داروی ویبرید (ویلازودون) یک داروی ضدافسردگی در گروهی از داروهایی است که از مهارکننده‌های باز جذب سروتونین انتخابی (SSRIs) نامیده می‌شوند. از این دارو برای درمان اختلال افسردگی اساسی (MDD) مورداستفاده قرار می‌گیرد. این دارو ممکن است برای اهداف غیر از مواردی که در این راهنمای دارویی ذکرشده، استفاده شود. در این مقاله به معرفی و بررسی نکات مهم، ویژگی‌ها و عوارض جانبی این دارو می‌پردازیم.

 

اطلاعات مهم در مورد داروی ویبرید

اگر شما به‌وسیله داروی تزریقی متیلن بلو درمان می‌شود، نباید از این دارو استفاده کنید.

اگر شما از یکی از مهارکننده‌های مونوآمین اکسیداز در ۱۴ روز گذشته، مانند ایزوکاربوکسازید، تزریق متیلن بلو، فنلزین، rasagiline، سلجیلین، یا ترانیل سیپرومین استفاده کرده اید، از این دارو استفاده نکنید. تداخلات خطرناکی ممکن است در اثر مصرف هم‌زمان رخ دهد.

برخی از افراد جوان زمانی که برای اولین بار از یک داروی ضد افسردگی استفاده می‌کنند دچار افکار مربوط به خودکشی می‌شوند. در مورد  تغییرات در خلق و خوی و یا علائم خود هشیار باشید. هر گونه علائم یا بدتر شدن آن را به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو برای مصرف در کودکان توصیه می‌گردد.

نکاتی که باید قبل از استفاده از این دارو  بدانید

پس از قطع مصرف داروی ویبرید، حداقل ۱۴ روز قبل از شروع مصرف یکی از داروهای مهارکننده‌های مونوآمین اکسیداز باید صبر کنید.

بعضی از داروها می‌توانند با این دارو تداخل ایجاد کنند و باعث ایجاد یک بیماری جدی به نام سندروم سروتونین در افراد مصرف‌کننده این دارو شوند. اطمینان حاصل کنید که اگر دارویی را برای درمان افسردگی، بیماری‌های روانی، بیماری پارکینسون، سردرد میگرنی، عفونت‌های جدی یا برای پیشگیری از تهوع و استفراغ مصرف کنید، پزشک شما از مصرف این دارو مطلع باشد. قبل از انجام تغییرات در نحوه و زمان مصرف داروهای خود، با پزشک خود دراین‌باره مشورت کنید.

در این موارد برای اینکه مطمئن شوید مصرف این دارو برای شما ایمن است و خطری در پی ندارد، با پزشک مشورت کنید:

• بیماری‌های کبدی یا کلیوی؛

• خونریزی یا اختلال لخته شدن خون؛

• گلوکوم زاویه‌دار؛

تشنج و یا صرع؛

اختلال دوقطبی (افسردگی – مانیا)؛

سابقه مصرف مواد مخدر یا افکار مربوط به خودکشی؛

اگر الکل یا نوشیدنی‌های الکی مصرف می‌کنید.

مصرف داروهای ضدافسردگی SSRI در دوران بارداری ممکن است باعث مشکلات جدی ریوی یا سایر عوارض در نوزاد شود. بااین‌وجود، اگر مصرف داروهای ضدافسردگی خود را قطع کنید، ممکن است عود افسردگی را تجربه کنید. اگر باردار شوید، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید. بدون مشاوره با پزشک خود، مصرف این دارو را در دوران بارداری خود شروع و یا قطع نکنید.

این دارو می‌تواند از طریق شیر مادر به کودک شیرخوار منتقل شود، اما اثرات بر روی نوزاد مشخص نیست. در صورت تغذیه با شیر مادر، به پزشک خود اطلاع دهید.

هرگز این دارو را  به افراد  کمتر از ۱۸ سال سن بدون مشاوره با  یک پزشک ندهید. این دارو   برای  درمان افسردگی در کودکان مورد تأیید  نیست.

چگونه باید این دارو را مصرف کنید؟

داروی ویبرید را دقیقاً همان طور که توسط دکتر شما تجویز می‌شود، مصرف کنیدراهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید. دکتر شما ممکن است گاهی اوقات دوز داروی شما  را برای اطمینان برای گرفتن  بهترین نتایج،  تغییر دهید. این دارو  را در مقادیر بزرگتر و یا کوچکتر از مقادیر  توصیه شده مصرف نکنید.

اگر این دارو را به همراه غذا مصرف کنید کارکرد بهتری برای شما دارد.

ممکن است چند هفته یا چند ماه طول بکشد تا علائم بیماری در شما بهبود یابد. اگر علائم شما بهبود نیافته باشد یا اگر آن‌ها بدتر شدند، به مصرف این دارو ادامه دهید.

استفاده از این دارو را به طور ناگهانی و یا اگر شما دچار علائم ناخوشایند ترک مصرف این دارو می‌شوید، متوقف نکنید. برای توقف بدون عوارض استفاده از این دارو، با پزشک خود مشورت کنید. دستورالعمل پزشک خود را در مورد کاهش تدریجی دوز دنبال کنید.
این دارو باید در دمای اتاق به دور از گرما، رطوبت و همچنین نور خورشید نگهداری شود.
 روش مصرف داروی ویبرید

 چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریباً موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید. برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنم، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت‌های پزشکی اورژانس و یا کمک‌های اضطراری برای مسمومیت، تماس بگیرید. مصرف بیش از حد داروی ویبرید می‌تواندکشنده باشد.

در هنگام مصرف این دارو باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

مصرف الکل یا نوشیدنی‌های الکلی  می‌تواند بعضی از عوارض جانبی این   دارو را افزایش دهد.

قبل از مصرف یک داروی ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) برای درمان  درد، ورم مفاصل، تب، یا تورم با دکتر خود مشورت کنید. این داروها  شامل آسپرین، ایبوپروفن (ادویل، موترین)، ناپروکسن، سلکوکسیب (celebrex)، دیکلوفناک، ایندومتاسین، ملوکسیکام، و … است. استفاده از یک NSAID همزمان با داروی ویبرید ممکن است باعث شود کبودی یا خونریزی در شما شود.

مصرف داروی ویبرید ممکن است تفکر یا پاسخ دهی شما را مختل کند. اگر شما در حال رانندگی و یا در حین انجام هر کاری هستید که نیاز دارد که به گوش باشید، هوشیار باشید.

عوارض جانبی این دارو

اگر شما نشانه‌هایی از یک واکنش آلرژیک به این دارو مانند: راش پوستی یا کهیر (با یا بدون تب یا درد مفاصل)؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب‌ها، زبان یا گلو، را مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

هر گونه علائم  جدید یا تشدید علائم مانند: خلق و خوی یا تغییرات رفتاری، اضطراب، حملات هراس، مشکلات خواب، و یا اگر شما احساس می‌کنید ضربه پذیر، تحریک پذیر، آشفته هستید و یا دارای رفتار خصمانه، پرخاشگری، بی قرار، بیش فعال (ذهنی یا جسمی)، بیش افسردگی یا افکار مربوط به خودکشی یا صدمه زدن به خودتان را دارید، را به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر موارد زیر را مشاهده کردید، فوراً به پزشک معالج خود اطلاع دهید:

• تشنج (صرع)

• تاربینی، دوبینی، درد یا ورم چشمی و یا مشاهده هاله در اطراف چراغ؛

• کبودی یا خونریزی غیرمعمول (از بینی، دهان، واژن، یا رکتوم)، وجود خون در ادرار یا مدفوع، وجود نقطه‌های مشخص بنفش یا قرمز زیرپوست شما؛

• افکار مسابقه‌ای، رفتار غیرمعمول و کنترل نشده، کاهش احساسات، احساس شادی شدید یا غم و اندوه؛

• علائم و نشانه‌های سطح بالای سروتونین در بدن مانند تحریک، توهم، تب، افزایش سرعت ضربان قلب، رفلکس بیش‌ازحد فعال، حالت تهوع، استفراغ، اسهال، خستگی؛

• علائم سطوح پایین سدیم در بدن مانند سردرد، سردرگمی و گیجی، بی‌قراری، ضعف شدید، از دست دادن هماهنگی در حرکات بدن، احساس ناپایداری و تلوتلو خوردن.

عوارض مصرف داروی ویبرید

عوارض جانبی شایع این دارو شامل :

• تغییرات در بینایی؛

• اسهال، تهوع خفیف؛

• مشکلات خواب (بی‌خوابی).

این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد  دیگری  ممکن است رخ  دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت  مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.

چه داروهایی  ویبرید را تحت تاثیر قرار می دهند؟

مصرف  این دارو همراه با داروهای دیگر شما را خواب آلود و یا سرعت تنفس شما را  کاهش می‌دهد . قبل از مصرف این دارو همراه بایک قرص خواب، داروهای ضد درد مخدر، یک شل کننده‌ی عضلانی، یا یک دارو برای اضطراب یا تشنج، با پزشک خود مشورت کنید.

بسیاری از داروها می‌توانند با این دارو تداخل ایجاد کنند. تمام این واکنش‌های احتمالی در اینجا ذکر نشده است.

با دکتر خود در مورد تمام داروهای مصرفی فعلی خود و یا داروهایی که شروع و یا متوقف کرده‌اید، به ویژه موارد زیر مشورت کنید:

• هر نوع داروی مصرفی ضدافسردگی دیگر

• یک داروی دیورتیک یا “قرص آب”؛

• مگنیتوئین؛

• مخمر سنت جان؛

• داروهای رقیق‌کننده خون مانند داروهای وارفارین، کومادین، یانتوون؛

• داروهای مصرفی برای درمان اضطراب، اختلالات خلقی، اختلالات فکر، یا بیماری روحی مانند آمی تریپتیلین، بوزپیرین، دیزاپامین، لیتیوم، نوریتیپتیلین و بسیاری داروهای دیگر.

• داروهای مصرفی برای درمان اختلال ADHD یا نارکولپسی مانند Adderall، Concerta، Ritalin، Vyvansse، Zenzedi و …؛

• داروهای سردرد میگرنی مانند رزا تریپتان، سوپاتریپتان، زولمیت پرپتان و …

• داروی ضد درد مانند فنتانیل، ترامادول.

این لیست کامل تداخلات دارویی با داروی ویبرید نیست. ممکن است داروهای دیگری با این دارو تداخل داشته باشند. به پزشک خود در مورد داروهایی که مصرف می‌کنید اطلاع دهید. این داروها شامل داروهای تجویزی یا بدون نسخه، ویتامین‌ها، و محصولات گیاهی است. هرگز یک داروی جدید را بدون اطلاع به پزشک خود، شروع نکنید.

منبع مقاله Drugs.com
این مقاله به‌طور اختصاصی توسط  مجله قرمز ترجمه‌ شده است.