استیولتو رسپیمات دارویی است که حاوی ترکیبی از یدودرتول و تیوتروپیوم است. این دارو یک برونکودیلاتور طولانی اثر است. همچنین تیوتروپیوم آنتی کولینرژیک است. این داروها با آرام کردن ماهیچه‌ها راه‌های هوایی در بهبود تنفس تأثیر می‌گذارند. از این دارو برای جلوگیری از انسداد جریان هوایی یا برونکواسپاسم در افراد مبتلابه بیماری COPD (بیماری مزمن انسدادی ریه) استفاده می‌شود. استیولتو رسپیما یک حمله برونکو اسپاسم که قبلاً شروع‌شده است را درمان نخواهد کرد و تنها در پیشگیری از آن مؤثر است. از این دارو نباید در درمان آسم استفاده کرد. در این مقاله به معرفی و بررسی کامل ویژگی‌ها و نحوه عملکرد این دارو می‌پردازیم.

 

اطلاعات مهم در مورد داروی استیولتو رسپیمات

داروی استیولتو رسپیمات تنها برای استفاده در افراد مبتلابه بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) به کار می‌رود و نباید برای درمان بیماری آسم استفاده شود.

استفاده از این دارو ممکن است خطر مرگ در افراد مبتلابه بیماری آسم را افزایش دهد، اما خطر آن در افراد مبتلابه COPD مشخص نیست. فقط از دوز تجویزشده این دارو استفاده کنید و از استفاده از این دارو در مدت‌زمان طولانی‌تر از توصیه پزشک خود خودداری کنید. با پزشک خود درباره خطرات و مزایای استفاده شخصی از داروی استیولتو رسپیمات صحبت کنید.

اگر علائم جدیدی از COPD را تجربه کردید و یا اینکه این علائم بدتر شدند، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

copd  و استیولتو رسپیمات

نکاتی که باید قبل از استفاده از این دارو  بدانید

اگر به اولوداترول، تیوتروپیوم یا ایپراتروپیوم (Atrovent، Combivent، DuoNeb) حساسیت دارید، نباید از داروی استیولتو رسپیمات استفاده کنید.

اگر  موارد زیر رادارید، از پزشک خود بپرسید که آیا مصرف این دارو برای شما بی‌خطر است:

• بیماری‌های قلبی، بیماری عروق کرونر یا فشارخون بالا؛
صرع یا سایر اختلالات مربوط به تشنج؛
• اختلال تیروئید؛
دیابت؛
• گلوکوم؛
• بیماری کلیوی؛
• آلرژی غذایی؛
• بزرگی پروستات یا سایر مشکلات مربوط به مجاری ادراری.

معلوم نیست که آیا این دارو به جنین آسیب می رساند یا نه . اگر شما باردارهستید یا برای باردار شدن برنامه دارید ، به پزشک خود در این باره اطلاع دهید.

این دارو می‌تواند از طریق شیر مادر به کودک شیرخوار منتقل شود، اما اثرات بر روی نوزاد مشخص نیست. در صورت تغذیه با شیر مادر، به پزشک خود اطلاع دهید.

مصرف این دارو برای هیچ یک از افراد زیر ۱۸ سال مجاز نیست و توصیه نمی‌گردد.

نحوه مصرف داروی استیولتو رسپیمات

داروی استیولتو رسپیمات را دقیقاً همان طور که توسط پزشک شما تجویز می‌شود، مصرف کنید. راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید. این دارو  را در مقادیر بزرگتر و یا کوچکتر از مقادیر  توصیه شده مصرف نکنید.

دوز معمول استفاده از داروی استیولتو رسپیما دو استنشاق در هرروز است. از این دارو در هرروز در یک‌زمان یکسان و نه بیش از یک‌بار در یک دوره ۲۴ ساعته استفاده کنید. استفاده بیش‌ازحد از این دارو می‌تواند عوارض تهدیدکننده زندگی را در فرد مصرف‌کننده ایجاد کند.

استیولتو رسپیمات یک داروی نجات‌دهنده نیست. این دارو به‌اندازه کافی برای درمان عود بیماری مزمن انسدادی ریه COPD کارکرد سریعی ندارد. پزشک شما ممکن است داروهای استنشاقی سریع الاثری را برای درمان حمله برونکو اسپاسم در فرد تجویز کند.

اگر به نظر می‌رسد که هرکدام از داروهایتان در کنترل علائم شما مؤثر نیستند، به پزشک خود دراین‌باره اطلاع دهید.

این دارو همراه با دستورالعمل‌های موردنیاز بیمار برای استفاده ایمن و مؤثر و دستورالعمل‌هایی برای پر کردن دستگاه استنشاقی می‌باشد. تمام اطلاعات بیمار، راهنماهای دارویی و ورق‌های آموزشی ارائه‌شده به شمارا بخوانید. اگر سؤالی دارید، از پزشک یا یک دکتر داروساز بپرسید.

فقط از دستگاه استنشاق طراحی‌شده برای داروی شما استفاده کنید چون در غیر این صورت ممکن است دوز درستی از این دارو را دریافت نکنید. هر بار که نسخه تجویزشده خود را دوباره گرفتید، از دستگاه استنشاق جدید استفاده کنید.

روش استفاده از داروی استیولتو رسپیمات

درصورتی‌که احساس می‌کنید که داروی استیولتو رسپیما به‌طورمعمول کار نمی‌کند یا اگر فکر می‌کنید که شما نیاز به استفاده بیش‌ازحد معمول از این دارو دارید، با پزشک خود تماس بگیرید. افزایش نیاز به دارو می‌تواند یک نشانه اولیه باشد که وضعیت شما در حال بدتر شدن است. اگر علائم جدیدی از بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) دارید یا اینکه علائم آن در شما یا بدتر شدند، به اورژانس پزشکی مراجعه یا به آن‌ها برای گرفتن کمک اطلاع دهید.

بیماری مزمن انسدادی ریه ( COPD ) معمولاً با ترکیبی از داروها درمان می‌شود. از تمام داروهای مورداستفاده توسط پزشک خود استفاده کنید. دستورالعمل دارو یا دستورالعمل‌های مربوط بیمار را در مورد هر دارو را مطالعه کنید. دوزمصرفی یا برنامه دارویی خود را بدون مشاوره با پزشک خود تغییر ندهید.

این دارو را در دمای اتاق نگهداری کرده و دور از گرما، رطوبت و نور آفتاب نگهداری کنید. این دارو را فریز نکنید.

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریبا موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید . برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

از بیش از دو استنشاق از این دارو در هر ۲۴ ساعت استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنید، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت های پزشکی اورژانس و یا کمک های اضطراری برای مسمومیت، تماس بگیرید.

در هنگام استفاده از این دارو باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

از تماس این دارو با چشم خود اجتناب کنید.

در هنگام استفاده از این دارو از یک برونکودیلاتور استنشاقی طولانی اثر ثانویه مانند آرروفومترول (Brovana)، Albuterol (Combivent، DuoNeb)، فرموترول (Foradil، Perforomist، Symbicort)، Olodaterol (Striverdi) یا Salmeterol (Serevent، Advair) استفاده نکنید، مگر اینکه پزشک شما در مورداستفاده از آن‌ها به شما توصیه کرده باشد.

مصرف این دارو ممکن است تفکر یا پاسخ‌دهی شمارا مختل کند. اگر شما در حال رانندگی و یا در حین انجام هر کاری هستید که نیاز دارد که به گوش باشید، هوشیار باشید.

عوارض جانبی داروی استیولتو رسپیمات

اگر شما هر یک از این نشانه های از یک واکنش آلرژیک به داروی استیولتو رسپیمات شامل : کهیر، اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو را داشتید، مصرف این دارو را متوقف کرده  و از  اورژانس پزشکی کمک بگیرید.

اگر موارد زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک خود اطلاع دهید :

• خس‌خس کردن، احساس خفگی و یا سایر مشکلات تنفسی پس از استفاده از این دارو؛
• علائم جدید COPD یا بدتر شدن علائم COPD، تنگی نفس ناگهانی؛
• ادرار دردناک و دشوار در دفع ادرار
• تاربینی، دوبینی، درد چشم یا دیدن هاله در اطراف چراغ‌ها؛
• سردرد شدید، تپش گردن یا گوش‌ها
• ضربان قلب سریع یا تپش قلب
• قند خون بالا (هایپر گلیسمی)، افزایش تشنگی، افزایش ادرار، گرسنگی، خشکی دهان، بوی نفس میوه‌ای؛
•  علائم مربوط به کمبود پتاسیم مانند گرفتگی عضلات پا، یبوست، ضربان قلب نامنظم، تکان خوردن و لرزش قفسه سینه، افزایش تشنگی یا ادرار، بی‌حسی یا سوزن شدن پوست، ضعف عضلانی و یا احساس لنگیدن.

عوارض جانبی شایع این دارو عبارت اند از:

• آبریزش بینی، درد سینوس؛
• سرفه کردن؛
• درد کمر و قسمت پشت.

این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد  دیگری  ممکن است رخ  دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت  مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.

چه داروهایی داروی استیولتو رسپیمات را تحت تاثیر قرار می دهند؟

با پزشک خود در مورد تمام داروهای مصرفی فعلی خود و یا داروهایی که شروع و یا متوقف کرده اید ، به ویژه موارد زیر مشورت کنید:

• آتروپین؛
• داروهای مورداستفاده در درمان مشکلات مربوط به مثانه یا ادرار مانند داریفناکین، فستو ترودین، اکسی بوتینین، تولترودین، سلیفناسین؛
• داروهای مورداستفاده در درمان سرماخوردگی یا آلرژی که شامل آنتی‌هیستامین می‌باشد.
• داروهای مصرفی برای بیماری درمان بیماری پارکینسون؛
• داروهای مصرفی برای درمان اسید معده اضافی، زخم معده، بیماری حرکت (بیماری سفر یا اسهال مسافرین)، یا سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS)؛
• سایر برونکودیلاتورها مانند آکیدینیم (Tudorza)، ایپراتروپیوم (Atrovent، Combivent)، تیوتروپیوم (Spiriva) یا اومکالیدینیم (Incruse Ellipta).

این لیست کامل نیست. سایر داروها نیز ممکن است با داروی استیولتو رسپیمات تداخل ایجاد کنند، ازجمله داروهای تجویزی و بدون نسخه، ویتامین‌ها و محصولات گیاهی. همه تداخلات احتمالی در این راهنمای دارویی ذکر نشده است.

منبع مقاله Drugs.com

ترجمه و تالیف اختصاصی توسط مجله قرمز