همه آنچه که باید برای مراقبت از موها بدانید


روتین مراقبت از مو

مراقبت و حفاظت از موها کار ساده‌ای نیست به خصوص اگر فرد پرمشغله‌ای باشید و زمان کافی برای این کارها نداشته باشید. اما داشتن موهای زیبا و سالم تاثیر زیادی در افزایش اعتماد به نفس و جذابیت شما خواهد داشت و داشتن برنامه مراقبت مو کمک می‌کند بدون صرف زمان زیاد موهایی زیبا و سالم داشته باشید. همه آنچه که باید برای مراقبت از موها بدانید در این مقاله از مجله قرمز آورده شده است.


نکات کلیدی برنامه مراقبت مو

نوع موهای خود را بشناسید: موها انواع مختلف دارند و هر نوع مو باید با روش متفاوتی مراقبت شود. قبل از هرچیز باید نوع موهای خود را بشناسید و روش درست مراقبت از مو برای آن نوع را یاد بگیرید و اجرا کنید. برای این که نوع موها را تشخیص دهید چند روز موها را با حالت طبیعی و بدون استفاده از محصول خاصی نگه دارید تا حالت طبیعی آن را بشناسید. انواع مختلف مو عبارتند از: چرب، خشک، معمولی، موج‌دار، صاف، فر، پرپشت و نازک. موهای شما ممکن است در دو یا سه دسته از این انواع قرار بگیرد مثلا چرب صاف باشد یا خشک نازک موج‌دار. هرکدام از این دسته‌ها به روش‌های مختلف مراقبت مو واکنش متفاوتی می‌دهند.

به اندازه کافی موها را بشویید: بیشتر مردم تصور می‌کنند که باید هرروز موهای خود را بشویند اما واقعیت ان است که بیشتر انواع مو به شستشوی روزانه نیاز ندارند و موی شما از هر نوعی که باشد دو یا سه بار شستشو در هفته برای آن کافی خواهد بود. پس زمانی موهای خود را بشویید که کثیف شده باشد نه از روی عادت:

 • اگر موهای شما خشک است هر سه روز یکبار شستشو و شامپو زدن کافی است.
 • اگر موهای شما چرب است دو روز یکبار آن‌ را بشویید.
 •  اگر چربی موی شما بیش از حد است و کمتر از یک روز پس از شستشو ظاهر کثیفی پیدا می‌کند می‌توانید شستشوی روزانه را در برنامه مراقبت مو قرار دهید.
 • اگر موهای معمولی دارید دو تا سه بار شستشو در هفته کافی است.

از شستشوی موها با آب داغ اجتناب کنید: آب داغ می‌تواند چربی‌های مفید و حفاظت کننده کف سر را از بین ببرد. بنابراین توصیه می‌شود که موها را با آب ولرم مایل به گرم بشویید تا درخشش طبیعی خود را از دست ندهند و کدر نشوند.

موهای خیس را برس نکشید: پس از حمام برای شانه کردن موهای خیس خود نباید از برس استفاده کنید. یک شانه دانه درشت می‌تواند به سادگی گره‌های موهای شما را باز کند بدون آن که آسیب زیادی به موها وارد کند. چون موها در حالت خیس شکننده و آسیب‌پذیرتر هستند شانه کردن آن‌ها با برس ممکن است به ساقه مو آسیب بزند اما اگر شانه کردن را با شانه دانه درشت و از نوک موها آغاز کنید این آسیب به حداقل می‌رسد.

موها را به طور طبیعی خشک کنید: هرچند سشوار کشیدن راه سریع‌تری برای خشک شدن مو است اما استفاده زیاد از آن به دلیل حرارت بالا به موها آسیب می‌زند و آن‌ها را خشک و شکننده می‌کند. زمانی که عجله‌ای ندارید یا هوا سرد نیست بهتر است موها را به طور طبیعی و با جریان هوا خشک کنید.

موها را مرتب کوتاه کنید: برای مقابله با ایجاد موخوره و شاخه شاخه شدن مو بهتر است برنامه منظمی برای کوتاه کردن موها داشته باشید و آن‌ها را بیش از حد بلند نکنید. کوتاه کردن موها هر سه ماه یکبار توصیه می‌شود که می‌توانید آن را خودتان در منزل نیز انجام دهید.


حفاظت از موها

چگونه از موهای خود مراقبت کنیم

حتی الامکان موها را رنگ نکنید: رنگ مو ترکیبی از مواد شیمیایی است که می‌تواند برای موها مضر باشد و اگر رنگ کردن موها با فاصله کم انجام شود این آسیب‌ها غیرقابل برگشت خواهد بود. اگر با رنگ طبیعی موی خود مشکلی ندارید توصیه می‌کنیم که موهایتان را رنگ نکنید.

موها را از تابش آفتاب محافظت کنید: جالب است بدانید که آفتاب نه تنها برای پوست بلکه برای مو نیز مضر است و قرار گرفتن در معرض نو آفتاب به مدت طولانی می‌تواند باعث آسیب به مو بخصوص موهای رنگ شده شود. پس اگر قرار است مدت طولانی در معرض آفتاب باشید پوشش مناسب سر یا اسپری موی حاوی ضدآفتاب را فراموش نکنید.

موها را محکم نبندید: یکی از عوامل اصلی ریزش مو در خانم‌ها علل فیزیکی ناشی از بستن محکم مو است. موها را شل ببندید و حتما در شب و هنگام خواب آن را باز کنید.

از مواد طبیعی برای مراقبت از مو استفاده کنید: طبیعت پر از هدیه‌هایی است که باعث تقویت و حفاظت مو می‌شوند. بهتر است این مواد را بشناسید و در برنامه مراقبت موها به کار ببرید:

 • روغن زیتون: برای برگرداندن رطوبت از دست رفته مو به آن روغن زیتون بزنید و بعد از ۴۵ دقیقه با شامپو بشویید و آبکشی کنید.
 • روغن نارگیل: یک حالت دهنده طبیعی برای موهای شما روغن نارگیل است. آن را به موها بمالید و بعد از ۳۰ دقیقه شامپو بزنید و آبکشی کنید.
 • عسل: این مرطوب کننده طبیعی باعث صاف شدن و تقویت مو می‌شود. مقدار مساوی شامپو و عسل را مخلوط کنید و موها را با آن بشویید و آبکشی کنید.

به تغذیه توجه کنید: سلامت مو آینه ای از سلامت درونی بدن شماست. گاهی کمبود برخی مواد ضروری برای بدن با نشانه‌هایی مثل ریزش و کدر شدن موها ظاهر می‌شود. پس برای حفاظت مو این مواد را در برنامه غذایی خود داشته باشید:

 • اسیدهای چرب ضروری که در ماهی و دانه‌های روغنی مثل گردو و بادام یافت می‌شوند.
 • ویتامین ب۶ که در موز و سیب زمینی و اسفناج به وفور وجود دارد.
 • اسید فولیک که در سبزیجان و میوه‌ها فراوان است.
 • پروتئین‌های ضروری که در لبنیات و گوشت و تخم مرغ وجود دارند.

محصولات مراقبت از مو

برنامه مراقبت مو

شامپوی مناسب استفاده کنید: شامپوها انواع مختلف دارند و در بازه قیمت‌های متنوعی موجود هستند. هرچند ضروری است که از شامپوهای ارزان بی‌کیفیت اجتناب کنید اما صرف استفاده از شامپوی گران نیز سلامت موها را تضمین نمی‌کند. شامپو باید مناسب موی شما طراحی شده باشد مثلا اگر فردی با موهای خشک شامپوی موی چرب را استفاده کند باعث آسیب به موهای خود خواهد شد.

از حالت دهنده استفاده کنید: حالت دهنده باعث جبران رطوبت از دست رفته مو و بازگشت آن به حالت طبیعی خود می‌شوند. حالت دهنده مو را به ریشه مو نزنید چون چربی مو را بیشتر می‌کند. حالت دهنده مو را نیز بر اساس نوع موی خود انتخاب کنید. اگر موهای شما چرب است به حالت دهنده سبک‌تر و اگر خشک است به حالت دهنده آبرسان نیاز دارید.

از سرم حفاظتی استفاده کنید: قبل از استفاده از ابزارهای حرارتی مثل اتو و فر کننده مو از سرم حفاظت مو استفاده کنید تا آسیب این ابزارها به ساقه مو به حداقل برسد.

از حجم دهنده استفاده کنید: داشتن موهای زیبا و خوش حالت نیاز به حجم زیاد و پرپشتی مو دارد که برای همه افراد مقدور نیست. اما حجم دهنده مو با راست کردن ساقه موها کمک می‌کند که موها پرپشت‌تر به نظر برسند و به سشوار و لوازم حجم دهنده دیگر بهتر جواب دهند.