رپورتاژ آگهی


امروزه با افزایش قیمت پیانو خرید و یا تعویض آن کمی سخت شده است. فرقی نمی‌کند که پیانو گرند، آپرایت یا … داشته باشید؛ همیشه راه‌هایی هست که ساز خود را تازه و تمیز نگه دارید. این امر نه تنها در سلامتی و افزایش طول عمر پیانویتان تاثیر گذار است؛ بلکه باعث می‌شود انگیزه‌تان برای نواختن و تمرین افزایش یابد. در ادامه با اصول مراقبت از پیانو آشنا می‌شوید.

محیط مناسب نگهداری پیانو

دمای مناسب

دمای مناسب یکی از مهم‌ترین نکات مراقبت از هر سازی است. بهترین دما برای پیانو ۲۰ درجه سانتی گراد است. از آنجایی که پیانوها اکثرا از چوب ساخته شده‌اند، دما تاثیر فوق العاده‌‌ای بر آن‌ها می‌گذارد و بنا به تغییرات دمایی ممکن است ساز دستخوش تغییراتی گردد. بنابراین ایجاد شرایط مناسب دمایی، در حفاظت و سالم ماندن ساز تاثیر ویژه‌ای دارد. همیشه سعی کنید دما را تا حد مناسبی نگه دارید، عدم رعایت این امر تاثیر آنی ندارد؛ اما در بلند مدت ضرر آفرین است.

رطوبت

رطوبت محیط نیز فاکتوری مهم و تعیین کننده سلامتی پیانو شما است. رطوبت بیش از اندازه محیط باعث خراب شدن و تسریع تحلیل رفتن ساز می‌گردد. اگر در اتاقتان از یک رطوبت سنج استفاده می‌نمایید، می‌توانید یک سیستم Piano Humidity تهیه نمایید. این دیوایس به طور خودکار محیط داخل پیانو شما را کنترل می‌نماید؛ در نتیجه از هرگونه آسیب‌های این چنینی برای پیانو، جلوگیری می‌کند.

دوری از نور مستقیم خورشید

اگر پیانو در طولانی مدت زیر نور مستقیم خورشید قرار بگیرد، نور خورشید باعث می‌شود تا فینیش پیانو آرام آرام صدمه ببیند. این امر نیز در طولانی مدت ضررهای خود را نشان می‌دهد. همچنین نور خورشید می‌تواند دمای درون پیانو را افزایش دهد. اگر پیانوتان داخل اتاقی است که نور خورشید زیادی آن را فرا می‌گیرد، مطمئن شوید که به اندازه کافی پرده داشته باشید تا از نور مستقیم خورشید جلوگیری گردد. همچنین پیشنهاد می‌کنیم از بازی کردن بچه و حیوانات خانگی اطراف پیانو جلوگیری نمایید.

دوری از غذا و مواد خوراکی

هرگز غذا، نوشیدنی و … را روی پیانو قرار ندهید. اگر چیزی داخل پیانو ریخته شود، تعمیر پیانو ممکن است بسیار هزینه بر باشد.

نگهداری

کوک کردن منظم

اگر پیانو اکوستیک دارید، سالانه حداقل دوبار باید کوک شود؛ مخصوصا هنگام تغییر فصول. (پاییز به زمستان، بهار به تابستان) این امر شما را از داشتن کوک دقیق مطمئن نگه می‌دارد. همچنین هرگز خودتان شخصا پیانو را کوک نکنید. بلکه همیشه توسط یک متخصص این کار را انجام دهید. پیانو سازی پیچیده و حساس است که از قطعات زیاد و مختلفی تشکیل گردیده است. تکنسین‌های این زمینه، افرادی حرفه‌ای و با تجربه‌ اند که سال‌های زیادی را صرف کوک کردن پیانو نموده‌ اند. در نتیجه روش صحیح محافظت و کوک پیانو شما را می‌دانند.

رگلاژ

رگلاژ پیانو پروسه‌ای برای تنظیم اکشن پیانو است تا مطمئن شویم که ساز درست و کامل کار می‌کند. این امر همانند چک کردن مایعات و تعویض روغن ماشینتان می‌باشد. بسیاری از صاحبان پیانو به این مسئله مانند یک امر مهم در سلامتی پیانو نگاه می‌کنند. اما این امر که هر چند وقت یک بار باید پیانو رگلاژ گردد، به برند و نوع پیانو بستگی دارد. اما به طور معمول هر پیانو باید بین ۵ تا ۱۰ سال یکبار رگلاژ گردد. اما به چه نکاتی باید دقت کنیم تا متوجه شویم پیانو به رگلاژ نیاز دارد یا خیر؟ ابتدا به کلاویه‌ها نگاهی بیندازید. یکی از نشانه‌ها این است که سطح و ارتفاع آن‌ها کاملا هم سطح نباشد. نشانه دیگر این است که کلاویه را خیلی آرام فشار دهید و صدا ندهد. این امر نشان می‌دهد که پیانو نیازمند تنظیم اکشن است.

رگلاژ کردن پیانو آکوستیک

Voicing

این امر نیز یکی از مسائلی است که نیازمند دقت کافی می‌باشد. این مسئله در تنظیم Hammer و Tone واضح‌تر و ملوتر تاثیرگذار است. برخلاف کوک کردن که دقیق می‌باشد، Voicing سابژکتیو است. اما چطور بفهمیم که پیانو نیازمند Voicing هست یا نه؟ اگر صدای پیانوتان را دوست دارید، نیازی به Voicing نخواهد بود. اما اگر صدای پیانو تیز، یا زیادی نرم است؛ آن وقت نیازمند Voicing خواهد بود. مانند دیگر تنظیمات پیانو، در این مورد نیز از تکنسین متخصص و حرفه‌ای استفاده نمایید. اطمینان از اکشن پیانو یکی از مسائل مهم قبل از Voicing است و این امر را فقط یک متخصص می‌تواند تشخیص دهد.

تمیز کاری

تمیز کردن کلاویه

این امر نه تنها در سلامت ساز شما تاثیر گذار می‌باشد؛ بلکه پیانو زدن با کلاویه‌های تمیز بسیار لذت بخش‌تر است! فرقی نمی‌کند که یک مدرس با چندین هنرجو باشید، یا یک نوازنده معمولی. در هر حال تمیزی کلاویه‌ها بسیار حیاتی است. حواستان باشد که کلاویه‌ها عاری از گرد و غبار، کثیفی و چربی باشد. همچنین مطمئن شوید که هرگز مواد شیمیایی روی پیانو نریزد. اکثر پیانوهای جدید دارای کلاویه‌ها پلاستیک هستند. این در حالی است که کلاویه پیانوهای قدیمی‌تر (معمولا پیانوهای قبل از ۱۹۳۰) از عاج تشکیل شده اند. تمیز نمودن این دو نوع کلاویه مقداری متفاوت است. بنابراین قبل از تمیز نمودن کلاویه‌ها از نوع آن‌ها مطمئن باشید. می‌توانید از یک دستمال میکروفایبر برای تمیز کردن کلاویه‌ها استفاده نمایید.

تمیز کردن پیانو

گرد و غبار گیری

گرد و غبار می‌تواند مشکلات زیادی را برای پیانو و به ویژه اکشن آن بیافریند. همچنین گرد و غبار می‌تواند به سیم‌های پیانو آسیب بزند. برای جلوگیری از این امر روی پیانو را بپوشانید. و هر از گاهی با یک دستمال گرد و خاک روی پیانو را بگیرید.

شما عزیزان می‌توانید در فروشگاه اینترنتی سازکالا انواع پیانو در مدل و برندهای مختلف را مشاهده کرده و در صورت نیاز مدل مورد نظر خود را به صورت قسطی تهیه کنید.