داروی نسینا (آلوگلپتین) یکی از داروهای مورد استفاده در درمان بیماری دیابت نوع دوم است. مکانیسم تأثیر گذاری این دارو که به فرم خوراکی مصرف می‌شود، از طریق تنظیم میزان انسولین در خون بعد از میل کردن وعده‌های غذایی است. لازم به ذکر است این دارو کاربردی در درمان بیماری دیابت نوع ۱ نداشته و در مورد دیابت نوع دوم به مانند دیگر داروها باید برای اثرگذاری لازم به همراه رژیم غذایی و ورزش منظم مورد استفاده گیرد. همچنین گاها این دارو به صورت ترکیبی با دیگر داروها و به همراه آنان برای درمان بیماری دیابت نوع دوم مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دارو ممکن است برای اهداف غیر از مواردی که در این راهنمای دارویی ذکرشده، استفاده شود. در این مقاله به معرفی، چگونگی کارکرد و نکات طلایی حین مصرف این دارو می‌پردازیم.

اطلاعات مهم مربوط به داروی نسینا

اگر فرد تا قبل از استفاده از این دارو دچار مشکلاتی در کلیه یا کبد خود بوده است باید حتماً این دارو را با مشورت پزشک معالج خود مشورت کند چون استفاده از این دارو ممکن است سبب بروز مشکلاتی در قلب و لوزالمعده (پانکراس) فرد استفاده شود.

با توجه به خطراتی که ممکن است زندگی فرد را تهدید کند لذا اگر فرد استفاده کننده از این دارو با نشانه‌های ابتلا به پانکراتیت (التهاب پانکراس) نظیر درد شدید در قسمت بالایی معده که به سمت پشت گسترش می‌یابد و یا علائم نارسایی قلبی و تنگی نفس در حالت خوابیده، افزایش وزن، تورم در پاها روبرو شد نیاز است که در این زمینه به پزشک معالج خود اطلاع داده و مشورت کند.

نکاتی  که باید  قبل از استفاده از این دارو  بدانید

اگر فرد به این دارو  حساسیت دارد، و یا اگر کتواسیدوز دیابتی دارد (در زمینه درمان این بیماری نیاز است که به پزشک معالج خود مراجعه نماید)، نباید از این دارو استفاده کند.

برای اطمینان از اینکه این دارو برای شما خطری را در پی ندارد، به پزشک خود اگر موارد زیر را داشتید مشورت کنید:

 • ابتلای به بیماری‌های کبدی؛
 • ابتلای به بیماری‌های قلبی – عروقی؛
 • ابتلای به بیماری‌های کلیوی (یا اگر فرد به طور منظم در حال انجام عمل دیالیز است)؛
 • پانکراتیت (التهاب پانکراس)؛
 • سنگ صفرا یا
 • اعتیاد به الکل و نوشیدنی‌های الکلی.

با توجه به اینکه،کنترل بیماری دیابت در دوران بارداری بسیار مهم است و داشتن قند خون بالا ممکن است سبب بروز خطراتی برای سلامتی در مادر و هم در نوزاد شود لذا اگر فرد باردار بوده یا قصد باردار شدن را دارد، نیاز است که در زمینه استفاده از این دارو موارد تجویزی توسط پزشک خود را انجام دهد. همچنین با توجه به خطراتی که ممکن است متوجه کودک شیرخوار شود، در هنگام استفاده از این دارو، کودک شیرخوار خود را با شیر مادر تغذیه نکنید. برای اطلاع از خطرات متعاقب شیردهی در هنگام استفاده از این دارو با پزشک معالج خود مشورت کنید. این دارو مطلقا نباید توسط افراد زیر ۱۸ سال مورد استفاده قرار گیرد.

داروی نسینا

چگونه باید داروی نسینا را مصرف کنید؟

این دارو را دقیقاً همان طور که توسط پزشک شما تجویز می‌شود، مصرف کنید. راهنماهای بر روی برچسب داروی خود را خوانده و براساس آن عمل کنید. این دارو در مقادیر بزرگتر و یا کوچکتر از مقدار تجویز و توصیه شده مصرف نکنید. هرگز این دارو را نشکنید، نجوید و این دارو را به صورت کامل مصرف کنید. نحوه استفاده از این دارو، ۳۰ دقیقه قبل از میل کردن وعده غذایی است. همچنان باید در نظر داشت که برای درمان بیماری خود از کمترین دوز این دارو استفاده کنید. یکی دیگر از مواردی که باید در استفاده از این دارو به یاد داشت، تاثیری است که استفاده از این دارو می‌تواند در  میزان قند خون فرد استفاده کننده از این دارو بگذارد.

استفاده از این دارو ممکن است سبب افت میزان قند خون (هیپو گلیسمیا) و در نتیجه سبب بروز حس گرسنگی، سرگیجه، تحریک پذیری و گیجی، اضطراب یا ترمور در فرد شود. برای درمان فوری این مشکل ، یک ماده غذایی حاوی قند سریع الجذب (مانند آب میوه، آب نبات سفت، کراکر ، کشمش، یا نوشابه) می‌تواند مفید باشد. اگر فرد بعد از استفاده از این دارو دچار افت قند خون شد، پزشک معالج فرد ممکن است یک آمپول تزریق گلوکاگون را برای فرد تجویز کند. از این نیاز است که فرد استفاده کننده از این دارو اطمینان حاصل کند که خانواده یا دوستان نزدیک وی روش تزریق این آمپول را در موارد اضطراری بلد هستند.  این میزان قند خون می‌تواند با عواملی مانند استرس، بیماری، عمل جراحی، تمرین‌های ورزشی، استفاده از الکل یا نوشیدنی‌های الکلی یا حذف وعده‌های غذایی دشتخوش تغییر گردد. از این نیاز است که پیش از هرگونه تغییر در دوز مصرفی این دارو یا برنامه دارویی با پزشک معالج خود در این زمینه مشورت کنید. این دارو به نوبه خود می‌تواند پروسه درمانی را شامل شود که اجزایی نظیر رژیم غذایی، تمرینات ورزشی، کنترل وزن، آزمایش قند خون و مراقبت‌های ویژه پزشکی را داشته باشد لذا در این مورد نیاز است که فرد به توصیه پزشک خود با دقت عمل کند.

معرفی داروی نسینا

دارو باید در دمای اتاق به دور از گرما، رطوبت و نور خورشید نگهداری شود.

چه اتفاقی می افتد اگر شما استفاده از  یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریبا موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید . برای  جبران  دوز از دست رفته قبلی  در دوز بعدی از داروی اضافه  استفاده نکنید.

اگر از داروی نسینا بیش از حد مصرف کنید ، چه اتفاقی می افتد؟

با  مراقبت های پزشکی اورژانس ، تماس بگیرید. استفاده زیاد از این دارو می‌تواند سبب بروز نشانه‌های افت میزان قند خون نظیر ضعف شدید، تاری دید، تعریق، بروز مشکلاتی در نحوه حرف زدن فرد، ترمور، بروز درد معده در ناحیه، گیجی و تشنج (صرع) شود.

در هنگام مصرف این دارو باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

با توجه به عوارض خطرناکی که ممکن است به خاطر استفاده همزمان  این دارو و نوشیدنی‌های الکلی رخ دهد لذا  نیاز است که در هنگام استفاده از این دارو از نوشیدن الکل و نوشیدنی‌های الکلی اجتناب نمایید.

 

عوارض جانبی داروی نسینا

اگر شما نشانه هایی از یک واکنش آلرژیک به این دارو مانند : راش پوستی یا کهیر ( با یا بدون تب یا درد مفاصل ) ؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو ، یا بروز یک واکنش شدید (مانند تب، گلودرد، سوزش چشم، درد پوستی، بروز بثورات پوستی، قرمز یا بنفش شدن پوست همراه با تاول و پوست پوست شدن بدن) را مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

با توجه به اینکه استفاده از این دارو ممکن است سبب روز التهاب پانکراس (پانکراتیت) شود لذا اگر فرد با علائمی نظیر بروز درد شدید در قسمت فوقانی معده که به سمت پشت کشیده می‌شود، تهوع و استفراغ، از دست دادن اشتها یا تند بودن ضربان قلب مواجه شود نیاز است که فوراً استفاده از این دارو متوقف کرده و در این زمینه به پزشک معالج خود اطلاع دهد.

اگر موارد زیر را مشاهده کردید فورا در این زمینه  به پزشک خود اطلاع دهید :

 • بروز درد شدید یا ادامه دار در مفاصل.
 • بروز نشانه‌های ابتلای به مشکلات قلبی – عروقی نظیر تنگی نفس (حتی در حالت خوابیده)، افزایش سریع وزن، تورم (به ویژه در پاها، پاها یا قسمت‌های میانی بدن).
 • نشانه‌های ابتلا به مشکلات کبدی نظیر حالت تهوع، درد در قسمت بالایی معده، احساس خستگی، از دست دادن اشتها، ادرار تیره رنگ، مدفوع به رنگ خاک رس، یرقان (زردی پوست یا چشم). یا
 • بروز یک واکنش شدید خود ایمنی و نشانه‌های نظیر خارش، تاول، تجزیه لایه خارجی پوست.

عوارض جانبی شایع این دارو شامل موارد زیر است :

 • سردرد یا
 • بروز نشانه‌های ابتلای به بیماری سرماخوردگی مانند گرفتگی بینی، درد در ناحیه سینوس و گلو درد.

این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد دیگری ممکن است رخ دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.

چه داروهایی  استفاده از داروی نسینا را تحت تاثیر قرار می دهند؟

ممکن است داروهای دیگری با این دارو تداخل داشته  و سبب کاهش و یا افزایش میزان کارکرد این دارو در بدن فرد استفاده کننده شوند. به پزشک خود در مورد داروهایی که مصرف می‌کنید اطلاع دهید. این داروها شامل داروهای تجویزی یا بدون نسخه، ویتامین‌ها، و محصولات گیاهی است. هرگز یک داروی جدید را بدون اطلاع به پزشک خود، شروع نکنید.

 

اطلاعات بیشتر در مورد داروی نسینا

پزشک معالج بیمار قادر است که اطلاعات بیشتری را برای اطلاع بیمار به او ارائه دهد. علاوه بر مواردی که در مطلب بالا گفته شد فراموش نکنید که این دارو را دور از دسترس کودکان قرار دهید، هرگز داروی خود را به خصوص بدون تجویز پزشک با شخص دیگری به اشتراک نگذارید چون این کار می‌تواند باعث ایجاد علائم گاها خطرناکی در فرد شود و علاوه بر این از این دارو فقط با تجویز پزشک استفاده کنید. این دارو را می‌توان همراه با غذا و یا بدون غذا استفاده کرد. در این زمینه بهتر است موارد تجویزی توسط پزشک را به کار ببندید. در هنگام استفاده از این دارو نیاز است که قند خون فرد مصرف کننده این دارو به طور منظم تحت پایش قرار گیرد.

 

این مقاله به‌طور اختصاصی توسط امین ظهورتبار از گروه نویسندگان مجله قرمز ترجمه‌ و تألیف شده است. منبع این مقاله:  drugs.com