داروی زستریل (Zestril) یک مهارکننده ACE است. ACE برای مهار کردن آنزیم تبدیل‌کننده آنژیوتانسین استفاده می‌شود. از این دارو برای درمان هایپرتنشن (فشارخون بالا) در بزرگ‌سالان و کودکان حداقل ۶ ساله استفاده می‌شود. همچنین داروی Zestril برای درمان نارسایی احتقانی قلب در بزرگ‌سالان و یا بهبود بقا پس از حمله قلبی استفاده می‌شود. در این مقاله به معرفی این دارو می‌پردازیم.

اطلاعات مهم در مورد داروی زستریل

اگر باردار هستید از این دارو استفاده نکنید. این دارو ممکن است به جنین آسیب برساند. اگر حامله شدید استفاده از این دارو را بلافاصله متوقف کرده و به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر شما دارای آنژیوادم ارثی هستید، نباید از داروی زستریل استفاده کنید.

اگر دچار بیماری دیابت هستید، این دارو را همراه با هر داروی حاوی آلیسکیرن (مانند Amturnide، Tekturna، Tekamlo) استفاده نکنید.

نکات مهمی که باید قبل از استفاده از این دارو بدانید

در صورتی که  به زستریل یا هر مهار کننده دیگر ACE مانند بنازپریل، کاپتوپریل، فوزونوپریل، آنالاپریل، لیزینوپریل، مئوکاپیرول، پرینودریل، کیناپریل یا تراندولاپریل، حساسیت دارید، شما نباید از این دارو استفاده کنید.

اگر بیماری کلیوی دارید، ممکن است لازم باشد از مصرف این دارو همراه با آلیسکیرن نیز اجتناب کنید.

برای اطمینان از اینکه مصرف این دارو برای شما خطری ندارد، در موارد زیر با پزشک خود مشورت کنید:

بیماری کلیوی (یا اگر شما دیالیزی هستید)؛

• بیماری کبد؛

دیابت؛

• سطح بالایی از پتاسیم در خون شما.

اگر باردار هستید، از این دارو استفاده نکنید. اگر باردار شدید، از مصرف این دارو جلوگیری کنید و بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید. اگر در طول سه‌ماهه دوم یا سوم بارداری، شما دارو مصرف می‌کنید، مصرف داروی زستریل می‌تواند باعث آسیب یا مرگ نوزاد شود. در طول استفاده از این دارو از یک روش مؤثر در پیشگیری از بارداری استفاده کنید.

مشخص نیست که آیا این دارو می‌تواند از طریق شیر مادر به کودک شیرخوار انتقال یابد و ممکن است که به کودک آسیبی بزند یا نه.  پس بدون اطلاع  به پزشک خود در مورد اینکه در حال شیردادن به نوزاد خود هستید، این دارو را مصرف نکنید.

نحوه مصرف داروی زستریل

این دارو را دقیقاً همان طور که توسط دکتر شما تجویز می‌شود، مصرف کنید.  راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید. پزشک شما ممکن است گاهی اوقات ممکن است دوز مصرفی شما را به اطمینان از اینکه که شما بهترین نتایج را دریافت می‌کنید، تغییر دهد.  این دارو  را در دوز های بیشتر  و یا کمتر از مقادیر  توصیه شده، مصرف نکنید.

درحالی‌که این دارو را مصرف می‌کنید هرروز مقدار زیادی آب بنوشید.

شما می‌توانید این دارو را با و یا بدون غذا مصرف کنید.

فشار خون شما اغلب باید مورد بررسی قرار گیرد و برای بررسی میزان پتاسیم شما ممکن است نیاز به آزمایش های خون مکرر داشته باشید.
 اگر دچار استفراغ یا اسهال یا اگر دچاری وضعیتی غیرمعمول هستید، به پزشک خود اطلاع دهید. در حین مصرف این دارو، می‌توانید به‌راحتی دچار مشکل کم‌آبی بدن (دهیدراته شدن) شوید. این امر می‌تواند منجر به فشارخون پایین، اختلالات الکترولیتی یا نارسایی کلیه شود.
اگر شما نیاز به عمل جراحی دارید به جراح خود در مورد مصرف این دارو اطلاع دهید.  ممکن است لازم باشد از مصرف این دارو برای مدت کوتاهی استفاده نکنید.
اگر در حال درمان فشارخون بالا هستید، حتی اگر احساس بهبودی می‌کنید، از این دارو استفاده کرده و به مصرف آن ادامه دهید. فشارخون بالا اغلب بدون علامت است. ممکن است لازم باشد از داروهای فشارخون برای بقیه عمر خود استفاده کنید.
داروی زستریل باید در دمای اتاقی به‌دوراز گرما و رطوبت، نگهداری شود.
طریقه مصرف داروی زستریل

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریباً موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید. برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنید، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت‌های پزشکی اورژانس و یا کمک‌های اضطراری برای مسمومیت، تماس بگیرید.

در هنگام مصرف این دارو  باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

اجتناب از نوشیدن الکل. این امر می تواند فشار خون را به مقدار زیادی کاهش دهد و برخی از عوارض جانبی این دارو را افزایش دهد.

در هنگام ورزش، در آب‌وهوای گرم با نوشیدن مایعات کافی، از گرگرفتگی یا خشک شدن بیش‌ازحد بدن اجتناب کنید. دارو می‌تواند تعریق را کاهش دهد و شما ممکن است بیشتر در معرض سکته ناشی از گرما قرار گیرید.

در حین مصرف این دارو، جایگزین های نمکی یا مکمل های پتاسیم را استفاده نکنید، مگر اینکه پزشک شما به شما گفته باشد.
اجتناب از بلند شدن بیش از حد سریع از حالت نشسته یا وضعیت درازکش، چون شما ممکن است احساس سرگیجه کنید.گیجی یا خواب آلودگی شدید می تواند منجر به سقوط، شکستگی ها، و یا آسیب های دیگر در شما شود.

عوارض جانبی داروی زستریل

اگر شما نشانه هایی از یک واکنش آلرژیک به این دارو مانند: راش پوستی یا کهیر (با یا بدون تب یا درد مفاصل)؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو، را مشاهده کنید با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

اگر موارد زیر را مشاهده کردید به پزشک خود اطلاع دهید:

• احساس سرگیجه، مثل‌اینکه شما ممکن است بی‌هوش شوید؛
• مقدار کم ادرار یا عدم توانایی در دفع ادرار؛
تب، گلودرد؛
• علائم سطوح پتاسیم بالا در بدن مانند حالت تهوع، ضربان قلب کند یا غیرعادی، ضعف، از دست دادن هماهنگی درحرکت؛
• مشکلات کلیوی مانند ضعیف شدن ادرار یا ضعف، تورم در پاها یا مچ پا، احساس خستگی یا کمبود اعتمادبه‌نفس؛
• مشکلات کبدی، حالت تهوع، درد در قسمت بالای معده، خارش، احساس خستگی، از دست دادن اشتها، ادرار تیره‌رنگ، مدفوع رنگین‌کمانی، یرقان (زرد شدن پوست یا چشم).

تورم صورت داروی زستریل

عوارض جانبی شایع این دارو شامل :

• سردرد، سرگیجه؛
• سرفه؛
• درد قفسه سینه.

این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد  دیگری  ممکن است رخ  دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت  مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.

چه داروهایی  مصرف  این دارو را تحت تاثیر قرار می دهند؟

به پزشک خود در مورد تمام داروهای فعلی خود چه داروهایی که شروع یا متوقف کرده‌اید، به‌ویژه موارد زیر اطلاع دهید:

• لیتیم؛
• یک دیورتیک یا “قرص آب”؛
• تزریق طلا برای درمان آرتریت؛
• انسولین یا داروهای مصرفی برای درمان دیابت
• مکمل پتاسیم؛
• داروهای مصرفی برای جلوگیری از رد پیوند عضو – everolimus، sirolimus، takrolimus، temsirolimus؛

• NSAIDs (داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی) مانند آسپرین، ایبوپروفن (Advil) ،Motrin، ناپروکسن (Aleve)، سلکوکسیب، دیکلوفناک، اندومتاسین، ملوکسیک و …

این لیست کامل نیست. دیگر داروها که ممکن است مصرف بیش از حد آنها با مصرف داروی زستریل تداخل داشته باشند،  داروهای بدون نسخه، ویتامین‌ها و داروهای گیاهی هستند.

منبع: drugs.com

این مقاله توسط مجله قرمز به صورت اختصاصی، ترجمه شده است.