مولکول هیالورونیک اسید
20
آبرسان هیالورونیک اسید
 هیالورونیک اسید ؛ راهنمای علمی درباره مهم ترین ماده در بهترین آبرسان ها
45
رنگ مو
رنگ کردن مو را با شامپو رنگ به سادگی انجام دهید
93
لاک ناخن و لاک مات
لاک مات، یکی از انواع لاک ناخن
69
مدل موی اشتباه
۱۲ اشتباه آرایشی و مدل موی اشتباه که چهره را پیرتر نشان می‌دهد
511
خرید لاک
ترفندهایی برای داشتن ناخن‌های زیبا و دست‌های جوان
267

مقالات سلامت

معرفی داروی نسینا
داروی نسینا (آلوگلپتین) و نگاهی به ویژگی های این داروی ضد دیابت
62
گلوکوزامین
گلوکزامین چه فوایدی دارد و آیا مصرف آن ضرورت دارد؟
85
آنژیوسارکوم
آنژیوسارکوم چیست و بهترین روشهای تشخیص و درمان آن چه هستند؟
73
لرزش لب
لرزش لب چه عللی دارد و چگونه می‌توان آن را برطرف کرد؟
104
روغن املا (آمله) چه فوایدی برای پوست، مو و زیبایی دارد؟
76
دیورتیکولیت
دیورتیکولیت و دیورتیکولوز؛ علل، علائم، تشخیص و درمان
46

مقالات آشپزی

کیک شکلاتی گیاهی
کیک شکلاتی گیاهی و بدون گلوتن با دستورالعملی آسان
75
خشک کردن ریحان
خشک کردن ریحان به چندین روش مختلف برای افراد مبتدی
872
کدو سبز شکم پر
کدو سبز شکم پر با رویه پنیری برای میانه تابستان
298
خوراک برنج و مرغ در فر
خوراک برنج و مرغ در فر با ادویه ایتالیایی و طعم عالی
301
سیب زمینی برشته در فر
سیب زمینی برشته در فر با حداقل روغن و سرشار از ادویه
553
طرز تهیه نان خامه ای
طرز تهیه نان خامه ای به صورت حرفه‌ای و با ارائه همه نکات لازم
448

مقالات تغذیه

غذای تاریخ گذشته
۱۲ غذای تاریخ گذشته که هرگز نباید پس از تاریخ انقضا مصرف شوند
55
معرفی خواص میخک
خواص میخک و معرفی چند مورد از ویژگی های چشمگیر این گیاه دارویی
342
بهترین زمان مصرف ویتامین
بهترین زمان مصرف ویتامین ها، مواد معدنی و انواع مکمل چیست؟
164
شیوه نگهداری غذای تازه
۱۲ غذای تازه که هرگز نباید با هم نگهداری شوند
151
سلامت ریه
سلامت ریه را با این ۲۰ خوراکی تضمین کنید
112
کلسیم پیروات
کلسیم پیروات چه فوایدی دارد و چگونه مصرف می‌شود؟
102