دولت مالزی دسترسی به استیم را مسدود کرد: جنجال بر سر بازی Fight of Gods

جنجال آفرینی بازی Fight of Gods

از شواهد امر پیدا است که انتشار بازی Fight of Gods جار و جنجال‌هایی را در کشور مالزی پدید آورده و منجر به مسدود سازی شبکه استیم در این کشور شده است. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر از جنجال‌های ایجاد شده پیرامون بازی Fight of Gods می‌توانید مجله قرمز را در ادامه‌ی این مطلب همراهی کنید.

دولت مالزی چندی پس از انتشار بازی Fight of Gods روی شبکه‌ی استیم (در قالب نسخه ی ارلی اکسس)، دسترسی به شبکه‌ی اختصاصی شرکت ولو را برای تمام کاربران حاضر در این کشور مسدود کرد. اقدامی که به نظر می‌رسد برای مجاب ساختن گردانندگان استیم نسبت به حذف بازی Fight of Gods از این شبکه‌ی اختصاصی صورت گرفته باشد.

دلیل جنجال‌ سازی بازی Fight of Gods

بازی Fight of Gods اثری است در سبک مبارزه‌ای که گیم‌پلی آن به شکل دو بعدی دنبال می‌شود و همانند سایر آثار هم سبک بر نبرد تن به تن و رویارویی رودر روی تعدادی مبارز کارکشته تمرکز یافته است. با این حال برخی از شخصیت‌های حاضر در این بازی بحث‌هایی را در کشور مالزی به وجود آورده‌اند. در واقع در لیست مبارزان حاضر در بازی Fight of Gods علاوه بر برخی خدایان اساطیری مشهور یونان، اروپا و مشرق زمین (ژاپن و چین باستان) یعنی زئوس، آتنا، سیف، آنوبیس، آماتراسو، گوان گونگ و اودین، شخصیت‌های دیگری نیز حضور دارند که در نزد مردم معتقد جهان به عنوان شخصیت‌های مذهبی و مقدس شناخته می‌شوند. شخصیت‌هایی نظیر حضرت موسی، حضرت عیسی و بودا که پیروان فراوانی در سراسر جهان دارند و در بازی Fight of Gods از حضور آن‌ها به عنوان شخصیت‌های مبارز استفاده شده است.

البته در بازی Fight of Gods هیچ گونه توهینی به این پیامبران صورت نگرفته و حتی از حضرت عیسی به عنوان شخصیت مثبت و محوری این بازی (در بخش داستانی آن) استفاده شده است. با این حال سران دولت مالزی اعتقاد دارند که به تصویر کشاندن رویارویی این شخصیت‌های مقدس و مذهبی با یکدیگر کار درستی نبوده و بازی Fight of Gods باید هرچه زودتر از شبکه‌ی استیم حذف گردد. به همین منظور وزیر ارتباطات و رسانه‌های کشور مالزی یعنی صالح سید کراک دستور مسدود کردن شبکه‌ی استیم در کل این کشور را صادر کرد.

بازی جنجالی

در پی این اقدام و مسدود شدن شبکه‌ی استیم در کشور مالزی، سران ولو دسترسی به بازی Fight of Gods را در کشور مالزی متوقف ساختند تا با جلب نظر سران دولت این کشور، موجب رفع مسدودیت شبکه‌ی اختصاصی خود در مالزی شوند. هدفی که خیلی زود به انجام رسید و با آزاد شدن دوباره‌ی دسترسی به استیم برای کاربران مالزیایی، همه چیز به حالت عادی بازگشت. هرچند که گزارش می‌شود روند دسترسی به شبکه‌ی استیم برای برخی از کاربران این شبکه در کشور مالزی همچنان با اختلالاتی همراه است. اختلاتی که به نظر می‌رسد به زودی رفع گردند. در این میان عضو ارشد ولو یعنی داگ لومباردی ضمن عذرخواهی از سوتفاهم و اختلال به وجود آمده به این نکته اشاره کرده که رایزنی او و همکارانش با سازندگان بازی Fight of Gods و همچنین مسئولان دولت مالزی موجب خاتمه دادن هرچه سریع‌تر به جنجال‌های مربوط به این بازی شده است.

شهرت برق‌ آسای بازی Fight of Gods

هرچند که جنجال‌های ایجاد شده پیرامون بازی Fight of Gods در کشور مالزی خیلی زود به پایان رسید و دسترسی به شبکه‌ی استیم برای کاربران مالزیایی این شبکه هم پس از گذشت حدود سه ساعت دوباره آزاد شد، اما نباید از این حقیقت گذشت که این اقدام دولت مالزی بیش از همه به نفع سازندگان بازی Fight of Gods و ناشر این اثر یعنی دو استودیوی Digital Crafter و PQube Limited تمام شده است. چرا که دولت مالزی به صورت کاملا رایگان و بی آن‌که خود بخواهد تبلیغات گسترده‌ای را پیرامون این بازی به راه انداخت و از یک بازی مبارزه‌ای مستقل و گمنام، که به دلیل کم بنیه بودن ناشر و سازندگانش فعالیت‌های بازاریابی و تبلیغاتی چندانی پیرامون آن صورت نگرفته بود، در عرض چند ساعت یک بازی مشهور و کاملا شناخته شده در سطح جهان ساخت.

شاید اگر دولت مالزی بازی Fight of Gods را نادیده گرفته بود، اکنون این بازی تا این حد در سطح جهان مشهور نمی‌شد و عده‌ی کمتری از گیمرها نسبت به تجربه کردن آن کنجکاوی نشان می‌دادند. به هرحال سران دولت مالزی با این اقدام خود ضرب‌المثل نسبتا جدید عدو شود سبب خیر را پیش چشم بازی‌ساران غربی زنده کردند و نام بازی ناشناخته‌ی Fight of Gods را مانند برق و باد بر سر زبان‌ها انداختند. با این اوصاف شاید حتی بازی Fight of Gods بتواند فروشی بیش از حالت عادی را تجربه کند و موجبات خرسندی هرچه بیشتر ناشر و سازندگانش را فراهم آورد.

منبع: ابر گیزمو (همراه با ترجمه، تالیف و ویرایش اختصاصی نویسندگان و مترجمان مجله قرمز)

در صورت تمایل می‌توانید با نظرات خود در بخش کامنت، ما را در بهبود کیفیت مطالب بخش بازی مجله قرمز یاری کنید.


نوشتن یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *