FIFA ؛ نام آشنایی است که همه ما آن را می شناسیم و تجربیاتی با این بازی پرطرفدار داشته ایم . چه بسا که بسیاری از ما جز مدعیان این بازی هستیم و همواره در جمع دوستان و اقواممان بحث های جالبی در این مورد می کنیم . در زیر داستان جالبی از ابتدای این بازی پر طرفدار آورده ایم . در ادامه کمی با مسائلی که سبب مطرح شدن آن در میان صنعت بازی های ویدیویی شده اند آشنا می شویم . مسئله بعدی تاثیراتی است که این بازی بر ورزش فوتبال گذاشته است . با ما همراه باشید تا با این بازی پرطرفدار آشنا شویم .

FIFA ؛ ابتدای داستان

جان تیان در سکوتی زجر آور در  خروجی فرودگاه بین المللی نشست پکن نشسته بود . در کنار او ، خواهرش پاکتی در دست داشت که حاوی هزاران یوان بود ؛ چیزی که نزدیک کل حقوق سالیانه او بود . ماه می ۱۹۹۳ بود و هوای پایتخت چین مرطوب بود . پارک های آن با گل های لاله ، سیب های خرچنگی و آزلیا قرمز به اتش کشیده شده بودند . اما تیان ، که فارق التحصیل یک دهه پیش دانشگاه پکن بود و هم اکنون در برای یک شرکت بازی های ویدیویی به نام Electronic Arts در ونکوور کار می کرد ، به گردش نرفته بود . در هفته گذشته او یک تماس دریافت کرد که به او اطلاع داد پدرش از سکته رنج می برد و رئیسش او را به یک سفر بسیار مهم به چین فرستاد .

پس از یک هفته ، پزشکان پیش بنی کردند که پدر تیان دچار فلجی در سمت چپ خود خواهد شد . اما امکان بازگشت وجود دارد . این نگرانی برای او بوجود آمد و پیش خود فکر کرد به کار گذشته خود در کانادا بازگردد . تاریخ انتشار EA Soccer ، پروژه کنونی او ، اخیرا جلو انداخته شده بود . پس از یک مدت کوتاه اداره و کاکرکنانی که نسخه ابتدایی آن را بازی می کردند ، نمی توانستند چگونه هیجان خود را نشان دهند . برای این که آنها این بازی را در کریسمس پرده برداری کنند باید تا ماه اکتبر آن را به پایان می رساندند . آنها کمتر از ۵ ماه فرصت داشتند .

Fifa International Soccer

در حالی که تیان و چند همکارش با شور و اشتیاق خاصی به پروژه خود اعتماد داشتند ، دیگر روسای EA تمایل چندانی به این پروژه نشان نمی دادند . تریپ هاوکینز ، برنامه نویس کامپیوتر که در سال ۱۹۸۲ EA را تاسیس کرد ، می گفت : یک تردید بسیار بزرگ نسبت به آینده فوتبال در ایالات متحده وجود داشت . هیچ کس اهمیت نمی داد . بسیاری از افراد فوتبال را هم مانند یک سرگرمی معمولی برای کودکانی می دانستند که استعداد زیادی در فوتبال امریکایی نداشتند . ورزشی که شانس جدید EA بود .

Fifa International Soccer ، عنوانی که برای این بازی در نظر گرفته شده بود ، بهترین عنوان ممکن بود و نزدیک به ۳۰۰۰۰  دلار در ماه هزینه برداشته بود . ( بودجه توسعه Fifa 2016  با اغماض در حدود ۳۵۰ میلیون دلار پیش بینی شده است . ) با تمام این اتفاقات تیان و همکارانش ترس داشتند که که بازی در هر لحظه ممکن بود کنسل شود . نیل توراپروما ، مدیر بازاریابی EA Sport  ، در گفت و گو با یک مجله صنعتی بیان کرد : EA هیچ ارزشی برای Fifa  قائل نبود .

بازی شکست خورده بود . پیش از آنکه او به چین خوانده شود ، تیان با یک چالش برنامه نویسی پیچیده دست و پنجه نرم می کرد : چگونه بازیکنان را به طور اتوماتیک اطراف زمین قرار دهد طوری که فوتبال حرفه ای را نشان دهد به جای اینکه یک زمین بازی باشد که با ازدحام به هم برخورد می کنند . تیان می گوید : مردم ممکن است بگویند ، قرار دادن بازیکنان مگر چه کار دشواری است ؟ باور کنید یا نه این سخت ترین کار برای برنامه نویسی صحیح است .

همکاری ستاره ها با این بازی پرطرفدار

زمانی که او در کنار پدرش بود ، یک راه حل که تیان از آن با عنوان الگوریتم و متد فریب یاد می کند ، بالاخره به ذهنش رسید . هم اکنون او فقط به دنبال راهی بود که خیلی سریع به ونکوور بازگردد ، اما وقتی چک کرد دید که تمام پرواز از پکن کاملا پر شده اند .

روز بعد در فرودگاه مردی که یک کت و شلوار آبی تیره پوشیده بود به او نزدیک شد . پاکت را از خواهر تیان گرفت و به سمت محل فروش بلیت اشاره کرد و از آنها خواست که او را دنبال کنند . آنها با فاصله از دفتر فروش بلیت نشسته بودند و مرد به طرز مرموزی در حال گفت و گو با مسئول فروش بلیت بود . تیان یک بلیت گیر آورده بود . رشوه کار خود را کرده بود .

۱۰ ساعت بعد در یک بعد از ظهر شنبه ، تیان در ونکوور فرود آمد . او کیف خود را در خانه خود گذاشت ، صورتش را شست ، سپس به سرعت خودش را به دفترش رساند . سیستمی که تیان یک هفته روی آن کار کرد و آن را به اجرا درآورد تا مشکل قرار دادن بازیکنان را حل کند پایه ای برای ساخت پرسود ترین شرکت بازی های ویدیویی به وجود آورد .

در کنار ماریو و تتریس ، FIFA متعلق به بازی های ویدیویی برگزیده ای است که در میان افرادی که کمترین آشنایی با این بازی ها را دارند نام اشنا است . بسیار از افراد فیفا تنها بازی است که هر سال می خرند . در بخش های زیادی از جهان کلمه فیفا نه تنها به عنوان فرد بدنام فوتبال شناخته می شود ، بلکه به عوان بازی که این نام را دارد .

در هر یکشنبه ، روزی که بیش تر از همه بازی می شود ، بیش از ۲۰۰ میلیون بازی FIFA در اتاق های نشیمن ، مطالعه و خواب  در سراسر دنیا صورت می گیرند . این سری بیش از ۱۵۰ میلیون کپی به فروش می رسد . محبوبیت آن در دنیای فوتبال گسترش یافته است . در سال ۲۰۱۳ ستاره بسکتبال حرفه ای NBA لبرون جیمز ، که در بسیاری از بازی های بسکتبال EA شناخته شده ، یک تصویر از فرزند خود که در حال بازی کردن فیفا می باشد در اینستاگرام خود منتشر کرد . در کنار این عکس یادداشتی منتشر کرد : بازی تا حد مرگ جذاب است . تایید افراد مشهور همچون او در رسانه های اجتماعی می تواند بیش از ۱۰۰۰۰پوند سودآوری را در پی داشته باشد . در کنار لبرون دیگر ورزشکاران وستاره های پاپ تجربیات خودشان را منتشر کرده اند .

 فیفا واهمه بزرگی برای قیب دیرین خود ایجاد کرده است . طبق آمار های فروشی که به بیرون درز کرده است فیفا  ۱۷ ،۴۰ برابر بیشتر از Pro Evolution Soccer  ۲۰۱۷  در هفته اول انتشار هر کدام به فروش رفته است . آدام بتی مدیر برند PES اخیرا گفته است ما هرگز نخواهیم توانست EA و تیم با استعداد فیفا را پیش بینی کنیم ، اما هدفمان این است که PES را به عنوان عنوان قطعی فوتبال تبدیل کنیم .

شبیه سازی های فوق العاده در فیفا

برای بسیاری از افرادی که تاکنون بر روی فیفا در طول سال ها کارکرده اند ، برایشان هزینه داشته است . تیان می گوید : من برای این بازی خانواده و سلامتی ام را پرداخته ام . نیاز EA به کارکنان جدید در سال های اخیر افزایش داشته است . وقتی بسیاری از منتشران بزرگ بازی های ویدیویی تنها دو یا سه بازی در سال عرضه می کنند ، بقای هر کدام بسیار مشکل و دشوار شده است . در گذشته مدیریت بحران ، هفته ها اضافه کاری خسته کننده که منتهی به تاسیس یک بازی ویدیویی می شود ، به شکل ظالمانه ای در صنعت با ان برخورد می شود . او می گوید : تعادل کار-زندگی راهی است ، راهی که در زمان پیش از شروع کردنم بسیار بهتر بود .

توافقنامه کنونی EA با فیفا تنها تا ۵ سال بعد ادامه خواهد داشت . زمانی که بحث های بعدی از راه برسند ، بدنه مدیریت فوتبال می تواند مطمئنا می تواند ارزش آن را تعیین کند . از آنجایی که برند این بازی به آن کلمه چهار حرفی مخفف بسته است . اما اگر قیمت بسیار بالا باشد ، ممکن است EA دیگر قرارداد خود را تمدید نکند . شاید فیفا بتواند بدون فیفا رشد کند . هیچ تضمینی وجود ندارد که مدعی شویم همانطور که بازی نام خود را از این سیستم مدیریتی برداشت کرده است رقیب مهمی برای ورزشی که بر اساس آن است نشود .

در سال ۲۰۱۴ نظرسنجی ESPN مشخص کرد که ۳۴ درصد امریکایی ها می گویند این بازی انگیزه آنها را برای ورزش افزایش داده است . روزی ، کودکان از طریق کارت های بازی Match Of The Day  طرفدار فوتبال خواهند شد . همه چیز تغییر کرده است . پریور می گوید : امروزه مردم از طریق بازی ها به سمت فوتبال حرکت می کنند .

بی شک همه ما حتی برای یک بار هم که شده این بازی را امتحان کرده ایم . و همه ما خاطرات جذابی با این بازی داریم ؛ خوش حال می شویم اگر خاطرات جالب خودتان با این بازی را با ما در میان بگذارید .

این مقاله ترجمه ای از مطلب منتشر شده از روزنامه theguardian ، که توسط تیم مترجمین تخصصی مجله قرمز ترجمه شده است می باشد . شما می توانید با مراجعه به بخش بازی ها ی مجله قرمز دیگر مقالات ما در این زمینه را نیز مطالعه کنید .