ارلیستات ( با نام های دیگر زنیکال و ونوستات) برخی از چربی که شما می خورید را بلوکه کرده،  و آنها را از اینکه توسط بدن شما جذب شود، به دور نگه می دارد. ارلیستات برای کمک به کاهش وزن، و یا برای کمک به کاهش خطر ابتلا به بازگشت وزن را از دست داده شده، استفاده می شود. این دارو باید با هم با یک رژیم غذایی کم کالری استفاده شود. ارلیستات  تنها برای استفاده توسط  بزرگ سالان است.

اطلاعات مهم در مورد این دارو

خرید ارلیستات در اینترنت و فروش آن بدون تجویز دکتر و توسط داروخانه خطرناک است. داروها توزیع شده از طریق اینترنت ممکن است حاوی مواد خطرناکی باشد و نمونه آن داروی “alli ” است که شامل سیبوترامین (Meridia)، یک دارو برای کاهش وزن است که می تواند عوارض جانبی خطرناک در افراد خاص داشته باشد.

اگر شما حامله هستید، این دارو را مصرف نکنید. کاهش وزن در دوران بارداری توصیه نمی شود، حتی اگر اضافه وزن داشته باشید یا اینکه مبتلای به چاقی باشید.

اگر شما مشکلات کیسه صفرا یا سندرم سوء جذب مزمن (ناتوانی در جذب مواد غذایی و عدم جذب کافی مواد مغذی) را دارید، نباید از این دارو استفاده کنید.

قبل از مصرف ارلیستات، اگر شما کم کاری غده تیروئید، سابقه سنگ کیسه صفرا یا پانکراتیت،  دیابت نوع ۱ یا دیابت نوع ۲، اختلال در غذا خوردن، بیماری کبد دارید و یا اگر شما سایر داروهای کاهش وزن (تجویزی یا بدون نسخه ) را مصرف می کنید، به پزشک خود اطلاع دهید.

برند(alli) این دارو را بدون تجویز پزشک  به یک فرد با سن کمتر از ۱۸ سال ندهید. نسخه ارلیستات (زنیکال) برای افراد با سن ۱۲ تا ۱۸  سال نباید، بدون مشاوره یک دکتر تجویز و استفاده شود. این دارو تنها باید توسط فردی که برای  آن تجویز شده یا توصیه شده مصرف شود و هرگز نباید با فرد دیگری، به خصوص کسی که دارای سابقه اختلال خوردن است، به اشتراک گذاشته شود. دارو را در یک محل که در آن دیگران نمی توانند به آن دسترسی داشته باشند، نگه داری کنید.

ارلیستات تنها بخشی از یک برنامه کامل درمانی است که همچنین شامل رژیم غذایی، ورزش و کنترل وزن است. مصرف روزانه خود را از چربی، پروتئین، کربوهیدرات را در تمام وعده های غذایی روزانه خود تقسیم کنید. رژیم غذایی،  مصرف دارو، و ورزش  منظم را دنبال کنید.

اجتناب از یک رژیم غذایی که سرشار از چربی باشد. وعده های غذایی با چربی بالا در ترکیب با ارلیستات مصرفی، می تواند خطر ابتلا به عوارض جانبی ناخوشایند در معده یا روده شما را افزایش دهد.

قبل از مصرف این دارو:

اگر شما به این دارو حساسیت دارید و یا موارد زیر را دارید، نباید داروی ارلیستات را مصرف کنید:

مشکلات کیسه صفرا ؛

سندرم سوء جذب مزمن (ناتوانی در جذب مواد غذایی و عدم جذب کافی مواد مغذی) ؛

اگر شما باردار هستید.

برای اطمینان از اینکه مصرف این دارو برای شما خطری ندارد، به ویژه در موارد زیر با پزشک خود مشورت کنید:

بیماری کبد؛

بیماری کلیوی؛

سابقه سنگ کیسه صفرا و یا سنگ کلیه؛

کم کاری غده تیروئید؛

سابقه پانکراتیت

دیابت نوع ۱ یا نوع ۲؛

اختلال در غذا خوردن : آنورکسیا(بی اشتهایی عصبی) یا بولیمیا (پرخوری عصبی) ؛

اگر شما سایر داروهای کاهش وزن (تجویزی یا بدون نسخه ) را مصرف می کنید.

در صورت بارداری، توقف مصرف این دارو و به محض اطلاع از اینکه شما باردار شده اید، به پزشک خود خبر دهید.

مصرف این دارو  می توانید باعث  سخت تر  جذب بعضی ویتامین های خاص برای بدن شما شود. این ویتامین مهم هستند اگر شما در حال  مراقبت از نوزاد هستید، اگر شما تغذیه یک نوزاد با شیر مادر هستید، بدون مشورت با پزشک این دارو را مصرف نکنید.

چگونه باید این دارو را مصرف کنید؟

راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید. این دارو را در مقادیر بزرگتر و یا کوچکتر از مقادیر توصیه شده مصرف نکنید.

این دارو همراه با دستورالعمل مخصوص بیمار برای استفاده ایمن و موثر است. این دستورالعمل ها را  به دقت دنبال کنید. اگر شما هر گونه سوالی دارید،  از پزشک خود یا از یک داروساز بپرسید.

اورلیستات معمولا ۳ بار در روز با هر وعده غذایی اصلی که شامل برخی از چربی (بیش از ۳۰٪ از کالری که غذا) است، میرف می شود. شما ممکن است دارو را  یا با وعده غذایی خود و یا تا ۱ ساعت بعد از خوردن وعده غذایی، مصرف کنید.

اگر شما یک وعده غذائی را میل نکردید و یا شما یک وعده غذایی که شامل هیچ نوع چربی ای نیست را مصرف کردید، از مصرف  دوز ارلیستات برای  این وعده غذایی، صرف نظر کنید.

در هنگام مصرف این دارو، محتوای چربی رژیم غذایی روزانه شما نباید بیشتر از ۳۰٪ از کل کالری مصرفی روزانه توسط شما باشد . برای مثال، اگر شما ۱۲۰۰ کالری را در روز مصرف می کنید، نباید بیش از  ۳۶۰ کالری از آن باید از واحد چربی باشد.

خواندن برچسب همه مواد غذایی ای که مصرف می کنید، توجه ویژه به تعداد سهم ماده غذایی در هر ظرفی که در آن غذا را مصرف می کنید. دکتر شما، مشاور تغذیه، یا متخصص تغذیه می تواند به شما در پیشرفت در یک برنامه غذایی سالم، کمک کند.

ارلیستات می توانید جذب ویتامین های محلول در چربی مانند ویتامین A، D، E، و K را برای بدن شما سخت تر کند. ممکن است دکتر به شما توصیه کند که شما را مکمل ویتامین و مواد معدنی در حین، مصرف این دارو، استفاده کنید. دستورالعمل دکتر خود را در مورد نوع مولتی ویتامین و یا مکمل  های معدنی دنبال کنید.

ویتامین و یا مکمل خود را در زمان خواب، و یا حداقل ۲ ساعت قبل یا بعد از مصرف  این دارو، استفاده کنید.

این دارو باید در دمای اتاقی به دور از گرما و رطوبت، نگهداری شود. بطری دارو را بسته نگه دارید. هر داروی استفاده نشده پس از  گذشتن تاریخ انقضا دور بیندازید.

پیگیری از مقدار دارو استفاده شده  از هر بطری جدید. اورلیستات دارویی است که ممکن است به عنوان یک کمک کننده به کاهش وزن  مورد سواستفاده قرار گیرد، و شما در مورد اینکه  کسی داروی شما  را  به طور نادرست و یا بدون تجویز مصرف کرد، آگاه باشید.

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید(اما نه بیشتر از ۱ ساعت بعد از خوردن غذا). اگر تقریبا موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید . برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنم، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت های پزشکی اورژانس و یا کمک های اضطراری برای مسمومیت، تماس بگیرید.

در هنگام مصرف این دارو باید از چه مواردی اجتناب کنم؟

اجتناب از یک رژیم غذایی است که سرشار از چربی. وعده های غذایی با چربی بالا در ترکیب با ارلیستات گرفته شده می تواند خطر ابتلا به عوارض جانبی ناخوشایند در معده یا روده خود را افزایش می دهد.

اگر شما هم سیکلوسپورین مصرف می کنید، آن را در کمتر از ۳ ساعت قبل یا ۳ ساعت قبل از مصرف ارلیستات، استفاده نکنید.

اگر شما داروی لووتیروکسین (مانند Synthroid) مصرف می کنید، آن را در عرض ۴ ساعت قبل یا ۴ ساعت پس از این دارو مصرف نکنید.

عوارض جانبی این دارو

اگر شما نشانه هایی از یک واکنش آلرژیک به این دارو مانند : راش پوستی یا کهیر ( با یا بدون تب یا درد مفاصل ) ؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو ، را مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

اگر موارد زیر را مشاهده کردید مصرف این دارو را متوقف کرده و  به پزشک خود اطلاع دهید :

رد شدید در کمر شما

وجود خون در ادرار، دفع دردناک ادرار و یا مشکل.

مشکلات کلیوی ، ادرار کردن کم و یا عدم توانایی در دفع ادرار. تورم در پا یا مچ پا. احساس خستگی و تنگی نفس.

مشکلات کبدی، تهوع، درد بالای معده، خارش، احساس خستگی، از دست دادن اشتها، ادرار تیره رنگ، مدفوع سفالی رنگ، یرقان (زردی پوست و چشم).

عوارض جانبی ارلیستات به خاطر عمل بلوکه کردن چربی ایجاد می شود. این علائمی هستند نشان می دهد که دارو کارکرد مناسبی دارد. این عوارض جانبی معمولا موقتی هستند و ممکن هنگامی که شما همچنان استفاده از ارلیستات را ادامه می دهید، کاهش یابند:

مدفوع چرب و یا روغنی؛

وجود  لکه های چربی در زیرپوش های شما

رنگ  نارنجی و یا رنگ قهوه ای مدفوع؛

نفخ و تخلیه چربی؛

مدفوع شل، یا نیاز فوری به رفتن به حمام، ناتوانی در کنترل اجابت مزاج؛

افزایش تعداد حرکات دودی روده؛

درد معده، تهوع، درد رکتوم.

اطلاعات مربوط به دوز مصرفی  این دارو:

دوز معمول توسط بزرگ سالان برای درمان چاقی:

۱۲۰ میلی گرم خوراکی سه بار در روز با هر وعده غذایی  اصلی که حاوی چربی باشد. این دوز ممکن است همراه با  وعده های غذایی و یا در عرض ۱ ساعت بعد از اتمام غذا. مصرف شود.

دوز معمول برای درمان چاقی در  کودکان:

۱۲ سال یا مسن تر:

۱۲۰ میلی گرم خوراکی سه بار در روز با هر وعده غذایی  اصلی که حاوی چربی باشد. این دوز ممکن است همراه با  وعده های غذایی و یا در عرض ۱ ساعت بعد از اتمام غذا.

دوز مصرفی ارلیستات

چه داروهایی  مصرف  ارلیستات را تحت تاثیر قرار می دهند؟

با دکتر خود در مورد تمام داروهای  که استفاده می کنید، و داروهایی  که شما در طول درمان خود با این دارو شروع و یا متوقف کرده اید، به خصوص داروهای زیر،صحبت کنید:

آمیودارون؛

انسولین یا داروهای خوراکی دیابت؛

داروهای تشنج (به خصوص اگر تشنج شما در حین مصرف ارلیستات بدتر می شود)

ویتامین یا مواد معدنی مکمل شامل بتا کاروتن و ویتامین E؛

وارفارین (کومادین، Jantoven)

ممکن است داروهای دیگری با این دارو تداخل داشته باشند. به دپزشک خود در مورد داروهایی که مصرف می کنید اطلاع دهید . این دارو ها شامل داروهای تجویزی یا بدون نسخه ، ویتامین ها ، و محصولات گیاهی است. هرگز یک داروی جدید را بدون اطلاع به پزشک خود، شروع نکنید.

منبع: drugs.com

این مقاله توسط مجله قرمز به صورت اختصاصی، ترجمه شده است. در صورتی که این مطلب، برای شما مفید بود، لطفا نظرات، انتقادات و موضوعات مورد علاقه پیشنهادی خود را با ما به اشتراک بگذارید.